Решение по дело №24/2021 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 15 април 2021 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20211730200024
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр.Радомир, 30.03.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Радомирският районен съд  в публично съдебно заседание на 30.03.2021 г. в състав:

 

Районен съдия:ИВЕТА ПАВЛОВА

 

на секретаря: Т. П. в присъствието на прокурора: К. П. разгледа докладвано от съдията нохд № 24 по описа за 2021 година. за да се произнесе взе предвид следното:

         

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

         Признава И.Т.И., с ЕГН:**********,***, с постоянен адрес:***, ЗА ВИНОВЕН това, че на 24.08.2020г.около 08.40 часа в град Радомир, област Перник, по ПП 1-6, при входа на бензиностанция „Лукойл“ в посока от град Перник към град Радомир е управлявал моторно превозно средство- мотопед марка „Балкан“, модел „МК50“, зелено-син на цвят, с номер на рама: 225018, двигател №**********, което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно разпоредбата на чл. 140, ал.1, изр. 1-во от Закона за движение по пътищата, и разпоредбите  на чл. 2, чл. 3, ал.1, чл. 3, ал. 4 и чл. 4, ал.1  от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства-  престъпление по чл.345, ал.2, вр.ал.1  от НК, като на основание чл.378, ал.1, т.4 от НПК, във вр. с чл.78а от НК ГО ОСВОБОЖДАВА  от наказателна отговорност и му налага административно наказание “глоба” в размер на 1000 лева.

           Постановява вещественото доказателство- мотопед марка „Балкан“, модел „МК50“, зелено-син на цвят, с номер на рама: 225018, двигател №********** , след влизане в сила на настоящето решение да се върне на собственика след представяне на документи за собственост .

                   Осъжда на основание чл.189, ал.3 от НПК  И.Т.И. , със снета самоличност и ЕГН  да заплати по сметка на ОД на МВР –Перник сумата от  100,99 лева /сто лева и деветдесет и девет стотинки/ направени разноски на досъдебното производство.

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Пернишки окръжен съд в 15-дневен срок, считано от днес.

 

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

Мотиви към решение №260032/30.03.2021 г., постановено по НОХД № 24/2021г. по описа на РдРС.

 

С обвинителен акт ТО-Радомир към РП-Перник е  повдигнала обвинение срещу подсъдимия И.Т.И., с ЕГН:**********,*** за това, че на 24.08.2020г.около 08.40 часа в град Радомир, област Перник, по ПП 1-6 при входа на бензиностанция „Лукойл“ в посока от град Перник към град Радомир е  управлявал моторно превозно средство- мотопед марка „Балкан“, модел „МК50“, зелено-син на цвят, с номер на рама 225018, двигател №**********, което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно разпоредбата на чл. 140, ал.1, изр. 1-во от Закона за движение по пътищата, и разпоредбите на  чл. 2, чл. 3, ал.1, чл. 3, ал. 4 и чл. 4, ал.1  от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства- престъпление по чл. 345, ал. 2, във връзка с ал.1 от НК.

В проведеното разпоредително заседание на 30.03.2021 г. подсъдимия И. и прокурора  са  изразили по реда на чл. 248, ал. 1, т. 4 от НПК становище за наличието на визираните в чл. 78а от НК предпоставки, обуславящи разглеждането на делото по особените правила на Глава Двадесет и осма от НПК.

Систематическото тълкуване на разпоредбите на чл. 248, ал. 1, т. 4 и чл. 252, ал. 1 и 2 от НПК обосновава извод, че разглеждането на делото по реда на особените правила на Глава Двадесет и осма от НПК "Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание" е допустимо и в случаите, когато съдебното производство е образувано по обвинителен акт. Този процесуален ред за разглеждане на делото е обусловен от наличието на положителните предпоставки по чл. 78а, ал. 1 от НК и отсъствието на отрицателните предпоставки по чл. 78а, ал. 7 от НК. Те са материално-правни, но поради естеството им преценката за тяхното осъществяване може да бъде направена в разпоредителното заседание въз основа на описанието на деянието и съставомерните му последици и на правната му квалификация в обвинителния акт, както и въз основа на събрани доказателства за съдебното минало на подсъдимия, без съдът да изследва въпроси по съществото на обвинението – дали подсъдимият е извършил виновно деянието, в което е обвинен и съставлява ли то престъпление. Затова в конкретния случай, предвид така осъществената съдебна преценка за наличие на предпоставките по чл. 78а, ал. 1 от НК за освобождаване на подсъдимия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за деянието, както е формулирано и квалифицирано в обвинителния акт и за липса на визираните в чл. 78а, ал. 7 от НК пречки за това, съдът на основание чл. 252, ал. 1 от НПК е постановил  разглеждане на делото по реда на Глава Двадесет и осма от НПК незабавно след приключване на обсъждането на въпросите от разпоредителното заседание. Този процесуален ред за разглеждане на делото определя и вида на съдебния акт по съществото на делото – решение, а не присъда, независимо от естеството и наименованието на акта на прокурора, с който съдът е сезиран и е образувано съдебното производство.

Представителят на държавното обвинение поддържа внесения обвинителен акт и моли съда да постанови осъдително решение предвид преминаване на производството по делото от разпоредително заседание за разглеждането му по реда на глава  двадесет и осма от НПК, като съда наложи на И. административно наказание глоба към минималния размер  от 1000 лева.

Подсъдимия И. не оспорва фактическата обстановка изложена от държавното обвинение  в обстоятелствената част на обвинителния акт  и моли съда да му наложи минимално наказание, като изразява съжаление за деянието си.

 

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

На 24.08.2020г, след 08.30 часа, свидетелите Д. Д. М., Д.П. Я. и В. С. Б., които са служители на РУ-Радомир, били на работа. Малко след поемане на дежурството е получен сигнал за движещ се в посока от гр. Перник към гр. Радомир мотопед без регистрационна табела. Свидетелите М. и Я. се отправили към входа на гр. Радомир, посока Перник и около 08.40ч. при бензиностанция „Лукойл“, по ПП 1-6, в гр.Радомир  забелязали движещ се към града мотопед без регистрационна табела, управляван от мъж. На мотопеда бил само водача му, нямало пътници и свидетелите спрели същия за проверка като при проверката  установили самоличността на водача, а именно подсъдимия  И.Т.И., с ЕГН:**********, с адрес: ***. Мотопедът бил без поставена регистрационна табела и без документи за регистрация. На въпроса, притежава ли документи за мотопеда, водачът И. отговорил, че не притежава документи и, че го е  закупил от неустановено лице в този вид и  така го управлява. Свидетелите Я. и  М. усетели, че водача лъха на алкохол  и  уведомили компетентен по ЗДвП служител на Сектор „Пътна полиция“- Перник.Свидетеля  В. Б., в тази връзка  извършил на водача на мотопеда, проверка за употреба на алкохол с техническо средство, който   отчел положителен резултат от 0,58 промила, за което  му бил съставен акт за   установяване на административно нарушение по ЗДвП.На местопроизшествието е извършен оглед, обективиран в огледен протокол от 24.08.2020г. като е иззет като в.доказателство мотопед Балкан, с номер на  рама 225018 и двигател № **********.

В хода на досъдебното производство е изготвена трасологическа експертиза   и от заключението на в.лице се установява, че процесният мотопед е марка „Балкан“, модел МК 50, с кубатура от 50 куб. см. и е произведен в България. Установен е  номер на рама - № „225018“, както и номер на двигател № „**********“.

От приложената справка от Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР- Перник, се установява, че  подсъдимия И.И. не притежава правоспособност за управление на МПС от съответната категория, за управляваният от него мотопед и  няма данни за регистрацията му в АИС-КАТ-„Регистрация на ПС и данни за собствениците.

Управляваното от И.И. превозно средство- „мотопед“, представлява „моторно превозно средство“ по смисъла на Параграф 6, т.11 и т. 14. от ДР на ЗДвП- "Мотопед" е дву- или триколесно пътно превозно средство, което има двигател с работен обем до 50 куб.cm и чиято конструктивна максимална скорост не надвишава 45 km/ч“. Разпоредбата на чл. 140, ал.1, изр. 1-во от Закона за движение по пътищата гласи, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.Т. е превозно средство, управлявано от И., подлежи на регистрация, осъществявана по реда на чл. 2, чл. 3, ал.1, чл. 3, ал. 4 и чл. 4, ал.1  от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства.

 

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

 

Гореизложената фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от събраните в хода на досъдебното производство и приобщени по реда на  чл.378, ал. 2, във вр. чл. 283 НПК доказателства –от показанията на свидетелите Д. Д.М./л.32 от ДП/ ,  Д. П. Я./л.33 от ДП/и В. С. Б./л.34 от ДП/, и писмени доказателства – Протокол за оглед на местопроизшествие от 24.08.2020г Протокол  №315 за извършена трасологическа експертиза от експерт-криминлист в НТЛ-ЕКД при ОДМВР –Перник Б.К. /л.36-39  от ДП/.

От изготвената в хода на досъдебното производство трасологическа експертиза  /л. 36-39 от ДП/ се установява, че  мотопеда управляван от подсъдимия е пътно превозно средство, произведено в България, марка Балкан и с кубатура на двигателя 50 куб.см. т.е по смисъла на чл. 140, ал.1, изр. 1-во от Закона за движение по пътищата  и следва да бъде регистрирано, за да се движи по пътищата отворени за обществено ползване, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.Т. е превозно средство, управлявано от И., подлежи на регистрация, осъществявана по реда на чл. 2, чл. 3, ал.1, чл. 3, ал. 4 и чл. 4, ал.1  от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства.

Констатацията за съдебното минало на подсъдимият И. съдът направи въз основа на представената по делото справка за съдимост /л.22 и 23  от ДП/ и тази представена в хода на съдебното дирене рег.№3409/25.02.2021г., издадена от Бюро съдимост при СРС и Писма представено  в съдебно следствие от представителя на държавното обвинение видно, от  които  И. е   изтърпял наказанията си лишаване от свобода на 15.01.2015г.

След като анализира горните и приети по делото писмени доказателства, касаещи съдебното минало на подсъдимия съдът достигна до извода, че същият е реабилитиран по право на основание чл. 86, ал. 1, т. 2 НК, като настъпилата реабилитация заличава напълно последиците  от осъждането.

В посочените доказателствени материали не се съдържат противоречия, същите безпротиворечиво установяват фактическата обстановка, изложена във внесеното предложение и призната от обвиняемия на досъдебното производство, поради което и по аргумент за противното от чл. 305, ал. 3, изр. 2 НПК не се налага по-детайлното им обсъждане от настоящия състав.

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

С оглед гореизложената фактическа обстановка съдът прие, че са налице всички елементи от обективна и субективна страна на престъплението по  чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

От обективна страна подсъдимия И.  е реализирал деянието по  чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, тъй като на 24.08.2020г.около 08.40 часа в град Радомир, област Перник, по ПП 1-6 при входа на бензиностанция „Лукойл“ в посока от град Перник към град Радомир е  управлявал моторно превозно средство- мотопед марка „Балкан“, модел „МК50“, зелено-син на цвят, с рама № 225018, двигател №**********, което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно разпоредбата на чл. 140, ал.1, изр. 1-во от Закона за движение по пътищата, и разпоредбите на  чл. 2, чл. 3, ал.1, чл. 3, ал. 4 и чл. 4, ал.1  от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства.

За да бъде съставомерно от обективна страна деянието по  чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, следва да са налице следните условия: 1/ деецът да управлява МПС по път, отворен за обществено ползване (част от общинската или републиканската пътна мрежа); 2/ МПС да не е регистрирано по съответния ред; 3/ в законов или подзаконов нормативен акт да е предвиден ред и задължение за регистрация на съответното МПС.

Съобразно разпоредбата на чл. 140, ал. 1 ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Съдът намира за необходимо да посочи, че надлежният ред, по който следва да се регистрира процесното МПС, е предвиден в Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. Процесното превозно средство - мотопед, марка "Балкан", представлява моторно превозно средство по смисъла на § 6, т.11 и т. 14 от ДР на ЗДвП, а именно пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване. В този порядък, следва да се посочи, че в чл. 1, ал. 4 от Наредба № I-45/24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, са изброени изчерпателно МПС, които не подлежат на регистрация. Това са: тролейбусите, верижните, строителните, селскостопанските и другите самоходни машини; моторните превозни средства, предназначени за състезания по затворен маршрут; велосипедите с допълнително монтиран двигател; инвалидните колички с двигател; трактори; бавнодвижещи се превозни средства, предназначени за теглене на каравани и вагони, използвани за развлекателна дейност и каравани и вагони, използвани за развлекателна дейност, които са теглени от бавнодвижещи се превозни средства. Процесното превозно средство не попада в нито една от изброените категории, като същевременно по делото не са ангажирани каквито и да е доказателства, оборващи извода, че процесното МПС подлежи на регистрация по реда на Наредба № I-45/24.03.2000 г.

От субективна страна престъплението е извършено от подсъдимия при форма на вина пряк умисъл, тъй като е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е искал тяхното настъпване.

Причини за извършване на престъплението са незачитане на установения в страната правов ред.

ПО НАКАЗАНИЕТО:

За престъплението по  чл. 345, ал. 2, във вр. ал. 1 от НК законът предвижда наказание до една година "лишаване от свобода" или "глоба" от петстотин до хиляда лева.

Обвиняемият И. не е осъждан към момента на деянието (реабилитиран) и не е освобождаван от наказателна отговорност. От извършеното от него деяние не са настъпили имуществени вреди. Не е налице някоя от предпоставките на чл. 78а, ал. 7 НК, изключващи приложението на ал. 1 - 5 на същата разпоредба. Поради това, съдът намира, че следва да се приложи разпоредбата на чл. 78а, ал. 1 НК и обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното от него престъпление по  чл. 345, ал. 2, във вр. ал. 1 от НК и да му се наложи административно наказание "глоба".

Предвиденият от закона размер на това административно наказание е от 1000 лева до 5000 лева. Съдът намира, че справедливото и достатъчно за осъществяване целите за персонална и генерална превенция, в случая е административно наказание "глоба" в размер на 1000 лева. Изводът на съда е основан на преценката на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства. Подсъдимият И. в хода на проверката и разследването е съдействал за разкриване на обективната истина, от престъплението не са настъпили вредни последици. Посочените обстоятелства съдът преценява като смекчаващи отговорността.

Съдът постанови  с решението си вещественото доказателство: мотопед марка „Балкан“, модел „МК50“, зелено-син на цвят, с номер на рама: 225018, двигател №********** да се върне на собственика след представяне на документи за собственост и след влизане в сила на настоящето решение .

   С оглед изхода на делото съдът осъди подсъдимия И.И. да заплати по сметка на  ОД МВР - Перник  сумата в размер на 100,99 лева, направени разноски на досъдебното производство.    

    В изложения по-горе смисъл съдът постанови диспозитива на решението си.

       

 

Районен съдия: