Решение по дело №142/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 356
Дата: 12 юли 2018 г. (в сила от 8 ноември 2018 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20185220200142
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

12.07.2018 г., гр.П.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на осемнадесети май през две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №142 по описа за 2018 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Х.М.В., ЕГН ********** *** против Наказателно постановление №17-1006-002975 от 27.09.2017 г. на Началник група КПДГПА към ОД на МВР П., с което на същия за нарушение на чл.150а, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размерна 100 лева и за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 200 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца.

Наказателното постановление се обжалва само в частта за наложената санкция за второто нарушение и се иска отмяната му в тази част. За първото нарушение в жалбата не се съдържат никакви доводи за незаконосъобразност. Следователно относно това нарушение няма постъпила жалба и НП, в тази част е влязло в сила.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника си поддържа жалбата. Навежда доводи за незаконосъбразност в обжалваната част.

Ответникът по жалбата ОД на МВР П. не изпраща представител и не взема становище.

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима и НЕОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателят е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 22.02.2017 г. около 16,40 часа в Община П. на път втори клас №37, на пътен възел Г., в посока гр.П., управлява МПС – трактор „Д.П.”, като извършва следните нарушения:

1.Управлява МПС без да притежава СУМПС валидно за категория, към която спада управляваното;

2.Управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетелите К.О.-актосъставител, Георги Николов и писмените доказателства представени по делото.

Жалбоподателят прави възражение, че управляваното от него МПС има валидна регистрация.

В подкрепа на това обстоятелство е представено в заверен превод свидетелство за регистрация на въпросното МПС, което е видно че същото е регистрирано на територията на РФранция  на 13.03.2001 г. и е било собственост на Земеделско дружество с ограничена отговорност „Б.К.“.

В последствие обаче, видно от представените по делото  фактура, макар и непреведена и товарителница, тракторът е закупен от ЕТ „Клас“ с.К. на 05.11.2014 г.  и внесен на територията на РБългария на 11.11.2014 г.

Жалбоподателят е управлявал МПС, като служител на „А.“ ЕООД С., което дружество го е наело по силата на договор за наем от 03.01.2017 г. от собственика ЕТ „Клас“ с.К..

Реда и начина на регистрацията на този тип превозни средства е уреден в Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника /ЗРКЗГТ/ и Наредба №2 от 3.02.2016 г. за условията и реда за регистрация на техниката по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника.

Няма спор, че управлявания от жалбоподателя трактор е имал валидна регистрация на територията на друга държава членка на ЕС, но съгласно чл.140, ал.5 от ЗДвП, която е обща за всички ППС движещи се по пътищата отворени за обществено ползване в страната подлежат на вписване в националния регистър на пътните превозни средства след предоставяне на оригинални документи за регистрация от страната, в която са регистрирани.

Тази разпоредба обаче би важала, в случай, че не е била променена собствеността върху въпросното МПС.

Разпоредбата на чл.11, ал.1 от ЗРКЗГТ предвижда задължение за собствениците самоходната техника с мощност на двигателя над 10 kW, използвани в земеделието и горите, какъвто е въпросният трактор, който е с мощност на двигателя 33 kW, според представеното свидетелство, да ги регистрират в съответната областна дирекция "Земеделие" по постоянен адрес - за физическите лица, или по адреса на съдебната, съответно търговската регистрация - за юридическите лица и едноличните търговци в 30-дневен срок от придобиване на собствеността.

Когато се касае за промяна на регистрацията, свързана с промяна на собственика на превозното средство, при валидна регистрация в друга държава членка на ЕС, този срок е дори по-кратък, а именно 15-дневен, съгласно разпоредбата на чл.11, ал.7 във връзка с ал.5, т.2 от ЗРКЗГТ.

Фактът, че МПС и с валидна регистрация на, извършена на територията на друга държава членка на ЕС, подлежат на регистрация на българска територия произтича от изискванията на чл.10 и чл.11 от Наредба №2 от 3.02.2016 г. за условията и реда за регистрация на техниката по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника. И при двете разпоредби е предвидено, че  при първоначална регистрация на техника с валидна регистрация или пусната в употреба в друга държава – членка на ЕС собственикът или упълномощено от него лице представя на ОДЗ техниката за извършване на проверките за собственика и годността на превозното средство, като задължително подава заявление съгласно приложение №1 и представя множество документи, както и свидетелство за регистрация на техниката, издадено от съответния компетентен орган на държава – членка на ЕС и табели с регистрационни номера.

Няма спор, че след придобиването и внасянето в страната на процесния трактор от ЕТ „Клас“ през 2014 г., такова заявление до ОДЗ не е подавано и не извършена съответната регистрация и вписване в националния регистър. С изтичането на сроковете по ЗРКЗГТ е заличена валидността на регистрацията на превозното средство. Следователно управляваният от жалбоподателя трактор към дата на проверката е бил без валидна регистрация, което осъществява състава на административно нарушение по чл.140 от ЗДвП.

При определяне размерите на санкциите, наказващият орган се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за индивидуализацията на административните наказания като е отчел тежестта на нарушението, както и че нарушението е извършено за първи път.

При тези данни съдът счита, че санкциите са правилно определени и съобразени предвидените за конкретното нарушение рамки по чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП и с тежестта на нарушението, свързана с продължителния период на движение без валидна регистрация, тъй като са наложени в минималния предвиден размер.

По изложените съображения обжалваното постановление е обосновано и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.        

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА НП №17-1006-002975 от 27.09.2017 г. на Началник група КПДГПА към ОД на МВР П., в частта с която на Х.М.В., ЕГН ********** *** за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 200 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца.

ОБЯВЯВА за влязло в сила НП №17-1006-002975 от 27.09.2017 г. на Началник група КПДГПА към ОД на МВР П., в частта с която на Х.М.В., ЕГН ********** *** за нарушение на чл.150а, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размерна 100 лева.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 -дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

          

                                  

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: