Решение по дело №29/2021 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 февруари 2021 г.
Съдия: Надежда Найденова Янакиева
Дело: 20212200500029
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е       N 

 

гр. Сливен, 03.02.2021 г.

 

             В     И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 

СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в  откритото заседание на трети февруари през двехиляди двадесет и първа година в състав:                

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                 НАДЕЖДА ЯНАКИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:                                                           МАРТИН САНДУЛОВ                                                                                                                                            

                                                                      КРАСИМИРА КОНДОВА

при участието на прокурора ……...………….и при секретаря Соня Василева, като разгледа докладваното от  Надежда Янакиева въз.гр.  д.  N 29 по описа за 2021  год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е за отмяна на  неприсъствено решение и се движи по реда на чл. 240 ал. 1  от ГПК.

Молителят твърди, че постановеното против него неприсъствено решение № 260092/21.09.2020г. по гр.д. № 1174/20 г. на СлРС следва да бъде отменено, тъй като са налице предпоставките по чл. 240 ал. 1 т. 1 от ГПК.

Заявява, че е бил лишен от възможността да участва в делото поради ненадлежно връчване на преписа от исковата молба и призовките за с.з. Заявява, че е нарушена разпоредбата на чл. 50 от ГПК. Ищецът е посочил адрес за призоваване на ответника този на търговското дружество в гр. Сливен, но умишлено не е посочил като втори адрес този в с. Бояджик – в с.з. е уточнено, че следва да се чете с. Воденичене -  където е базата и където е била местоработата на ищеца и той му е известен. Едва при връчването на решението в с. бояджик ответникът разбрал за проведеното производство. Развива съображения относно нарушенията във връзка с изпращането на преписа от исковата молба и на призовката за с.з. на адреса по седалището и адреса на управление на дейността, от където съобщенията са се върнали цели с отбелязване „направена е проверка, такава фирма не е установена в гр. Сливен“ Съдът не е отразил с разпореждане извършването на проверка на редовността на това връчване и дали на адреса има такъв офис и представител на дружеството. Въпреки това, на основание чл. 50 ал. 2 от ГПК е приел, че връчването е редовно, разпоредил е прилагане към дело на съобщенията и е насрочил делото за разглеждане. Счита, че след като в трудовия договор, представен от ищеца, е посочен адреса по ТР, но и мястото на полагане на труд  в с. Воденичене, от където тръгват и се връщат товарните автомобили, какъвто той е управлявал, то е следвало и на този адрес да му се изпратят книжата. Освен това самото връчване е било извършено в нарушение на чл. 50 от ГПК, тъй като залепване на уведомление се извършва ако връчителят не намери достъп до канцеларията на ЮЛ или не намери някой, който е съгласен да получи съобщението, респективно – когато лицето е напуснало адреса и в регистъра не е вписан нов адрес. За да е редовно връчването,в съобщението трябва да са посочени конкретно обстоятелствата, които са обусловили прилагането на този способ. В случая това не е извършено надлежно, тъй като не е отбелязано, че има данни дали на адреса има или не отличителни знаци и обозначения на търговеца, при липсата на които да се приеме, че търсената фирма е напуснала адреса. Връчителят следва да извърши щателна проверка дали има табела с фирма, сграда или помещения, в които да пребивават служители на търговеца, да събере сведения от съседи познат ли е такъв търговец, пребивавал ли е и кога и т.н.  Тези данни следва да се отбележат в съобщението. В този смисъл е и съдебната практика. Също така молителят се оплаква, че за да постанови неприсъствено решение съдът трябва да прецени дали съвкупността от фактите, наведени в исковата молба е достатъчна да обоснове основателността на исковата претенция. Ако това не е така, както е в случая, съдът не може да прави извод за вероятна основателност на иска. Твърди, че съдът не е извършил правилно преценката по чл. 239 ал. 3 от ГПК и е присъдил обезщетение по чл. 240 от КТ, което не е съобразено с договореното трудово възнаграждение.

С оглед всичко изложено молителят желае да се приеме, че са налице предпоставките на чл. 240 ал. 1 от ГПК, да отмени постановеното неприсъствено решение поради ненадлежно връчване на преписа от исковата молба и призовките за с.з., както и че искът не е вероятно основателен, с оглед посочените в и.м. обстоятелства и представените доказателства и да върне делото на СлРС за ново разглеждане и продължаване на съдопроизводствените действия от фазата на връчване на препис от исковата молба.

Представя заверени преписи от трудов договор, 8 бр. разходни касови ордери за изплатени командировъчни и 8 бр. командировъчни заповеди.

Няма направена претенция за присъждане на разноски.

В срока по чл. 306 ал. 2 от ГПК насрещната по молбата страна не е подала писмен отговор – такъв няма приложен към преписката, получена от СлРС.

В с.з., молителят, редовно призован, не се явява, за него се явява процесуален представител по чл. 32 т. 1 от ГПК, който поддържа молбата и моли тя да бъде уважена, като уточнява, че е допусната техническа грешка и навсякъде в изложението, вместо с. Бояджик, да се чете с. Воденичене, където е базата на дружеството. Претендира разноски, представя списък.

В с.з. насрещната страна, редовно призована, не се явява лично, изпраща  процесуален представител по пълномощие по чл. 32 т. 1 от ГПК, който оспорва молбата и моли тя да не бъде уважавана, заявява, че е подал своевременно писмен отговор до РС-Сливен. Претендира разноски, представя пълномощно, договор и списък по чл. 80 от ГПК.

Въззивният съд намира молбата за редовна и допустима, отговаряща на изискванията на чл. 260 и чл. 261 от ГПК, вр. чл. 306 от ГПК, същата е подадена в срок, чрез постановилия атакувания акт съд, от процесуално легитимиран субект, имащ интерес да иска отмяна на неприсъственото решене.

Разгледана по същество, молбата е неоснователна, и следва да бъде оставена без уважение.

Настоящият състав намира, че не е налице първата хипотеза, с която законът свързва отмяната на неприсъствено решение и на която се основава молителят  – тази по чл. 240 ал. 1 т. 1 от ГПК -  ненадлежно връчване на препис от исковата молба и приложенията, както и ненадлежно връчване на призовката за съдебното заседание на ответника.

Искът е предявен от Н.Р.Н. против „Стеф 83“ със седалище и адрес на управление на дейността гр. Сливен, кв. „Дружба“ бл. 19 вх. Д ап. 17, представлявано от С.В.В.. Това е и единственият вписан в ТР адрес на управление на дейността на търговеца, с него е обозначен и в трудовия договор, сключен с ищеца.

До ответника е изпратен препис от исковата молба на този адрес, който е бил посетен от длъжностното лице по връчванията на 08.06.20г., на 17.06.20г., на 27.06.20г. и на 08.07.2020г. Връчителят е отбелязал на отреденото за това място нърху съобщението, че адресатът е бил търсен, но не е бил открит, не е намерено и лице от адреса, съгласно да приеме съобщението. На адреса не е открит офис и представител на посочената фирма. По сведение на живущите във входа, на адреса не пребивава никой. Освен това призовкарят е установил, че на вратата има залепено съобщение от ДАИ до търговеца с дата 11.05.20г.

Така уведомлението по чл. 47 от ГПК е залепено надлежно на 08.07.20г. с указания за явяване в деловодството на съда и получаване на книжата /искова молба/ в двуседмичен срок от залепването.

Съдът е извършил служебна справка в ТР и е констатирал съвпадението между посочения от ищеца и посещавания адрес с актуалните седалище и адрес на управление на дейността на ответния търговец, вписани в регистъра.

След изтичане на законовия двуседмичен срок, с разпореждане от 28.07.20г. съдът е приел връчването за редовно и разпоредил прилагане на книжата към делото, ведно със съобщението. Насрочил е делото за разглеждане в о.с.з.

По аналогичен начин е извършена и процедурата по връчване н апризовката до ответното дружество – с отбелязани от длъжностното лице по връчванията посещения на 03.09.20г., 06.09.20г., 10.09.20г., когато не е открит адресатът или лице, съгласно да приеме книжата, не е открит и представител на фирмата. Залепено е уведомление, въпреки че такова не е необходимо съгласно разпоредбите на ГПК за установяване редовността на призоваването за с.з., както е и приел първостепенният съд.

От хронологията на така извършените процесуални действия категорично не може да се направи извод за допуснати нарушения на процедурата по връчване на исковата молба и призовката за първото с.з. на молителя.

На първо място, съгласно разпоредбите на ГПК, ищецът е длъжен да посочи адрес за призоваване на ответника и когато той е търговец – за такъв се счита актуалният адрес на управление на дейността, вписан в ТР. Адрес по „база“, „местоизпълнение“ и т.н. не е нито задължителен, нито предпочтителен, доколкото за юридическите лица, какъвто е ответният търговец, има специални разпоредби, разграничаващи ги от физическите, както и специфичен ред на връчване на книжата, съобразен с формата на правния субект.

Така, след като ответникът е търговец и ЮЛ, посоченият адрес  следва да се третира като негова “канцелария” по смисъла на чл. 50 от ГПК. Следователно връчването може да стане или лично – на управляващия или представляващия го, или на “работник или служител”. Ако такива няма, или адресът е “домашен” / в жилищна сграда/, за да приеме съдът, че е налице хипотезата на чл. 50 ал. 4 от ГПК – "няма достъп или лице, съгласно да получи съобщението”,  са достатъчни четирикратните посещения, каквито връчителят е извършил и при които е описал именно констатации за неоткриване на фирмени или други знаци за съществуване на офис на търговец, както и неоткриване на надлежен реципиент – за да се увери съдът, че не могат да се изпълнят законовите условия за редовно лично или опосредено връчване чрез някое от овластените да получават книжа лица. Отсъствието на адресата в произволна последователност от четири календарни дена е годно да създаде обоснована предпоставка за прилагането на разпоредбата на чл. 47 ал. 1 от ГПК, защото презентира хипотезата “не е намерено” по см. на ал. 4 на чл. 50 от ГПК, а не „напуснало адреса“ по см. на ал. 2 на чл. 50 от ГПК.

В случая са налице категорично приемливи данни, че връчителят е направил добросъвестни опити - реални, разумни и многократни, а не формални и небрежни - да открие ответния търговец или негов представител както по отношение на преписа от ИМ, така и по отношение на призовката за с.з. Що се отнася до това, че в представения договор е посочено като местоизпълнение на работата на ищеца с. Бояджик, както и че там се намирала „базата“ на ответника – както се посочи вече – тези обстоятелства не са нито задължение на ищеца да ги посочва, нито задължение на съда да ги изследва, щом страната е търговец и ЮЛ и попада в регламентацията, специално уреждаща процесуалните действия на и спрямо него.

Извършените процедури са безпорочни, съдът се е придържал стриктно към правилата за връчване и не е допуснал твърдяните нарушения.

Следователно при редовно връчване и призоваване, съдът е провел съдебното заседание в отсъствието на ответника и е постановил атакуваното неприсъствено решение.

Преценката на решаващия съд по чл. 239 от ГПК не подлежи на инстанционна проверка и контрол в извънредното производство за отмяна.

Поради изложеното настоящият съдебен състав намира молбата за неоснователна и следва да я остави без уважение.

С оглед изхода на процеса отговорността за разноски следва да се възложи на молителя и той следва да понесе своите както са направени, и заплати тези на насрещната страна в размер на 400 лв.

Ръководен от гореизложеното и на основание чл. 240 от ГПК вр. чл. 304 и сл. от ГПК, съдът         

 

 

Р     Е     Ш     И  :

                       

                       

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на  „СТЕФ 83“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление на дейността гр. Сливен, кв. „Дружба“ 19-Д-17, представлявано от С.В.В. за отмяна на неприсъствено първоинстанционно № 260092/21.09.2020г. по гр.д. № 1174/20 г. на СлРС поради ЛИШАВАНЕ НА ОТВЕТНИКА ОТ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА УЧАСТИЕ, в следствие на ненадлежно връчване на преписа от исковата молба и призовката за съдебно заседание на същия, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

ОСЪЖДА „СТЕФ 83“ ЕООД, гр. Сливен да заплати на Н.Р.Н. направените разноски по делото в размер на 400 лв.

 

Решението не подлежи на касационно обжалване.

                             

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: