Решение по дело №76/2019 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: 260005
Дата: 18 август 2020 г.
Съдия: Кремена Иванова Краева
Дело: 20193400900076
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                                 Р Е Ш Е Н И Е  

                                                                260005

                                           гр. Силистра, 18.08.2020г.

 

Силистренският окръжен съд, граждански състав, в открито заседание на пети август  две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                          

Председател: Кремена Краева

 

при секретаря А.Николова , като разгледа, докладваното от съдията т.д.№ 76/2019г. по описа на СОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

         ИЩЕЦЪТ – НEДА К.Г. с ЕГН**********  претендира от съда да постанови решение, с което да осъди „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК ********* да и заплати обезщетение за нанесените  имуществени вреди в размер на 297.43 (двеста деветдесет и седем лв., 43 ст.), както и обезщетение за неимуществени вреди в размер на 40 000 (четиридесет хиляди) лева, ведно със законната лихва върху тези суми, считано от датата по чл.497, ал.1, т.1 от КЗ -26.07.2019год. до окончателното изплащане на сумите.

Претендира разноски за производството.

Твърди, че на 04.02.2019 год., около 11:38 часа, в гр. Силистра, по ул. „Добрич" водачът на л.а. „Мерцедес R350", с рег.№СС 6907 АН" М.С.М., ЕГН********** допуснал ПТП. В резултат от неспазване на правилата за движение автомобилът управляван от М. блъснал ищцата докато пресича платното за движение на пешеходна пътека.

По време на ПТП водачът М. е представил пред контролните органи застраховка „Гражданска отговорност", сключена с ответната компания, с полица №30/118001239008, валидна до 23.04.2019 год.

В резултат от удара с автомобила претърпяла телесни увреждания изразяващи се в счупване на медиален малеол на дясна подбедрица, удар в главата с краткотрайна загуба на съзнание и др., вследствие на което е  настанена и престояла в ХО на „МБАЛ-Силистра" АД за период от 11 дни.

По време на лечението си до момента платила  сумата от 297.43 лева за лекарства, потребителски такси, консумативи и очила. 

След инцидента и до настоящият момент се намира в състояние на постоянен стрес, който затруднил общуването с роднини, близки и познати. Към датата на подаване ИМ посещава невролог и провежда оздравителни процедури.

След подаване на исковата молба, във връзка с настъпили усложнения в здравословното състояние на ищцата е приета в отделението по нервни болести при МБАЛ-Силистра, където престояла за периода от 23.10.2019 год. до 27.10.2019 год. Окончателната диагноза при това лечение е Мозъчен инфаркт причинен от тромбоза на церебрални артерии. Твърди, че това ново заболяване е в пряка принно-следствена връзка от извършеното ПТП. Установено е и състояние на Органично тревожно разстройство.

 За извършеното пътно-транспортно произшествие на водача М.С.М. е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение №59 от 04.02.2019 год. Ищцата няма данни как е приключило административно-наказателното производство, но намира за несъмнено, че вината за извършеното противоправно деяние принадлежи на водача на МПС.

В изпълнение на процедурата по чл.380 от КЗ на - 31.07.2019 год. получила Уведомление, с което ответникът отказа да уважи искането и за заплащане на обезщетение

Това и дава повод да предяви претенциите си пред съда.

В срока за отговор ответника ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО ДаллБогг: Живот и Здраве" АД оспорва предявения иск по основание и размер на претендираните суми. Спрямо застрахования в „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД не е налице нито един от признаците изграждащи фактическия състав на деликта по смисъла на чл. 45 от ЗЗД, оттам не са налице предпоставките за ангажиране на гражданската отговорност на застрахования в дружество автомобил. Застрахованият в дружеството  водач, не е нарушил императивните разпоредби на Закона за движение по пътищата и Правилника за неговото прилагане, съответно не е причинил процесното ПТП, така както е описано в подадена искова молба. Въз основа на това липсва основният елемент от фактическия състав на деликта, а именно - противоправно поведение. Оспорва твърдените с исковата молба травми, получени от ищцата като вид, характер и  продължителност; проведения медикаментозен и лечебно-охранителен режим; отражение на психиката на ищцата.       Възразява за  прекомерност на претендиралото обезщетение като несъответстващо на реално претърпените от ищцата болки и страдания, както и за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата Н.Г., изразяващо се в неправилно пресичане, а по-точно поставяйки се в опасна ситуация, пресичайки кръстовище на пешеходна пътека, но на червен сигнал на светофарната уредба за пешеходци. Оспорва извършените от ищцата разходи за лечение, тъй като не всички са относими към лечебния процес и са предписани от лекар-специалист. Оспорва се и претенцията по акцесорния иск за лихва, както и размера на претендиралите лихви и началния момент, от който същите се претендират, по аргумент за неоснователност на главния иск

Като се запозна с депозираната искова молба, изложените фактически обстоятелства и писмените доказателства, съдът намира за установено следното:

Предявени са два обективно съединени иска с правно основание чл.432 от КЗ и следващите ги акцесорни искове за заплащане на лихва на забава по чл.497, ал.1, т.1 от КЗ.

 По делото се установяват и следствие събраните доказателства не са спорни следните факти: наличието на твърдяното ПТП; съставен Акт за установяване на административно нарушение №59 от 04.02.2019 год. на водача М.С.М.; за управлявания при ПТП л.а. има сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” с ответника, валидна към датата на събитието.

От приетото като доказателство издадено НП №19 – 1099-00051 от 14.02.2019г, влязло в законна сила на 14.04.2019 год. /л.74 по делото/, издадено от ОДМВР- Силистра, е видно, че на М.С.М. е наложено административно наказание глоба, за това, че на 04.02.2019г. в 11.38 ч. в гр.Силистра, на ул.Добрич, като водач на лек автомобил „Мерцедес Р350“ с рег.№СС 6907 АН, управлява МПС като при маневра завиване на ляво на кръстовището с бул.Македония, регулирано със светофарна уредба, навлиза в пешеходна пътека, не пропуска премонаващият по нея от дясно на ляво пешеходец и го удря, с което  виновно е нарушил чл.119 ЗдвП.

Този факт в съвкупност с показанията от разпита на свидетеля М.М. и заключението на вещото лице по приетата САТЕ в проведоното с.з. от 26.02.2020 год., дава основание на съда да приеме за доказано, че причина за ПТП е единствено незаконосъобразното поведение на водача М.М.. В следствие на това нарушение е допуснато ПТП, в което е пострадала ищцата. При тази установеност съдът намира, че деликтната отговорност на извършителя М.М. по отношение на увредената е безспорно доказана и при наличие на валидно застрахователно правоотношение по имуществена застраховка ГО, за периода на настъпване на вредите, е налице основание за ангажиране функционалната отговорност на ответника, като застраховател.

 За уважаване на исковете следва да се установят и претърпените от ищцата вреди, респ. претендираните размери на обезвреда.

По делото са ангажирани доказателства относно причинените на ищцата увреждания, последвалото лечение и съпровождащите ги болки и страдания - медицинска документация, свидетелски показания и СМЕ. По данни от медицинската документация ищцата е престояла в ХО на „МБАЛ-Силистра" АД за период от 11 дни - от 04.02.2019 год. до 15.02.2019 год. с данни за фрактура на дясна глезенна става (лист 12 от делото). Според показанията на разпитания в с.з. от 26.02.2020 год. свидетел Грозданов, през това време тя не е могла да става от леглото и е била подпомагана от санитарката при обслужването си. В такъв аспект са и показанията и на свидетелите Станчева и Галова. След изписването й от болницата по данни на св. Грозданов ищцата е била на легло, като е избягвала да се движи. Около един месец след това е била затруднена в обслужването и в движението. По време на оздравителния процес у дома е била подпомагана от близките си. Според мнението на ВЛ, д-р Д. в приетата по делото СМЕ, се приема период на възстановяване на увредената глезенна става от 2-3 месеца. Не се касае за счупване, в който случай този период би бил по – продължителен. При прегледа ищцата се оплаква от болки, но според експерта – нормално е при възрастта на ищцата, след като 2 -3 месеца и при щадене на единия крак да се натовари другия и ошипяванията да започнат да болят. Тъй като липсва категорична мед.документация ( дори в Епикриза от ХО ) за фрактура и експертно мнение в такъв аспект, съдът не отчита твърденията на проц. представител на ищцата в този смисъл. В приетата СМЕ в частта за очните заболявания ВЛ установява двустранна катаракта, която сама по себе си няма връзка с ПТП. Според експерта,  най -  вероятно към момента на ПТП- то ищцата също да е имала двустранни катаракти. Сочи, че не е възможно след удара в главата да бъде повлияно това заболяване какаракта. От допълнително приложената мед. документация се установява, че ищцата освен лечението си в ХО на МБАЛ - Силистра е била лекувана и в отделението по нервни болести за периода 23.10 - 27.10.2019 год. с окончателна диагноза „Мозъчен инфаркт причинен от тромбоза на церебрални артерии". Според назначената по делото СМЕ изготвена от д-р П. - в конкретния случай липсват данни за високо или ниско кръвно налягане извън границите на нормата, така че като косвена връзка за мозъчното заболяване може да се предположи психоемоционалния стрес , който пациентката е преживяла и персистиращите „повишени нива на тревожност, безпокойство и страхова зареденост по отношение на минали и бъдещи събития „ / цитат от съдебно-психолотическата експертиза /. Според този експерт, мястото на увреда на главния мозък , а именно лакунарна хиподензна зона в дясно субкортикално окципитално е зрителната кора на главния мозък , откъдето започва оформянето на зрителните нерви, отговорни за зрението при човека.Поради това счита, че нарушеното зрение при пациентката след ПТП може да се дължи както на проблем с очите, така и вследствие на поражение в зрителната кора в главния мозък.Давността на мозъчната увреда не може да се определи. В  заключение д-р П. приема, че част от заболяванията установени в епикризата от ОНБ при МБАЛ-Силистра АД , а именно : Мозъчен инфаркт причинен от тромбоза на церебрални артерии и Органично тревожно разстройство имат ако не пряка, то със сигурност косвена причинна връзка с причинената ЧМТ. В заключението си д- р П. много последователно и обосновано е установил връзката между удара в главата при ПТП и възможните проблеми с очите на ищцата, респ. относно останалите установени заболявания. Предвид това съдът приема, че посочените проблеми също подлежат на обезщетяване.

Доказаха се и другите твърдени в исковата молба негативни преживявания и продължилото дълго след ПТП емоционално - стресово състояние на ищцата Г.. С показанията на свидетелите Станчева, Галова и Грозданов от проведеното с.з. на 26.02.2020 год. се установи, че катастрофата се е отразила много отрицателно върху психиката на ищцата. Преди ПТП тя била изключително общителен и контактен човек, весел по душа. След инцидента станала раздразнителна, затворена в себе си и избягвала да говори с близки и познати. Променила се коренно както при общуване в семейната си среда, така и при контакти с приятелите си. СПЕ разкрива за налични симптоми на посттравматично стресово разстройство при ищцата.Регистрира се силно преживяване на чувство за страх, съчетано с усещане за несправяне, което е довело до емоционално и психично страдания на личността. В устните си пояснения в о.с.з. от 25.06.2020 год. ВЛ Й. допуска възможни прояви на асоциално поведение, отключване на афектно състояние и фрустрации.

 Като съобрази  описаните по-горе физически и психически травми, следствие от ПТП-то,както и разпоредбата на чл.52 от ЗЗД и съдебната практика, съдът счита, че следва да се присъди обезщетение за неимуществени вреди в размер на 40 000 лева.

Ищцата претендира и обезщетение за имуществени вреди, изразяващо се в направени от нея разходи по лечението. Във връзка с проведеното лечение в ХО ищцата е направила разходи в размер на 206, 43 лв. – така СМЕ и представени от ищцата доказателства във връзка с извършени разходи за консумативи и медикаменти. Разходът за направа на нови очила в размер на 91 лв. остана недоказан. Предвид това предявената претенцията се уважава до посочения размер от 206, 43 лв., а в останалата част се отхвърля.

Сумите се дължат заедно със законната лихва, считано от 31.07.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, на осн. правилото по чл.497 КЗ и данните по делото, че допълнително поисканите от ответника доказателства са представени от ищцата със Заявление от 08.07.2019 год. и получени от последния на 10.07.2019год.

Възражението за съпричиняване остана недоказано и чл. 51,ал.2 ЗЗД не се прилага. В представените по делото материали от административно-наказателната преписка по издаването на посоченото наказателно постановление не се съдържат никакви данни за поведение от страна ищцата, което да е допринесло за настъпването на вредоносния резултат. Разпитан в о.с.з., водачът М.М. също призна, че ищцата е пресичала на пешеходна пътека при зелен светлинен сигнал. Това по същество се потвърждава и от заключението на САТЕ, доколкото обективно е невъзможно пешеходката и ППС да се движат едновременно в една посока при различни светлинни сигнали на светофарната уредба.

При този изход на делото на ищцата се дължат  202 лв. - разноски по делото, на осн. чл. 78, ал. 1 от ГПК.

 По делото е представен договор с удостоверено безплатно представителство в хипотеза на чл. 38 ал. 2 от ЗАдв. Предвид това на адв. К. се присъжда сумата от 1430 лв., на осн.38, ал.2, т.2 ЗА -  адвокатско възнаграждение за осъществено от него процесуално представителство на ищцата по делото.

На основание чл.78, ал.6 от ГПК застрахователят следва да бъде осъден да заплати по сметка на СОС държавна такса върху уважените искове в размер на 1600,80 лева.

Така мотивиран, ОС

 

  Р Е Ш И:

 

         ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК *********  да заплати на НEДА К.Г. с ЕГН**********  обезщетение за нанесените  имуществени вреди в размер на 206, 43 лв. и отхвърля като неоснователен иска за заплащане на имуществени вреди- за разликата от 206,43лв.  до 297.43 лв., както и обезщетение за неимуществени вреди в размер на 40 000 лв., ведно със законната лихва върху тези суми, считано от 31.07.2019год. до окончателното изплащане на сумите.

ОСЪЖДА ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК *********   да заплати на  НEДА К.Г. с ЕГН**********  сумата от 202 лева - разноски по делото.

ОСЪЖДА ЗАД  ОЗК - ЗАСТРАХОВАНЕ АД  с ЕИК *********  да заплати по сметка на Силистренски  окръжен съд държавна такса по уважените претенции в размер на 1600,80 лева.

ОСЪЖДА ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК *********   да заплати на адвокат Д.К. сумата от 1430 лв., на осн.38, ал.2, т.2 ЗА -  адвокатско възнаграждение за осъществено от него процесуално представителство на ищцата по делото.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

    СЪДИЯ: