Решение по дело №551/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 февруари 2020 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Ваня Ангелова Маркова
Дело: 20192200100551
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 16

Гр.Сливен, 06.02.2020г

 

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

     СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в открито  съдебно заседание на четвърти февруари, през двехиляди и двадесета година, в състав:

                                                   ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ВАНЯ АНГЕЛОВА                               

       При секретаря   Кина Иванова и с участието на прокурора Красимир Маринов, като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 551 по описа за 2019г, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

       Предявеният иск е за  поставяне под пълно запрещение и намира правното си основание в разпоредбата на чл. 5 ЗЛС, вр. с чл. 336 и сл.ГПК.

       В исковата молба ищцата твърди, че е майка на ответника,  роден през 2001г. с тежка умствена изостаналост, значително нарушение на поведението, изискващо грижи и лечение и тази  диагноза била поставена с ЕР на  ТЕЛК № 1520/30.02.2007 г.

        Твърди, че от раждането си  не може да се обслужва самостоятелно и има нужда от грижи и надзор, не може да говори, а само издава различни звуци, викал и бил неспокоен. Понякога проявявал агресия, чупел предмети, извършвал неконтролируеми движения, не можел да се самообслужва сам, което налагало да бъде постоянно с придружител.

       В резултат на това заболяване не можел да се грижи само за себе си и своите интереси, поради което моли за постановяване на съдебно решение, с   което бъде  поставен  под пълно запрещение.

       Ответникът  В.И.Г. не е подал отговор на исковата молба  в срока по чл.131 ГПК.

        В с.з. ищцата  лично и с пълномощник поддържат предявения иск.

        В с.з. ответникът бе доведен от ищцата и съдът придоби лични впечатления от състоянието му.  Не  бе възможен  словестен контакт с него поради неразвития му говор. Емоционално неспокоен, неориентиран за време и място.

         В с.з. представителят на ОП-Сливен поддържа, че са налице двата критерия по чл.5 ал.1 ЗЛС, поради което е в интерес на ответника да  бъде поставен  под пълно запрещение.    

         Въз основа на събраните по доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

         Ответникът  В.И.Г. е  син ищцата.

         Той е на 18 години, но не е способен да води самостоятелен живот.

         Роден е с тежки увреждания, в резултат на които няма развит говор, а само издава нечленоразделни звуци, психомоторно неспокоен, понякога агресивен към околните, плаши се от непозната среда.

         Не може да извършва елементарни дейности от ежедневието, като:  обличане, къпане, хранене, личен тоалет.

         Не може да се ориентира в средата около него, не може да преценя опасности и за взема адекватни решения, поради което е винаги с придружител, който се грижи за него.

         С експертно решение на ТЕЛК  ====/30.03.2017 г. му е определена 95% неработоспособност, с право на чужда помощ, начална дата на инвалидността- от раждането, с  водеща диагноза „ тежка  умствена изостаналост, наличие на нарушение на поведението, изискващо грижи и лечение.“

         В резултат на своето увреждане, ответникът е напълно неспособен за самостоятелно функциониране. Не е в състояние да се грижи сам за своите работи и интереси, нито да разбира и ръководи постъпките си.  

       Тази фактическа обстановка е безспорно установена от събраните писмени доказателства, ценени от съда като допустими и относими, а гласните-  като преки и непосредствени. 

       Приетото за установено от фактическа страна, води следните правни изводи:

       Предявеният иск е допустим, а разгледан по същество – основателен и доказан, поради което следва да бъде уважен .      

       За да бъде поставено едно лице под пълно запрещение е необходимо кумулативното наличие на два критерия -медицински и юридически / чл.5 ал.1 от Закона за лицата и семейството / ЗЛС/.

       Медицинският критерий е свързан с наличие на слабоумие или душевна болест, а юридическият-  с невъзможност  на лицето да се грижи само за себе си и за своите интереси.

        По делото се установи, че ответникът страда  болест, която е засегнала с много голям интензитет възможността му да възприема обективно заобикалящата я среда и да взема адекватни решения.

       Той страда от тежка степен на умствена изостаналост, която е слабоумие по смисъла на чл. 5 ал.1 от ЗЛС и в резултат на това заболяване не е в състояние да се грижи за себе си и за своите работи, нито да защитава интересите си.

        Ответникът няма съзнание за своите потребности, не може да формира съзнателна воля и да извършва действия, насочени към задоволяване на своите нужди. Не може да говори. Не е ориентиран в социална среда. Не може да ръководи постъпките си, нито да преценява последиците от тях. Не е в състояние  да  води  самостоятелен живот.

        Тъй като са налице и двата критерия по чл. 5 ал.1 ЗЛС - медицинския и юридическия за поставяне под пълно запрещение, съдът следва да постанови решение, с което постави под пълно запрещение ответника  и изпрати препис от решението на органа по настойничество и попечителство по настоящия му адрес, за назначаване на настойник.

         Ръководен от гореизложените съображения,  съдът

 

 

Р     Е     Ш     И  :

 

 

          ПОСТАВЯ ПОД ПЪЛНО запрещение В.И.Г. ***, с  ЕГН- **********.

 

         ПРЕПИС от решението, след влизането му в сила, да се изпрати на органа по настойничество и попечителство при ОБЩИНА-СЛИВЕН за учредяване на настойничество.

 

         Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-гр. Бургас, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: