Решение по дело №1165/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 януари 2020 г. (в сила от 29 януари 2020 г.)
Съдия: Трифон Пенчев Славков
Дело: 20194120101165
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 563

гр. Горна Оряховица, 03.01.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ГОРНООРЯХОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, 8-ми състав, в публичното заседание на трети декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

СЪДИЯ: ТРИФОН СЛАВКОВ

при участието на секретаря СИЛВИЯ Д., като разгледа гр.д. № 1165 по описа на ГОРС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:     

Предявен е иск с правно основание чл. 127 „а“ от СК.

А.Н. Фурман, действаща в качеството си на майка и законен представител на сина си Александрос Д. е предявила против А.Д. гражданин на Република Гърция иск с правно основание чл. 127а СК, като иска от съда да разреши издаването на задграничен паспорт на детето ѝ, както и да напуска пределните на страна неограничен брой пъти без съгласието на неговия баща.

В срока за отговор по чл. 131 от ГПК особеният представител назначен на ответника  е взел становище, че искът е допустим. По въпроса за основателността, счита, че може да вземе становище след събиране на доказателствата.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Липсва спор по делото, а и от представеното удостоверение за раждане се установява, че страните са родители на детето Александрос Д., родено на *** г. в Република Гърция, по време на съвместното им съжителство. От социален доклад на Д”СП” Г. Оряховица се установява, че детето от неговото раждане насам се отглежда от майката. Баща му не поддържа контакти, както с него, така и с майката.  Установява се, че е ученик в девети клас на СУ“ Георги Измирлиев“ гр. Г. Оряховица. Занимава със спорт, проявява интерес към международна ученическа програма за обмен „Еразъм“. Липсата на комуникация с ответника възпрепятствало майката на детето да подаде документи за издаване на международен паспорт и разрешение за пътуване в чужбина. По делото е приложена служебна бележка /стр. 11/, видно от която е, че Александорс Д. е ученик в осми клас в СУ“ Георги Измирлиев“ гр. Г. Оряховица за учебната 2018/2019 г.  

На основание чл. 59, ал. 6 СК ищцата е изслушана, като от обясненията които дава, се установява, че иска детето ѝ да може да пътува с нея в чужбина, да се запише и участва по програмата „Еразъм“, да посещава спортни мероприятия.

Детето също е изслушано по делото. Иска от съда да му разреши да пътува в чужбина.

 

 

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

 

 

 

 

 

 

 

 

Съгласно чл. 127а, ал.2 от СК, когато родителите не могат да постигнат съгласие по въпроси свързани с пътуване на децата им в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, спорът между тях се решава от районния съд по настоящия адрес на детето. В конкретния случай съдът приема, че не е налице спор между страните за извеждане на детето им извън страната, а невъзможност за свързване с бащата на детето. Това възпрепятства майката на детето да се снабди с необходимите документи за пътуване. Създалата се ситуация, обаче не може да ограничи детето в правото му да посещава държави извън пределите на страната, още повече, че целта на същите е правомерна и полезна – екскурзии и участие в програма за обмен на ученици между различни държави, т. нар програма „Еразъм“.  При преценка на основателността на направеното искане, съдът следва да се ръководи единствено от интересите на детето.

С оглед конкретно установените обстоятелства по делото, следва да се приеме, че безспорно в интерес на детето е да се разреши пътуването му извън страната. Това би му дало възможност да израсне пълноценно, да натрупа опит, впечатления от други страни и народи, както и да повиши качеството на културния и обществен си живот, което определено е в негов интерес. Същевременно всяко дете се ползва с гарантирана свобода на предвижване, която включва както възможността да се премества и установява в различни  места  на територията на страната в която то живее, така и свободното да напуска и се завръща в тази територия. Това право се гарантира от разпоредбата на чл. 35 от КРБ, както и от чл.10 от Конвенцията за правата на детето на ООН, по която Република България е страна.

Съгласно установената съдебна практика, разрешение за пътуване в чужбина може да бъде дадено за определена държава или за държави, чиито кръг е определяем. В конкретния случай е поискано разрешение за пътуване в държави членки на Европейския съюз, както и в Република Турция,  Руската федерация и Република Узбекистан, поради което искането не е в противоречие с установената съдебна практика. В тези страни държавата ни може да гарантира изпълнението на съдебните си решения, поради което следва да се приеме, че разрешението за пътуване в тях ще е съобразено, както с интересите на детето, така и с тези на родителите му. Изискването за съществуване на конкретно защитен интерес на детето при пътуването му извън страната налага разрешението за това да бъде дадено за определен период от време, в определена държава или в държави, чийто кръг е определяем (напр. държавите членки на Европейския съюз) или за неограничен брой пътувания през определен период от време, но също до определени държави, в който смисъл са задължителните за съда разяснения, дадени в т. 1 на Тълкувателно решение № 1/3.07.2017 г. по тълк. дело № 1/2016 г. на ОСГК на ВКС.  

Предвид всичко изложено процесното искане като основателно, следва да бъде уважено чрез постановяване на съдебно решение, с което да се замести съгласието на ответника А.Д. като баща на детето Александрос Д., същото да пътува извън територията на Република България – в държавите посочени по- горе, за общо до 30 дни  годишно, осъществени до три пъти годишно, за срок от 5 години, считано от влизане в сила на решението, през което време детето да е придружено от отговорен за него възрастен – неговата майка или трето пълнолетно лице, определено от нея.

Пътуването в чужбина следва да се извършва с необходимите за това документи, поради което основателно се явява и искането за издаване на задграничен паспорт на детето Александрос Д..

Предвид изложеното, предявеният иск по чл. 127 а от СК се явява изцяло основателен и следва да бъде уважен.

На основание чл. 127а, ал.4 от СК съдът следва да допусне предварително изпълнение на постановеното решение, доколкото от това за ответната страна не биха настъпили вредни последици, а на детето ще бъде предоставена възможност да осъществи пътуване извън страната, ако има възможност за такова и в срока преди влизане в сила на настоящия съдебен акт.

По делото не е правено искане за присъждане на разноски.               

 

 

 

 

 

 

 

Водим от изложеното, съдът

 

 

 

 

 

Р Е Ш И:

 

РАЗРЕШАВА, на основание чл. 127а, ал.2 от СК, да бъде издаден задграничен паспорт или друг заместващ го документ на детето АЛЕКСАНДРОС Д., ЕГН **********, роден на *** г. в Гърция, без съгласието на бащата А.Д., само по искане на майката А.Н.Ф., ЕГН **********.

РАЗРЕШАВА, на основание чл. 127а, ал.2 от СК детето АЛЕКСАНДРОС Д., ЕГН **********, роден на *** г. в Гърция да пътува до всички страни в Европейския съюз, Руската федерация, Република Турция и Република Узбекистан, без да се търси съгласието на бащата А.Д., общо до 30 дни  годишно, осъществени до три пъти годишно, за срок от 5 години, считано от влизане в сила на решението, като детето бъде придружавано от своята майка и законен представител А.Н.Ф., ЕГН **********,*** или от определено от нея пълнолетно трето лице. 

ДОПУСКА на осн. чл. 127а, ал.4 от СК предварително изпълнение на решението. 

Решението подлежи на обжалване пред ВТОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.                

РАЙОНЕН СЪДИЯ :