Решение по дело №743/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 357
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 17 октомври 2019 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20194110200743
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. ***, 18.07.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, като разгледа докладваното от съдията АНД № 743 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на Б.М.Е. ***, която не е съгласна с Наказателно постановление № 218 от 20.03.2019 г. на Началник РУ – ***при ОД на МВР - гр. ***, с което за нарушение на чл. 55 от Закона за частната охранителна дейност /ЗЧОД/ и на основание чл. 82 от ЗЧОД й е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200,00 лева. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно, постановено без преценка на всички факти и обстоятелства от значение за случая. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателката, чрез защитника адв. Д.Т. от ВТАК, поддържа жалбата с посочените в нея подробни доводи за незаконосъобразност, неправилност и недоказаност на издаденото наказателно постановление.        

Административнонаказващият орган - редовно призована страна, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 04.12.2018 г., в 16,10 часа, от служители на Сектор „Охранителна полиция” при РУ – ***/свидетелите Ю.Т. и П.Н./ е извършена проверка в обект – магазин „***”, находящ се в гр. ***, ул. „***” № 7, охраняван от „***” ЕООД, извършваща дейност по чл. 5, ал. 1, т. 5 от ЗЧОД. За извършената проверка е съставен Констативен протокол, в който в т. 3 – „Оборудване на охранителния състав и документално обезпечаване съгласно ЗЧОД”, в графа „Униформено облекло” е отразено „Не” /лист 46 и следващите от делото/. Изискани са обяснения от жалбоподателката Е. и документи от „***” ЕООД.

Въз основа на съставения Констативен протокол, на 28.02.2019 г. на жалбоподателя Б.М.Е. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 218 за това, че на 04.12.2018 г., в 16,10 часа, при упражняване охранителна дейност на обект: магазин „ЦБА”, гр. ***, ул. „***” № 7, охранителят Б.Е., към момента на проверката, не носи лично зачислено униформено облекло - административно нарушение по чл. 55 от ЗЧОД.

Процесният АУАН е подписан и връчен на жалбоподателя на 28.02.2019 г., без възражения, като такива не са постъпили и в тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Позовавайки се на констатациите в посочения АУАН, на 20.03.2019 г. срещу жалбоподателя е издадено и атакуваното Наказателно постановление № 218 на Началника на РУ – ***при ОД на МВР – ***, с което за нарушението по чл. 55 от ЗЧОД и на основание чл. 82 от ЗЧОД, на Е. е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200,00 лева.

Наказателното постановление е връчено на жалбоподателката на дата  10.04.2019 г. и е обжалвано от нея в законоустановения срок – жалба от 17.04.2019 г.

По делото са разпитани в качеството на свидетели Ю.Т. и П.Н. - актосъставител и свидетел по акта, както и К. Б. – организатор физическа охрана при „***” ЕООД. Представени и приети като доказателства по делото са личното трудово досие на Б.Е., в това число и картон за предаване и връщане на работно облекло /лист 21/, от което е видно, че към датата на проверката – 04.12.2018 г. на жалбоподателката са предоставени: служебна карта и тениска, а на 15.12.2018 г. - шуба.

С оглед на така установените фактически констатации, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, а разгледана по същество е основателна, по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 55 от ЗЧОД при упражняване на дейността си ръководителят и изпълнителите на частна охранителна дейност са длъжни да носят служебна идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло, освен в случая по чл. 10, ал. 1. В АУАН и НП обективираното изпълнително деяние на нарушението се състои в „Не носи лично зачислено униформено облекло“. Писмени доказателства по делото относно това какво е униформеното облекло на охранителите на „***” ЕООД /чл. 4, ал. 1, т. 2 от Наредба № 8121з-610/11.06.2018 г. за реда, по който лицата удостоверяват, че отговарят на изискванията на Закона за частната охранителна дейност/, не са представени от въззиваемата страна, но съгласно събраните гласни доказателства /показанията на свидетеля Баев/: униформеното облекло на охранителите е черна фанелка или черна шуба /според сезона/  с черен панталон и бадж. Свидетелите Т. и Н. заявиха: „… Е. каза, че става въпрос за зимния сезон, а не й е предоставена зимна дреха. Не беше с тениската с къс ръкав /с лого/, а беше облечена с нещо черно и грейка, на която нямаше инициали на фирмата. Жалбоподателката е преценила, че може да ходи с черна грейка, за да й е топло и да е разпознаваема…”; „Към момента на проверката не беше с тениската с лого. Каза, че не може да бъде с нея, защото температурите са ниски… Е. беше облечена с черна блуза, върху нея грейка, също черна на цвят, и бадж… След проверката на госпожата й е предоставена шуба. Това означава, че проверката ни е била ползотворна по отношение на работещите във фирмата.” От приобщените по делото писмени и гласни доказателства се установява, че жалбоподателката е била облечена в униформено облекло /черна блуза с дълъг ръкав и панталон/, носела е служебната си идентификационна карта /бадж/, но черната блуза, фанела не е била с отличителния знак на „***” ЕООД, а зачислено зимно униформено облекло /предвид сезона/ към датата на проверката е нямала. Такова й е предоставено и зачислено едва на 15.12.2018 г.

При това положение, при разглеждане на спора по същество, в тежест на административнонаказващия орган е да докаже с допустимите от закона доказателствени средства, че посоченото за нарушител лице е извършило описаното в АУАН и в НП административно нарушение, индивидуализирано с всички признаци  на нарушението. В случай, че административнонаказващият орган не успее да докаже, че посоченото в АУАН и в наказателното постановление  деяние е осъществено, то издаденото наказателно постановление се явява незаконосъобразно, поради недоказаност на извършеното нарушение. Сама по себе си констатацията, че жалбоподателката „не носи лично зачислено униформено облекло”, не е достатъчна по безспорен и категоричен начин да обоснове извод, че това нарушение е резултат от неизпълнение на задължението на Е. като изпълнител на частна охранителна дейност да носи служебна идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло, доколкото в деня на проверката е била с „униформено облекло”, но не е носила отличителния знак на охранителното дружество, а и същото неизпълнение е резултат от бездействието на ръководителя на частната охранителна дейност да й бъде предоставено и зачислено съответното за сезона „униформено облекло с лого, отличителен знак”, поради което вмененото нарушение на жалбоподателката се явява недоказано и последната е неправилно санкционирана по чл. 82 от ЗЧОД. 

От друга страна, разглежданата фактическа обстановка сочи за наличието на множество смекчаващи обстоятелства, които, дори и да се приеме, че нарушение има, правят същото с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от същия вид – основание за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. 

С оглед изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че жалбата е основателна, а наказателното постановление като незаконосъобразно и недоказано следва да бъде отменено.

Мотивиран от изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 218 от 20.03.2019 г., издадено от Началника на РУ – ***при ОД на МВР – ***, с което на Б.М.Е., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушение на чл. 55 от ЗЧОД и на основание чл. 82 от ЗЧОД, й е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200,00 /двеста/ лева.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – ***в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.       

 

 

 

                                                          

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: