Разпореждане по дело №743/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 357
Дата: 11 февруари 2022 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20217240700743
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 декември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

                                          11.02.2022 год.                      гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, шести състав на единадесети февруари през две хиляди двадесет и втора година, в закрито съдебно заседание, в състав

                                 

                                       Председател: Михаил Русев

 

при участието на секретаря...................................., като разгледа адм. дело №743 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.166, ал.4 от Административнопроце-суалния кодекс във връзка с чл.172, ал.6 от Закона за движение по пътищата.

Образувано е по искане за спиране изпълнението на предписание от Заповед №21-1228-000817 от 25.11.2021 год. на П.Х. П. – младши автоконтрольор в сектор „ПП” при ОД на МВР – Стара Загора, с която е наложена ПАМ по чл.171, т.1, б.”б” от ЗДвП. Искането за спиране е заявено в жалба до Административен съд – Стара Загора, подадена от Д.А.А. *** против посочената заповед за налагане на принудителна административна мярка.

От събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

От Административен съд – Стара Загора се иска спиране на Заповед №21-1228-000817 от 25.11.2021 год. на П.Х. П.– младши автоконтрольор в сектор „ПП” при ОД на МВР – Стара Загора, с която е наложена ПАМ по чл.171, т.1, б.”б” от ЗДвП.

Със Заповед №21-1228-000817/25.11.2021 год., издадена от П.Х. – младши автоконтрольор в сектор „ПП” при ОД на МВР – Стара Загора е наложена ПАМ по чл.171, т.1, б.”б” от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС – до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца, считано от 25.11.2021 год.

По делото е проведено открито съдебно заседание на 08.02.2022 год., като делото е отложено за нова дата, поради не изясняването му от фактическа страна. В искането се твърди, че вероятността за настъпването на значителни или трудно поправими вреди е обоснована с твърдения за невъзможност жалбоподателя да упражнява трудова дейност, която е свързана с пътуване, което би довело до липса на средства за издръжка на него и семейството му.

От така приетата за установена фактическа обстановка съда достигна до следните изводи от правно естество:

            Съгласно чл.172, ал.6 от ЗДвП, обжалването на принудителните административни мерки по чл.172, ал. 1 от ЗДвП, не спира изпълнението им. Следователно, законът разпорежда предварително изпълнение на административен акт, издаден по реда на чл.172, ал. 1 от ЗДвП, по който ред и издаден и оспореният административен акт. Закона за движението по пътищата не регламентира основанията, при които съдът може да спре изпълнението на административния акт, поради което е приложима нормата на  чл.166, ал.4, във вр. с ал.2 от АПК. Следователно, за да спре допуснатото по силата на закона изпълнение съдът следва да установи, че то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. За да бъде уважено това искане, в тежест на молителя е да посочи вредите и да представи доказателства за вида им и за вероятността те да настъпят, ако обжалваният административен акт бъде изпълнен преди съдът да се произнесе по неговата законосъобразност

Съдът счита искането за спиране на изпълнението на заповедта за налагане на ПАМ по чл.172, т.1, б.”б” от ЗДвП е допустимо по смисъла на чл.166, ал.2 от АПК, но намира същото за неоснователно и като такова следва да се отхвърли изцяло.

Към жалбата не са приложени доказателства, от които да се установи по безспорен начин изложените в жалбата обстоятелства, поради което съдът намира, че искането за спиране е неоснователно. Няма доказателства за

За да допусне предварително изпълнение по силата на закона, законодателят е презумирал наличието на предпоставките по чл.60, ал.1 от АПК и тяхното съществуване не следва да се доказват от органа. Жалбоподателят следва да докаже наличието на някоя от посочените в същия чл.60, ал.1 от АПК предпоставки, но в своя полза. В резултат на което по отношение на него да е налице защитим по см. на чл.60, ал.1 от АПК личен интерес, противопоставим и с по-голяма тежест от презумирания от законодателя интерес. Съдът намира поради което, че жалбоподателят не е доказал, че за него е налице интерес, противопоставим на презумирания от законодателя в чл.60, ал.1 от АПК, като не е доказал вероятното настъпване на значителна материална вреда или трудно-поправима вреда в своя патримониум.

Съгласно чл.172, т.1, б.“б“ от ЗДвП, временно се отнемане свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца; при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл. 174, ал. 4 установените стойности са определящи.

В конкретния случай, по делото не са представени доказателства за постоянния адрес на жалбоподателя, населеното място където е местоработата му, за да се установи реалното настъпване на значително и трудно поправими вреди.

Воден от гореизложеното и на основание чл.166, ал.3 от АПК, Административен съд – Стара Загора

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Д.А.А. *** за спиране на предварителното изпълнение на Заповед №21-1228-000027 от 25.11.2021 год. на П.Х. – младши автоконтрольор в сектор „ПП” при ОД на МВР – Стара Загора, с която е наложена ПАМ по чл.171, т.1, б.”б” от ЗДвП, като неоснователно.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването на страните.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: