Решение по дело №1392/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 202
Дата: 26 септември 2019 г.
Съдия: Петко Иванов Минев
Дело: 20195300601392
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 202

 

град Пловдив, 26.09.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично съдебно заседание на двадесет и шести септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТАН ЦВЕТКОВ

ЧЛЕНОВЕ: РОЗАЛИЯ ШЕЙТАНОВА

ПЕТКО МИНЕВ

 

Секретар: ТАНЯ ЗЛАТЕВА

Прокурор: ДАНАИЛА СТАНКОВА

като разгледа ВНОХД №1392 по описа за 2019 година, докладвано от член-съдия Петко Минев, след съвещание

 

Р Е Ш И:

 

На основание чл.336, ал.1, т.4 вр. чл.334, т.2 от НПК ОТМЕНЯ Решение № 1002/28.05.2019г., постановено по НОХД №1289/2019 г. по описа на Районен съд - Пловдив, VIII н.с., като постановява ново, както следва:

 

         ПРИЗНАВА подсъдимия М.Н.В. – ***г., роден на *** ***, българин, български гражданин, средно образование, шофьор, женен, неосъждан, ЕГН ********** за НЕВИНЕН в това на **** год. в гр. П., в маловажен случай да е отнел чужда движима вещ - 1 брой мобилен телефон марка „Huawei“, модел „P20Litе“ на стойност 340 лв. от владението на Ц. Е.А. от гр. П., без нейно съгласие с намерение противозаконно да я присвои, като деянието представлява маловажен случай, като до приключване на съдебното следствие стойността на отнетата вещ е била възстановена, поради което и на основание чл.304 вр. чл.305, ал.6 от НПК вр. чл. 218б, ал.1 от НК го ОПРАВДАВА по повдигнатото му обвинение по чл.194, ал.3 вр. с ал.1 от НК.

         НАЛАГА на основание чл. 301, ал. 4 вр. чл. 305, ал. 6 от НПК на подсъдимия М.Н.В. за същото деяние, което съставлява административно нарушение по чл.218б, ал.1 от НК административно наказание ГЛОБА в размер на 200 /двеста лева/.

           ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА – 2 бр. СД – ДА ОСТАНАТ по делото.

 

         На основание чл.189 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия М.Н.В. да заплати по сметка на ОД на МВР- Пловдив сумата от 116,92 /сто и шестнадесет лева и деветдесет и две стотинки/ лева направени разноски по делото за експертиза.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                        

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ:

 

 

 

МОТИВИ  към Решение № 202/26.09.2019г. по ВНОХД 1392/2019г.  по описа на Пловдивския окръжен съд

 

С Решение № 1002/28.05.2019г., постановено по НОХД №1289/2019 г., Районен съд - Пловдив, VIII н.с. е признал подсъдимия М.Н.В. за виновен в това, че на *** год. в гр. П., в маловажен случай е отнел чужда движима вещ - 1 брой мобилен телефон марка „Huawei“, модел „P20Litе“ на стойност 340 лв. от владението на Ц. Е.А. от гр. П., без нейно съгласие с намерение противозаконно да я присвои, поради което и на основание чл. 194, ал.3, във вр. с ал.1 от НК го е освободил от наказателна отговорност по реда на чл. 78а, ал. 1 от НК и му е наложил административно наказание ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА. ПРС е присъдил в тежест на подсъдимия В. направените разноски по делото в размер на 116,92лв, като е постановил веществените доказателства – 2 бр. СД да останат по делото.

Решението е обжалвано от подс. М.Н.В. чрез защитника му – адв. В.Т.. В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно. Излагат се доводи за недоказаност на обвинението, както и за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Иска се отмяна на решението на ПРС и постановяване на ново, с което подс. М.В. да бъде оправдан. Тези доводи се поддържат от подсъдимия и защитника му и в съдебно заседание. В последната си дума подс. В. иска да му бъде отменена наложената глоба и да не бъде наказван.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата и счита, че решението на ПРС следва да бъде потвърдено.

Пловдивският окръжен съд, след цялостна  проверка на присъдата, независимо от посочените от страните основания, в предмета и пределите на въззивната проверка по чл.313 и чл.314 от НПК, намира следното:

Жалбата на подс. В. е процесуално допустима, а разгледана по същество е ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА, макар и не по изложените в нея съображения.

От събраните по делото доказателства, се установява следната фактическа обстановка:

 Подсъдимият М.Н.В. е роден на *** ***, българин, български гражданин, със средно образование, работещ, женен, неосъждан, с ЕГН **********.

През месец **** год. пострадалата Ц. Е. А. си закупила от магазин на „Виваком“  мобилен телефон марка „Huawei“, модел „P20Lite“, златист на цвят, за сумата от 340 лв. На *** год. тя и приятелката й – свид. Д. П. посетили магазин „К.“ на ул. „Б.“ № *** в гр. П.. Преди да влязат пострадалата взела количка, като свид. П. сложила дамската си чанта в нея, а пострадалата А. поставила телефона и портфейла си на поставката на количката. Бутайки количката, свид. А. и приятелката й в 10 ч. 30 мин. 50 сек. минали през първата автоматично отваряща се врата на магазина и тъй като разговаряли помежду си не забелязали, че точно там /до първата врата/ е паднал на земята мобилният телефон „Huawei“ на пострадалата.

По същото време и на същото място се намирал и подс. М.В., който се движел само на крачка зад А. и П.. Подсъдимият бил облечен в риза цвят бордо. Причината за посещението му в магазина било закупуването на почерпка за лекари от болницата, от която скоро бил изписан.

Движейки се зад пострадалата и нейната приятелка, подс. В. видял, че от количката пред него паднал мобилен телефон, както и това, че двете жени разговаряйки помежду си, въобще не забелязали това. Подсъдимият взел моментално решение да присвои телефона, като за целта се навел, вдигнал го от пода на магазина и го поставил в джоба на панталона си. В тази насока подсъдимият е заявил пред ПРС, че е имал намерението да върне телефона, но тъй като опита му да го включи бил осуетен от налична парола, го бил прибрал в джоба си, а впоследствие забравил.

Доказателствата по делото сочат обаче, че у В. въобще не се е и зараждало намерението да предаде телефона на „Информация“, откъдето чрез радиоуредбата можело да се съобщи и издири собственика на телефона. Камерите на хипермаркета установяват, че вместо това, в следващите секунди той се е скрил в левия коридор от щандове за зърнени продукти и активно се заел да изключи телефона, а не както твърди, да го включи, за да разбере нещо за собственика му. След като успял да стори това, В. поставил отново в джоба си мобилния апарат на пострадалата А. и продължил покупките си.

Петнадесет минути по-късно свид. А. установила липсата на телефона. От мобилния телефон на свид. Д. П. набрали номера на пострадалата, но операторът отговорил, че абоната е изключен.

След сигнализиране на полицията и преглед на видеозаписите от охранителните камери била установена личността на подсъдимия, както и механизмът на извършеното от него престъпление. Тъй като подсъдимият заплатил покупките си с банкова карта, чрез информация от банката била установена и самоличността му.

Дискове със записи от охранителните камери, както и копие от фискалния бон за покупки на подс. В. са приобщени с протокол за доброволно предаване. 

Преди даване ход на делото пред първата инстанция подс. В. е възстановил причинените имуществени вреди на пострадалата А., поради което делото е протекло по реда на глава 28 от НПК. Подс. В. е признал вината си по повдигнатото му обвинение, като същевременно в обясненията си пред ПРС е изложил защитна версия, че е предал инкриминирания телефон на полицейски служител на улицата без съставяне на писмен документ за това обстоятелство.

ПРС е приел, че развитата от подсъдимия защитна версия, не се потвърждава както от гласните, така и от писмените доказателства, а и не кореспондира с очертаната по-горе фактическа обстановка.

Съгласно изготвената стоковооценъчна експертиза и допълнителна такава, стойността на мобилен телефон „Huawei P20Lite“, ведно с кожен калъф е определена на 529 лв. ПРС е приел, че стойността на отнетия телефон е промоционалната цена на закупуването му, посочена от пострадалата – 340 лв., тъй като в противен случай, при евентуално възстановяване на щетата, до пазарната стойност от 529 лв, би се стигнало до неоснователно обогатяване на пострадалата Ц. А..

При така установената фактическа обстановка първоинстанционният съд е приел от правна страна, че с действията си подсъдимият М.Н.В. е осъществил обективните и субективни признаци на престъплението по чл. 194 ал. 3 вр. с ал. 1 от НК, а именно, че на *** год. в гр. П., в маловажен случай е отнел чужда движима вещ – 1 брой мобилен телефон марка „Huawei“, модел „P20Lite“ на стойност 340 лв. от владението на Ц.Е. А.от гр. П., без нейно съгласие с намерение противозаконно да я присвои. Районният съд е приел, че от субективна страна подс. В. е извършил деянието при форма на вината пряк умисъл. ПРС е приел, че са налице основанията на чл. 78а от НК, освободил е подс. В. от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание глоба в размер на 1000 лева. Първоинстанционният съд е мотивирал наложеното в минимален размер административно наказание с добрите характеристични данни за подсъдимия, трудовата му ангажираност и липсата на други водени спрямо него наказателни производства. ПРС се е произнесъл по разноските, присъждайки ги в тежест на подсъдимия, а веществените доказателства е постановил да останат по делото.

Въззивният съд изцяло възприема приетата от РС – Пловдив фактическа обстановка и анализ на доказателствата. Неоснователни са възраженията на подс. В. за недоказаност на обвинението. Самият подсъдим пред първата инстанция е признал вината си и е възстановил причинените имуществени вреди на пострадалата. Правилно ПРС е отхвърлил като несъстоятелна версията на подс. В., че е предал инкриминирания телефон на неустановен по делото полицейски служител. За твърдяното предаване липсва разписка, както и други доказателства, които да подкрепят достоверността на тези обяснения. Обясненията на подсъдимия са били аргументирано отхвърлени от първата инстанция като житейски нелогични и влизащи в противоречие с всички събрани доказателства. Правилно не са кредитирани и показанията на свид. И., който е в близки приятелски отношения с подс. В.. Неговите показания в частта за последващото предаване на инкриминирания телефон на полицейски служител е целяло обслужване на изградената защитна версия на подсъдимия и не почива на обективни възприятия, които да намират подкрепа в останалия доказателствен материал. Ето защо и въззивната инстанция намира за неоснователни възраженията на защитата за недоказаност на обвинението. За изчерпателност следва да се посочи, че и според ПОС действията на подсъдимия обективират намерение за  отнемане на мобилния телефон на пострадалата, а не намиране на изгубена вещ. Подс. В. е възприел падането на телефона от количката в магазина виждайки владелеца на вещта. Вместо да я върне на пострадалата, същият е взел телефона, изключил го е и е излязъл от магазина, без изобщо да съобщи нито на пострадалата, нито на охраната в магазина и на органите на МВР. Именно тези действия красноречиво говорят и за намерението на подс. В. противозаконно да присвои инкриминирания телефон на свид. А..  Обвинението е доказано по несъмнен начин от приложените записи на охранителните камери, приобщени по надлежния ред, както и от показанията на пострадалата свид. А., на свид. П., която я е придружавала, както и на полицейският служител – свид. У.. Ето защо и мотивите на ПРС за доказаност на обвинението се възприемат изцяло.

Въззивният съд намира, че ПРС неправилно е приложил материалния закон в частта за вида и размера на наложеното наказание. В конкретния случай е налице рядката хипотеза на конкуренция между нормите на чл. 78а, ал. 1 от НК и чл. 218б, ал. 1 от НК. И двете норми предвиждат налагането на административно наказание на подс. В.. Според въззивната инстанция в случая по-благоприятният закон, който следва да бъде приложен спрямо подс. В. е на същият да бъде наложено по административен ред наказание „глоба“ по реда на чл. 218б, ал. 1 от НК. Нормата на чл. 78а от НК е приложима за всички престъпления от Особената част на Наказателния кодекс, за които са налице предпоставките по ал. 1 и липсват пречките по ал. 7 от същия член. Последиците от приложението на тази норма са чистото съдебно минало на дееца, но и невъзможност да бъде отново освободен от наказателна отговорност по този ред, съгласно чл. 78а, ал. 1, б. „б“ от НК.

Нормата на чл. 218б, ал. 1 от НК се явява специална по отношение на тази на чл. 78а, ал. 1 от НК. Последиците от прилагането й също са чисто съдебно минало за наказаното лице, но и възможност за последващо освобождаване от наказателна отговорност по реда на чл. 78а, ал. 1 от НК, както и по-нисък размер на глобата – от 100 до 300 лева. Тя се прилага за изчерпателно изброените в тази норма престъпления – чл.194, ал.3, чл. 195, ал. 4, чл. 204, б. „а“, чл. 206, ал. 1 и ал. 5 и чл. 207 от НК. Тук е налице и допълнителен критерий – стойността на предмета на престъплението да е до размера на две минимални работни заплати за страната и същият да е възстановен или заместен. В случая и тези изисквания са изпълнени, тъй като стойността на инкриминирания мобилен телефон е 340лв, а МРЗ за страната към датата на деянието – ****г.. е 510лв /с ПМС № 316/20.12.2017 г. е определена МРЗ за периода 01.01.2018г. – 31.12.2018г./. Ето защо въззивната инстанция намира, че в случая следва да бъде приложена разпоредбата на чл. 218б, ал. 1 от НК като по-благоприятна за подс. В. и същия бъде оправдан по повдигнатото му обвинение и му бъде наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева за същото деяние, на основание чл. 301, ал. 4 вр. чл. 305, ал. 6 от НПК. Безспорно за деянието по чл. 218б от НК се прилага ЗАНН, съгласно разпоредбата на чл. 424, ал. 1 от НК, тъй като същото съставлява административно нарушение. Когато нарушението е констатирано от органите на МВР, компетентен да наложи административното наказание съгласно чл. 424, ал. 5 от НК е министърът на МВР или упълномощено от него длъжностно лице – в случая началникът на 03 РУ на МВР – Пловдив, където е било проведено досъдебното производство. Съгласно чл. 305, ал. 6 вр. чл. 301, ал. 4 от НПК, с измененията в НК – ДВ, бр. 63 от 2017г., в случаите, в които деянието се наказва по административен ред, съдът признава подсъдимия за невинен и му налага административно наказание. Именно такъв е и настоящият казус, поради което въззивната инстанция с решението си отмени първоинстанционното осъдително решение, оправда подс. В. и му наложи за същото деяние административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева. Въззивната инстанция постанови веществените доказателства – 2бр. СД да останат по делото, а разноските по делото да бъдат в тежест на подсъдимия В..

         Мотивиран от изложените съображения, Пловдивският окръжен съд постанови  въззивното решение.

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                          2.