Решение по дело №529/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 25
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 18 март 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20191620200529
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                                       

Гр. Лом, 18.02.2020 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  двадесет и седми януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 529/19 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

           Жалбоподателят К.Ц.С. ***, с ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Началника на РУ гр. Лом Наказателно постановление           № 19-0294-001868 от 14.10.2019 г., с което на осн. чл. 179, ал. 2, във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 /двеста/ лева и на осн. чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложена „ГЛОБА“ в размер на 100.00 /сто/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца.

           В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, поддържа жалбата си и моли съда да отмени издаденото НП.

           Административно наказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител, не взема становище по жалбата.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № 19-0294-001868 от 14.10.2019 г., на жалбоподателя К.С. на осн. чл. 179, ал. 2, във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 /двеста/ лева за това, че не пропуска насрещно движещо се ППС при завиване наляво за навлизане в друг път и на осн. чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложена „ГЛОБА“ в размер на 100.00 /сто/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца, за това, че при наличие на разногласия относно обстоятелства за ПТП го напуска, не уведомява службата за контрол, както и не изпълнява указанията ѝ.

           Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява и основателна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           На 19.09.2019 г. около 21:00 ч. жалбоподателят К.С. се прибирал към дома си в с. Медковец със собственото си самоходно четириколесно МПС с двигател за мотофреза. При завой наляво за навлизане в междублоково пространство се засякъл с непълнолетното лице А.А, с прякор „Садам“ от същото село, управляващо велосипед по тротоара. Непълнолетният излязъл от тротоара на пътното платно, където се ударил в движещия се със самоходната машина С.. Същият след настъпилото ПТП запитал непълнолетния А.дали е добре и понечил да се обади на РУ – Лом, но А. заявил, че нищо му няма, че не желае да викат органите на РУ – Лом, взел велосипеда си и отишъл към местно питейно заведение. По-късно, около полунощ, когато се прибрал вкъщи, споделил с баща си за случката. Бащата бил афектиран и сигнализирал на тел. 112. Впоследствие дошли свидетелите Б.Л. и В.Р.. Разпитали непълнолетния А., както и баща му, които потвърдили, че А.се движел по тротоара, че няма причинени вреди и нямат претенции спрямо С., както и че бащата поради раздразнение бил подал сигнал на тел. 112. 

           Св. Л. заедно със св. Р. посетили дома на жалбоподателя, съставили му АУАН № 1860 от 20.09.2019 г., за това, че „при управление на собственото си самоходно четириколесно МПС на кръстовище за навлизане в междублоково пространство предприема маневра ляв завой като отнема предимството на насрещно движещо се ППС – велосипед с водач А.Бисеров Александров, който се блъска в него. След реализираното МПС С. напуска ПТП без да уведоми органите на МВР“.

           Впоследствие въз основа на този АУАН, АНО е издал атакуваното   НП № 19-0294-001868 от 14.10.2019 г., с което на осн. чл. 179, ал. 2, във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложил на жалбоподателя административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 /двеста/ лева и на осн. чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложил „ГЛОБА“ в размер на 100.00 /сто/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца.

           На жалбоподателя е наложена санкция най-напред по чл. 179, ал. 2 ЗДвП. Тази норма посочва, че Който поради нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв.  Ал. 1, т. 5 на същия член предвижда наказание глоба за неспазване на „правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне...“

           На второ място, С. е санкциониран на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП, за това, че е нарушил задълженията си като участник в ПТП.

           В случая съдът намира, че жалбоподателят не е извършил нарушенията, описани в АУАН и НП.

           На първо място, действително настъпило е ПТП между управляваната от С. самоходна машина и велосипедистът Александров. Не се установява обаче ПТП-то да е настъпило вследствие на неправомерно поведение на С.. Не е установено същият да не е спазил правилата за предимство или разминаване. Напротив, от показанията на актосъставителя и свидетеля по акта (които не са преки очевидци на нарушението, но са разпитали подробно участниците, включително велосипедиста) става ясно, че непълнолетният Александров се е движил по тротоара, а впоследствие излязъл на платното, където се ударил в МПС-то на С.. Самият Александров е заявил същото пред проверяващите, като тогава станало и ясно, че баща му под въздействието на афект е решил да подаде сигнал на тел. 112 за настъпилото ПТП. Следователно не се доказва С. да е осъществил нито от обективна, нито от субективна страна нарушение на чл. 179, ал. 2 ЗДвП, за да бъде санкциониран.

           На второ място, не се доказва С. да е нарушил чл. 123, ал. 1,   т. 3, б. „в“ от ЗДвП. Точно обратното, в хода на извършената от служителите на РУ – Лом проверка се установява, че не са били налице „разногласия“ относно обстоятелствата на ПТП-то. Велосипедистът А.е заявил, че му няма нищо, като впоследствие се отправил към питейно заведение.  Следователно не е имало разногласия относно ПТП-то. Освен това, както безспорно се установи, С. въпреки липсата на разногласия, е пожелал да бъдат уведомени контролните органи, но А. категорично е заявил, че не желае и е побързал да си тръгне. Никакви противоречия в доказателствата в тази насока няма. Ето защо съдът намира, че тук също не е осъществен състав на административно нарушение по ЗДвП и следователно не следва да бъде налагано административно наказание.

           С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

                

 

           ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0294-001868 от 14.10.2019 г., с което на жалбоподателя К.Ц.С. ***, с ЕГН **********  на осн. чл. 179, ал. 2, във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 /двеста/ лева и на осн. чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложена „ГЛОБА“ в размер на 100.00 /сто/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РУ гр. Лом за сведение.

                          

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :