Решение по дело №289/2017 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 октомври 2018 г.
Съдия: Иван Христов Христов
Дело: 20172320100289
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 59

 

гр.Тополовград, 24.10.2018 год.

 

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

         Тополовградският районен съд в публично заседание на тринадесети септември  през  две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ХРИСТОВ

 

при секретаря: А.А.

като разгледа докладваното от съдията  гр.дело № 289 по описа за 2017 г. и за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

         Производството е образувано по редовна и допустима искова молба от В.В.К. – гражданка на Руската федерация, родена на *** г., паспорт № *********, издаден на 4.06.2010 г., ФМС50007, със съдебен адрес:***, чрез пълномощника й адв.Ю.А. от САК срещу „В. ТС”ЕООД, с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, с правно основание чл.125, ал.3 от Търговския закон – осъдителен иск с цена на иска 2000 лв.

         Ищцата твърди, че е наследник по закон на баща си Киряков Виктор Филипович – гражданин на Руската федерация, роден на *** г. в Казахстан, починал на 27.04.2017 г. в гр.Царево. Ищцата твърди, че наследодателят й е бил съдружник в ответното дружество „В. ТС”ЕООД, с дялово участие към момента на смъртта си в размер на 70 лв., разпределени в седем дяла по десет лева всеки или 70% от капитала.  Същият е бил вписан в Търговския регистър на Агенция по вписванията по партидата на дружеството, като В.Ф.К.. На 18.07.2013 г. по партидата на ответното дружество в Търговския регистър е подадено заявление А4 № 20130718084412, по което е извършено вписване в регистъра на нови обстоятелства под № 20130724152544 описани по-горе.

         Ищцата твърди, че съгласно чл.129 от Търговския закон дружествените им дялове се наследяват от нея и другите му наследници по закон – съпругата му Т.Н.С. – гражданка на Руската Федерация, родена на *** г. и другата му дъщеря – Н.В.С. – гражданка на Руската федерация – родена на *** г. Според ищцата горепосочените лица наследяват при равни части като деца и съпруга на наследодателя. Ищцата твърди, че на 12.05.2017 г.другият съдружник Т.Н.С. е провела общо събрание на дружеството, като еднолично е взела следните решения:

         1. Прекратява участието на съдружника В.Ф.К., поради смърт и дружественият му дял се поема от другия съдружник Т.Н.С.

         2. Заличава управителя Виктор Филипович Киряков поради смърт.

         3. Внася по сметка на дружеството левовата равностойност съответстваща на размера на дружествения дял на починалия съдружник, като другият съдружник Тамара Николаевна Сафянова поема дружествения му дял.

         4. Променя размера на дяловете на съдружниците, като дяловете притежавани от съдружника Т.Н.С. се увеличават от 4 дяла с обща номинална стойност 40 лв. на 10 дяла с обща номинална стойност 100 лева или целият размер на капитала на дружеството е еднолична собственост на Т.Н.С.

         5. Променя седалището и адреса на управление ***.

         6. След поемане на дяловете едноличният собственик Т.Н.С. подписва нов учредителен акт.

         7. Дружеството ще се представлява и управлява от управителя Т.Н.С.

         На 15.05.2017 г. по партидата на ответното дружество в Търговския регистър е подадено заявление А4 № 201705115145614, по което е извършено вписване в регистъра на нови обстоятелства под № 20170519112755, описани по-горе.

         Ищцата твърди, че към настоящият момент не е поканена от другия съдружник и управител Т.Н.С. да уреди имуществените отношения с нея, като наследник на бившия съдружник – починалия й баща В.Ф.К., въз основа на междинен счетоводен баланс на дружеството към 30.04.2017 г. и да й заплати съответната част от дължимия дружествен дял на наследодателя й. При единствен телефонен разговор, проведен с управителя и едноличният собственик на капитала на ответното дружество Т.С. в гр.М., на същата е бил поставен въпрос кога ще заплати част на ищцата от дружествения дял на баща й. С. отговорила, че не й дължи нищо и всичко е нейно, тъй като тя е едноличен собственик на капитала. След този разговор Тамара Сафянова е спряла да отговаря на обажданията на ищцата и ищцата не е успяла да я открие на адреса на управлението на дружеството в с.*********, общ.Тополовград, както и в гр.М., Руска федерация и ищцата твърди, че въпреки положените усилия не може да установи връзка с нея.

         До настоящият момент управителят и едноличен собственик на капитала на едноличното дружество – Сафянова не е търсила ищцата за заплащане на дължимата й част от дружественият дял на наследодателя.

         Ищцата твърди, че на основание на дотук изложеното за нея възниква правен интерес от предявяване на осъдителен иск по чл.125 ал.3 от Търговския закон срещу дружеството „**********” ЕООД  за заплащане на припадащата й се част от дружествения дял на починалия съдружник в ответното дружество – баща й В.Ф.К.

 Предвид на което моли съда да постанови решение, с което да бъде осъдено „В. ТС” ЕООД да заплати на ищцата като наследник на В.Ф. полагащата й се част от дружествения му дял в размер на 2000 лева, ведно със законната лихва от датата на предявяване на иска до окончателното й изплащане. Претендират се и направените разноски по делото.

         Препис от исковата молба и приложенията към нея са редовно връчени на ответника на 25.01.2018 г. по реда на чл.50 от ГПК, според който място на връчване на юридическо лице е последния посочен в регистъра адрес, а именно: с.******, общ.Тополовград, обл.Хасково, ул.”******” № 2. Установи се, че дружеството е напуснало адреса и в регистъра не е вписан нов адрес, затова ответното дружество бе призовано чрез залепване на уведомление по реда на чл.50 ал.4 от ГПК. Всички съобщения бяха приложени по делото и се считат за редовно връчени.  В законоустановения едномесечен срок по чл. 131 ал. 1 от ГПК  ответникът не е подал писмен отговор на исковата молба и не е взел становище по иска.  

         Ищцата редовно призована – не се явява и не изпраща представител в съдебно заседание, като е постъпила молба от процесуалния представител на същата делото да бъде гледано в тяхно отсъствие.

         Ответното дружество, редовно призовани, не изпращат представител в съдебно заседание, като е постъпила молба от процесуалния представител на дружеството за гледане на делото в тяхно отсъствие.

         Съдът като съобрази становището на страните, приложените към делото писмени доказателства установи следното от фактическа и правна страна:

         Ищцата В.В.К. е наследник по закон на баща си Виктор Филипович Киряков – гражданин на Руската федерация, роден на *** г. в Казахстан, починал на 27.04.2017 г. в гр.Царево. Наследодателят е бил съдружник в ответното дружество „В.”ТС” ЕООД с дялово участие към момента на смъртта си в размер на 70 лева, разпределени в 7 дяла по 10 лева всеки или 70% от капитала. Същият е бил вписан в Търговския регистър на Агенция по вписванията по партидата на дружеството, като Виктор Филипович Киряков. На 18.07.2013 г. по партидата на ответното дружество в Търговския регистър е подадено заявление А4 № 20130718084412, по което е извършено вписване в регистъра на нови обстоятелства под № 20130724152544, описани по-горе. Съгласно чл.129 от Търговския закон имуществените дялове се наследяват от ищцата и другите му наследници по закон – съпруга Тамара Николаевна Сафянова – гражданка на Руската федерация и другата му дъщеря – Наталия В. Сироткина – гражданка на Руската федерация , родена на *** г., видно от приложените удостоверения за раждане – 2 броя и удостоверение за брак – 3 броя. Горепосочените лица наследяват при равни части като деца и съпруга на наследодателя. На 12.05.2017 г. другият съдружник в ответното дружество „В. ТС”ЕООД е провела общо събрание на дружеството, като еднолично е взела следните решения:

         1. Прекратява участието на съдружника Виктор Филипович Киряков поради смърт и дружественият му дял се поема от другия съдружник – Тамара Николаевна Сафянова.

         2. Заличава управителя Виктор Филипович Киряков поради смърт.

         3. Внася по сметка на дружеството неговата равностойност съответствата на размера на дружествения дял на починалия съдружник. Другият съдружник Тамара Сафянова поема дружествения ми дял.

         4. Променя размера на дяловете на съдружниците като дяловете притежавани от съдружника Тамара Николаевна Сафянова се увеличават от 4 дяла, с номинална стойност 40 лева на 10 дяла с обща номинална стойност 100 лева или целия размер на капитала на дружеството е еднолична собственост на Тамара Николаевна Сафянова.

         5. Променя седалището и адреса на управление ***.

         6. След поемане на дяловете едноличният собственик Т.Н.С. подписва нов учредителен акт.

         7. Дружеството ще се представлява и управлява от управителя Т.Н.С.

         На 15.05.2017 г. по партидата на ответното дружество в Търговския регистър е подадено заявление А4 № 201705115145614, по което е извършено вписване в регистъра на нови обстоятелства под № 20170519112755, описани по-горе. Към настоящият момент ищцата не е била поканена от другия съдружник и управител Т.Н.С. да уредят имуществените отношения с нея като наследник на бившия съдружник, починалия й баща В.К. въз основа на междинен счетоводен баланс на дружеството към 30.04.2017 г. и да й заплати съответната част от дължимия дружествен дял на наследодателя. Между двете е бил проведен един единствен телефонен разговор в гр.М. На управителя Т.С.е бил поставен въпрос  кога ще заплати на ищцата дружествения дял на баща й, й било отговорено, че Тамара Сафянова нищо не й дължи, т.е. тя е едноличен собственик на капитала на дружеството. След този разговор Тамара Сафянова е спряла да отговаря на обажданията на ищцата, не е била открита на адреса на управлението на дружеството в с.Срем, общ.Тополовград, както и в гр.М., Руска федерация. До настоящият момент управителят и едноличен собственик на капитала на ответното дружество Т.С.не е търсила ищцата за заплащане на дължимата част от дружествения дял на наследодателя. Било е заведено наследствено дело № 71/2017 г. от дъщерите на починалия в гр.Москва пред Нотариуса на гр.М.и след изтичане на шестмесечния законов срок за приемане на наследството на починали може да се издаде удостоверение, от което да е видно кои са наследниците по закон.

         По делото е допусната и приета съдебно-счетоводна експертиза, която да състави счетоводен баланс на „В. ТС”ЕООД към края на месец април 2017 г., като посочи от какво се формират активите и пасивите от баланса и да отговори на въпроса: какъв е размерът на дружествения дял на починалия съдружник В.Ф.0К. Видно от заключението на експертизата на 12.05.2017 г. са внесени по сметка левовата равностойност на починалия съдружник Виктор Киряков на 7 дяла по 10 лева – 70% от капитала, чрез банков превод от „Юробанк България”АД, в размер на 70 лв. На посочения адрес в с.Срем, ул.”Изгрев” № 2 офисът на фирмата е бил заключен и вещото лице след проведен разговор с кмета на населеното място е разбрало, че офисът на фирмата е затворен и недействащ. Поради тази причина вещото лице не е могло да направи справка в счетоводството на „В. ТС”ЕООД в с.Срем и е било в невъзможност да състави счетоводен баланс към края на месец април 2017 г., като посочи от какво се формират активите и пасивите в баланса и какъв е размерът на дружествения дял на починалия съдружник.  От приложения последен баланс към документите по делото е видно, че в него единствено е заведена къща в село Срем, общ.Тополовград, с прилежащата към нея земя, която е била ползвана за офис на фирмата. Не е възможно да се констатира дали е била извършвана някаква дейност,  тъй като по делото е представен само един занулен годишен отчет без дейност.

         Въз основа на така изложената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

         Предявеният иск се квалифицира от съда като такъв по чл.125 ал.3  във връзка с чл.129 ал.1 от Търговския закон.

         Предявен е осъдителен иск с цена на иска 2000 лева, а именно: при прекратяване на участие на съдружника в дружеството имуществените последици се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването.

         Предявеният иск е недопустим и производството по делото следва да бъде прекратено. Съгласно нормата на чл.132 от Търговския закон ако един дял в капитала на дружеството принадлежи на няколко лица, те могат да упражнят правата си само съвместно. Безспорно обстоятелство по делото е, че наследодателят на ищцата Виктор Филипович Киряков е бил съдружник в дружеството и е оставил трима наследници: двете си дъщери В.В.К. – ищцата по делото, Наталия В. Сироткина и съпругата си Тамара Николаевна Сафянова. Ето защо в случая ищцата може да предяви иск по чл.125 ал.3 от Търговския закон само съвместно с останалите наследници.

         При този изход на делото следва да бъдат присъдени направените от ответното дружество разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500 лева.

Водим от горните съображения съдът

 

                                      Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ без разглеждане предявеният иск с правно основание чл.125, ал.3 вр.чл.129 ал.1 от Търговския закон, предявен от В.В.К. – гражданка на Руската федерация, родена на *** г., паспорт № 72 0938631, издаден на 04.06.2010 г., ФМС 50007 против „В. ТС”ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** за заплащане на сумата от 2000 лева, ведно със законната лихва от датата на предявяване на иска до окончателното й изплащане, представляваща полагащата й се част от дружествения дял като наследник на Виктор Филипович Киряков като недопустим.

ОСЪЖДА В.В.К. ДА ЗАПЛАТИ на „В. ТС”ЕООД направените разноски по делото в размер на 500 лв. (петстотин лева) за адвокатско възнаграждение.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 289/2017 г. по описа на ТгРС.

 

         Решението подлежи на обжалване пред ЯОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: