Решение по дело №81/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 49
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20203000500081
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 49/13.04.2020 г.

гр. Варна

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, гражданско отделение, в откритно съдебно заседание, проведено на 11.03.2020 год, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

       ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                    РОСИЦА СТАНЧЕВА

при секретаря Юлия Калчева, като разгледа докладваното от съдия ДОНЧЕВА в.гр.д. № 81/2020 год, за да се произнесе, взе предвид:

Срещу решение № 1230/28.10.2019 год по гр.д. № 2629/2018 год на Окръжен съд Варна са подадени въззивни жалби, както следва:

1. От Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество чрез старши юрисконсулт Г. В. – в частта, с която е уважен предявения иск по чл. 2а от ЗОДОВ за заплащане на обезщетение на А.Д.Л. за неимуществени вреди в размер на 5000 лв, ведно със законната лихва, считано от 13.11.2014 год до окончателното изплащане. По съображения за незаконосъобразност и необоснованост на решението в обжалваната част, въззивникът моли за неговата отмяна и постановяване на друго, с което предявеният иск бъде отхвърлен, евентуално да бъде намалено по размер дължимото обезщетение. Претендира присъждане на разноски – юрисконсултско възнаграждение на осн. чцл. 78 ал.8 от ГПК.

2. От А.Д.Л. чрез Адвокатско дружество „Б., Моллова и съдружници”, представлявано от адв. К.С.Б. – П. – срещу решението в частта, с която е отхвърлен иска за разликата над 5000 лв до 50 000 лв – обезщетение за неимуществени вреди, в частта, с която е отхвърлен изцяло частичния иск в размер на 5000 лв от общо 50 784,74 лв – обезщетение за имуществени вреди, ведно със законната лихва, както и в частта, с която не са признати разноски за адвокатско възнаграждение. Изложени са подробни доводи, поради които въззивникът счита, че исковете му са основателни и доказани, поради което моли за отмяна на решението в обжалваните части и постановяване на друго, с което претенциите му бъдат изцяло уважени, с присъждане на законната лихва и разноските по делото.

Постъпил е отговор от КПКОНПИ, представлявана от А.Б.В. – държавен инспектор към ТД на комисията в гр.Варна, в който е изразено становище за неоснователност на жалбата, подадена от А.Д.Л. и за потвърждаване на решението в тези части.

Съставът на Апелативен съд Варна намира, че въззивните жалби са подадени в срок от легитимирани страни и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което са процесуално допустими.

Разглеждайки ги по същество, съдът намира следното:

Предмет на делото са предявени искове с правно осн. чл. 2а от ЗОДОВ за заплащане на обезщетения за имуществени и неимуществени вреди, причинени от ответника в резултат от предприети незаконосъобразни действия – завеждане на производство по чл. 28 ал.1 от ЗОПДИППД (отм.), приключило с влязъл в сила съдебен акт, с който предявеният от КУИППД иск е отхвърлен. Според твърденията в исковата молба неимуществените вреди се изразяват в психически дискомфорт, стрес, притеснения пред близки и познати, неудобства и др., включително подронване на автортета в обществото чрез медийни публикации. Искът за обезщетяване на имуществените вреди, предявен като частичен, е основан на твърдения, че в резултат от наложените обезпечителни мерки – запори на банкови сметки и движими вещи, дружествени дялове, ищецът е бил в невъзможност да погасява задълженията си по договори за банков кредит, във връзка с което претърпял принудително изпълнение по искания от банките-кредитори, с начислени наказателни лихви за просрочие по кредитите.

От събраните по делото доказателства е установено от фактическта страна следното:

Производството по отнемане на незаконно придобито имущество срещу ищеца е започнало при действието на ЗОПДИППД (отм) с решение от 06.02.2008 год на КУИППД за образуване на производството, а на 30.07.2008 год е взето решение на комисията за внасяне на мотивираното искане за обезпечение на бъдещия иск. По искането съдът се е произнесъл с определение от 05.08.2008 год по ч.гр.д. № 1746/2008 год на ВОС, с което са наложени обезпечителни мерки – възбрани на недвижими имоти, запори на движими вещи и на общо шест банкови сметки с титуляр А.Л. в „Банка ДСК” ЕАД, „Райфайзенбанк”ЕАД, „Българска пощенска банка” ЕАД и в „Алианц България” ЕАД.  Ищецът е бил уведомен за започналото срещу него производство по ЗОПДИППД (отм) на 12.08.2008 год, когато е поканен да подаде декларация по чл. 17 от закона. Обезпеченият бъдещ иск е заведен въз основа решение на комисията, взето на 12.11.2008 год, и по него е образувано гр.д. № 281/2009 год по описа на ВОС, приключило с решение № 1611/23.08.2012 год, с което мотивираното искане е отхвърлено. След проведен инстанционен контрол това решение е потвърдено и е влязло в сила на 13.11.2014 год.

 От момента, в който ищецът е узнал за започналото срещу него производство по отнемане на незаконно придобито имущество до влизане в сила на решението за отхвърляне на иска са изминали 6 години.

По делото са събрани гласни доказателства, от които се установява, че за първи път ищецът почувствал психически дискомфорт във връзка с действията на Комисията след уведомяването му за започналото срещу него производство по отнемане на незаконно придобито имущество. Чувството на несигурност и притесненията му се засилили след налагането на обезпечителните мерки, като тревогата му била предимно за бизнеса му. Върху емоционалното му състояние към началото на производството – 2008 год са имали отражение и някои неблагополучия в личния му живот, и по-специално развода с бившата му съпруга през същата година. За преживения стрес е допринесло в значителна степен и паралелно воденото срещу него наказателно производство по НОХД № 925/2006 год на ВОС за престъпление по чл. 213а ал.3 от НК, заплашвайки го с наказание лишаване от свобода, глоба и конфискация на ½ от имуществото му. По това наказателно производство ищецът се признал за виновен и то приключило със споразумение. От показанията на разпитаните свидетели се установява, че около година-две след началото на производството по ЗОПДИППД (отм) ищецът започнал да възстановява психичното си равновесие, създал ново семейство и през 2009 год му се родило дете.

Действията на Комисията във връзка с производството по отнемане на имуществото на ищеца са станали обществено достояние чрез няколко медийни публикации, които били възприети от ищеца като уронващи доброто му име. Следва да се изтъкне в тази връзка, че паралелно е водено и наказателно производство, по което той е признат за виновен, затова не може да се приеме, че изпитаните от него чувства на неудобство и срам са следствие единствено от тези публикации.

С оглед така установената фактическа обстановка, съдът по иска за неимуществени вреди намира следното:

Първата предпоставка – незаконосъобразност на действията на КПКОНПИ като правоприемник на КУИППД, е налице с факта на отхвърлянето с влязло в сила решение на предявения срещу ищеца иск с правно осн. чл. 28 ал.1 от ЗОПДИППД (отм). Както във всички останали хипотези по ЗОДОВ незаконосъобразността на действията на държавата, ресдп. нейните органи, се преценява с оглед крайния резултат, т.е. след отмяната им.

Налице е и вреда – втората предпоставка за основателност на иска. Безспорно предприетите действия по образуване на производство за отнемане на незаконно придобито имущество и налагането на обезпечителни мерки по искане на Комисията, са предизвикали негативна емоционална реакция у ищеца. За част от времето, през което производството срещу него е било в ход, той е страдал от липса на доходи и е бил сериозно притеснен за съдбата на бизнеса си.

Следва да се отбележи обаче, че преди образуването на производството по ЗОПДИППД (отм) срещу ищеца е било в ход и се е движило паралелно наказателно производство за тежко умишлено престъпление – изнудване, в извършването на което той е признат за виновен. Следователно негативните емоции не са били свързани и не са били в резултат единствено от действията на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Напротив – в много по-голяма степен те са се дължали именно на угрозата от налагане на наказание „лишаване от свобода” и конфискация на ½ от имуществото.

Съществен елемент от фактическия състав на непозволеното увреждане и в частност в хипотезата на чл. 2а от ЗОДОВ е причинната връзка между незаконните действия на органите и/или длъжностните лица по ЗПКОНПИ и увреждането. За част от негативни преживявания на ищеца такава причинна връзка не е налице. През периода от 2008 до 2014 год в живота му са се наслагали няколко неблагоприятни обстоятелства, всяко от които е независим източник на емоционално напрежение и дискомфорт, а именно – развода с първата съпруга, който е твърде скоро преди началото на проверката по ЗОПДИППД (отм), и наказателното производство, по което той се е признал за виновен, избягвайки по-тежко наказание.

Преценката за размера на обезщетението зависи от редица фактори, които съдът следва да съобрази – вида и характера на вредите, тяхната интензивност и продължителност във времето и др.

Въпреки относително продължителния период от време от откриването на производството по ЗОПДИППД (отм) до влизане в сила на решението за отхвърляне на мотивираното искане на Комисията, интензитетът на негативното въздействие на производството върху психиката на ищеца не е голям. Следва да се отчете, че част от периода попада в т.нар. извънсъдебна фаза на производството, която е посветена на събиране на доказателства за наличието на значително несъответствие между имуществото и доходите на проверяваното лице. По време на тази фаза съществува неизвестност дали и доколко такива доказателства ще бъдат събрани и ще се стигне ли изобщо до завеждане на исковото производство. Обезпечителните мерки, наложени върху имуществото на ищеца имат отношение към претенцията му за имуществени вреди, но не в такава степен към неимуществените вреди. Тези действия не са оставили съществен и траен отпечатък върху психиката и начина на живот на ищеца. Опора на този извод са данните от събраните гласни доказателства, че преди изтичането на една година от образуване на производството ищецът е създал ново семейство, родило му се е дете, а не е изгубил подкрепата и съчувствието на близките си. Що се отнася до медийните публикации, на фона на влязлото в сила споразумение, имащо силата на осъдителна присъда, ищецът е признат за виновен в извършването на тежко умишлено престъпление – изнудване. Този факт не говори в подкрепа на тезата му, че преди образуването на производството по ЗОПДИППД ( отм) той се е ползвал с авторитет в обществото, който да е бил увреден от действията на Комисията.

По изложените мотиви настоящият състав намира, че обезщетение в размер на 5000 лв, каквото е определил и първоинстанционния съд, в достатъчна степен съответства на принципа за справедливост по смисъла на чл. 52 от ЗЗД.

По иска за обезщетяване на имуществените вреди, съставът на Апелативен съд Варна намира следното:

От доказателствата по делото, включително приетото заключение на съдебно-икономическата експертиза, се установява, че ищецът е имал сключени няколко договора за кредит с различни банки, преди срещу него да бъдат предприети действия по обезпечаване на бъдещия иск на Комисията. За принудителното събиране на вземанията са образувани няколко изпълнителни дела. Установено е от заключението на СИЕ, че длъжникът е извършвал погашения по кредитите включително до 30.07.2010 год, т.е. 2 години след налагането на обезпечителните мерки. Прочее, установено е от експертизата, че наличностите по запорираните сметки са възлизали на 938,58 лв, а плащанията на кредитните задължения, извършени след датата на запора са в размер на повече от 30 000 лв. Причинната връзка между вредата и неоснователно наложените запори трябва да е пряка и непосредствена, а в случая е установено, че спирането на плащанията по кредитите е настъпило много по-късно. Налице е бездействие на ищеца по договорите за банков кредит и именно това бездействие е фактът, довел до предсрочната им изискуемост и до начисляването на нактазателни лихви по тях. Тъй като причинната връзка не е пряка и непосредствена, липсва една от кумулативно изискуемите предпоставки за ангажиране на деликтната отговорност.

По изложените мотиви съдът намира, че първоинстанционният съд след изчерпателен и задълбочен анализ на събраните доказателства, е достигнал до правилни изводи, поради което постановеното решение се явява законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

По отношение неприсъждането на разноски – адвокатско възнаграждение в първата инстанция, съдът правилно и в съответствие с ТР № 6/2013 год на ВКС е посочил, че представената фактура не представлява доказателство за плащане, а е необходим банков документ, който да го удостоверява, както и че тгрябва същият да бъде представен едновременно със списъка по чл. 80 от ГПК. Липсата на такъв води до неоснователност на претенцията за разноски.

С оглед неоснвателността на двете подадени жалби, разноски за въззивното производство не следва да се присъждат.

Водим от горното съдът

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1230/28.10.2019 год. по гр.д. № 2629/2018 год. на Окръжен съд - Варна.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС на РБ при наличие на предпоставките по чл 280 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                           2.