Решение по дело №94/2020 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 260109
Дата: 4 август 2020 г. (в сила от 14 септември 2020 г.)
Съдия: Аксиния Борисова Атанасова
Дело: 20201850200094
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Гр. К., 04.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – гр. К.,  ІI – ри състав  в публично заседание на шести юли две хиляди и двадесета  година, в състав :

                                                  Районен съдия : АКСИНИЯ АТАНАСОВА

 

При секретаря                Д.М.                      и в присъствието

на прокурора                                                                разгледа докладваното

от съдията                             Атанасова                  АНД № 94  по описа за 2020 година, за да се произнесе, съдът взе предвид следното :

 

         Производството е по реда на чл. 59 и следващите от Закона за административните нарушения и наказания / ЗАНН /.

Образувано е по жалба на Г.Д.Т., ЕГН ********** ***, с която иска да бъде отменено наказателно постановление № 19 – 0286 - 000443 / 30.05.2019 година на Началник група към ОДМВР – С., РУ – гр. К., с което му е наложено „Глоба” в размер на 400.00 / четиристотин / лева на основание чл. 638, ал. 3 от Кодекса за застраховането / КЗ / за нарушение на чл. 638 ал. 3 от КЗ.

Жалбоподателят счита, така издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно, като излага подробни доводи в тази насока. Моли съдът да отмени изцяло издаденото наказателно постановление.

На съдебно заседание пред настоящата инстанция жалбоподателят редовно призован се явява лично и поддържа така депозираната жалба, като моли съдът да постанови решение, с което да отмени обжалваното наказателно постановление.  

Въззиваемата страна редовно призована на съдебно заседание пред настоящата инстанция не изпраща представител.

         Съдът, след като обсъди доводите на страните и ги прецени във връзка със събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и чл. 18 НПК, приема за установено следното от фактическа страна : 

На 08.05.2019 година, около 22.16 часа в с. Г., на ул. „Ц.”, с посока на движение от с. Ж. към с. Д., жалбоподателят управлявал лек автомобил „Ф.С.” с рег. № СО 08 75 СХ, собственост на Мария Костадинова, без да представи валидна застраховка „Гражданска отговорност” на МПС. За така установеното нарушение полицейските служители Д.Ж.Г. и А.М.С. са съставили акт за установяване на административно нарушение, като описаното по - горе съставлявало нарушение на чл. 638 ал. 3 от КЗ. Актът за установеното административно нарушение е съставен в присъствието на нарушителя, като е подписан лично нарушителя.

Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление. В него е отразено, че жалбоподателят към момента на проверката управлява МПС, като няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, съставляващо нарушение на чл. 638 ал. 3 от КЗ.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорна въз основа на приложените и приети по делото по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства, така и от разпита на свидетелите  - А.М.С. и   Д.Ж.Г. - актосъставител.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от ПРАВНА СТРАНА следното:

Подадената жалба е допустима.

Разгледана по същество се явява основателна.

Съдът след извършената служебна проверка по законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, както и по отношение на конкретните оплаквания, изложени от жалбоподателя в жалбата, констатира следното :

В хода на административно-наказателното производство по издаване на наказателното постановление, което се атакува са допуснати съществени нарушения на материалния закон. Констатираха се нарушения и на изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Наказателното постановление е издадено в сроковете предвидени от ЗАНН.

Настоящата съдебна инстанция намира, че следва да посочи, че в случая е налице отменително основание. В акта за установяване на административно нарушение и в последвалото наказателно постановление, като изпълнително деяние е посочено, че нарушителят на посочената дата, е управлявал лек автомобил и при проверка няма  валидна задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Това е квалифицирано като нарушение на  чл. 638 от Кодекса за застраховането, където липсва такова изпълнително деяние - няма задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Там изпълнителното деяние е управляване на МПС, като няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Това изпълнително деяние съществено се различава от деянието по начина по който е изписано в АУАН. От начина по който е посочено изпълнителното деяние в акта и в наказателното постановление не става ясно за какво нарушение е наказан жалбоподателя, тьй като в НП като изпълнително деяние е посочено – като няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за 2018г.. А в АУАН е посочено – няма задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за 2018 г., с което същият е нарушил чл. чл. 638 ал. 3 от КЗ.

Още повече, че така изписаното деяние не съставлява административно нарушение по смисъла на Кодекса за застраховането. Непредставянето на сключена валидна задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ не е въздигнато като административно нарушение в Кодекса за застраховането. Това представлява съществено процесуално нарушение, тъй като съществено ограничава правото на защита на жалбоподателя и е самостоятелно основание за отмяна на НП.

При преценка относно приложимостта на чл. 28 от ЗАНН обаче съдът установи, че наказващият орган неправилно е приел, че не се касае за маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Съображения и мотиви относно приложението на чл. 28 от ЗАНН наказващия орган не е изложил. Преценката на наказващият орган по приложението на чл. 28 от ЗАНН подлежи на съдебен контрол, съгласно ТР № 1/12.12.2007г. на ВКС. „Съдът не може да бъде обвързан от решението на административен орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. Съдът изследва и решава всички въпроси, както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът на делото”. Цитираното дотук от ТР не дава основание да се счита, че липсата на изрична преценка на наказващия орган по приложението на чл. 28 от ЗАНН представлява процесуално нарушение, водещо само по себе си до отмяна на санкционния акт. Затова и с тълкувателното решение на съдилищата е призната възможността за съдебен контрол по законосъобразност и при обективното наличие на предпоставките на чл. 28 от ЗАНН, правомощията да го приложи. Изследвайки фактите, установени в хода на съдебното производство, съдът счита, че процесното нарушение има всички белези на маловажност. От изложеното може да се направи извода, че в случая се касае за неволен пропуск на срока на изтичане на застрахователния договор. Предвид всичко изложено дотук следва да се приеме, че се касае за инцидентен случай в живота на жалбоподателя и той не представлява личност с висока степен на обществена опасност. Административните наказания не са самоцел, те се налагат, за да се предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правов ред, съответно да се въздейства предупредително върху останалите граждани. При тези данни  съдът намира, че са били налице основания за приложение на посочената разпоредба – да не бъде налагано наказание, като нарушителят бъде предупреден, че при повторно извършване на нарушението ще бъде санкциониран. Доколкото процедурата по чл. 28 от ЗАНН не представлява оневиняване или заличаване на противоправния характер на деянието, приложението и в пълна степен би изпълнило целите на закона и би въздействало дисциплиниращо спрямо дееца. С оглед изложеното, съдът намира, че налагайки административно наказание при наличие на предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН, наказващият орган е действал незаконосъобразно.

Предвид на това, настоящата съдебна инстанция намира обжалваното наказателно постановление за незаконосъобразно, а оплакванията на жалбоподателя в тази връзка за основателни. Следователно атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова подлежи на отмяна от настоящата съдебна инстанция.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Районен съд – гр. К., ІI - ри състав :

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ изцяло наказателно постановление № 19 – 0286 - 000443 / 30.05.2019 година на Началник група към ОДМВР – С., РУ – гр. К., с което на Г.Д.Т., ЕГН ********** *** му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400.00 / четиристотин / лева, за нарушение на чл. 638 ал. 3 от Кодекса за застраховането, като незаконосъобразно.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд - С. област в четиринадесет дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

                                      

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ :