Решение по дело №3186/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260128
Дата: 13 януари 2021 г. (в сила от 27 април 2022 г.)
Съдия: Веселин Пламенов Атанасов
Дело: 20205330103186
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  260128                13.01.2021 година                         град Пловдив

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XVII - ти граждански състав, в публично заседание на осми октомври две хиляди и двадесета година в състав:

           

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

                                                                  

при участието на секретаря Василена Стефанова като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 3186 по описа на съда за 2020г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предмет на делото е иск с правна квалификация чл. 124, ал.1 ГПК вр. с чл. 24  вр. с чл. 17, ал.1 ЗН.

Ищец А.И.С. чрез адв. К.К. АК-С.иска да се признае за установено по отношение на ответник Г.Р.Р., че е собственик на ¼ ид.част от правото на собственост върху недвижим имот – апартамент с идентификатор *** по действащата КК и КР на гр. *** с адрес: ***с площ от 98.47 кв.м, ведно с изба № ** с площ от 7.50 кв.м, таван № ** с площ от 8 кв.м. и 1.535% ид.части от общите части на сградата и от правото на строеж въз основа на въз основа на нотариално завещание № ** от ***на И. И. И. /починал на ***./ оформено от ***С. П. .

В исковата молба се заявява, че родителите на ищцата придобили процесния апартамент в режим на СИО като бащата оставил завещание от ***с което се разпоредил със своето имущество след смъртта си в полза на дъщеря си. С това завещание според ищцата се променяли законово определените наследствените квоти за майка й от ¾ ид.части от правото на собственост по чл. 9, ал.1 от Закона за наследството на ½ ид.част.

На 28.08.2018г. с два последователни нотариални акта М.И. се е разпоредила с ¾ ид.части от правото на собственост върху процесния апартамент в полза на ответник Г.Р.. Последното според ищцата юридически не било възможно, тъй като майка й притежавала единствено ½ ид.част от процесния имот като резултат от прекратената СИО с баща й, като майка й не наследявала останалата ½ ид.част предвид завещанието в полза на баща й поради което и двете транслативни сделки не могат да легитимират ответницата с повече права от колкото праводателката й имала.

С оглед на гореизложеното ищцата иска положително установяване правото си на собственост на ¼ ид.част от процесния апартамент като не оспорва фактът че ответник Р. е придобила притежаваната от майка й по наследяване ½ ид.част. Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.

Ответник Г.Р. чрез адв. И. М. оспорва предявения иск. Заявява, че праводателката на доверителката му е придобила по наследяване ¾ ид.части от правото на собственост на процесния апартамент, колкото и впоследствие е прехвърлила. Тези ¾ ид.части се формирали като ½ след прекратената СИО и ¼ от дела от другата ½ ид.част, която се наследявала поравно между М.И. и дъщеря й – ищцата. Следователно и ищцата била собственик на ¼ ид.част, който факт не се оспорва от ответника.

Заявява се правоизключващо възражение по чл. 42, буква „в“ ЗН по отношение легитимиращото ищцата завещание за ¼ ид.част, тъй като това завещание било с тежест и под условие заплащането на пожизнена издръжка в размер на 300 лева месечно в полза на М.И.И., с което се елиминирал безвъзмездния му характер и реално се прикрива договор за издръжка при което било налице фидеикомисиарна субституция. Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.

Съдът след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност и на основание чл. 12 ГПК след като взе предвид становищата на страните намира за установено от фактическа и правна страна следното.

По делото се установява видно от нотариален акт *** че И. И. И. и М.И.И. – родители на ищцата са придобили правото на собственост в режим на СИО съгласно чл. 13 СК от 1968г. /отм./ върху процесния имот понастоящем отразен в КК и КР на гр. Пловдив като апартамент с идентификатор *** по действащата КК и КР на гр. ** с адрес: ***с площ от 98.47 кв.м, ведно с изба № 34 с площ от 7.50 кв.м, таван № 5 с площ от 8 кв.м. и 1.535% ид.части от общите части на сградата и от правото на строеж. И. И. И. е починал на ***. като е оставил за наследници М.И.И. – съпруга и дъщеря А.С. – ищцата по делото.

Следователно, наследяването по закон предполага, че ищцата придобива ¼ ид.част, а преживялата съпруга ¾ ид.части / с прекратяването на СИО предмет на наследяване е ½ ид.част от правото на собственост върху имота, която се поделя поравно между съпругата и дъщерята, като към другата ½ ид.част останала от прекратената СИО се добавя ¼ по наследяване/.

По делото е представено нотариално завещание от ***с което И. И. И. приживе е завещал на А.И.С. цялото си движимо и недвижимо имущество както и всички парични средства. В завещанието е посочена волята на завещателя – ищцата да заплаща след неговата смърт на преживялата си съпруга месечна издръжка пожизнено в размер на 300 лева.

Ищцата счита, че наследява освен ¼ ид.част от процесния апартамент по закон и ¼ по силата на завещателното разпореждане, т.е счита, че нейната майка е придобила не ¾ ид.части, а ½ ид.части, и то въз основа на прекратената на СИО, а не по наследяването по закон, тъй като със завещанието ¼ ид.част, която би й се полагала по право е разпоредено за след смъртта на завещателя да бъде притежание на ищцата.

По делото не е повдигнат въпроса затова накърнено ли е запазената част на преживялата съпруга от наследството в резултат на извършеното завещателно разпореждане поради което и съдът не се произнася по този върпос.

Според правоприемника на преживялата съпруга – ответник Г.Р., която е придобила ¾ ид.части от имота посредством договор за дарение оформено в нот. акт № ***. завещанието е нищожно на основание чл. 42 буква „в“ ЗН, тъй като изразеният в него мотив е противен на закон, на обществения ред и на добрите нрави, респ. когато условието или тежестта са невъзможни. Акцентира се на обстоятелството, че с процесното завещание се вменява задължение за издръжка на преживялата на завещателя съпруга – майката на ищцата, която издръжка да бъде заплащана от последната.

При тълкуване волята на завещателя И. И. И. в нотариалното завещание от ***настоящата инстанция не установява наличието на вменяване задължение на ищцата да заплаща издръжка на майка си, което да елиминира безвъзмездния характер на завещателното разпореждане. Не се установява и завещателят да е целял и искал дъщеря му да плаща издръжка на преживялата съпруга и поради това да й се завещае наследственото имущество. Целта на завещателя е била да завещае имуществото на дъщеря си като в разпореждането е фиксирано желанието му, което е от морално-нравствено естество да бъде заплащана издръжка в размер на 300 лева на месец на съпругата му. В случая употребеният израз „желая“ се тълкува от настоящия съд като израз на волята на завещателя затова дъщеря му да осигурява издръжка, но това желание не може смислово и логически да се свърже като резултат от завещаното имущество, т.е завещателят не е търсил форма на еквивалентност която съпругата му да получи заради това, че завещава цялото си имущество на дъщеря си, в който случай и завещанието би било недействително поради противоречие със закона, тъй като се нарушава принципа за безвъзмездност  - така решение № 117/10.11.2015г. по гр.д. № 710/2015г. по описа на ВКС.

Не се споделят доводите на ответника, че процесното завещание обременява с материални разходи ищцата, тъй като волята на завещателя е пожелателна. Не са налице данни и чрез завещанието да се прикрива договор за издръжка, тъй като завещателното разпореждане е за след смъртта на наследодателя като едва към момента на откриване на наследството е ясно какво се включва в него, още повече и че по делото няма данни ищцата да е знаела за завещанието към момента на съставянето му и респ. да е била съгласна да заплаща издръжка на майка си след смъртта на баща си поради това че ще получи имуществото му.

Гласните доказателствени източници – показанията на св. Г. са в насока, че завещателят е бил в брак близо 60 години с преживялата съпруга, която го била изгонила от дома му и той живеел с дъщеря си на която искал да завещае всичко. Показанията на свидетеля потвърждават волята на завещателя затова, че завещателното разпореждане е безвъзмездно, а желанието дъщеря му да изплаща издръжка на майка си е пожелателно.

Предвид на гореизложеното ищцата придобива въз основа на процесното валидно и законосъобразно завещателното разпореждане ½ ид.част от процесния имот, което завещание изключва придобиването на ¼ ид.част от процесния апартамент от М.И. по наследяване.

Следователно, сделката оформена в нот. акт № *** е порадила транслативен ефект за ½ ид.част от апартамента. Ето защо предявения иск следва да бъде уважен за ¼ ид.част тъй като останалата ¼ ид.част притежавана от ищцата не се оспорва и не е предмет на делото.

На основание чл. 78 ГПК в полза на ищцата се присъждат сторените от нея разноски в размер на сумата от 1 249,25 лева.

Отхвърля се възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение заплатено от ищцата, тъй като цената на иска е 17925 лева при което минималният адвокатския хонорар е 1 067,75 лева, а в случая се присъждат 1 070 лева

Така мотивиран съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Г.Р.Р. с ЕГН ********** с адрес: ***, че А.И.С. с ЕГН ********** с адрес: *** притежава ¼ ид.част от правото на собственост върху недвижим имот – апартамент с идентификатор *** по действащата КК и КР на гр. *** с адрес: ***с площ от 98.47 кв.м, ведно с изба № *** с площ от 7.50 кв.м, таван № 5 с площ от 8 кв.м. и 1.535% ид.части от общите части на сградата и от правото на строеж въз основа на нотариално завещание № 1 от ***на И. И. И. /починал на ***./ оформено от ***С. П. ;

ОСЪЖДА Г.Р.Р. с ЕГН ********** с адрес: *** ДА ЗАПЛАТИ в полза на А.И.С. с ЕГН ********** с адрес: *** сумата от 1 249,25 лева разноски за настоящата инстанция.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – гр. Пловдив в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                 

 

                                                           СЪДИЯ: /П/ ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

В.С.