Определение по дело №222/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 9 октомври 2019 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20197190700222
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е     № 114

 

Гр. Разград, 30 септември 2019 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито заседание на тридесети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

 

                                                  при секретаря …  и в присъствието на прокурора …..  разгледа докладваното от съдията дело №222 по описа за 2019 г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и следващите от АПК.

Образувано е по жалба на Д. Й. П. от гр.Р. против мълчаливия отказ на Началника на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Разград да заличи наложени административни наказания „глоба“ поради изтекла давност. В нея се твърди, че с молба вх.№330000-19751/31.07.2019г. до ОДМВР-Разград е поискала да бъдат отписани и заличени наложени наказания „глоба“ по фишове серия М, №422653 от 09.08.2016г.; серия М №426721 от 26.02.2017г. ; серия К №1535194 от 19.03.2017г., тъй като са изтекли предвидените в чл.82, ал.1, б.“а“ и чл.82, ал.3 от ЗАНН срокове за тяхното изпълнение и те са погасени по давност. В предвидения от закона срок сезираният административен орган не се е произнесъл, поради което е налице мълчалив отказ, който тя обжалва като незаконосъобразен.  

          Разградският административен съд, след като прецени събраните доказателства, приема за установено следното:

          Жалбоподателката е санкционирана за извършени от нея нарушения по ЗДвП с влезли в сила фишове, цитирани по-горе, като са и наложени административни наказания „глоба“, които не са изпълнени доброволно от нея. С молба тя е сезирала административнонаказващия орган (АНО) с искане да приложи института на погасителната давност по отношение на изпълнението на наложените наказания, като постанови тяхното заличаване. Следователно образуваното административно производство е във връзка с изпълнението на наложените административни наказания.

Съгласно чл.79, ал.1 от ЗАНН наказателните постановления ( в това число и приравнените на тях фишове), с които са наложени глоби, се изпълняват по реда за събиране на държавните вземания. Редът за събиране на държавни вземания е уреден в дял IV "Събиране на публичните вземания" на ДОПК. Законодателят подробно е разписал процедурата за доброволно и принудително изпълнение, както и способите за защита на задълженото лице при принудително изпълнение, посочил е и органът по изпълнение. С разпоредбата на чл.210, ал.2 ДОПК изрично е посочено, че принудителното изпълнение на публични вземания се извършва от публичния изпълнител. Следователно публичният изпълнител е органът, който е компетентен да се произнесе по възражението за изтекла погасителна давност относно изпълнението на наложеното наказание "глоба". Неговият акт ще подлежи на административен и съдебен контрол по реда на чл.266 и чл.268 от ДОПК. В тези случаи АНО не е орган по изпълнението и няма правомощие да се произнася по възражение за изтекла погасителна давност. Едва след като публичният изпълнител установи, че задълженията са погасени по давност, той ще има задължението да извърши съответното вписване в регистъра по чл.159, ал.1, т. 2 ЗДвП.

Безспорно с разпоредбата на чл.82 от ЗАНН законодателят е  въвел погасителна давност, която е различна от установената в чл.171, ал.1 от ДОПК.. Установеният със ЗАНН специален срок на погасителната давност обаче няма отношение към нормативно определения административен орган, който е компетентен да изпълни наложените наказания "глоба".

Въз основа на така изложените фактически и правни съображения съдът приема, че сезираният от жалбоподателката орган не е орган по изпълнението на наложеното наказание и следователно не е компетентен да се произнесе по нейната молба за прилагане на погасителната давност досежно изпълнението на наложеното наказание. След като искането е отправено до некомпетентен орган, то той няма задължение да се произнесе по него и следователно няма формиран мълчалив отказ по смисъла на чл.58, ал.1 от АПК, който може да бъде предмет на съдебен контрол. Ето защо подадената жалба се явява недопустима, поради което и на основание чл.159, т.1 от АПК  тя следва да се остави без разглеждане, а образуваното производство да се прекрати.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И   :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Д. Й. П. от гр.Р. като недопустима и ПРЕКРАТЯВА производството по дело №222/2019г. по описа на съда.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщението му на страните  пред Върховен административен съд.

 

                   СЪДИЯ: /п/