Решение по дело №92/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 135
Дата: 13 ноември 2020 г. (в сила от 13 ноември 2020 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20207120700092
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 13.11.2020 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали в публично заседание на четиринадесети октомври  през две хиляди и двадесета  година в състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                             ЧЛЕНОВЕ: ВИКТОР АТАНАСОВ

                                                                   АЙГЮЛ ШЕФКИ

при  секретаря Мариана Кадиева и в присъствието на прокурор Василева от ОП-Кърджали,  като разгледа докладваното от съдия Шефки канд 92 по описа на КАС за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 63, ал.1, предл. последно от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и сл. от АПК. Образувано е по касационна жалба от С.М.Д. от ***, подадена чрез пълномощник, срещу Решение №165/19.06.2020 г., постановено по анд №319/2020 г. по описа на Районен съд-Кърджали. По същество излага съображения за неизпълнение на задължението за уведомяване на собственика на ППС, за прекратяване на регистрацията, вменено на компетентния орган с разпоредбата на чл.143, ал.10 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/. Счита, че последното обстоятелство изключва умисъла, тъй като собственикът не е знаел, че регистрацията на МПС била прекратена служебно, за да не го управлява. Поради неуведомяването му по надлежния ред, счита също, не е могъл да предвиди по никакъв начин настъпването на неправомерния резултат – управление на нерегистрирано МПС. Оспорва и констатацията на решаващия съд, че процесното МПС било със служебно прекратена регистрация от 23.07.2019 г., поради неплатена застраховка“ГО“, тъй като автомобилът бил без такава застраховка единство в периода от 05.10.2019г. до 12.12.2019г. Излага и доводи за наличие на условията за прилагане на чл.28 от ЗАНН. Иска съдът да отмени обжалваното решение, като вместо него постанови друго, с което да отмени процесното наказателно постановление. 

Ответникът по жалбата – началник на РУ-Кърджали при ОД на МВР-Кърджали, не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Кърджали намира жалбата за неоснователна, а оспореното решение за законосъобразно и обосновано.

Административният съд, след като извърши проверка на обжалваното решение, във връзка със заявените в жалбата касационни основания, констатира следното:

Касационната жалба е допустима - постъпила е в срок, и е подадена от надлежно легитимирано лице - страна по анд №319/2020 г. по описа на КРС, а по същество е основателна.

С оспореното решение, съдът е потвърдил Наказателно постановление 19-1947-000529/ 17.02.2020 г., издадено от началник РУ- Кърджали към ОДМВР- Кърджали, с което, на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП, на касатора е наложена глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, както и отнемане на 10 точки на основание Наредба № - 2539 на МВР, за нарушение на чл.140, ал.1 ЗДвП.

За да постанови решението си районният съд приел, че  на 10.12.2019 г., в гр.Кърджали, жалбоподателят е управлявал собствения си лек автомобил марка „Мерцедес 190Д“ с рег.№ ***, след като регистрацията на това МПС била прекратена по реда на чл.143, ал.10 от ЗДвП. Посочено е, че жалбоподателят, като собственик на проверения автомобил, е следвало да се убеди, че управлява МПС с валидна и действаща регистрация, като незнанието на фактически обстоятелства не оправдавало дееца. Процесното деяние е определено като осъществено по непредпазливост, проявена като небрежност, тъй като деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди, като правоспособен водач и собственик на моторното превозно средство. С оглед предвиденото в чл.7, ал.2 ЗАНН, правилно била реализирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, като наложените две кумулативно предвидени наказания били в минимално установения размер и срок. При извършената служебна проверка, съдът не констатирал нарушения на процесуалните правила или материалния закон, които да съставляват основание за отмяна на наказателното постановление. Прието е, че АУАН и обжалваното наказателно постановление са съставени правилно и законосъобразно, от компетентен орган, с необходимите реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Нарушението било описано с всички относими към конкретния състав признаци,  с посочване на времето, мястото и обстоятелствата, при които е било извършено, доказателствата, които го подкрепят.

Настоящия състав намира, че постановеното от районния съд съдебно решение е неправилно, по следните съображения:

С разпоредбата на чл.140, ал.1 ЗДвП, е въведено изискване, по пътищата, отворени за обществено ползване, да се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

По делото няма спор, че е регистрацията на лек автомобил с рег.№ ***, е служебно прекратена по реда на  чл. 143, ал. 10 от ЗДвП, поради това, че собственикът на МПС, не е изпълнил задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Според разпоредбата на чл. 143, ал. 10 от ЗДвП, въз основа на която е прекратена регистрацията на процесното МПС, служебно се прекратява регистрацията на ППС, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от КЗ, и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Т.е, с последната разпоредба, на органите, ангажирани с регистрирането на ППС, е вменено задължение да уведомяват собствениците в случаите на  служебно прекратяване на регистрацията, поради липса на сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

В случая няма данни, собственикът на лекия автомобил да е бил уведомен за служебното прекратяване на регистрацията от компетентния орган, или да е узнал за това по друг начин. От своя страна, липсата на уведомяване на собственика, в случаите по чл.143, ал.10 ЗДвП, респ. липсата на знание за служебно прекратената регистрация, поради неизпълнение на  законово задължение на административен орган, води до липса на субективния елемент на процесното деяние, поради което издаденото наказателно постановление се явява незаконосъобразно. В тази връзка, неправилен е изводът на решаващия съд за наличие на  субективния елемент на деянието, необходим за неговата съставомерност, тъй като в случая не са налични каквито и да било данни, водачът да е управлявал лекия автомобил със съзнанието, че автомобилът е с прекратена регистрация.

Като не е съобразил горното,  районният съд е постановил неправилно решение, което следва да се отмени и вместо него се постанови друго такова, с което да се отмени издаденото наказателно постановление.

Ето защо и на основание чл.221, ал.2  от АПК, съдът

                                                   

                                          Р    Е    Ш    И  :

              

ОТМЕНЯ Решение №165/19.06.2020 г., постановено по анд №319/2020 г. по описа на Районен съд-Кърджали и вместо него п о с т а н о в я в а:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление 19-1947-000529/17.02.2020 г., издадено от началник РУ-Кърджали към ОДМВР- Кърджали, с което, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП, на С.М.Д. от ***, ЕГН **********, за нарушение на чл.140, ал.1 ЗДвП, е наложена глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, както и отнемане на 10 точки, на основание Наредба № - 2539 на МВР, като незаконосъобразно.

Решението е окончателно.                

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                             2.