Решение по дело №394/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 26
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 10 март 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20191620200394
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                                       

Гр. Лом, 20.02.2020 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  двадесет и четвърти януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 394/19 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

           Жалбоподателят В.Б.П. ***, с ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Началника на РУ гр. Лом Наказателно постановление           № 19-0294-001564 от 20.08.2019 г., с което на осн. чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 24 месеца.

           В с.з. жалбоподателят не се явява, представлява се от адв. Г.Г. ***, който поддържа жалбата и моли съда да отмени издаденото НП поради допуснати съществени процесуални нарушения.

           Административнонаказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

           С Наказателно постановление № 19-0294-001564 от 20.08.2019 г., на жалбоподателя П. на осн. чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 24 месеца за това, че „отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълни предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употреба на наркотични вещества или техни аналози“.

           Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява и основателна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           На 12.08.2019 г. свидетелите А.Ц. и В.С. *** получили сигнал за възникнало ПТП между           с. Дъбова махала и гр. Брусарци. При пристигане на място забелязали автомобил встрани от пътя, който видимо се бил обръщал неколкократно, а жалбоподателят П. лежал на земята. На същото място се намирали и други свидетели - две жени (една от които – разпитаната в съдебно заседание Людмила Иванова), които шофирали зад колата на П. и видели настъпилото ПТП. Малко по-късно дошла линейка, която го откарала в МБАЛ – гр. Лом. Там П. отказал на служителите на РУ – Лом да бъде изпробван за алкохол и наркотици и да му бъде взета кръвна проба.

           Св. Ц. съставил на жалбоподателя 2 бр. АУАН – за настъпилото ПТП и АУАН бл. № 435857 от 12.08.2019 г., за това, че „управлява лек автомобил „Сеат Леон“ рег. № ****като отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълни предписание за химико-технологичнолабораторно изследване за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози“.

           Впоследствие въз основа на този АУАН, АНО е издал атакуваното   НП № 19-0294-001564 от 20.08.2019 г., с което на осн. чл. 174, ал. 3,   предл. 2 от ЗДвП е наложил на жалбоподателя административно наказание „ГЛОБА” в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 24 месеца.

           Разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП предвижда, че който откаже да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва...“

           В случая съдът намира, че при съставянето на АУАН, а впоследствие и при издаването на НП са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до отмяната на същото.

           Редът за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози от водачите на МПС е уреден в Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози.

           Съдът намира, че в случая не е спазена процедурата, уредена в Наредба № 1/19.07.2017 г.

           Според чл. 3, ал. 2 от Наредбата „При съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване по образец“. По делото е налице такъв талон, издаден от св. А.Ц..

           Чл. 6, ал. 4 от същата Наредба посочва, че „употребата на наркотични вещества или техни аналози се установява въз основа на показанията на теста за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози в случаите на отказ на лицето да подпише или да получи талона за изследване...“ Видно от приложения талон, П. е отказал да подпише и получи същия.

           Чл. 7, ал. 2 от Наредбата гласи, че „Когато с тест е установено наличие на наркотични вещества или техни аналози, полицейски орган съпровожда лицето до мястото за извършване на медицинско изследване и вземане на биологични проби за химико-токсикологично лабораторно изследване.“

           Тълкуването на тези разпоредби налага извода, че след като водачът е отказал да подпише или получи талона за изследване, то употребата на наркотични вещества се установява въз основа на показанията на теста за установяване. В случая обаче такъв тест на място въобще не е извършван (видно както от показанията на контролните органи Ц. и С., така и от показанията на св. Людмила Иванова). Отделно от това, както правилно бе изтъкнато от защитата, отказът на лицето да бъде изследвано се отразява от медицински специалист в амбулаторния журнал на лечебното заведение като се удостоверява с подписа на изследваното лице. Това изискване е уредено в чл. 13 и чл. 15, ал. 7 от цитираната Наредба № 1 от 2017 г. Следва да се приложи и копие от съответния журнал, за да се удостовери верността на отказа. Това обаче не е сторено (по делото липсва копие от амбулаторния журнал, в който да е отразен от медицинския специалист отказа на лицето с негов подпис и снети данни). По този начин е нарушена процедурата по законосъобразното оформяне отказа на лицето и съответно - по установяване на конкретното нарушение (така и Реш. № 1562 от 13.12.2019 г. на РС - Бургас по АНД № 3273/2019 г. по подобен казус). От тук следва, че АУАН е съставен при неизяснена фактическа обстановка, като въз основа на него при идентично описание на нарушението е издадено и атакуваното НП. Допуснатото процесуално нарушение е съществено, тъй като някърнява правото на защита на жалбоподателя. При неспазване установения ред за проверка от контролните органи, наказаното лице е поставено в невъзможност да организира адекватно защитата си и да брани правата и законните си интереси.

          

           С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

                

 

           ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0294-001564 от 20.08.2019 г., с което на В.Б.П. ***, с ЕГН ********** на осн. чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 24 месеца, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РУ гр. Лом за сведение.

                           

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :