Решение по дело №7241/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1005
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Васил Маринов Петков
Дело: 20194520107241
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.Русе, 23.07.2020  г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IX гр. състав,  в публично заседание на седми юли през две хиляди и двадесета година  в състав:

 

              Районен съдия: ВАСИЛ ПЕТКОВ

 

при секретаря Дарина Великова  като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 7241 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази

            Производството е по реда на чл. 127а от СК

Т.И.И. е предявила иск против Н.Х.И., с който иска да бъде постановено решение, което да замени съгласието на ответника за това на детето на страните- С. Н.И. да може да пътува до държавите от Европейския съюз и Великобритания, придружавана от майка си или от упълномощено от нея лице. Твърди, че с решение на РРС от 2007 година е прекратен бракът й с ответника и на нея е предоставено упражняването на родителските права по отношение на детето. Твърди също, че ответникът е преустановил всякакви контакти с нея и с детето.

Ответникът не е открит на постоянния и настоящия си адрес. Назначен му е особен представител, който оспорва иска.

Предявеният иск е с правно основание чл. 127а от СК, а производството представлява спорна съдебна администрация на граждански правоотношения, при спор между двама родители свързан с упражняването на родителски права по отношение на детето им- в частност отнасящ се до възможността на детето да пътува в чужбина и да му бъде издаден международен паспорт.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

Т.И.И. и Н.Х.И. са родители на детето С. Н.И., родено на ***г. видно от приложеното на л.5 удостоверения за раждане. С решение от 21.12.2007г. по гр. дело № 5681/2007г. на Русенски районен съд е прекратен с развод бракът между Т.И.И. и Н.Х.И., като  родителските права по отношение на детето С. Н.И. са предоставени на майката Т.И.И. и е определен режим на лични отношения между детето и бащата Н.Х.И.. Определен е и размер на издръжката, която бащата ще изплаща на детето.

В съдебно заседание детето С. Н.И. потвърждава желанието си да му бъде издаден международен паспорт и да може да пътува в чужбина.

Приложими правни норми:

Споровете свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това при разногласие на родителите са от категорията на спорна съдебна администрация и са уредени в чл. 127а от СК. В това производство съдът е длъжен да постанови съдебен акт, който в най-голяма степен охранява интересите на детето, във връзка с което съдът може служебно да събира доказателства и не е обвързан от исканията на страните.  

Съгласно чл. 3 от Конвенцията на ООН за правата на детето (ратифицирана от България през 1991г.) :  „Висшите интереси на детето са първостепенно съображение във всички действия, отнасящи се до децата, независимо дали са предприети от обществени или частни институции за социално подпомагане, от съдилищата, административните или законодателните органи.”  

Съгласно чл. 24 от Хартата на основаните права на Европейския съюз

„При всички действия, които се предприемат от публичните власти или частни институции по отношение на децата, висшият интерес на детето трябва да бъде от първостепенно значение.”

Понятието за висшите интереси на детето произтича от втория принцип на Декларацията за правата на детето от 20 ноември 1959 г. на Общото събрание на ООН, който гласи следното: "Детето ще се ползва от специална защита и на него ще му бъдат предоставени възможности и улеснения, чрез закона или чрез други средства, които да му позволят да се развива физически, умствено, морално, духовно и социално по здравословен и нормален начин и в условия на свобода и достойнство. При приемането на законите за тази цел най-доброто осигуряване на интересите на детето трябва да бъде най-висше съображение."

Съдебната практика на ВКС също сочи интересите на детето като главен критерии при решаването на спор между родителите относно мерките на лични отношения между тях и детето, включително при разногласие на родителите относно пътуването на детето зад граница - Решение № 697 от 1.11.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1052/2010 г., IV г. о.  Решение № 403 от 29.02.2016 г. на ВКС по гр. д. № 6903/2014 г., IV г. о, Решение № 126 от 30.05.2014 г. на ВКС по гр. д. № 6871/2013 г., III г. о. и др.

Предявеният иск е основателен.

Детето С. Н.И. е на 17 години и 8 месеца- т.е. след по-малко от 4 месеца ще може сама да взема решения относно пътуванията си и издаването на лични документи. Няма данни бащата да се интересува от детето, същият не може да бъде открит и в настоящото производство. Настоящият състав счита, че пътуването в рамките на страни от Европейския съюз и Великобритания би било в интерес на детето и е обичайно явление, като исканото разрешение следва да бъде дадено предвид дезинтересирането на бащата и липсата на аргументи в обратна насока. Предвид краткия период в който ще действа разрешението за пътуване в чужбина (до навършване на пълнолетие на детето на 15.11.2020г.) не е необходимо да се конкретизира конкретен период на пътуванията, които се разрешават.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Русенски районен съд 200 лева разноски по делото, както и 25 лева държавна такса. Мотивиран така съдът

РЕШИ

РАЗРЕШАВА на детето С. Н.И. с ЕГН ********** да бъде издаден задграничен паспорт, който да бъде получен от майката на детето, както и разрешава детето да пътува придружавано от майката Т.И.И. с ЕГН ********** или от упълномощено от нея лице до страни от Европейския съюз и до Великобритания за срок навършване на пълнолетие на детето.

ОСЪЖДА Н.Х.И., ЕГН ********** с настоящ адрес *** да заплати по сметка на Русенски районен съд сумата 200 лева разноски и 25 лева държавна такса по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

Допуска предварително изпълнение на решението на основание чл. 127 ал.4 от Семейния кодекс.

Определението за допускане на предварително изпълнение може да се обжалва в седмичен срок пред Русенски окръжен съд.

                                                                                  Районен съдия: /п/