Решение по дело №893/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260311
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 16 март 2021 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20202120100893
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

Номер 260311                                  18.02.2021г.                                    град Бургас

                         

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                                     54-ти граждански състав

На двадесет и първи декември                                    през две хиляди и двадесета година

В публично заседание, в следния състав:

 

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Евгени Узунов

                                                           

                    

Секретар  Недялка Димитрова

като разгледа докладваното от съдия Е.Узунов

гражданско дело номер 893 по описа за  2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод исковата молба на П.И.Д., ЕГН **********,***, Съдебен адресат: адв. В.С.,***, GSM: *******, ******, преупълномощен от адв. Д.В. СРЕЩУ: „Теленор България" ЕАД, ЕИК ********* , ж.к. „Младост 4", Бизнес Парк София, сграда 6, представлявано от Д. К. К. само заедно с който и да е друг от членовете на Съвета, а именно Д. К. К. заедно с М. С.или Д. К. К.заедно с Я.Х..

     От съда се иска постановяване на решение с което да се прогласи за нищожен и при евентуалност евентуално унищожен Договор за мобилни услуги за номер ******* поради противоречие със Закона, а именно със  Закона за защита на потребителите /ЗЗП/.

             Твърди се, че соченият договор е бил изготвен предварително и ищцата, в качеството си на потребител по смисъла на ЗЗП не е имала възможност да влияе върху съдържанието му. Поради това и на основание чл. 146 ЗЗП, посоченият Договор е сключен при Общи условия. Търговецът е длъжен предварително да предаде екземпляр от Общите условия, както и да предостави информацията по чл.4, ал. 1 ЗЗП. Заявява се, че информацията, която не била предоставена в пълен обем, ясна и разбираема по смисъла на чл. 5, ал. 2 ЗЗП.Заявява се, че е попречено на правото и да развали едностранно договора, както и че е била принудена да се съобразява с таксите и услугите на оператора, без самата да ги е желала и инициирала, като дори не се е съгласила.

    В срока за отговор не е депозиран такъв.

       Съдът квалифицира иска по чл. 146, ал. 1 във връзка с чл. 143 и чл. 144 ЗЗП.

Бургаският районен съд, след като взе предвид направените искания и доводи,  прецени събраните по делото доказателства, и след като съобрази закона, намира за установено следното:

По делото не се спори, че между страните е сключен договор за мобилни/фиксирани услуги за ***** по заявка №********* .Посочено е , че договора влиза в сила на 29.11.2019г. и е със срок 24 месеца.

Възоснова на този договор на ищцата бил продаден мобилен телефон с договор за лизинг от същата дата /стр.27 от делото/ срещу 23 анюитетни месечни вноски, всяка в размер на 2.69 лева.Посочено е, че апарата ще се ползва със сим карта с №****.

По делото е налично писмо от ответника , видно от съдържанието на което, ответното дружество по повод възраженията на ищцата е приело, че договора за номер №********  от 29.11.2019. е бил подписан от ищцата „по невнимание“, поради което взели решение за преустановят достъпа на номера до мобилната мрежа без да начисляват неустойки и са приели, че договора за този номер е прекратен  считано от 20.01.2020г.

От посочените факти се изваждат следните правни изводи:

 Съгласно чл. 20а, ал. 2 ЗЗД прекратяване на двустранни договори се извършва на основанията установени в закона или по взаимно съгласие на страните според правилата на договора, при условие, че последните не противоречат на императивните норми или на добрите нрави. Другa основна разпоредба, която намира приложение е чл. 87 ЗЗД, в случай че е налице виновно неизпълнение на задължението от длъжника. Правилото на чл. 89 ЗЗД урежда безвиновното неизпълнение на длъжника, поради обективна невъзможност за неизпълнение и автоматичното разваляне (в случая понятията разваляне и прекратяване имат равносилно значение) на договора, до което това води.

Съдът констатира, че изначално процесния договор е със съдържание на неравноправни клаузи.

Цитираното по-горе писмо, съдът цени като извънсъдебно признание на неравноправността на договора.

Неравноправната клауза в договор, сключен с потребителя, се преценява, като се вземат предвид видът на стоката или услугата – предмет на договора, всички обстоятелства, свързани с неговото сключване към датата на сключването, както и всички останали клаузи на договора.

Неравноправните клаузи в този договор са такива, защото  не са индивидуално уговорени, били са изготвени предварително и поради това ищцата Д. не е имала възможност да влияе върху съдържанието им.

Съдът кредитира в пълнота фактите, изложени от ищцата за провокативното поведение и отношение на служителите на търговеца-ответник, насочени към осъществяване на собствените им търговски резулати в ощърб на ищцата.Видно е, че същата не е инициирана сключването на нов договор, не е искала и целяла задължаване по нов договор с нов срок и нов абонаментен план, но е била убедена да приеме мобилно устройство и съпътстващия го нов абонаментен договор с убеждението, че всъщност и се прави услуга, която обаче я задължава прекомерно и без ясно изразена нейна воля.

При сключването на този договор при общи условия съдът приема, че ищцата не е редовно обвързана, тъй като ОУ не са и били предоставени и тя обективно не се е съгласила с тях,макар и да са били подписани.

Предвид горното, съдът намира, че неравноправните клаузи в договора са нищожни и изначално не пораждат правно действие в отношенията между търговеца  и потребителя-ищцата П.Д..

Съдът намира, че с настоящото решение следва да определи възнаграждение за извършеното процесуално представителство по предоставената на ищцата правна помощ.

Видно от материалите по делото за особен представител на ищцата е бил назначен адв.Д.В.-БАК, който в хода на делото е упълномощил адв.С. по делото.Съдът определя възнаграждение на назначения особен представител в размер на 120 лева, което следва да се изплати от бюджета на съда и да се осъди ответното друство да ги заплати, вкл. И за държавна такса по делото.

            Мотивиран от горното,  Бургаският  районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че сключения договор за мобилни/фиксирани услуги за №*** по заявка №********* от 29.11.2019г.  със срок 24 месеца, между „Теленор България" ЕАД, ЕИК ********* , ж.к. „Младост 4", Бизнес Парк София, сграда 6, представлявано от Д. К. К. само заедно с който и да е друг от членовете на Съвета, а именно Д. К. К. заедно с М. С. или Д. К. К. заедно с Я. Х. и П.И.Д., ЕГН **********,***, като потребител,  е нищожен поради противоречие със Закона на основание чл. 146, ал. 1 във връзка с чл. 143 и чл. 144 ЗЗП.

           

ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на адв.Д.В.-БАК, назначен на ищцата  П.И.Д., ЕГН ********** особен представител в размер на 120 лева, платими от бюджета на съда.

 

ОСЪЖДА „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ********* , ж.к. „Младост 4", Бизнес Парк София, сграда 6, представлявано от Д. К. К. само заедно с който и да е друг от членовете на Съвета, а именно Д. К. К. заедно с М. С. или Д. К. К. заедно с Я. Х. да ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебна власт по сметка на РС Бургас държавна такса 80 лева и 120 лева-възнаграждение за особен представител по делото.

 

             Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Бургаският окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п/

Вярно с оригинала:

СА