Решение по дело №239/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 56
Дата: 16 април 2019 г. (в сила от 24 април 2019 г.)
Съдия: Красимир Димитров Димитров
Дело: 20195600200239
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер: 56                                       16.04.2019г.                                   Град: Хасково

Хасковски окръжен съд, наказателна колегия,

На шестнадесети април                                                                       година: 2019г.

В открито заседание в състав:

                            Председател: Стратимир Димитров

                                   Членове: Боряна Бончева

                                                 Красимир Димитров       

Секретар: В.К.

Прокурор:  Петър Мидов

Като разгледа докладваното от чл. съдия Кр. Димитров ч.н.д.№ 239 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 17 от ЗЕЕЗА във връзка с чл. 16 от ЕКЕ. Образувано е по искане на Окръжна прокуратура - Хасково да бъде уважена молбата за екстрадиране на лицето А.Й., гражданин на ******, както и да се постанови постоянна мярка „задържане по стража” на същото лице. В молбата се твърди, че молещата държава е изпълнила всички  изисквания на чл. 12 от ЕКЕ и чл. 9 от ЗЕЕЗА, с приложени препис от присъда на Общински съд ******, ******, заповеди за задържане и арест на лицето, извадка от НК на издаващата държава и др, установяващи, че спрямо лицето е предприето наказателно производство  от съдебните органи на молещата държава, като именно за това производство, била поискана и екстрадицията на лицето. Деянието представлявало престъпление по Наказателния кодекс на издаващата държава и по наказателния закон на Р България, като наложеното наказание е „лишаване от свобода” за повече от една година, престъплението не било погасено по давност. Поради тези съображения, прокурорът от ОП-Хасково в съдебно заседание моли искането за екстрадиция да бъде уважено.

Защитникът на поисканото за екстрадиция лице счита искането неоснователно, като акцентира върху изтекла давност за изпълнение на наложеното наказание и преследването на лицето заради политическите му възгледи, опасността същият да бъде подложен на изтезание. Пледира съдът да постанови решение, с което да откаже екстрадирането на лицето.

А.Й. твърди, че в ****** ще бъдат застрашени здравето и живота му при евентуално предаване в молещата държава. Иска да бъде отказано изпълнението на молбата за екстрадиция.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Налице са условията по чл. 9 от ЗЕЕЗА и чл. 12 от Европейската конвенция за екстрадиция и конкретно - има молба и придружителните документи към нея. От приложените към делото материали е видно, че е постъпила писмена молба от министъра на правосъдието на Федерация ****** до ******те власти за екстрадиция на гражданин на издаващата държава – А.Й., с цел изтърпяване на наложено наказание „лишаване от свобода“. Тази молба е постъпила до Министерството на правосъдието на България. Към молбата са приложени документите, посочени в цитираните разпоредби - заповед за издаване на заповед за арест от 28.01.2019г. изд. от съдия в Общински съд ******, препис от влязла в сила на 26.11.2014г. присъда от 22.03.2013 година на Общински съд ******, заверен превод от Наказателния Кодекс на Федерация ******. Престъплението, за което се иска екстрадирането на лицето, е подробно описано в присъдата и е квалифицирано като "измама“ по чл. 294, ал. 1 от НК на молещата Държава, наказуемо с лишаване от свобода до 3 години. Според присъдата престъплението, за което е осъден Й. е било извършено в периода пролетта на 2009 година до началото на м. ноември 2012 г., а е било и приспадното времето през което осъденият е бил задържан под стража.

При така описаната фактическа обстановка съдът счита, че в случая са налице предпоставките за допускане екстрадицията на исканото от молещата държава лице. Молбата за екстрадиция съдържа всички реквизити, посочени в чл. 9, ал. 2 от ЗЕЕЗА. Описаното в молбата за екстрадиция деяние представлява престъпление, както по закона на молещата държава, така и по Наказателния кодекс на Р България. Квалификацията на престъплението по молбата на молещата държава, е аналогична на престъпление по чл. 209, ал. 1 вр. чл. 26, ал. 1 от НК на Р България. За престъплението НК на ****** предвижда наказание „лишаване от свобода за срок до три години”. За същото престъпление НК на Р България предвижда наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 до 6 години. В този смисъл съдът намира, че са налице условията на чл. 5, ал. 1 от ЗЕЕЗА, за да бъде допусната екстрадицията на исканото лице. На второ място, не е налице някое от условията на чл. 6, чл. 7 или чл. 8 от ЗЕЕЗА, при наличието на които съдът може или задължително следва да откаже екстрадицията на лицето. Исканото за предаване лице не е ****** гражданин, пълнолетно е, според българското законодателство, не се ползва с имунитет от наказателно преследване по законите на Р България и не му е било предоставено убежище.

Неоснователно е становището на защита, което се аргументира с изтекла погасителна давност за изпълнение на наложеното наказание по смисъла на чл. 82, ал. 1, т. 4 от НК. Съобразно ал. 4 на цитираната разпоредба, наказанието лишаване от свобода не изпълнява, ако е изтекъл срок, надвишаващ този по т. 4 с една втора. В случая давностният срок е седем години и половина, който към настоящият момент не е изтекъл. Аналогично е разрешен въпроса с давността и в законодателството на издаващата държава, като съобразно чл. 17, б. „д“ и чл. 19, ал. 5 от НК на ****** наказанието се погасява с изтичането на 10 години от влизане в сила на присъдата. От друга страна изпратените от молещата държава документи по наказателното производство сочат, че деянията са криминални и нямат отношение към конфликта в ******.  Съществено е, че Й. е участвал в съдебното производство и едва след освобождаването му от ареста е напуснал пределите на ******. Не са налице и основания за отлагане на екстрадицията или за временна екстрадиция – чл.18 от ЗЕЕЗА.

След като не намира основание за отказ молбата за екстрадиция на Й. от Република България в ****** е основателна и следва да се уважи.

Водим от изложеното и на основание чл. 17, ал. 7 от ЗЕЕЗА, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ДОПУСКА екстрадиция по молба № 08-14-7-2445/19 от 22.03.2019г. на Министерство на правосъдието на ****** и предава А.Й., роден на ***г. във ***, гражданин на издаващата държава, на съдебните власти на Федерация ****** за изтърпяване на наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 (една) година и 6 (шест) месеца.

Взема по отношение на А.Й. постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража“ до фактическото му предаване на молещата държава.

Решението подлежи на обжалване или протест пред АС – Пловдив, в 7-дневен срок от днес.

 

Председател:                                                           Членове: