Решение по дело №688/2019 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 247
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 9 октомври 2019 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20195640200688
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер         247                                     19.07.2019г.                              град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                                     наказателен състав

На петнадесети юли                                       през две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                                Председател: Мартин Кючуков                      

Секретар Велислава Ангелова

Прокурор

като разгледа докладваното от Съдията

а.н. дело 688 по описа за 2019 година

 

                      Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                       Обжалвано е Наказателно постановление №18-1253-002096 от 20.05.2019г. на Началник Група към ОД-МВР-Хасково, Сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение по чл.103 от ЗДвП съответно на осн.чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП на Я.И.И. ЕГН ********** *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

                       Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателят И., поради което го обжалва в срок. НП било неправилно и незаконосъобразно. Не оспорва, че на цитираната дата и място управлявал лек автомобил „*********“ с рег.№*********. Отрича, че не спрял на подадена стоп палка от органите на МВР и че осуетил извършването на проверката. АУАН не бил съставен същата вечер, а близо 2 седмици след установяване на нарушението – 23.11.2018г. Така било допуснато съществено процесуално нарушение. Твърди се, че всичко станало в 20,35 часа в тъмната част на денонощието и И. не бил видял униформен служител да подава сигнал със стоп палка.

                       Моли съда да отмени атакуваното НП. Алтернативно иска от съда да намали размера на глобата на 50 лв. и лишаването от правоуправление на 1 месец.

                       Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не оспорват и не изпращат представител.

                       Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

                       На 07.11.2018г., около 20,35 часа, в гр.Хасково, по бул.“България“ до кръстовището с ул.“Оборище“, преминал лек автомобил „*********“ с рег.№ *********, управляван от жалбоподателя Я.И.. На това място дежурство носел св.В.К. – мл.инспектор при РУ-МВР-Хасково и подал сигнал със стоп палка за спиране на автомобила. Последният не спрял и продължил движението си. След това била извършена справка и установено на кого е регистриран автомобила. Преписката била изпратена на св.Д.Т., който установил, че автомобилът е бил управляван от бащата на собственика на автомобила.

                        След това е бил съставен АУАН бл.№007617/23.11.2018г., в присъствие на жалбоподателя и връчен лично.

                               Въз основа на него е издадено атакуваното НП.

                       При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

                       Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и kогато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл.53 от  ЗАНН.

                       Жалбоподателят е бил длъжен да изпълни задължението си по чл.103 от ЗДвП, който предвижда, че при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания.

                      Я.И. не е сторил това и така е нарушил чл.103 от ЗДвП.

                       Съдът прие за установено извършването на описаното в АУАН и НП административно нарушение.

                      То се потвърждава и от разпита на св.В.К..

                       По-насетне разпоредбата на чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП предвижда, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който – т.4 - откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението.

                       Именно такъв е конкретния случай. Санкционният текст е правилно определен от АНО. Наложени са наказания в максималните размери, което означава, че отговорността на жалбоподателя е била обсъдена при пълен превес на отегчаващите отговорността обстоятелства. Няма основание за това. Не са налице никакви доказателства за поведение на жалбоподателя, което да обоснове тотален превес на отегчаващите отговорността обстоятелства и съответно – максимални размери на кумулативно предвидените наказания. В такива хипотези отговорността се обсъжда при баланс на смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства и съответно наказанията са индивидуализират около средните размери. Такъв е конкретния случай.

                        НП следва да бъде изменено, като и двете наказания се намалят до средните размери – глоба в размер на 100 лв. и „лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

                       Предвид изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

                       ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №18-1253-002096 от 20.05.2019г. на Началник Група към ОД-МВР-Хасково, Сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение по чл.103 от ЗДвП съответно на осн.чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП на Я.И.И. ЕГН ********** *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца, като НАМАЛЯВА наложените наказания както следва – глобата – от 200 лв. – на 100 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ – от 6 месеца – на 3 месеца.

 

                       Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС, в 14-дневен срок от съобщаването.

 

                                                                                  Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.