Определение по дело №1694/2012 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3866
Дата: 16 август 2012 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20123100901694
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 20 юни 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                             О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                   №......./.......08.2012год.,гр.Варна

 

Варненски окръжен съд, търговско отделение, в закрито заседание на шестнадесети август през две хиляди и дванадесета година в състав:

                                                                

                                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

 

като разгледа докладваната от съдията търг.д. № 1694 по описа за 2012 год. на ВОС , установи следното :

 

Постъпила е искова молба от И.Т.Б. – синдик на ЕТ „М.-Е.А.”,  с която е предявен иск с правно основание чл.646, ал.2, т.4 ТЗ. Така постъпилата молба отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, и чл.128  ГПК, а предявения иск с оглед на всички процесуални предпоставки е процесуално допустим. Предвид на това следва да се изпрати препис от нея заедно с приложенията на ответника, на който да се укаже да подаде писмен отговор в двуседмичен срок, задължителното съдържание на отговора и последиците от неподаването на отговор или неупражняването на права, съгл. чл.367, ал.1 ГПК.

В хода на отстраняване на нередовности на исковата молба с уточнителна молба от 16.07.12г. ищецът е заявил, че оттегля предявения при условията на евентуалност иск с правно основание чл.108 ЗС. Поради това, че ищецът оттегля тази искова претенция до приключване на първото заседание по делото, то не е необходимо съгласието на ответника за това. Тъй като молбата за оттегляне на иска е съобразена с разпоредбата на чл.232, ал.1, изр.1 ГПК, съдът намира същата за основателна и допустима и следва да бъде уважена като се прекрати производството по делото в тази част. 

            Предвид изложеното, съдът

 

 О П Р Е Д Е Л И  :

 

ПРЕКРАТЯВА  производството по търг.д. 1694/2012г.  по описа  на ВОС,  в частта на предявения от И.Т.Б. в качеството на синдик на ЕТ „М.-Е.А.” ЕИК ********* против Е.А., Л.Н. и Н.К., в условията на евентуалност иск с правно основание чл.108 ЗС за предаване владението на недв.имоти, предмет на НА №34, дело № 1207/09г. на Н-с при рс-Ст.Загора , на осн. чл.232 ГПК  поради оттегляне на иска.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на страните пред Варненски апелативен съд.

Да се изпрати препис от исковата молба, заедно с приложенията към нея  на ответниците ЕТ „М.-Е.А.” ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.К.Иречек №20, ет.3, ап.9, представляван от Е.А.М., Л.Н.М., Е.А.М. и Н.Н.К..

Указва на ответниците да подадат писмен отговор в двуседмичен срок, който следва да има задължителното съдържание, подробно описано в чл.367, ал.2 ГПК /  посочване на съда и номера на делото; името и адреса на ответника, както и неговият законен представител или пълномощник, ако има такива, становище по допустимостта и основателността на иска; становище по обстоятелствата, на които се основава искът, възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които се основават, подпис на лицето, което подава молбата/ и съответните приложенията към него съгл. чл. 368 ГПК.

Указва на ответниците, че в срока за отговор са длъжни да посочат точно доказателствата и конкретните обстоятелства , които ще доказва с тях, както и да представи всички писмени доказателства, с които разполагат, на осн. чл.367, ал.3 ГПК.

Указва на ответниците, че в срока за отговор могат да предявят насрещен иск, да привлекат трети лица и да предявят искове срещу тях, съгл. чл. 367, ал.4 ГПК.

Указва на ответниците, че възражение за разглеждане на делото по общия ред може да се направи от ответника най-късно с отговора на исковата молба.

Указва на ответниците, че ако в установения срок не подадат писмен отговор, не вземат становище, не направят възражения, не оспорят истинността на представен документ, не посочат доказателства, не представят писмени доказателства, те губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства, съгл. чл.370 ГПК.

Указва на ответниците, че ако живеят или заминат за повече от един месец в чужбина, са длъжни да посочат лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако нямат пълномощник по делото в Република България, на осн. чл.40, ал.1 ГПК, в противен случай всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени на осн. чл.40, ал.2 ГПК.

Указва на ответниците, че ако отсъстват повече от един месец от адреса, който са съобщили по делото или на който веднъж  им  е връчено съобщение, са длъжни да уведомят съда за новия си адрес, на осн. чл.41, ал.1 ГПК, в противен случай всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени на осн. чл.41, ал.2 ГПК.

Указва на ответниците, че ако не  представят в срок отговор на исковата молба и не се явят в първото заседание по делото, без да са направили искане за разглеждането му в тяхно отсъствие, спрямо тях може да бъде постановено неприсъствено решение , при наличието на предпоставките на чл.239 във вр. с чл.238 ГПК.

Препис от настоящото разпореждане  да се изпрати на ответниците, ведно с исковата молба и приложенията към нея.

                                

 

                                             ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: