Разпореждане по дело №866/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 990
Дата: 29 юни 2020 г.
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20204520200866
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

град Русе, 29.06.2020 год.

 

          Подписаната Светлана Нейчева, съдия при  Русенски районен съд, съдия-докладчик по НЧХД 866/2020год., след като се запознах с депозираната от тъж.З.С.М. тъжба и прикрепеното към нея писмено доказателства – протокол от съдебно заседание, проведено по гр.дело №2182/2019 год. по описа на РС-Русе, на  03.02.20год.   в изпълнение на правомощията си по чл.247а ал.2, т.2 от  НПК, констатирах:

          Тъжителят М. обвинил Т.М. Минчева, че на 03.02.20год. в съдебно заседание по гр.дело №2182/2019 год. по описа на РС-Русе, му приписала престъпление по чл.146 от НК „обида”, чрез думите „вика ми мангалка, циганка, да ти еба майката”, с което го „оклеветила”.

 На така описаните обстоятелства в тъжбата е дадена правна квалификация на деянието, макар това да не е сред изискуемите от закона реквизити, а именно по чл. 147, ал. 1– клевета.

Квалификацията на престъплението следва от данните, изложени в тъжбата и се определя от съда. От така изложените фактически обстоятелства в тъжбата настоящия съдебен състав счита, че се извеждат признаците на престъпление по чл. 286, ал. 1, предл. 1 от НК – който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление ….., каквато се явява обидата. „Надлежните органи” на властта съобразно трайно установената практика на съдилищата у нас и в частност ВКС, са тези, които имат правомощията да образуват /започнат/ наказателно преследване-органите на досъдебното производство, прокурорските и съдебните органи / решение №184/26.05.2009г. на ВКС по н.д.№133/2009г., I н.о., решение №327/15.07.2009г. на ВКС по к.д.№336/2009г., I н.о. и др./. Съдът отбелязва, че престъплението по чл.286, ал.1 от НК е формално. - в момента на устното /или писменото/ уведомяване на надлежния орган от страна на дееца, че набеденото лице е извършило престъпление, съставът на престъплението по чл.286, ал.1 от НК от обективна страна е реализиран.

Съдът отбелязва, че свидетелствуването, /каквото св.Минчева осъществила/ на неверните обстоятелства, които сочат на извършено престъпление, запълва състава и на чл. 290 НК - лъжесвидетелствуване, поради което може да се събират доказателства и в тази насока.

Следователно се касае за престъпление, което се преследва от държавното обвинение, а не за такова, което се преследва по тъжба на пострадалия съгласно чл. 80 от НПК.

В конкретния случай сме изправени пред хипотеза, при която липсва изрична нормативна уредба за процедиране. По-конкретно, налице е образувано по реда на чл. 247, ал. 1, т. 2 от НПК съдебно производство по тъжба на пострадалия, макар че в нея не се сочат факти относно състав на престъпление, което да се преследва по тъжба на пострадалия. Липсващата нормативна уредба уреждаща правомощията на съдия-докладчика в процесния случай, карат последният да изхожда от духа на правните норми, уреждащи процедурата по делата от частен характер. Така напр. разпоредбата на чл. 287, ал. 7 от НПК урежда правомощие, но вече за съдебния състав на етапа на съдебното заседание – да прекрати съдебното производство и да изпрати делото на съответния прокурор, когато на съдебното следствие се установи, че престъплението е от общ характер. Тук се визира различен от разглеждания случай, при който в резултат на проведено вече съдебно следствие съдът установява, че се касае не за факти, подвеждащи се под състава на престъпление от частен характер, а за такива, подвеждащи се под състава на престъпление от общ характер. При така очертаната празнота в действащото законодателство, касаеща подобни случаи, съдия-докладчикът преценява, че следва да се процедира аналогично на правилата по чл. 287, ал. 7 и чл. 249, ал. 1, вр. чл.247а ал.3 от  НПК. Последната правна норма касае дейност по установяване от съдията-докладчик на наличието или липсата на компетентност на съда, в това число на сезирания съд, да разгледа съответното дело, или да бъде прекратено съдебното производство, а делото да се изпрати на Районна прокуратура, в случай че се прецени наличието на данни за престъпление от общ характер. Прекратителното разпореждане не следва да подлежи на обжалване отново по аналогия на уредбата по чл. 249, ал. 1 от НПК.

          Така мотивиран и на основание чл.249 ал.1, вр.чл.247а ал.3 от НПК,

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М:

 

ПРЕКРАТЯВАМ съдебното производството по НЧХД 866/2020год., образувано по тъжба на тъж.З.С.М..

Определението е окончателно.

Тъжбата, ведно с приложенията към нея, да се изпрати по компетентност на Районна прокуратура гр. Русе.

 

                                        

                                    СЪДИЯ ДОКЛАДЧИК:...............................................