Решение по дело №401/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 921
Дата: 11 юли 2019 г.
Съдия: Велина Брайкова Дублекова
Дело: 20195300500401
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

                                                                   РЕШЕНИЕ   921                                    

гр. Пловдив, 11.07.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, ІХ-ти гр. състав, в публично съдебно заседание на седемнадесет юни две хиляди и деветнадесета година в състав:                                     

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ШИПОКЛИЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ФАНЯ РАБЧЕВА

                                                                                             ВЕЛИНА ДУБЛЕКОВА

 

при участието на секретаря Пенка Георгиева, като разгледа въззивно гражданско дело № 401/ 2019г. по описа на ПдОС, IХ-ти гр. състав, докладвано от съдия Дублекова, за да се произнесе, взе предвид следното:

Въззивно производство по реда на чл. 258 и сл. от ГПК, образувано по въззивна жалба, подадена от ищците в първоинстанционното производство П.Н.Т., ЕГН **********, и Г.Х.Т., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв. Л.Н., със съдебен адрес ***, против Решение № 469/ 27.12.2018г., постановено  по гр. дело № 1178/ 2018г. по описа на Районен съд- Карлово.

С обжалваното решение е определен следният режим на лични отношения между ищците и малолетното дете Г. Х.Т., тяхна внучка, родена от съвместното съжителство на сина им Х.П.Т. с Р.Л.Х.: веднъж месечно, през втората събота от месеца, от 09:00 часа до 18:00 часа, но само в случаите, когато тази събота не съвпада с режима на лични отношения, определен за бащата Х.П.Т. с Определение № 275 от 05.04.2017 г. по гр. дело № 131/2017 г. по описа на КрлРС в частта относно ваканциите, празниците– Коледни, Новогодишни и Великденски, летния сезон, рождения и именния ден на детето.

Във въззивната жалба  се излагат доводи и съображения, че е в интерес на детето същото да има разширени контакти с неговата баба и дядо по бащина линия и в тази връзка е в интерес на детето през летния сезон същото да има период от време- 5 дена, с приспиване, в който да пребивава при своите баба и дядо по бащина линия. Въз основа на изложеното се иска да се постанови решение, с което да се определи на основание чл. 128, ал. 1 от СК, П.Н.Т. и Г.Х.Т. да осъществяват лични отношения с малолетното дете Г. Х.Т. – тяхна внучка, и пет дни през летния сезон с преспиване, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на бащата Х.П.Т. и на майката Р.Л.Х..

Въззиваемата страна Р.Л.Х., ЕГН **********, с адрес ***, чрез пълномощник адв. Т.С., със съдебен адрес ***, с отговора на въззивната жалба оспорва същата като неоснователна. Излагат се съображения, че по делото е установено, че бащата ответник води детето  в дома на  родителите си и че при определяне на такъв режим майката би била лишена от възможността да разполага с време, което да прекарва с детето си през летния сезон. Въз основа на изложеното се иска жалбата да бъде отхвърлена и обжалваното решение да бъде потвърдено. Претендират се разноски за настоящото производство.

Въззиваемата страна Х.П.Т., с ЕГН **********, с адрес ***, взема становище, че жалбата е основателна и моли да бъде постановено решение, с което същата да бъде уважена.

Пловдивският окръжен съд, след като провери обжалваното решение съобразно правомощията си по чл.269 от ГПК, прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

При извършената служебна проверка по реда на чл.269 ГПК съдът намира решението за валидно и допустимо, поради което дължи произнасяне по същество на правния спор, като по отношение на неговата правилност, въззивната инстанция не е ограничена от посоченото в жалбата съгласно постановеното по т.1 на Тълкувателно решение № 1/ 9.12.2013 г. на ВКС по т. д. № 1/2013 г., ОСГТК, предвид че се касае за производство по определяне личните отношения между детето и негови дядо и баба, в което производство съдът следи за интереса на детето.

Производството пред районния съд е образувано по иск с правно основание чл. 128, ал.1 СК.

Настоящият въззивен състав, като обсъди и прецени по свое убеждение събраните по делото доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност, намира от фактическа и правна страна следното:

Не се спори между страните, като това се установява и от събраните по делото писмени доказателства (удостоверение за родствени връзки, изх. № 1639/ 30.07.2018г., л.7, гр. д. № 1178/ 2018г. на КрлРС), че ищците са дядо и баба по бащина линия на малолетното дете Г. Х.Т., родено от съвместното съжителство на двамата ответници по делото. Не е спорно, като това се установява и от данните по приложеното по делото гр.д. № 131/ 2017г. на КрлРС, че родителските права по отношение на малолетното дете са предоставени на майката Р.Х., като на бащата Х.Т. е определен режим на лични отношения с детето, по силата на съдебна спогодба, одобрена с Определение № 275 от 05.04.2017 г. по гр. дело № 131/2017 г. по описа на КрлРС.

От събраните по делото доказателства - социален доклад, изготвен от ДСП – Карлово, и свидетелски показания се установява, че детето е привързано към двамата си родители и към бабите и дядовците си и по майчина и по бащина линия. Установява, че детето поддържа отношения с ищците, между детето и ищците е налице изградена емоционална връзка, детето посещава и към настоящия момент дома на ищците, където се чувства щастливо, обичано и обгрижвано. От данните по делото се установява, че битовите условия в дома на ищците са подходящи за отглеждане на дете, както и че ищците полагат адекватни грижи за отглеждането и възпитанието на детето, обграждат го с нужното внимание и любов, както и са способни да осъществяват нужния контрол върху поведението на детето с оглед неговата възраст. Настоящият съдебен състав намира, че изцяло в интерес на детето е да бъде определен режим на лични отношения между детето и ищците, който да укрепи създадената между тях емоционална връзка, като по този начин и посредством контактите на детето с неговата баба и дядо по бащина линия ще допринесе за правилното и нормално физическо, умствено, интелектуално, нравствено и социално развитие на детето, за формирането му като пълноценна личност, с изградени семейни ценности, чувство за родова принадлежност и семейни традиции.

При определяне на подходящ с оглед интересите на детето режим на лични отношения, като взема предвид възрастта на детето, неговите физически, психически и емоционални потребности, както и способността на ищците да полагат адекватни с оглед възрастта на детето грижи, настоящата инстанция намира, че в интерес на детето е същото да има възможност да прекарва пет дни през летния сезон със своите баба и дядо по бащина линии, като остава при тях с приспиване. Така разширеният режим на лични отношения, касаещ летния сезон, няма да повлияе на посещения на детето на учебни заведения, както и няма да засегне в каквато и да е била значима степен контактите на майката с детето и в тази връзка не се споделят доводите на въззимаемата Х., че същата ще бъде лишена от възможността да разполага с време, което да прекарва с детето си през летния сезон.

С оглед на изложеното обжалваното решение следва да бъде отменено и да бъде постановено ново, с което да бъде определен следният режим на лични отношения между детето и ищците: веднъж месечно, през втората събота от месеца, от 09:00 часа до 18:00 часа, в случаите, когато тази събота не съвпада с режима на лични отношения, определен за бащата Х.П.Т. с Определение № 275 от 05.04.2017 г. по гр. дело № 131/2017 г. по описа на КрлРС в частта относно ваканциите, празниците – Коледни, Новогодишни и Великденски, летния сезон, рождения и именния ден на детето, както и пет дни през летния сезон, с преспиване, които не съвпадат с отпуска на двамата родители.

Мотивиран от горното, Пловдивският окръжен съд

 

РЕШИ:

                                                                                                                            

ОТМЕНЯ Решение № 469 от 27.12.2018 г., постановено по гр. дело № 1178 по описа за 2018 г. на Районен съд  - Карлово, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на П.Н.Т., ЕГН **********, и Г.Х.Т., ЕГН **********,*** с малолетното дете Г. Х.Т. с ЕГН ********** – тяхна внучка, родена от съвместното съжителство на сина им Х.П.Т. с ЕГН ********** *** и Р.Л.Х. с ЕГН ********** ***, както следва: веднъж месечно, през втората събота от месеца, от 09:00 часа до 18:00 часа, в случаите, когато тази събота не съвпада с режима на лични отношения, определен за бащата Х.П.Т. с Определение № 275 от 05.04.2017 г. по гр. дело № 131/2017 г. по описа на КрлРС в частта относно ваканциите, празниците – Коледни, Новогодишни и Великденски, летния сезон, рождения и именния ден на детето, както и пет дни през летния сезон, с преспиване, които не съвпадат с отпуска на двамата родители.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.