Решение по дело №541/2020 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 260012
Дата: 9 февруари 2021 г. (в сила от 16 март 2021 г.)
Съдия: Даниела Христова Вълева
Дело: 20203120100541
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№260012/9.2.2021г.

гр. Девня

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и седми януари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА

 

при протоколист Искра Василева, като разгледа докладваното гр. дело №541/2020 г. по опис на РС Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с искова молба от „Агенция за събиране на вземания“ЕАД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Д-р Петър Дертлиев”№25, офис сграда Лабиринт, ет. 2, офис 4, представлявано от Д. Б., чрез пълномощник Е. Р. – юрисконсулт, с която е предявен положителен установителен иск с правно основание чл. 422 ал.1 от ГПК, вр. чл. 240 ал.1 и ал.2, чл. 79 ал. 1 и чл. 86 ал.1 от ЗЗД.

В исковата молба се твърди, че на 08.02.2017 г. между ответницата Р.И.Д., ЕГН: **********, като кредитополучател и „Провидент Файненшъл България“ООД /с ново име Файненшъл България” ЕООД/, като кредитор бил сключен договор за потребителски кредит *********, по силата на който на ответната страна била предоставена в заем сумата от 2 100 лева, която последната се задължила да върне, ведно с договорна лихва, посредством заплащането на 60 броя седмични погасителни вноски, всяка в размер на 41, 90 лева. Първата погасителна вноска била платима на 17.02.2017 г., а последната вноска била с падеж – 06.04.2018 г. За ползване на предоставената в заем сума ответната страна дължала и договорна лихва в посочен в договора размер от 414, 23 лева, месечния размер на която е фиксиран за целия срок на договора и която се начислява от датата на отпускане на кредита. Твърди се в исковата молба, че ответницата следвало да заплати целия заем на 06.04.2018 г., но не изпълнила задължението си, поради което дължима била и мораторна лихва за забава върху непогасената главница в размер на 374, 57 лева за периода от 30.06.2017 г. до подаване на заявлението в съда. Ищецът излага също, че на 01.07.2017 г. бил сключен договор за цесия, по силата на който процесното вземане било придобито от „Изи Асет Мениджмънт“ АД изцяло с всички привилегии и обезпечения. С Рамков договор за прехвърляне на парични задължения от 30.01.2017 г. и Приложение № 1 към него от 03.07.2018 г. вземането било прехвърлено в полза на „Агенция за контрол на просрочени задължения“ЕООД, което дружество с Рамков договор за прехвърляне на вземания /цесия/ от дата 03.05.2019 г. прехвърля процесното вземане в полза на ищеца. Последният депозирал в съда заявление по реда на чл. 410 от ГПК за събиране на дължимите суми, въз основа на което било образувано ч.гр.д. № 329/2020 г. по описана ДРС. По цитираното дело била издадена Заповед за изпълнение за процесните суми и за направените в заповедното производство разноски. След постъпило възражение от длъжника и в изпълнение указанията на съда, ищецът е сезирал съда с искане да постанови Решение, с което да установи дължимостта на сумите по заповедта за изпълнение, както следва: главница - 1 515, 79 лева, 202, 15 лева. – договорна лихва за периода от 30.06.2017 г. до 06.04.2018 г. и 374, 57 лева  – обещетение за забава за периода от 30.06.2017 г. до датата на подаване на заявлението в съда – 02.06.2020 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението в съда до окончателното изплащане. Моли за уважаване на предявените искове. Претендира присъждане на направените в настоящото и в заповедното производство разноски.

В законоустановения срок по чл. 131 ал. 1 от ГПК не е постъпил писмен отговор от ответната страна.

В с.з., ищецът редовно призован не се представлява, с писмена молба моли за уважаване на претенцията.

Ответницата, редовно призована се явява лично, като заявява, че не оспорва иска и дължи претендираната сума, тъй като не е изплатила изцяло предоставения й кредит. Моли за „отпадане“ на такса „Кредит у дома“ и за намаляване на размера на претендираните лихви.

След преценка на събраните доказателства по отделно и в съвкупност, съдът направи следните фактически констатации:

Не се спори между страните, а и се установява от материалите по приобщеното ч. гр. дело №329/2020 г. по описа на РС - Девня, че в полза на ищеца срещу ответницата е издадена заповед за изпълнение на парично задължение за претендираните суми, срещу която ответната страна е представила възражение. Искът е предявен в предвидения в закона преклузивен едномесечен срок, което обуславя допустимост на производството и правен интерес от воденето му за ищеца.

Предмет на установителния иск е съществуване на вземането по издадената заповед, като успешното му провеждане предполага установяване дължимостта на сумите по същата на посоченото основание. В тежест на ищеца е, по пътя на главното и пълно доказване, да установи факта на съществуване на валидно облигационно отношение между цесионера и ответника по договор за кредит, че по него ответникът е останал задължен за процесната сума в посочения размер, че между цесионера и ищеца е сключен валиден договор за цесия, по силата, на който на ищеца е било прехвърлено вземането по договора за кредит с ответника, че цесията е съобщена на ответника.

От представения по делото договор за потребителски кредит №********* се установява, че на 08.02.2017 г.  между „Провидент Файненшъл България"ООД София и ответника Р.И.Д.  е сключен договор, по силата на който заемодателят е предоставил на ответника потребителски кредит в размер на 2 100 лева,  при договорен годишен лихвен процент по заема – 31,82% и ГПР – 48, 00%. Р.Д. е направила и избор на услуга „Кредит у дома“ при такса 1 906, 77 лева, която сума не се претендира от ищеца.

Предвид горното съдът намира, че заемодателят е изпълнил договорното си задължение и е предоставил на заемополучателя заемната сума, поради което в тежест на ответника - заемополучател е да докаже, че е изпълнил насрещното си задължение по договора да върне предоставеният му заем, ведно с договорените лихви в сроковете уговорени в договора. Такива доказателства по делото не са представени. Ответницата не оспорва сключването на процесния договор за кредит, нито получаването на заетата сума, поради което и съдът намира за установено, че за нея е възникнало задължение да върне предоставения й кредитен ресурс, ведно с уговорената договорна лихва в рамките на уговорените месечни вноски.

Ищецът твърди, че е частен правоприемник на заемодателя по силата на договори за продажба и прехвърляне на вземания. От представения  Договор за цесия и заместване в дълг от 01.07.2017г. е видно, че „Файненшъл България"ООД, ЕИК ********* /понастоящем „Провидент Файненшъл България"ЕООД/ е прехвърлило възмездно на цесионера „Изи Асет Мениджмънт"АД  свои ликвидни и изискуеми вземания, между които и процесното вземане. Цедентът е упълномощил цесионера да уведоми длъжниците за прехвърлянето на вземанията им.

От представения рамков договор за прехвърляне на парични задължения /цесия/ от 30.01.2017 г. и извлечение от приложение 1, подписано на 01.08.2018 г. е видно че „Изи Асет Мениджмънт"АД е прехвърлило възмездно на цесионера „Агенция за контрол на просрочени задълженияООД свои ликвидни и изискуеми вземания, между които и процесното вземане. Цедентът е упълномощил цесионера да уведоми длъжниците за прехвърлянето на вземанията им.

От представения рамков договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от дата 03.05.2019 г. се установява, че “Агенция за контрол на просрочени задължения“ ЕООД прехвърля процесното вземане в полза на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД с ЕИК *********. Цедентът е упълномощил цесионера да уведоми длъжниците за прехвърлянето на вземанията им.

Представени са и доказателства за извършени действия по уведомяване на ответника за цесията – известие за доставяне от 06.06.2019 г. /л. 35 от делото/, получена лично от ответницата.  Тези документи са получени от Р.Д. и с преписа от исковата молба, поради което съдът приема, че той е надлежно уведомен за цесията /в този смисъл е решение № 78 от 9.07.2014 г. на ВКС по т. д. № 2352/2013 г., II т. о., ТК по чл. 290 от ГПК/. По тези съображения следва да се приеме, че процесната цесия има действие за длъжника Р.И.Д. и тъй като същата не твърди да е извършила плащане на прехвърлените суми, то ищецът - цесионер „Агенция за събиране на вземанията” ЕАД се явява носител на тези вземания.

Предвид гореописаните доказателства съдът приема, че цедираното вземане произтича от сключен между ответника и „Провидент Фейненшъл България”ООД договор за кредит от 08.02.2017 г., по силата на който за заемодателя е възникнало задължението да предостави на заемополучателя кредит в размер на 2 100 лева.  Ответницата не навежда твърдения за цялостно погасяване на дълга, а напротив - заявява, че е плащала кредита известно време, като след прехвърляне на вземането на ищеца е преустановила плащанията по кредита. Не може да посочи каква част от кредита е погасила съгласно договорения погасителен план, но не оспорва претендираните от ищецасуми, при което съдът приема, че са останали дължими от ответницата главница в претендирания размер от 1 515, 79 лева и договорна лихва в размер на 202, 15 лева за периода от 30.06.2017 г. до 06.04.2018 г. /крайния срок на договора/. Успешното провеждане на исковете с правно основание чл. 240 от ЗЗД има за последица уважаване и на акцесорния иск за присъждане на обезщетение за забава по чл. 86 ал. 1от ЗЗД. Съгласно разпоредбата на чл. 86 ал.1 от ЗЗД при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. В случаят се твърди, че ответницата е в забава от 30.06.2017 г., от който момент се претендира и мораторната лихва. Изчислен с помощна на калкулатор за лихви на НАП, размерът на обезщетението за забава за периода от момента на изпадане на длъжника в забава до 13.03.2020 г. /съгласно Закона за мерките и действията по време на извънредното положение/ възлиза на 415, 82 лева. Дължимото обезщетение за забава е в по - голям размер от претендирания, поради което предявеният иск с правно основание чл. 86 ал. 1 от ЗЗД следва да бъде уважен в пълния предявен размер от 374, 57 лева.

Предвид гореизложеното съдът приема за установени вземанията на кредитора за главница, договорна и мораторна лихва по кредита в заявените в заповедното производство размери.  

Съгласно дадените указания в т.12 на ТР №4/2013 г., в полза на ищеца следва да се присъдят и сторените в заповедното производство разноски за заплатена държавна такса и юрисконсултско възнаграждение, възлизащи в общ размер на сумата от 91, 85 лева.

На основание чл. 78 ал. 1 от ГПК и направеното от ищеца искане, ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца направените в исковото производство разноски – 118, 78 лева държавна такса и 150 лева юрисконсултско възнаграждение, определено от съда на основание чл. 78 ал. 8 от ГПК, вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. с чл.25 ал.1 от Наредбата за заплащането на правната помощ и с оглед фактическата и правна сложност на деото.

Воден от горните мотиви, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО, че Р.И.Д., ЕГН: **********, с адрес: *** ДЪЛЖИ на „Агенция за събиране на вземания“ЕАД, ЕИК: ********* сумите: 1 515, 79 лева /хиляда петстотин и петнадесет лв., 79 ст./, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на предявяване на вземането – 02.06.2020 г. до окончателното плащане, представляваща неплатен остатък от главница по Договор за потребителски кредит №********* от 08.02.2017 г.; 202, 15 лева /двеста и два лв., 15 ст./, представляваща неплатен остатък от договорна лихва за периода от 30.06.2017 г. до 06.04.2018 г. и 374, 57 лева  /триста седемдесет и четири лв., 57 ст./, представляваща обезщетение за забава върху непогасената главница за периода от 30.06.2017 г. до 02.06.2020 г., за които суми е издадена Заповед №189 от 03.06.2020 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч. гр. дело №329/2020 г. по описа на РС - Девня, на основание чл. 422 от ГПК.

 

ОСЪЖДА Р.И.Д., ЕГН: **********, с адрес: *** ДА ЗАПЛАТИ на „Агенция за събиране на вземания“ЕАД, ЕИК: ********* сумата от 360, 63 лева /триста и шестдесет лв., 63 ст./, представляваща обезщетение за сторени разноски, от които 268, 78 лева в исковото производство и 91, 85 лева в заповедното производство, на основание чл.78 ал.1 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Варна в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: