Разпореждане по дело №255/2014 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 1363
Дата: 27 март 2014 г.
Съдия: Румяна Бакалова
Дело: 20141200500255
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 11 март 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Решение № 113

Номер

113

Година

30.6.2014 г.

Град

Чепеларе

Районен Съд - Чепеларе

На

06.24

Година

2014

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Славка Кабасанова

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Славка Кабасанова

Административно наказателно дело

номер

20145450200099

по описа за

2014

година

Производство е по реда на чл.59 ЗАНН.

Образувано е по постъпила жалба от И. Д.С., ЕГН: …, с постоянен адрес гр.Ч., ул."…" № …, против наказателно постановление № 115 от 25.04.2014 г. на директора на Регионална дирекция по горите гр.С., с което за нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от Закона за горите, на основание чл.266, ал.1 от ЗГ му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 500 лева, а на осн.чл.273 ал.1 ЗГ вещите предмет на нарушението 10,09 куб.м. иглолистни смърчови строителни материали или общо 18 бр. дървета са отнети в полза на държавата. Моли наказателното постановление да бъде отменено, поради допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, както и поради това, че е издадено при неизяснена фактическа обстановка.

В съдебно заседание жалбоподателят С., редовно и своевременно призован, се явява лично и с пълномощник си адв.М., която от негово име навежда доводи за отмяна на санкционния акт.

Ответникът по жалбата, редовно и своевременно призован, в съдебно заседание се представлява от юрисконсулт Ш., който взема становище за  законосъобразност на  наказателното постановление и моли съда да го потвърди.

РП Ч., редовно и своевременно призована, не изпраща представител в съдебно  заседание и не ангажира становище.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид становищата и доводите на страните, съдът приема за установено следното от  фактическа и правна страна:

Свидетелят Д.А. Р., в качеството си на собственик на имоти кад.№№ … и…, в землището на с.З., общ.Ч., възложил на свидетелката Ю. С. да извърши разрешения му по съответния ред добив на дървесина в тези имоти чрез организирана от нея бригада секачи. На свидетелят Ц.С. – лесовъд на частна практика, Р. възложил проверката и контрола по законосъобразно добиване на дървения материал, маркирането му и издаването на превозни билети при транспортирането му. На 25.10.2013г. 18 броя смърчови трупи трябвало да се извозят от временен склад в м.”Б.” до гр.Ч. от жалбоподателя И.Д.С. с товарен автомобил марка „К.”, рег.№ …. Рано сутринта на 25.10.2013г. жалбоподателят С. се явил на временния склад, а след него там пристигнал и отговорния за експедирането на материала Ц. С.. До временния склад се стигало с високопроходим автомобил, тъй като той се намирал на 15 км. след асфалтовия път на с.З.. С. бил превозен до временния склад от свидетелката Ю. С. с ползван от нея служебен автомобил на „…” АД. Жалбоподателят започнал въз основа указанията на С. и С. да товари трупите в камиона, но поради повреда на крана, работата била преустановена. Свидетелката С. помолила Д. Р. и А. Р. – неин син, да помогнат на шофьора при ремонта на товарния автомобил. Жалбоподателят изразил опасенията си, че ремонта може да отнеме дни, поради което С. и С. напуснали сечището, защото имали други служебни ангажименти. Незавършен останал започнатият да се попълва от лесовъда С. превозен билет. Жалбоподателят, свидетелят Д.Р. и А. Р. свалили повредената част на крана от товарния автомобил и отишли в гр.Ч., за да търсят стругар, който да им помогне за отстраняване на повредата. Следобеда се върнали на рампата в м.”…”, ремонтирали крана и след като установили, че машината е в изправност, уведомили за това Ю. С., която следвало да организира транспорта на С. до сечището, за да маркира трупите и да издаде превозен билет, предвид необходимостта те да бъдат транспортирани. Малко по-късно свидетелката С. им съобщила по телефон, че в момента не разполага с високопроходим автомобил, че със С. ще тръгнат със собствения й лек автомобил марка „…”, с който е невъзможно да се стигне до сечището, че ще ги чакат на асфалтовия път в с.З., където С. ще маркира трупите и ще издаде превозен билет. С. тръгнал с товарния автомобил и натоварените от него трупи от рампата към главния път гр.С. – гр.Ч. без превозен билет.

След като подминал с.З., на около 2 км. от главния път Ч.-А. го спрели за проверка служителите на РДГ гр.С., свидетелите А. П. и М. М., на които движейки се със служебен автомобил зад товарния, направило впечатление, че на лицата на трупите не е поставена контролна марка. Установили, че водач е лицето И. С. и че той не разполага с превозен билет за транспортираната дървесина. С. и пристигналите впоследствие С. и С., обяснили на проверяващите за обстоятелствата довели до липсата на издаден превозен билет при проверката.

Свидетелят М. М. съставил на жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение № 115/11.11.2013г. за това, че като водач на товарен автомобил „. – …”, с рег.№ …, транспортира на 2,2 км. от разклона на главен път гр.Ч. – гр.А., за с.З. , отдел 94, землище на с.З., в териториалния обхват на ТП ДГС с.Х. - иглолисти смърчови строителни материали, общо 18 броя, с обем 10,09 куб.м., непридружени с превозен билет, доказващ законния им произход, нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от ЗГ. Актът бил съставен в присъствието на С. и свидетеля П.. Бил предявен на нарушителя и той го подписал. В съставения АУАН било отразено, че превозваната дървесина и товарният автомобил, с който е превозвана се задържат, тъй като са предмет и средство за извършване на нарушението. Въз основа на АУАН било издадено обжалваното наказателно постановление № 108/25.04.2014 г., с което на С, за нарушение на чл.213, ал.1 т.2 от ЗГ било наложено административно наказание „глоба” в размер на 500 лв. на основание чл.266, ал.1 от ЗГ.

Съдът счита, че правилно е ангажирана адýинистративнонаказателната отговорност на жалбоподателя С за нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от ЗГ, тъй като от доказателствата по делото безспорно се установява, че той го е извършил, като е транспортирал описаната в АУАН и НП смърчова дървесина, с общ обем 10,09 куб.м. с товарен автомобил „…”, с рег.№ … по пътя от с.З. на 2,2 км. от разклона за главния път гр.Ч. – гр.А., непридружена с превозен билет, доказващ законния й произход. Съгласно чл.213, ал.1, т.2 ЗГ забранено е транспортирането на дървесина, непридружена с превозен билет.  Съгласно чл.266, ал.1 ЗГ с глоба от 50 до 3000 лева се наказва физическо лице, което транспортира в нарушение на ЗГ и подзаконовите му актове дървесина.

В конкретния случай, според съда размерът на наложената глоба следва да се намали до предвидения минимум от 50 лева, тъй като по делото не са представени доказателства за извършени други нарушения от жалбоподателя по ЗГ и подзаконовите актове по прилагането им. Видно от постановление за прекратяване на досъдебно производство от 17.04.2014г. на РП гр.Ч., воденото досъдебно производство срещу И. С. за това, че е транспортирал незаконно добит от другиго дървен материал на 25.10.2013г. – престъпление по чл.235, ал.2, предл.ІІІ, във вр. с ал.1 НК, е прекратено, поради това, че дървесината е добита законно.

Съдът не споделя доводите на защитата на жалбоподателя, че деянието не  е извършено виновно. Напротив, от събраните доказателства се установява с категоричност, че при тръгване от м.”…” и натоварването на дървесината, С. е знаел, че за нея не е издаден превозен билет. Обстоятелствата, че собственикът на материала Д. Р. и наетата от него Ю. С., са създали недобра организация по експедирането на материала и по-конкретно не са осигурили транспорт на лесовъда, който е следвало да го маркира до рампата – Ц. С., не могат да се приемат като оневиняващи обстоятелства. С. е съзнавал, че управлявания от него автомобил е натоварен с дървен материал, непридружен с превозен билет и въпреки това го е транспортирал, целейки превозването му до срещата си с лесовъда на асфалтовия път за гр.Ч..

Изпълнителното деяние на нарушението по чл.213, ал.1 т.2 от ЗГ е осъществено. Това нарушение е от категорията на формалните. Не е необходимо настъпването на други общественоопасни последици и според съда в конкретния случай то е извършено виновно от С., а случаят не може да бъде определен като маловажен. При тълкуване термина "маловажен случай" следва да се преценяват, както обстоятелствата относно обществената опасност на административното нарушение (времеви и пространствени измерения, механизъм), така и мотивите, и подбудите за извършване на нарушението. С нарушението по чл.213, ал.1, т.2 от ЗГ, за което е ангажирана отговорността на жалбоподателя се засягат обществените отношения регулиращи законосъобразното транспортиране на дървен материал. Този тип нарушения се характеризират с висока степен на обществена опасност. Като съобрази обстоятелствата, при които е извършено нарушението от С. и факта, че транспортирания материал е със значителен обем, съдът счита, че случаят не е маловажен. Личността на административнонаказаното лице, липсата на наложени му санкции по ЗГ също не могат да обосноват маловажност на случая. Те се отчитат при индивидуализиране размера на глобата.

НП се явява законосъобразно в частта за отнемане на вещите, предмет на нарушението – превозваните 18 бр. смърчови дървета. Съгласно чл.273 ал.1 ЗГ, вещите, предмет на нарушението, се отнемат в полза на Държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им. В конкретния случай се установи, че Д. Р. е знаел за транспортирането на добитата дървесина без превозен билет. Съгласно чл.20 ал.4 ЗАНН отнемането не се допуска, когато стойността на вещите явно не съответства на характера и тежестта на нарушението, освен ако е предвидено друго. Съгласно изготвеното в хода на приложеното досъдебно производство № 151/2013 г. на РУП-Ч. заключение по ЛТЕ на вещото лице инж.С. Б., стойността на 18-те броя дървета е 1140,70 лв. и според съда тя съответства на характера и стойността на нарушението.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 115 от 25.04.2014 г. на директора на Регионална дирекция по горите гр.С., в частта в която на И. Д. С., ЕГН: …, с постоянен адрес гр.Ч., ул."…" № …, за нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от Закона за горите, на основание чл.266, ал.1 от ЗГ е наложено административно наказание „глоба” в размер на 500 лева, като НАМАЛЯВА размера на наложеното административно наказание "глоба" на 50 лева.

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 115 от 25.04.2014 г. на директора на Регионална дирекция по горите гр.С., издадено срещу И. Д. С., ЕГН: …, с постоянен адрес гр.Ч…, ул."…" № …, в частта в която на осн.чл.273 ал.1 ЗГ вещите предмет на нарушението 10,09 куб.м. иглолистни смърчови строителни материали или общо 18 бр. дървета, са отнети в полза на държавата.

Решението подлежи на обжалване в четиринадесет дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд град Смолян.

Решение

2

ub0_Description WebBody

CDCC129B2E5AC151C2257D0700419962