Определение по дело №7/2021 на Районен съд - Оряхово

Номер на акта: 260006
Дата: 12 януари 2021 г.
Съдия: Николинка Лазарова Крумова
Дело: 20211460100007
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.Оряхово, 12.01.2021г.

 

Оряховски районен съд, гражданско отделение в публично съдебно заседание на дванадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател: Н.КруМОВА

като изслуша докладваното от съдия Крумова гр.дело №7 по описа за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.323 от ГПК за определяне на привременни мерки относно грижата за децата Й.Б. Ц., родена на ***г., ЕГН:********** и Г.Б. Ц.родена на ***г., ЕГН:********** и тяхната издръжка, до приключване на производството по гражданското дело.

          В депозираната молба ищецът по делото Б.Ц.С. сочи, че с Решение №48/20.07.2020г., постановено по ГД №218/2020г. по описа на РС – Оряхово, бракът между него и  ответника А.М.Б. – С. е прекратен с развод по взаимно съгласи, като съда е утвърдил изцяло постигнатото споразумение по отношение местоживеенето на децата Г. Б. Ц. и , упражняването на родителските права, личните отношения на родителите с децата и издръжката на всяко едно от децата, като съдът е предоставил упражняването на родителските права по отношение на малолетните деца споделено на майката и бащата.

        Твърди се, че към настоящия момент имало изменения на обстоятелствата, касаещи родителските права, личните отношения на двете деца с тяхната майка, както и издръжката на децата, която следва да бъде осигурена от страна на тяхната майка, като в тази насока са изложени твърдения, че ответницата категорично отказвала да изпълни утвърденото от съда Споразумение.Посочено е, че поведението на ответницата коренно се променило след развода, като започнала да пренебрегва децата, станала сприхава, нетърпелива и избухлива спрямо децата, а и спрямо ищеца в случите, в които той се опитвал да води разговор с нея относно отглеждането на момичетата им.Отразено е, че често се случвало А. да не спазва договорените лични контакти и да не взема децата при себе в предвидените за това дни.Когато се случвало децата да са при нея в уговорените дни - всяка първа и трета събота и неделя от календарния месец, почти винаги се карала с тях и ги гонела да се върнат при мен.Твърди се, че двете деца се чувствали много разтроени от това и на ищеца коствало много усилия да ги успокои и убеди отново да се върнат при майка им, за да могат да запазят някакви нормални отношения с нея.Също така ищецът твърди, че личните контакти, които е следвало да се осъществяват всяка сряда от всяка седмица от всеки календарен месец и майката да взима децата с преспиване до четвъртък вечерта до 20.00 часа, никога не са се осъществявали.В редки случай децата ходили да вечерят с майка си и след това се прибирали, като в повечето случай майка им отново се е била скарала с тях.

В молбата е отразено, че голямата дъщеря на страните **** е със здравословни проблеми, затлъстяване, повишени нива на АLАТ ( чернодробни ензими ), с данни за начална хипертония, като след престой в Специализирана болница за активно лечение по детски болести „ Проф. Иван Митев “, което било видно от издадената Епикриза, детето задължително трябвало да спазва предписания и хранителен дневен режим, и да редуцира теглото си.Ищецът сочи, че въпреки сериозния здравословен проблем на ****, нейната майка А. не спирала да храни детето с всевъзможни въглехидрати и мазнини - питки, пици, шоколади, газирани напитки и т.н., когато децата били при нея.Твърди, че е опитал многократно да говоря с ответницата във връзка с това, че детето не трябва да яде тези неща, защото ще заболее още по - сериозно, но А. започвала веднага да крещи, вика и да го обвинява, че ищецът бил виновен за състоянието на детето, че тя виждала децата „ от дъжд на вятър и ще ги храни с каквото си иска “, без да посочва някаква причина или логично обяснение.Ищецът твърди, че след като децата са яли при ответницата само въглехидрати и мазнини, на него му отнемало много време за да започне да прилагам отново предписания режим на храна.

На следващо място са изложени твърдения, че ответницата нямала никаква финансова ангажираност към нуждите на децата, въпреки, че с утвърденото от съда споразумение всеки един от родителите се е задължил да поеме издръжката в размер на 400.00 лева / четиристотин лева / за всяко едно от децата, както и да заплаща по равно всички дължими такси свързани с училище, извънкласни занимания на децата, образование, учебни екскурзии, платени здравни и стоматологични услуги, както и да осигуряват по равно необходимите средства за дрехи и други консумативи от битов характер за децата.В тази връзка ищецът сочи, че относно закупуването на дрехи и консумативи на децата за училище се е опитал да проведа разговор с ответницата, за да изготвят съвместно списък с нужните дрехи и училищни консумативи за децата, но същата отказала да закупи за децата каквото и да било с мотив, че децата прекарвали по решение на съда по - голямата част от времето с ищеца и той следвало да се оправя с подготовката им за училище.Ищецът твърди, че всички сезонни дрехи и консумативи за училище е закупил той и че ответницата със същия мотив отказала да даде и част от парите за летния лагер на децата, който бил в с.Стакевци за 7 дни на стойност 700.00 лева, както и, че отказала да се ангажира финансово по какъвто и да било начин и за лятната ваканция на децата, като за престоя им в морския курорт Албена за 5 дни не пожелала да им даде дори пари за джобни, а в замяна на това предпочела да се запише на курс при Н.К.

Сочи се, че след раздялата на страните, децата се чувствали разстроени и емоционално нестабилни, поради което започнали посещения при детския психолог Виолина Славкова в гр.Враца веднъж седмично до края на месец септември.Ответницата и за това отказала да участва финансово, като оправданието и било, че няма пари за толкова скъп психолог, че ищецът нарочно избрал децата да посещават психолог далеч от гр.Оряхово, поради което да се оправя сам, като истината била, че това е единственият специалист детски психолог в района, с който децата се чувствали добре и искали сами да я посещават.

Отразено е, че ответницата не се интересувала от обучителния процес на децата и в моментите, когато се е налагало да гледа децата и да им помага с училищните задължения / да си подготвят домашната работа, да се подготвят за допълнителни училищни или извънучилищни занимания / са ставали скандали за това, че ищецът и променял плановете и нямала време да се занимава с „ училищните неща „ на децата.В случаите, в които момичета били при майка си за събота и неделя, никога не са си писали домашните и не са се подготвяли за предстоящата учебна седмица, като по отношение на учебния процес бил ангажиран само ищецът – той осъществявал контакт с учителите на децата, включително посещението / лично или онлайн / на родителски срещи, а онлайн обучението на децата протичало изцяло под негово наблюдение.

Също така е посочено, че е имало случаи, при които, когато децата са при майка им и тя да ги вози и двете в служебния си автомобил на предната седалка, тъй като колата е двуместна.И по отношение на този проблем ищецът се е опитвал да проведа разговори с нея, че това е опасно за децата, като предлагал на ответницата да вземе личния му автомобил, за да превозва децата, на което същата му отговаряла, че не му иска колите и, че, както си иска така ще си вози децата.

Сочи се, че детето **** учи в 3 - ти клас в НУ „ Св. св. Кирил и Методий , гр.Оряхово, както и, че посещава курс по рисуване в гр.Козлодуй всеки понеделник и сряда от 17.15 до 18.15 часа към ОДК гр.Козлодуй, който курс поради извънредната епидемиологична обстановка в момента е онлайн.За детето **** е посочено, че учи във 2 - ри клас в НУ „ Св. св. Кирил и Методий , гр.Оряхово, както и, че посещава курс по пеене в гр.Козлодуй всеки понеделник и сряда от 17.00 до 18.00 часа към ОДК гр.Козлодуй.Ищецът твърди, че както на училище, така и на допълнителните извънкласни занимания той бил родителят, който изцяло се е ангажирал с воденето и вземането на децата, като майка им А.Б. изцяло била абдикирала от участие в образователния им процес.

Твърди се още, че на 12.11.2020г., в 21.15 вечерта ответницата внезапно отишла до къщата, в която живее ищецът и заявила, че заминава за чужбина, като ищецът се опитал да проведа нормален разговор с нея, за да разбере къде отива, какви са причините за това, защо не го е уведомила, тъй като в крайна сметка с нея упражняват споделено родителство, което предполагало еднаква ангажираност и на двамата родители към отглеждането и възпитанието на децата.Твърди се, че ответницата отново започнала да се държи грубо с ищеца в присъствието на децата, както и, че му заявила, че не работа на ищеца тя къде ще ходи, а на въпроса му кой ще гледа децата отговорила по следния начин “ Нали си им баща и се биеш в гърдите, че само ти ги гледаш, айде сега да те видим “.Ищецът в последствие от децата разбрал, че майка им е заминала за Германия.В тази връзка се сочи, че в периода, в който ответницата е в Германия, същата се обаждала на децата през няколко дни, винаги късно вечер / след 21.30/22.00 часа / за по минута - две, като отказвала с ищеца всякакъв контакт.Излага се, че ответницата нито веднъж не е попитала дали децата имат нужда от нещо, че не е поела никакъв ангажимент за осигуряване на каквато и да е издръжка за децата, а предвид това, че се обажда в час, в който децата трябва да си лягат, след краткия разговор с нея, момичетата се разстройвали и много трудно заспивали, като на ищеца се налагало да полага големи усилия за да ги успокои.

Излагат се и твърдения, че ответницата след раздялата е станала изключително агресивна и арогантна спрямо ищеца и децата, като се заяждала, крещяла и обиждала за най - незначителни неща и то в присъствието на децата.В тези ситуации **** и **** се чувствали силно притеснени и недоумяващи, защо майка им се държи така спрямо баща им и тях.Сочи се, че ответницата трудно постига разбирателство с децата, взаимоотношенията им били напрегнати и изпълнени с напрежение, както и, че ответницата бързо губела търпение, когато се занимавала с децата. Отразено е, че в редките случай когато сядали заедно да учат, това винаги е било последвано от викове, изнервяне и обвинения спрямо децата, че не могат да запомнят елементарни неща. Децата предпочитали да учат с ищеца и да прекарват по - голяма част от времето с него, защото той подхождал към тях уравновесено, спокойно и методично.Ответницата изисквала от тях неща, които не съответствали на възрастта на децата, постоянно държала децата да се държат така, както тя иска, без да им дава възможност да си изкажат мнението или да споделят как се чувстват.Децата много се разстройвали от това поведение на майка им.

Ищецът счита, че е наложително да бъдат допуснати привременни мерки предвид обстоятелството, че към настоящия момент родителските права спрямо депата са предоставени и на двамата родители и се упражняват от тях съвместно, което значело, че и двамата родители съвместно взимат решения свързани с здравословното състояние, лечението, образованието, управление на имуществото на децата, като включително представителството и попечителското съдействие се осъществявало и от двамата родители, това поставяло в риск осигуряването на нормалното физическо и психическо развитие на децата, поради това, че майката е трайно дезинтересирана от децата, живее в Германия и бащата еднолично без майката не межел да взема решение, ако се наложи да се предприемат действия за запазване на здравето на децата.

В съдебно заседание ищецът се явява лично и с процесуалния си представител адв.П.П.от АК – София.В съдебно заседание поддържат направеното искане за допускане на привременни мерки, като излагат съображенията си за това.

Ответницата е нередовно призована.Със същата е проведен телефонен разговор, в който ответницата е заявила на съдебния секретар при РС – Оряхово, че е в чужбина и ще се прибере след три седмици.Поискала е делото да не се разглежда в нейно отсъствие.

Съдът след като прецени характера на производството и най – вече обстоятелството, че привременните мерки, ако бъдат допуснати такива имат временен характер даде ход на делото в отсъствие на ответницата.

В служебно изискания от съда социален доклад, изготвен от социални работници при ДСП – Оряхово се сочи, че след раздялата на родителите, децата са останали да живеят при бащата Б.С. на адрес ***.Отразено е, че към настоящия момент имало промяна на обстоятелствата, касаещи родителските права, личните отношения на двете деца с тяхната майка, както и издръжката на децата, която следва да бъде осигурена от страна на майката.Посочено е, че по думи на Б.С., А.Б. нарушавала утвърденото от съда Споразумение, както и, че от 13.11.2020г. е напуснала територията на Република България, като на по - късен етап разбрал, че ответницата се намира в Република Германия.

Социалният работник е установил, че от раждането си до момента децата са отглеждани изцяло в семейна среда, като за тях грижи са полагали биологичните родители.Установил е, че са психически здрави деца, възрастта отговаря на календарната, че са задоволени здравните им потребности, както и, че личен лекар на децата е д-р Полин Горанов с практика в с.Хърлец.Децата са редовно имунизирани съгласно ИК на Република България.Задоволени са и образователните им потребности, като и двете деца са записани като редовни ученички в НУ " Св.св. Кирил и Методий ", гр.Оряхово, посещават редовно учебните занятия и няма безпричинни отсъствия.В доклада е отразено, че в ОЗД Оряхово не са постъпвали сигнали, касаещи децата **** **** и **** ****, в които да се съобщава, че са деца в риск, както и, че няма данни да са неглижирани.

Социалният работник е установил, че основните нужди и потребности на децата **** .и **** Б. от храна, облекло и подслон са задоволени, като към настоящия момент основни грижи за тях полага бащата Б.С..Жилището на бащата Б.С., в което живеят децата представлява къща, в много добро техническо състояние, състояща се от четири стаи, коридор, баня и тоалетна.За всяко дете има подсигурена собствена стая, като навсякъде е чисто и подредено, а жилището е обзаведено с необходимите мебели и електроуреди и има условия за отглеждане на деца.

Отразено е, че бащата Б.С. работи на трудов договор, както и, че децата са на възраст, която им позволява да познават роднините и произхода си.Имат изградени добри взаимоотношения с роднини по майчина линия и бащина линия и имат тяхната подкрепа.Поддържат добри взаимоотношение с връстници, съученици, съседи и познати, като бащата има подкрепата на близки и разширено семейство.

При направеното социално проучване било установено, че е налице емоционална връзка и привързаност между депата и всеки от родителите.Децата **** **** и **** **** трудно приели раздялата на родителите си, поради което бащата Б.С. е предприел консултации с детски психолог д-р Виолина Славкова с практика в гр.Враца.

На основание направеното социално проучване и проведените разговори било установено, че взаимоотношенията между двамата родители са влошени, същите имат затруднения при общуването си, което водело до липса на родителско сътрудничество.Бащата бил консултиран, че в най - добър интерес на децата е да бъдат подобрени взаимоотношенията им, както и да не въвеждат и излагат децата на опасностите от родителския конфликт, тъй като това оказва негативно влияние на тяхното развитие.

В заключение се дава мнение, че са задоволени основните нужди и потребности на двете деца от храна, облекло, подслон, здравни грижи и образование, както и, че са подсигурени добри условия за тяхното развитие.Посочено е, че наличието на подкрепяща среда, която има бащата, му давала необходимата сигурност и стабилност, че ще се справи със задоволяване потребностите на децата.Отразено е, че се наблюдава заинтересованост от страна на бащата спрямо родителските права за двете деца **** и ****, както и, че е налице желание и възможност да полага грижи за тях.Социалният работник смята, че е в интерес на децата да имат контакт с родителя, при когото не живеят, както и той да участва активно в тяхното отглеждане и възпитание и да осигурява издръжка.Задоволяването на потребностите на децата е съобразно възрастта и потребностите им.

Настоящото производство е за определяне на привременни мерки досежно грижата за децата **** ****и , включваща всички елементи, които в съвкупността си съставляват упражняването на родителските права и задължения.Съгласно разпоредбата на чл.323, ал.2 от ГПК, съдът взема решение след обсъждане на допълнителни доказателства.При обсъждането на събраните доказателства, настоящият състав взе предвид събраните по делото писмени доказателства и отразеното в изготвения социален доклад.

Целта на привременните мерки е да бъде защитен интересът на децата.При определянето на родител, който еднолично ще упражнява родителските права, следва да се държи сметка за интересите на детето.В понятието „ интереси на детето ” се включват необходимостта от правилното му отглеждане и възпитание, създаване на трудови навици и дисциплинираност, подготовка за общественополезен труд.В това понятие влизат и материалните интереси на детето – обезпечаване на жилище, битови условия, управление на имуществото и грижи за съхранението му, представителство и други.От значение за определяне на мерките по упражняване на родителските права е съвкупността от обстоятелствата на разглеждания случай, които са от най - разнообразно естество: възпитателски качества на родителите – съдът намира, че и двамата родители на децата притежават родителските качества, необходими за тяхното правилно отглеждане и възпитание; желанието на родителите – изявена е готовност от страна на ищеца да отглежда и възпитава децата –  указание за неговата загриженост и желание да се изпълнява родителския си дълг;социално обкръжение – социалната среда, в която предстои да живее детето е в зависимост от обкръжението на родителя, на когото ще се предостави упражняването на родителските права, като в тази насока, съдът счита, че благоприятна за развитието на децата е социалната среда в дома на бащата;помощ от трети лица – в тази насока ищецът е бил и до настоящия момент е активно подпомаган от своите близки и има разширено семейство;жилищно - битови и други материални условия на живот – установи се, че в жилището на бащата са осигурени много добри битови условия за отглеждане на двете деца.

От събраните по делото доказателства се установява, че майката на децата – ответницата А.Б. на 13.11.2020г. е напуснала страната, като до настоящия момент няма данни за завръщането й.Напротив, самата тя е заявила на съдебния секретар при РС – Оряхово Ахинора Бориславова при проведен телефонен разговор на 11.01.2021г., че ще се прибере след три седмици.Тези обстоятелства водят до извода, че в продължение на два месеца ответницата не изпълнява ангажиментите си по утвърденото споразумение с Решение №48/20.07.2020г., постановено по ГД №218/2020г. по описа на РС – Оряхово.Със същото това решение упражняването на родителските права е било предоставено и на двамата родители, като е било постановено упражняването на родителските права да бъде споделено от двамата родители, като отглеждането и възпитанието на децата да попада в правата и задълженията и на двамата родители при спазване на принципа, заложен в чл.122, ал.1 и ал.2 от СК, че носител на родителските права и задължения по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, е всеки един от родителите.

Съдът намира, че така постановеното споделено упражняване на родителските права към настоящия момент създава затруднения на бащата на децата – ищецът Б.С..Това е така, тъй като основни грижи за децата полага именно ищецът, който ежедневно задоволява основните нужди и потребности на децата и им подсигурява необходимите грижи по отношение на тяхното здраве, образование и развитие, а с оглед постановеното упражняване на родителските права и от двамата родители, ищецът е възпрепятстван еднолично да вземе решение свързани със здравословното състояние, лечението, образованието и управлението на имуществото на децата.Тези затруднения се установяват от приетото и приложено по делото Решение №06-РД06-0001/05.01.2021г. на АСП.Споделеното упражняване на родителските права и от двамата родители, неизпълнението на поетите от страна на майката задължения по утвърденото от съда споразумение и обстоятелството, че същата от два месеца е извън пределите на страната, води до извода, че и за в бъдеще за ищеца биха възникнали затруднения в тази насока и най – вече във възможността да може да вземе адекватни решения във връзка със здравословното състояние на двете деца.В тази връзка показателен е и фактът за здравословното състояние на детето ****.

От друга страна се установи, че ищецът има добри условия за отглеждане на децата, същият лично полага грижи по отглеждането и възпитанието им, осигурил е добри битови условия и социално обкръжение на децата, проявява желание и заинтересованост да продължи да полага такива грижи.Социалното обкръжение, жилищно – битовите и другите материални условия на живот при бащата допълнително благоприятстват за правилното формиране на личността на децата,.Освен това същият може да разчита и на помощта на свои близки при отглеждането на децата, което несъмнено е обстоятелство, увеличаващо възможностите им за лични грижи.От социалния доклад и дадените допълнителни сведения от социалния работник се установи наличие на силна взаимна привързаност на децата с техния баща, което е важна предпоставка както за съвместното им живеене с него, така и за самото упражняване на родителските права.

Налице са изменения на обстоятелствата, касаещи родителските права, личните отношения на двете деца с тяхната майка и издръжката на децата.

Именно поради гореизложеното съдът намира, че в интерес на децата е да останат да живеят при бащата, където преимуществено са били отглеждани, като на същият следва да се предостави упражняването на родителските права върху децата.

 

Относно режима на лични отношения на майката с децата:

 

          Доколкото упражняването на родителските права върху децата от техния баща би лишило майката от възможност да контактува с тях, то на същата следва да бъде определен максимално широк режим на лични отношения.В тази връзка съдът намира, че е в интерес на децата и майката да запазят връзката по между си, като осъществяват чести контакти.С оглед на това следва съдът да определи режим на лични отношения между майката и децата, съобразен с това, че поддържането на лични отношения между детето и родителя, на когото не е предоставено упражняването на родителските права е жизнено необходимо и за родителя, и за детето и ще способства за правилното му физическо и емоционално развитие.Ето защо съдът намира, че следва да се определи режим на лични отношения на майката с децата й му – всяка първа и трета събота и неделя от календарния месец с преспиване от 18.00 часа в петък  / предхождащ съботата / до 08.00 в понеделник сутрин, когато ще завежда децата на училище или в дома на бащата съобразно програмата им, като майката може да взема децата **** и **** в петък от дома на бащата, училище или друго място в зависимост от програмата на децата; майката ще може да взима и вижда децата  и **** ****с преспиване за 10 дни през зимно - пролетния период във време, не съвпадащо с платения годишен отпуск на бащата, както и 30 дни непрекъснато през лятото, по време, не съвпадащо с платения годишен отпуск на бащата; личните празници на детето **** - рожден ден и имен ден детето ще бъде през всяка четна година при майката, а при всяка нечетна година при бащата, освен ако родителите не се договорят да ги празнуват заедно; личните празници на детето **** - рожден ден и имен ден детето ще бъде през всяка четна година при майката, а при всяка нечетна година при бащата, освен ако родителите не се договорят да ги празнуват заедно; личните празници на майката - рожден ден и имен ден, децата ще са при майката с преспиване, а личните празници на бащата - рожден ден и имен ден, децата ще са при бащата с преспиване; Коледа всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; Нова година всяка нечетна година децата ще са при майката, а четна при бащата; Великден всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 3 - ти март всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 24 май всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 6 септември Съединението на България всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 22 септември Ден на независимостта на България всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 1 ноември ден на народните будители всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 1 юни Денят на детето всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 26 декември Денят на бащата всяка година децата ще са при бащата и 8 март Денят на майката всяка година децата ще са при майката.

          При определяне на този режим, като привременна мярка, настоящият състав съобрази наличието на създадена емоционална връзка между децата и майката, която не следва да бъде прекъсвана.Съдът намира, че именно този режим на лични контакти ще влияе положително върху развитието на децата и ще спомогне за утвърждаването на нормални отношения между тях и родителя, на когото не са предоставени родителските права, като не е необходимо личните контакти да се осъществяват в присъствието на трето лице.

 

Относно издръжката на децата:

 

При положение, че единият родител / ищецът / ще упражнява родителските права, пряко неангажираният в отглеждането и възпитанието на детето родител / ответницата / следва да бъде осъдена да заплаща издръжка.

  При определяне  размера на издръжката съдът следва да изхожда от нуждите на децата от алименти и средства за физическо и духовно развитие, както и възможностите на майката да дава издръжка.

По делото не са представени доказателства за доходите, които получава майката.Поради това съдът намира, че майката е в работоспособна възраст и би могла да реализира доходи в размер на минималнта работна заплата за страната – 650.00 лева.С оглед нуждите на децата, и след като се съобрази с тяхната възраст, възможностите на двамата родители, както и с обстоятелството, че бащата е този, който ще поеме непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на децата, съдът намира, че за задоволяване нуждите на децата е необходимо по 500.00 лева  месечно, от които майката следва да поеме по 200.00 лева за всяко дете, който размер е малко над минимума, определен за издръжка на дете в чл.142, ал.2 от СК, а именно в размер на една четвърт от минималната работна заплата за страната.С така определения размер на издръжка не би се насърчило разточително съществувание, а биха се посрещнали най - належащите и неотложни нужди на децата, поради което законосъобразно и справедливо е искът да бъде уважен, като ответницата бъде осъдена да плаща издръжка размер на по 200.00 лева месечно за всяко едно от децата на ищеца, като техен баща и законен представител.Издръжката следва да се присъди от датата на постановяване на настоящото определение до приключване с влязъл в сила съдебен акт на производството по делото, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОПРЕДЕЛЯ следните привременни мерки за периода до приключване на делото с влязъл в сила съдебен акт или изменение на същите от съда, като:

ИЗМЕНЯ мерките за упражняване на родителските права, определени с Решение №48/20.07.2020г., постановено по ГД №218/2020г. по описа на РС – Оряхово, както следва

ПОСТАНОВЯВА родените от съвместното съжителство на Б.Ц.С., ЕГН:**********, с адрес *** и А.М.Б., ЕГН:**********, с адрес *** малолетни деца , родена на ***г., ЕГН:********** и **** Б.Ц.родена на ***г., ЕГН:**********, да живеят при бащата Б.Ц.С., ЕГН:**********, като определя местоживеене ***.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата , родена на ***г., ЕГН:********** и **** **** Ц.родена на ***г., ЕГН:********** на бащата Б.Ц.С., ЕГН:**********, с адрес ***.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на децата , родена на ***г., ЕГН:********** и **** Б. Ц., родена на ***г., ЕГН:********** с майката А.М.Б., ЕГН:**********, с адрес ***, както следва - всяка първа и трета събота и неделя от календарния месец с преспиване от 18.00 часа в петък  / предхождащ съботата / до 08.00 в понеделник сутрин, когато ще завежда децата на училище или в дома на бащата съобразно програмата им, като майката може да взема децата **** и **** в петък от дома на бащата, училище или друго място в зависимост от програмата на децата; майката ще може да взима и вижда децата  и **** ****с преспиване за 10 дни през зимно - пролетния период във време, не съвпадащо с платения годишен отпуск на бащата, както и 30 дни непрекъснато през лятото, по време, не съвпадащо с платения годишен отпуск на бащата; личните празници на детето **** - рожден ден и имен ден детето ще бъде през всяка четна година при майката, а при всяка нечетна година при бащата, освен ако родителите не се договорят да ги празнуват заедно; личните празници на детето **** - рожден ден и имен ден детето ще бъде през всяка четна година при майката, а при всяка нечетна година при бащата, освен ако родителите не се договорят да ги празнуват заедно; личните празници на майката - рожден ден и имен ден, децата ще са при майката с преспиване, а личните празници на бащата - рожден ден и имен ден, децата ще са при бащата с преспиване; Коледа всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; Нова година всяка нечетна година децата ще са при майката, а четна при бащата; Великден всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 3 - ти март всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 24 май всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 6 септември Съединението на България всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 22 септември Ден на независимостта на България всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 1 ноември ден на народните будители всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 1 юни Денят на детето всяка четна година децата ще са при майката, а нечетна при бащата; 26 декември Денят на бащата всяка година децата ще са при бащата и 8 март Денят на майката всяка година децата ще са при майката.

ОСЪЖДА А.М.Б., ЕГН:**********, с адрес *** да заплаща на детето си , родена на ***г., ЕГН:********** чрез неговия баща и законен представител Б.Ц.С., ЕГН:**********, с адрес ***, месечна издръжка в размер на 200.00 лева / двеста лева /, считано от 12.01.2021г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното плащане на задължението.

ОСЪЖДА А.М.Б., ЕГН:**********, с адрес *** да заплаща на детето си **** … Ц. родена на ***г., ЕГН:********** чрез неговия баща и законен представител Б.Ц.С., ЕГН:**********, с адрес ***, месечна издръжка в размер на 200.00 лева / двеста лева /, считано от 12.01.2021г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното плащане на задължението.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване, но то може да бъде изменяно от същия съд на основание чл.323, ал.3 от ГПК.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: