Решение по дело №1051/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260081
Дата: 24 ноември 2020 г. (в сила от 15 юни 2021 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20192150101051
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 260081

 

Град Н., 24.11.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Н.ският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на двадесет и пети септември, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: П.П.

 

с участието на секретаря А.Г., като разгледа докладваното от районния съдия гр.д.№ 1051/2019г. по описа на Н.ския районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е образувано по предявен иск с правно основание чл.38, ал.1, във връзка с чл.11, ал.1, т.5 и т.7  и чл.51, ал.1 и чл.51, ал.2, т.1 от ЗУЕС.

              Ищецът Етажната собственост на сграда с идентификатор ****с адрес: град Н., к.к. С.б.– и., представлявана от управителя В.К.С., твърди в исковата молба, че ответниците З.Д.Б. с ЕГН ********** и В. С.Б. с ЕГН **********, двамата с адрес: ***, к.к. С.б.– и., улица П., комплекс “А.х.”, вход *, етаж *, ап.*, са собственици по силата на нотариален акт № **, том **, рег.№ **, дело № **от **. на нотариус с рег.№ **на НК, на недвижим имот, представляващ апартамент **с идентификатор **, с площ от 54,46 кв.м., ведно с прилежащите 7,08 кв.м. идеални части от общите части на сградата. Общото събрание е взело решения, според които всички етажни собственици са длъжни да заплащат таксите за управление и поддържане на общите части, както и вноските за фонд “Ремонт и обновяване”. С решение на ОСЕС от 09.04.2016г. таксата за управление и поддръжка на общите части за 2016г. е определена да бъде на 4 евро на квадратен метър, като квадратурата, върху която се изчислява, се определя като сбор от квадратурата на всеки апартамент и общите части към него. Паричната такса за управление и поддръжка на общите части за цялата 2016г. за притежавания от ответниците апартамент възлиза на сумата в размер на 246,16 евро, а за периода от 19.05.2016г. до 31.12.2016г. е в размер на 151,42 евро. С друго решение на ОСЕС от 09.04.2016г. вноската във фонд “Ремонт и обновяване” е определена да бъде в размер на 3 евро на квадратен метър, като квадратурата, върху която се начислява, се определя като сбор на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него. Вноската във фонд “Ремонт и обновяване” за цялата 2016г. за притежавания от ответниците апартамент възлиза на сумата в размер на 184,62 евро, а за периода от 19.05.2016г. до 31.12.2016г. е в размер на 115,26 евро. С решения на ОСЕС от 29.04.2017г. вноската във фонд “Ремонт и обновяване” е прието да бъде определена в размер на 2 евро на квадратен метър, въз основа на което тази вноска за 2017-а година, дължима от ответниците върху притежавания от тях апартамент и съобразно площта му, е в размер на 123,08 лева, която е следвало да бъде заплатена на три равни вноски с падежи съответно на 31-и май, 30-и юни и 31-и август 2017г., а вноската за 2018-а година също в размер на 123,08 евро е следвала да бъде заплатена на три равни вноски с падежи съответно на 31-и март, 30-и юни и 31-и август 2018г. Ответниците не са изпълнили горните задължения въпреки, че са били уведомени за взетите решения и въпреки изпратените покани. Ищецът претендира ответниците да бъдат осъдени да му заплатят следните суми: 151,42 евро, представляваща парична вноска за разходите за “Управление и поддръжка” за 2016г., 115,42 евро, представляваща годишна такса за фонд “Ремонт и обнвяване“ за 2016г., 123,08 евро, представляваща годишна вноска за фонд “Ремонт и обновяване” за 2017г., 123,08 евро, представляваща годишна такса за фонд “Ремонт и обновяване” за 2018г., ведно със законната лихва, считано от предявяване на исковете до окончателното изплащане на главниците.

              С допълнителна молба, подадена в изпълнение указанията на съда, ищецът уточнява, че ответниците е следвало да заплатят дължимите от тях суми в брой на касата на управителя на Етажната собственост или по конкретно посочена банкова смутка, която е доведена до знанието им. Ответниците са заплатили таксите за управление и поддръжка за 2017г. и 2018г., но изрично са заявили, че не желаят за платят вноските във фонд “Ремонт и обновяване” за същите календарни години.

              С друга допълнителна молба от ищцовата страна се твърди, че ответниците са съпрузи и са сключили граждански брак през месец февруари 1984г. и че бракът им не е прекратен, придобили са и притежават описания апартамент в режим на съпружеска имуществена общност. Уточнява петитума на исковата молба с претенцията ответниците да бъдат осъдени да заплатят солидарно претендираните суми. Към исковата молба прилага писмени документи.

              В отговора на исковата молба ответниците заявяват становище, че не дължат суми на управителя на Етажната собственост, тъй като той има само представителни функции. Като са заплатили сумата в размер на 369 евро, чиято левова равностойност е 720 лева, Етажната собственост е длъжна да върне тази сума като недължимо платена, тъй като тя не е отишла в полза на етажните собственици. Освен това незаконосъобразно и в противоречие с чл.51 от ЗУЕС са определени таксите за управление и поддръжка на общите части върху притежаваните площи, а не поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.

              Едновременно с отговора на исковата молба ответниците са предявили насрещен иск, инкорпориран в отговора на исковата молба, с който претендират от ищеца да им върне заплатената от тях сума в размер на 369 евро, чиято левова равностойност е 720 лева, като платена без основание, поради което прави искане ищецът да бъде осъден да им заплати сумата.

              Отговор на насрещния иск е подаден от ответника по него Етажната собственост на сграда с идентификатор 51500.505.161.3, с адрес: к.к. С.б.– запад, квартал Пясъците, представлявана от управителя В.К.С.. В него се твърди, че насрещният иск е недопустим, но се излагат доводи за неговата нередовност, налагащи отстраняване на нередовностите. По същество на иска се заявява, че не се спори, че от страна на етажните собственици са заплатени таксите за управление и поддръжка на общите части за 2017-а, 2018-а и 2019-а календарни години, и че това е станало в изпълнение решенията на ОСЕС, които са влезли в сила, включително и по отношение на двамата етажни собственици – ищците по насрещния иск, тъй като са им били надлежно съобщени, и не е поискана тяхната отмяна в срока по чл.40 от ЗУЕС.

              Насрещният иск, предявен от ответниците, е приет за съвместно разглеждане в процеса с определение от 17.07.2020г., постановено по делото.

              В съдебно заседание ищецът – Етажната собственост, се представлява от упълномощен адвокат, който заявява, че поддържа предявения иск с направените уточнения.

              Единствено относимото и смислено към предмета на делото становище на ответника З.Д.Б., изразено в откритото съдебно заседание, е това за незаконосъобразност на решенията на ОСЕС. Отделно от това, ищецът не трябва да предявява осъдителен иск, а да заяви претенцията си по реда на чл.410 от ГПК.

             Ответникът В.С.Б. заявява в съдебно заседание, че няма задължение да извършва плащане на суми към търговско дружество и въз основа на проформа-фактура, като в документа, въз основа на който се претендира плащане, е положен печат на друго търговско дружество. Признава, че ответниците са получили покана за плащане, която обаче е била неразбираема. Изборът на управител на ЕС е направен незаконосъобразно. За незаконосъобразни счита и решенията на ОСЕС, според които таксата за управление и поддръжка на общите части и вноската във фонд „Ремонт и обновяване“ са определени въз основа на притежаваната от всеки от етажния собственик площ от собствения му самостоятелен обект и прилежажата към съответния обект общи части, като изчисленията следва да се правят само върху прилежащите общи части към съответното жилище без да се включва индивидуално притежаваната площ. Определянето на лихви върху дължимите суми за такси и вноски към ЕС счита за незаконосъобразно, тъй като не е предвидено етажната собственост да осъществява търговска дейност. Като довод за отказано плащане, претендирано от ищеца, се навежда приетия бюджет, който счита за неправилно изготвен и приет, както и липсата на информация за постъпилите приходи и извършените разходи и дали средствата за разходи са били по предназначение – за нуждите на Етажната собственост. За дискриминация счита обстоятелството, че единствено спрямо тях – ответниците, и още няколко етажни собственици са предявени искове за заплащане на дължимите суми, при условие, че има и други такива, които не са извършвали плащане.

                Въз основа на събраните по делото доказателства съдът прие за установено следното от фактическа страна:

                На 19.04.2020г. е проведено Общо събрание на собствениците на апартаменти в самостоятелни входове А (секция 1), В (секция 2) и С (секция 3) в сграда с идентификатор № ****по кадастралната карта на град Н.. Според протокола от проведеното събрание В.К.С., за която липсват данни тогава да е била етажен собственик, както и да е участвата на събранието като пълномощник на някои от етажните собственици, е избрана за управител на Етажната собственост. Същата тогава е имала качество на управител на търговско дружество – „Прогрес БГ“ ЕООД, което е етажен собственик. С решение по т.7 от дневния ред таксата за управелние и поддръжка на общите части в ЕС за 2016-а и 2017-а години е прието да бъде в размер на 4 евро на квадратен метър без ДДС, като квадратурата, върху която се начислява, се определя от сбора на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него, като таксата за 2016-а година е решено да се плати по банков път в посочена от управителя банкова сметка, ***, както следва: П.та вноска от 100 евро да се плати до 30.04.2016г., втората вноска – остатъкът до 50% да се плати до 31.05.2016г., третата вноска – последните 50%, да се платят до 31.08.2016г. Решено е и да се начислява наказателна лихва в случай на забава на плащане на вноските, която да е в размер на 2% на месец като посоченият процент се капитализира (се натрупва) върху главницата за всеки следващ месец. С решение по т.8 от дневния ред етажните собственици са приели таксата за фонд „Ремонт и обновяване“ за 2016-а и за 2017-а години да е в размер на 3 евро за квадратен метър без ДДС за всеки апартамент, като квадратурата върху която се начислява, се определя от сбора на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него. Срокът, в който тази вноска следва да се заплаща за двете календарни години, е решено да бъде до края на месец септември на съответната година, а в случай на забава на плащане на вноската е решено да се начислява наказателна лихва в размер на 2% на месец, като посоченият процент се капитализира (се натрупва) върху главницата за всеки следващ месец. С решение по т.14 от дневния ред Общото събрание на ЕС е упълномощило управителя да представлява етажните собственици по искове срещу трети лица във връзка с общите части, както и по искове срещу собственик, ползвател или обитател, който не изпълнява решенията на общото събрание или задълженията си по закон. Протоколът от ОСЕС от 09.04.2016г. е бил изготвен на 15.04.2016г., а съобщението за изготвянето му е било поставено на входните врати на трите секции на сградата в режим на етажната собственост.

              На 12.05.2016г. управителят на Етажната собственост – В.К.С. е била вписана в Търговския регистър като управител и на „Етажна собственост АХ“ ЕООД, ЕИК *********, чийто предмет на дейност е управление, поддръжка и ремонни дейности на общите части на сграда с наименование „А.х.“, находящ се в к.к. Слънчев бряг, община Н., с идентификатор на сградата 51500.505.161.3. В.К.С. е заличена като управител на това дружество на 05.11.2020г., а като управител на „Прогрес БГ“ ЕООД е заличена от Търговския регистър на 23.10.2020г., когато е вписана промяната.

              На **. ответниците З.Д.Б. и В. Семонова Б. са сключили договор за покупко-продажба на недвижим имот, обективиран в нотариален акт № **, том **, рег.№ **, дело № 637/2016г. на Йорданка Йовчева, помощник-нотариус по заместване при Стоян Ангелов – нотариус с рег.№ **на НК и район на действие Н.ския районен съд, по силата на който договор, по който ответниците са имали качеството на купувачи, са придобили собствеността върху следния недвижим имот, а именно: Апартемент № А1-5, представляващ Самостоятелен обект с кадастрален идентификатор № **, находящ се на първи надпартерен етаж, състоящ се от спалня, дневна, кухненски бокс, баня с тоалетна, коридор и тераса, при съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж – 51500.506.161.3.36, 51500.506.161.3.33, под обекта – 51500.506.161.3.15, над обекта – 51500.506.161.3.51, със застроена площ от 54,46 кв.м., ведно със съответните на апартамента 7.08 кв.м. идеални части от общите части на шестетажна жилищна сграда № 3 с кадастрален идентификатор № 51500.505.161.3, и ведно със съответните идеални части от правото на строеж върху поземлен имот № 51500.505.161 по кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед РД-18-46 / 18.08.2006г. на Изпълнителния директор на АК. Към датата на сключване на договора ответниците са били съпрузи, сключили са граждански брак на 22.01.1984г., поради което са придобили собствеността върху имота и продължават да притежават същия в режим на съпружеска имуществена общност.

              На 30.10.2016г. „Етажна собственост АХ“ ЕООД е съставил проформа-фактура № **********, с която претендира ответниците В.Б. и З.Б. да му заплатят: 1) сумата в размер на 295,39 евро, представляваща такса управление и поддръжка за 2016-а година,  включваща дължима сума от стар собственик за периода от 01.01.2016г. до 17.05.2016г. – 111,39 евро, дължима сума от нов собственик за периода от **. до 31.12.2016г. – 184 евро, и 20% ДДС – 49,23 евро; 2) сумата в размер на 221,54 евро, представляваща такса фонд извън-гаранционни ремонти за 2016г., включваща дължима сума от стар собственик за периода от 01.01.2016г. до 17.05.2016г. – 83,60 евро, дължима сума от нов собственик за периода от **. до 31.12.2016г. – 137,94 евро, и 20% ДДС – 36,92 евро; 3) сумата в размер на 142 лева, представляваща такса за откриване на индивидуална партида към „ВиК „ЕАД, за плащане на разходваната вода от индивидуалния имот, включваща такса за откриване на партида – 30 лева, такса пломбиране на водомер – 12 лева и депозит за бъдещи сметки към „ВиК“ ЕАД – 100 лева. В проформа-фактурата е посочена банковата сметка по която да се извършват плащанията, чийто титуляр е „Етажна собственост АХ“ ЕООД.

             Тъй като ответниците не са заплатили претендираните суми към 12.02.2017г., на 18.02.201г., „Прогрес“ БГ“ ЕООД им е изпратил напомнително писмо с указания, че сумите, ведно с лихвите за просрочие върху дължимите такса и вноска, следва да бъдат заплатени до 24.02.2017г. по банковата сметка на „Етажна собственост АХ“ ЕООД, която също е конкретно посочена в писмото.

                  На 29.04.2017г. е проведено друго Общо събрание на Етажната собственост, на което е присъствал ответникът З.Б.. Както в протокола от ОСЕС, така и в списъка на участвалите на събранието лица, управителят на Етажната собственост – Ваня Стоянова, е вписана като етажен собственик (като физическо лице) на ап. В5-3. На това събрание В.К.С. също е била избрана за управител на Етажната собственост, което е направено с решение по т.5 от дневния ред. С решение по т.6 от дневния ред таксата за управление и поддръжка на общите части за 2017г. е намалена от 4 евро на 3 евро за квадратен метър, а с решение по т.8 от дневния ред, таксата за управление и поддръжка на общите части за 2018г. да е в размер на 2 евро на квадратен метър, като квадратурата, върху която се начислява, се определя от сбора на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него. Таксата за управление и поддръжка на общите части за 2018г. е решено да се заплаща на три равни вноски, съответно до 31.03.2018г., до 30.06.2018г. и до 31.08.2018г., пак по банков път в посочена от управителя банкова сметка, ***елно уведомени, а в случай на забава на плащане на вноските, е решено да се начислява наказателна лихва, която да е в размер на 1% на месец. По т.9 от дневния ред е взето решение вноската за фонд „Ремонт и обновяване“ за 2018г. да е в размер на 2 евро на квадратен метър за всеки апартамент, като квадратурата, върху която се начислява, се определя от сбора на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него, като тези вноски също да се заплащат на три равни вноски, съответно до 31.03.2018г., до 30.06.2018г. и до 31.08.2018г. При последвалите разисквания едно от взетите на ОСЕС решения по т.11 от дневния ред, е формулирано по следния начин: „Таксата за уплавление и поддръжка на общите части за 2017г. да е в размер на 2 евро на квадратен метър, и таксата за фонд „Ремонт и обновяване“ за 2017г. да е в размер на 2 евро на квадратен метър, като квадратурата, върху която се начислява, се определя от сбора на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него. Тези такси следва да се заплатят на три равни вноски, както следва: до 31.05.2017г., до 30.06.2017г. и до 31.08.2017г. Решението по тази точка отменя решението по т.8 подточка А от настоящия протокол“. Решенията, взети на това общо събрание на ЕС, са обявени на етажните собственици с поставено на входните врати на трите секции от страдата на съобщението за изготвения протокол, което е сторено на 06.05.2017г.

              На 29.01.2018г. е изготвена от В.К.С. – управителят на Етажната собственост, покана за доброволно плащане за уведомяване на етажните собствени З.Б. и В.Б., че въпреки извършени от тях плащания, продължават да дължат следните суми: такса управление и поддръжка за 2017г. – 123,08 евро, такса фонд извън-гаранционни ремонти за 2017г. – 123,08 евро, такса за разкриване на индивидуална партида към „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – 72,82 евро. Посочено е, че ответниците са платили на 26.10.2017г. сумата в размер на 123,08 евро, представляваща такса управление и поддръжка за 2017г., но към 29.01.2018г. дължат 123,36 евро такса фонд извън-гаранционни ремонти за 2017г. и 72,82 евро – такса за разкриване на индивидуална партида към „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД. Поканени са да заплатят сумите до 28.02.2018г., като са им напомнени и сроковете, до които дължимите суми е следвало да бъдат заплатени. В писмото е посочена банковата сметка с титуляр Етажната собственост 51500.505.161.3, по която да бъдат извършени плащанията. Поканата за доброволно плащане е получена лично от З.Д.Б. на 01.02.2018г.

              Плащанията, които са били заплатени от ответниците в полза на Етажната собственост, са както следва: на 26.10.2017г. е заплатена сумата в размер на 123,08 евро за такса управление и поддръжка за 2017г., на 15.11.2018г. е заплатена сумата в размер на 123,08 евро, представляваща такса управление и поддръжка за 2018г., ответниците са заплатили сумата в размер на 123,03 евро за такса управление и поддръжка за 2019г. Сумите са заплащани от В. С.Б. в брой, за които са издадени квитанции към приходни касови ордери. При представянето на копието от разходния касов ордер за платената такса за 2019г. с отговора на исковата молба са решили, че от това копие не следва да се вижда кога е заплатена тази такса, т.е. преди или след предявяването на иска, макар и тази такса да не е предмет на исковата претеция, но е предмет на насрещния иск – за връщането й като недължимо платена.

               Ответниците З.Д.Б. и В.С.Б. отново са били поканени да заплатят дължимите от тях суми, което е станало на 24.10.2018г., този път по електронната поща, когато все още таксата за управление и поддръжка за 2018г. не е била заплатена от тях. Указано им е, че следва да заплатят дължимите от тях суми по банковата сметка на Етажната собственост, между които суми са й две от трите главници, предмет на исковите претенции – вноските във фонд „Ремонт и обновяване“ за 2017-а и 2018-а години, всяка от които в размер на 123,08 евро.

               Тези две суми, както и дължимите суми за 2016г., включваща годишната такса за управление и поддръжка – 151,42 евро (от общо начислената 246,16 евро), и вноската във фонд „Ремонт и обновяване“ – 115,26 евро (от общо начислената от 184,62 евро) за част от периода – от **. след като ответниците са придобили собствеността, до 31.12.2016г., или 266,68 евро, ответниците са били поканени да заплатят на Етажната собственост и с покана от 18.04.2019г., получена от В.Б. на 19.04.2019г.

               Към датата на предявяване на иска – 06.11.2019г., В.К.С. продължава да е управител на ЕС, тъй като на последно проведеното ОСЕС от 02.06.2018г., тя за пореден път и избрана за управител на ЕС и продължава да бъде етажен собственик като собственик на самостоятелни обекти в сградата.

               Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

               Съгласно чл.11, ал.1, т.5 и т.7 от ЗУЕС сред правомощията на Общото събрание е да определя размера на паричните вноски за разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, както и размера на паричните вноски във фонд „Ремонт и обновяване“, а съгласно чл.6, ал.1, т.8, т.9 и т.10 от ЗУЕС собствениците на обекти в етажната собственост са длъжни да изпълняват решенията на органите на управление на етажната собственост и да заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата и вноските във фонд „Ремонт и обновяване“. Задълженията на ответниците да заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата и вноските във фонд „Ремонт и обновяване“ произтичат на първо място от закона и от решенията на Общото събрание на етажната собственост. Размерът на вземанията на ищеца в конкретния случай се определят от решенията на ОС на ЕС от 09.04.2016г. и 29.04.2017, според които таксите и вноските се определят върху притежаваните от етажните собственици площи от собствените им самостоятелни обекти и прилежащите към тях общи части. Ответниците са обвързани от решението от 09.04.2016г., според което таксата за управление и поддръжка на общите части за 2016г. е в размер на 4 евро на квадратен метър без ДДС като квадратурата върху която се начислява, се определя от сбора на квадратурата на всеки апартамент и общите части към него, в случая за ответниците общо 61,54 кв.м., а за 2017-а и 2018-а години таксата е в размер на 2 евро на квадратен метър върху същата квадратура. По същите начин е определен и размерът на дължимите вноски във фонд „Ремонт и обновяване“ за тези години, поради което и те съвпадат по размери с таксите за управление и поддръжка – по 123,08 евро за таксите управление и поддръжка за 2017-а и 2018-а години и по 123,08 евро за вноските във фонд „Ремонт и обновяване“ за 2017-а и 2018-а години.

               От ответниците се претендира да заплатят частите от таксата за управление и поддръжка на общите части и от вноската за фонд „Ремонт и обновяване“ за 2016г., а именно от **. до 31.12.2016г. Не се претендира от тях заплащане на такса и вноска за времето преди да са станали етажни собственици. Към датата на провеждане на Общото събрание на ЕС от 09.04.2016г. ответниците все още не са били етажни собственици. Съгласно чл.11, ал.4 от ЗУЕС приетите решения от общото събрание обвързват и нови собственици, ползватели и обитатели на самостоятелни обекти в сградата. В случая за ответниците към **. е бил изтекъл срока по чл.40, ал.2 от ЗУЕС и те, като приобретатели, не са могли да искат отмяната на взетите на това събрание решения поради тяхната материална незаконосъобразност.

               Според чл.48, ал.8 от ЗУЕС за поддържането на общите части на етажната собственост, собствениците, ползвателите и обитателите на самостоятелни обекти правят вноски, чиито размер се определя именно с решение на Общото събрание (или с Правилник за вътрешния ред). Разпоредбата на чл.51 от ЗУЕС касае разпределението на разходите между собственици, ползватели и обитатели на етажната собственост. Така, доколкото спорните решения, с които са определени начина на изчисление на таксите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост, са взети от орган, разполагащ с правомощия за това, имат за предмет въпрос от неговата компетентнция и намират опора в разпоредбите на ЗУЕС, липсва съществена колизия с императивни разпоредби, чието съществуване е нетърпимо в правния мир.

                Категорично решенията на двете общи събрания на ЕС, с които са определени таксите за управление и поддръжка на общите части противоречят на императивната разпоредба на чл.51, ал.1 от ЗУЕС и са незаконосъобразни. Съгласно чл.51, ал.1 от ЗУЕС консумативните разходи и разходите за текущо поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците и обитателите. Законодателят императивно е определил начина, по който етажните собственици и съответно обитателите в етажната собственост ще участват в тежестите по отношение на същата, като е предвидено това да е поравно. Нормативно не е предвидена възможност за преценка на самите етажни собственици при определяне квотата на всеки поотделно в разходите за текущо поддържане на общите части, както и не са въведени допълнителни критерии, от които тя да зависи, като например притежаван % идеални части от общите части, възраст, имуществено състояние и други. Вярно е, че общото събрание на етажната собственост определя размера на ежемесечните вноски за текущо поддържане на общите части на сградата (чл.48, ал.8 от ЗУЕС), но тук се има предвид стойността на самата вноска, която следва да бъде еднаква за всички живущи, а не се предоставя възможност за определяне на различни по размер вноски за различни категории обитатели. Разпоредбата на чл.51, ал.1 от ЗУЕС има импетаривен характер, поради което и взетите от етажните собственици решения, които й противоречат (на всеки собственик е определена различна вноска, т.е. в зависимост от притежаваната площ, включваща тази на индивидуалния самостоятелен обект и притежаваната от общата част), са незаконосъобразни. Въпросът обаче за незаконосъобразността на тези решения, с които се определя размерът на таксата за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се решава в производството по чл.40 от ЗУЕС – по иск за отмяна на решения на общото събрание на Етажната собственост. Ответниците не са имали възможност да атакуват решенията на ОСЕС от 09.04.2016г., като са имали възможност да искат отмяната на решенията на ОСЕС от 29.04.2017г., но не са го сторили в срока по чл.40, ал.2 от ЗУЕС и въпреки, че ответникът З.Д.Б. е участвал на второто събрание, а решенията по него са били надлежно обявени на двамата ответници, както и на останалите етажни собственици.

               Основанието на претендираните за заплащане от ответниците суми е именно въз основа на взетите решения на ОС на ЕС, като размерите на годишните такси за разходите за управление и поддръжка на общите части са определени по начина, указан в решенията, както се твърди в исковата молба. Ответниците не са оспорили и не повдигат въпроса относно площта на притежавания от тях самостоятелен обект в сградата и прилежащата към него площ от общите части, поради което съдът приема, че по същество искът за заплащане на тази такса за 2016г., а и таксите за 2017-а, 2018-а и 2019-а години, които са предмет на насрещния им иск, не се оспорват по размер.

              Незаконосъобразно и в противоречие с чл.50, ал.2, т.1 от ЗУЕС е определен и размерът на вноските, които етажните собственици, между които и ответниците, са длъжни да заплащат във фонд „Ремонт и обновяване“, тъй като не са взети предвид притежаваните от тях идеални части от общите части в ЕС, а наред с тях и притежаваната индивидуална площ – площта и на собствените им самостоятелни обекти. Съобразно обаче горните съображения относно начина на определяне на таксите за управление и поддръжка, решенията на ОСЕС от 29.04.2017г. са влезли в сила, тъй като не е поискана тяхната отмяна в срока по чл.40, ал.2 от ЗУЕС, и подлежат на изпълнение.   

               След като се налага извода, че от **. ответниците като етажни собственици дължат плащане към Етажната собственост, и не на управителя, както годишните такси за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост, така и вноски във фонд „Ремонт и обновяване“ и за част от 2016-а и за пълните календарни 2017-а и 2018-а години, размерите на които такси и вноски са определени въз основа на действащи решения на ОСЕС, които всеки етажен собственик е длъжен да изпълнява, означава, първо че ответниците дължат солидарно на Етажната собственост неплатената от тях такса управление и поддръжка за част от 2016г., а именно сумата в размер на 151,42 лева, както и вноските във фонд „Ремонт и обновяване“ за част от 2016-а година, както и за пълните 2017-а и 2018-а години, и второ платените от тях суми за такса управление и поддръжка на общите части за 2017-а, 2018-а и 2019-а години не са недължимо платени (не са платени без основание). Поради това предявените от ищеца искове следва да бъдат уважени като основателни и доказани, а предявеният от ответниците насрещен иск следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

               Останалите възражения на ответниците, направени с отговора на исковата молба и наведени в съдебно заседание, не са свързани с предмета на спора. Част от тях отново касаят незаконосъбразност на решения на ОСЕС, които при спор за дължимост на суми от етажни собственици като парични задължения към Етажната собственост, не могат да бъдат предмет ра разглеждане и обсъждане. Ответниците считат, че управителят н ЕС е избран незаконосъобразно, тъй като същият не е бил етажен собственик. Не подлежи в случая на изследване въпросът дали В.К.С. е била етажен собственик (като физическо лице) на самостоятелен обект ЕС към 09.04.2016г., когато е проведено ОСЕС, но чл.19, ал.5 от ЗУЕС допуска управителят на ЕС да не бъде задължително етажен собственик, ако отговаря на други условия. Представеният по делото бюджет пък съдържа приходна и разходна част, поради което законосъобразно е приет. Въпросът за неговата целесъобразност не подлежи на съдебен контрол. За какво се разходват събраните от етажните собственици средства, и в частност дали се разходват за нуждите на етажната собственост, също е въпрос на целесъобразност и на решения на управителните органи на ЕС, както и на отчет на съответния Контролен съвет. Ако някои от етажните собственици счита, че управителят не изпълнява задълженията си по чл.23, ал.1 от ЗУЕС или въобще не действа в интерес на Етажната собственост като ощетява отделни етажни собственици, въпросът може да бъде поставян на разглеждане и обсъждане при отчета за дейността му и за изпълнението на бюджета (чл.23, ал.2 от ЗУЕС). Предвидените лихви за забава не се претендират с предявяване на исковете от ищеца, поради което и съдът не следва да се произнася по дължимостта на обезщетение за забавено изпълнение за времето до предявяване на иска.

           Управителят в случая представлява етажните собственици по иск, предявен от Етажната собственост срещу етажни собственици, които не изпълняват решенията на ОСЕС (чл.23, ал.4 от ЗУЕС). Отделно от това в изпращаните до ответниците покани за доброволно плащане е посочена банковата сметка с титуляр самата Етажна собственост, в полза на която следва да се извършват плащанията за събиране на приходите според бюджета, макар да е дадена възможност с отделно решение на ОСЕС управителят да посочва банкова сметка, ***жните собственици, след като им я съобщи. В случая обаче плащанията, извършвани от ответниците и приети от Етажната собственост – ищеца, са извършвани в брой срещу издадена квитанция от съответния приходен касов ордер, т.е. извършвали са плащания именно в полза на Етажната собственост, а не на трето лице, поради което оплакването им, че се иска от тях да плащат на търговец, са безпочвени и голословни.

             Желанието на ответниците не обуславя преценката дали ищецът да предяви установителен или осъдителен иск за парични вземания, т.е. по какъв път ще търси защита на своето материално право, което счита за нарушено. Ищецът сам определя правния си интерес от вида на иска, включително и относно изпълнителната сила на търсения съдебен акт, като не е длъжен да спазва процедурата по чл.410 от ГПК както се настоява от ответниците. 

             С оглед правилата на процеса на основание чл.78, ал.1 от ГПК в полза на ищеца следва да бъдат присъдени направените от него съдебно-деловодни разноски в размер на 919,30 лева съгласно списък на разноските по чл.80 от ГПК, и които разноски са действително направени.

             Ответниците не претендират заплащане на направените от тях разноски за платена държавна такса за предявения насрещен иск, поради което и съдът не следва да се произнася по тези разноски. Освен това с оглед изхода на делото разноски не им се следват на основание чл.78, ал.3 от ГПК.

              Предвид гореизложното, Н.ският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

              ОСЪЖДА З.Д.Б. с ЕГН ********** и В. С.Б. с ЕГН **********, двамата с адрес: ***, к.к. С.б.– и., улица П., комплекс “А.х.”, вход *, етаж *, ап.*, ДА ЗАПЛАТЯТ СОЛИДАРНО на Етажната собственост на сграда с идентификатор ****с адрес: град Н., к.к. С.б.– и., представлявана от управителя В.К.С., сумата в размер на 151,42 евро (сто петдесет и едно евро и 42 евроцента), представляваща такса за управление и поддръжка, дължима за периода от 19.05.2016г. до 31.12.2016г., сумата в размер на 115,26 евро (сто и петнадесет евро и 26 евроцента), представляваща вноска във фонд „Ремонт и обновяване“, дължима за периода от 19.05.2016г. до 31.12.2016г., сумата в размер на 123,08 евро (сто двадесет и три евро и 08 евроцента), представляваща годишна вноска във фонд „Ремонт и обновяване“ за календарната 2017-а година, и сумата в размер на 123,08 евро (сто двадесет и три евро и 08 евроцента), представляваща годишна вноска във фонд „Ремонт и обновяване“ за календарната 2018-а година, ведно със законната лихва върху всяка от отделните главници, считано от 06.11.2019г. до окончателното им ицплащане.

              ОСЪЖДА З.Д.Б. с ЕГН ********** и В. С.Б. с ЕГН **********, двамата с адрес: ***, к.к. С.б.– и., улица П., комплекс “А.х.”, вход *, етаж *, ап.*, ДА ЗАПЛАТЯТ СОЛИДАРНО на Етажната собственост на сграда с идентификатор ****с адрес: град Н., к.к. С.б.– и., представлявана от управителя В.К.С., сумата в размер на 919,30 лв. (деветстотин и деветнадесет лева и 30 ст.), представляваща направени по делото съдебно-деловодни разноски.

 

               Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Бургаския окръжен съд.

 

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: