Решение по дело №16/2020 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 21
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 9 септември 2020 г.)
Съдия: Катерина Въткова Ненова
Дело: 20201880200016
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Своге, 05.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СВОГЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, IV-ти състав, в публично заседание на тридесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                                        Председател: Катерина Ненова

 

при секретаря Ирена Никифорова, като разгледа докладваното от съдията НАХД 16 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на В.Р.Т. с ЕГН: ********** против  Наказателно постановление № 19-0353-000683/22.11.2019 г., издадено от Началник на група към ОДМВР – София, РУ - Своге, с което на основание чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП във вр. с чл. 53 от ЗАНН и чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер 200 лв., за това, че на 12.11.2019 г. в 21:15 ч. в с. Реброво в посока от товарна ж. п. гара към ул. „Търговска“, управлява моторно превозно средство БМВ 525 с рег. № .., след като е лишен от това право по съдебен или административен ред.

В жалбата се твърди, че обжалваното НП е незаконосъобразно, издадено при неправилно прилагане на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения. Сочи се, че наказателното постановление е издадено въз основа на предположения и при недоказана фактическа обстановка. Твърди се, че в наказателното постановление не е посочена точно нарушената законова норма, както и е налице несъответствие между правната квалификация и словесното описание на нарушението. В резултат било нарушено правото на защита на жалбоподателя. Последният излага фактическа обстановка, различна от описаната в НП. Отрича да е шофирал процесния автомобил под влияние на алкохол, същият бил откраднат непосредствено преди инцидента. В условията на евентуалност се твърди маловажност на случая. По същество се иска отмяна на атакуваното НП.

Административно – наказващият орган не е взел становище по жалбата, не е подал възражение срещу същата и в откритото съдебно заседание, редовно призован, не изпраща свой представител.

В съдебно заседание жалбоподателят чрез своя процесуален представител поддържа всички доводи и искания, изложени в жалбата, настоява за отмяна на атакуваното НП и претендира разноски.

Съдът, като прецени събраните доказателства и доказателствени средства по делото, приема за установено следното от фактическа страна:

На 12.11.2019 г. в 21:15 ч. свидетелите С.Б. и П.И., .., се отзовали на получен сигнал за самокатастрофирал автомобил. Отивайки на място на ж. п. гарата в с. Реброво, общ. Своге, установили обърнат на релсите по таван лек автомобил, в който и около който нямало хора. Около 10-15 мин. по – късно получили сигнал, че същият автомобил е обявен за издирване. Останали на място до пристигането на втори екип. През това време по служебен път бил установен и доведен на място собственикът на автомобила В.Р.Т.. Същият бил изпробван за употреба на алкохол, като пробата бил положителна. На нарушителя бил издаден талон за медицинско изследване № 0018689 с направление ФСМП - гр. Своге, дадени били осем броя холограмни стикери № А009938, установило се също, че водачът не притежава валидно СУМПС, тъй като иззето му е по административен ред с НП – 19- 0353-000251, както и МПС е с изтекъл регистрационен номер на дата 12.06.2019 г. В присъствието на нарушителя контролните органи съставили АУАН, който той подписал без възражения.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което административно наказващият орган е възприел изцяло констатациите в него, като е приел, че е нарушена разпоредбата на чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП, за което е наложил на В.Р.Т. административно наказание „глоба“ в размер 200 лв.

С Постановление от 30.03.2020 г. на прокурор при РП – Своге е прекратено образуваното досъдебно производство срещу В.Р.Т. за процесния случай, тъй като прокуратурата е приела, че липсват доказателства относно обстоятелството кой е управлявал катастрофиралото МПС към момента на настъпване на произшествието.

Съгласно Договор за покупко – продажба от 28.08.2019 г. „Темп Ауто“ ЕООД е продало на В.Р.Т. лек автомобил марка „БМВ“, модел „525“, с рама. № ….

От изготвената Справка за нарушител/водач на жалбоподателя, се установява, че същият многократно е санкциониран по административен ред за извършени нарушения на Закона за движение по пътищата.

Въз основа на Заповед № 81213-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, се установява, че и актосъставителят, констатирал нарушението, и административно наказващият орган са разполагали с териториална и материална компетентност.

От постъпилата справка вх. № 1069/22.06.2020 г. от Дирекция „Национална система 112“ при МВР се установява, че за процесния случай са подадени два сигнала - от лице, представило се като Р. Х. и лице, представило се с фамилия В.

В съдебно  заседание е разпитани свидетелите В. В., Ц.С., С.Б. и П.И..

Първите двама свидетели, В. В. и Ц.С., твърдят, че поотделно всеки от тях е употребил алкохол заедно с жалбоподателя, преди същият да установи, че личният му лек автомобил е откраднат. Св. В. В. сочи, че жалбоподателят му се обадил по телефона около 21:30 ч. и го поканил в дома си, където пили алкохол. В.Р.Т. при пристигането на св. В. му съобщил, че колата му е открадната. Прави впечатление, че макар св. В. да твърди, че е поканен в дома на жалбоподателя към 21:30 ч., впоследствие заявява, че е бил там още от 20:30 ч. Освен това се открива и друго противоречие – от една стана свидетелят твърди, че В.Р.Т. е бил притеснен от кражбата, а от друга посочва, че същият е гледал телевизия в дома си. Поради изложеното съдът не дава вяра на показанията на св. В.

Св. Ц. С. пък посочва, че с жалбоподателя на процесната дата се прибрали от работа със служебния автомобил малко след 17 ч. Консумирали бира в с. Реброво. Към 19:30 ч. В.Р.Т. установил, че колата му я няма на товарището в с. Реброво, където следвало да е паркирана. Т. подал сигнал на тел. 112, след което двамата се разделили и всеки поел към дома си.

Свидетелите С.Б. и П.И., .., посетили на място инцидента, посочват, че на процесната датата се отзовали на получен сигнал за самокатастрофирал автомобил. Отивайки на място на ж. п. гарата в с. Реброво, общ. Своге, установили обърнат на релсите по таван лек автомобил, в който и около който нямало хора. Около 10-15 мин. по – късно получили сигнал, че същият автомобил е обявен за издирване. Останали на място до пристигането на втори екип. През това време по служебен път бил установен и доведен на място собственикът на автомобила В.Р.Т.. Същият бил изпробван за употреба на алкохол, като пробата бил положителна.

Съдът кредитира показанията на свидетелите С., Б. и И., тъй като взаимно се подкрепят и допълват и не съдържат противоречия помежду си.

Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно-наказателната преписка, както и от гласните доказателствени средства, събрани в хода на съдебното производство (с изключение тези на св. В.), които са последователни, взаимно обвързани и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

При така изяснената фактическа обстановка  и след служебно извършената цялостна проверка на издаденото наказателно постановление  относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, в законоустановения срок и от лице с правен интерес, поради което същата се явява процесуално допустима и съдът я разгледа по същество.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи в кръга на възложените им функции, видно от представената заповед на Министъра на вътрешните работи.

Независимо, че АУАН и НП формално имат изискуемото по закон съдържание, същите са процесуално и материално незаконосъобразни, поради следните съображения:

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение в обстоятелствената част на същия са описани словесно няколко нарушения – управление на МПС след употреба на алкохол, управление на МПС без притежание на валидно СУМПС и управление на МПС с изтекъл регистрационен номер. На практика обаче е извършена цифрова квалификация само на едно от деянията, а именно управлението на МПС без притежание на валидно СУМПС. Направен е опит визираното процесуално нарушение да бъде санирано в издаденото наказателно постановление – в обстоятелствената част на НП отново словесно са описани три нарушения, като е направено своеобразно обобщение. По – конкретно, като извършено нарушение накрая е вписано „управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред“. Само това нарушение е правно квалифицирано и санкционирано с издаденото НП. Тук е мястото да се отбележи, че е недопустимо при словесното описание на нарушението формите на изпълнителното деяние да са посочени в алтернативност чрез използване на съюза „или“. Т. е. административно – наказващият орган е следвало да конкретизира дали приема, че водачът е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред или напротив – по съдебен ред.

Административно – наказателният процес е строго формален и при него е недопустимо допуснато изначално съществено процесуално нарушение при съставяне на АУАН да се отстрани в издаденото НП. Между двата акта следва да е налице пълно съответствие, което в случая липсва. Съставянето на АУАН поставя началото на административно-наказателното производство и има сезираща, установителна и обвинителна функция, поради което описаните в него факти и обстоятелства, съставляващи елементи на запретен от закона състав на нарушение, следва да бъдат описани по недвусмислен и ясен начин, така че привлеченото към отговорност лице да може да разбере какво деяние му се вменява и да ангажира доказателства в своя защита. Следователно опорочаването на акта за установяване на нарушението неизменно води и до процесуална незаконосъобразност на наказателното постановление. Недопустимо е административното обвинение да бъде формулирано за пръв път едва в НП, с което на практика завършва процедурата пред АНО и се налага санкция.

Императивно изискване на чл. 42, т. 4 и т. 5 от ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН е както в АУАН, така и в НП да се съдържа пълно и точно словесно описание на извършеното нарушение/нарушения, както и посочване на съответната правна норма/норми, която е/са нарушена/нарушени. Т. е. между описаното в обстоятелствената част и цифровата му квалификация следва да е налице пълно съответствие. В конкретния случай в АУАН цифром е посочено само едно нарушение, а във вина на жалбоподателя са вменени още две такива, което е нарушило правното единство между описанието на нарушението и виновно нарушената законова норма. Това от своя страна води до неяснота на административно – наказателното обвинение, затруднява организирането на защитата на нарушителя, тъй като са неясни рамките на обвинението, в които същият следва да се брани. По описания начин е допуснато съществено процесуално нарушение, накърнило и ограничило правото на защита на жалбоподателя. Показателен е фактът, че същият е акцентирал в линията си на защита, че не е управлявал процесното МПС под въздействие на алкохол, при положение, че настоящото производство се води за съвсем друго нарушение - управление на МПС без притежание на валидно СУМПС.

Отделно от това в НП административно – наказващият орган се е позовал на неправилна санкционна норма – чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Коректната санкционна норма, съответстваща на нормата, която се сочи за нарушена е не т. 1, а т. 2 на чл. 177, ал. 1 от ЗДвП (Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв. … т.2. (изм. - ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 03.01.2018 г.) който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е загубил правоспособност по реда на чл. 157, ал. 4, или след като свидетелството му за управление на моторно превозно средство е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, или е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено). Посочването на неправилна санкционна норма допълнително е въвело неяснота за нарушителя относно конкретното нарушение, срещу което се брани. Наред с това чл. 18 от ЗАНН изисква когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания да се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях. Т. е. след като са посочени няколко нарушения в издадения АУАН, то е следвало в НП да се наложи наказание за всяко едно от тях. В противен случай у нарушителя може да се създаде невярното убеждение, че е наказан за всички описани нарушения с едно общо наказание.

Не на последно място издадените АУАН и НП са материално незаконосъобразни, тъй като не са събрани доказателства, че именно жалбоподателят в управлявал процесния автомобил, т. е. към момента на извършване на деянието е бил зад волана и да е бил привел в движение автомобила, което е съставомерен признак на нарушението по чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП.

Предвид изложеното съдът намира, че наказателното постановление се явява процесуално незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

Р     Е     Ш     И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0353-000683/22.11.2019 г., издадено от …, с което на основание чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП във вр. с чл. 53 от ЗАНН и чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на В.Р.Т. с ЕГН: ********** е наложено административно наказание „глоба“ в размер 200 лв., за това, че на 12.11.2019 г. в 21:15 ч. в с. Реброво в посока от товарна ж. п. гара към ул. „Търговска“, управлява моторно превозно средство БМВ 525 с рег. № .., след като е лишен от това право по съдебен или административен ред.

 

ОСЪЖДА ОДМВР - София да заплати на В.Р.Т. с ЕГН: **********, с адрес: ***, сумата от 500 (петстотин) лева, представляваща сторени в производството разноски за заплатено адвокатско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – София област на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава XII от Административно-процесуалния кодекс в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

След влизане на решението в сила, препис да се изпрати на РУ – Своге за сведение.

 

                                                                                              Районен  съдия: