Присъда по дело №566/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 януари 2021 г. (в сила от 13 юли 2021 г.)
Съдия: Цанка Георгиева Неделчева
Дело: 20202230200566
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 май 2020 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А   № 260013

 

Гр. Сливен, 28.01.2021 година

 

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение – ІV-ти наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и осми януари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЦАНКА НЕДЕЛЧЕВА

                                                                                                              

          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  Г.И.

   Д. П. И.

                                                                            

При участието на секретаря ГАЛИНА ПЕНЕВА, в присъствието на прокурора ЕЛЕНА ПАНАЙОТОВА, като разгледа докладваното от р. съдия НОХД № 566 по описа за 2020 година  

                                                                   

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.М.Р. – роден на *** ***, жител и живущ ***, български гражданин, с основно образование, вдовец, не работи, осъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че: На 24.10.2019 г. в гр.Сливен, държал акцизни стоки (0,344 кг. нарязан тютюн за пушене на лула и цигари, на стойност 34,40 лева и 730 къса цигари с надпис „CARTEL”, на стойност 273,75 лева, общо на стойност 308,15 лева) без бандерол, изискван по силата на чл.28, ал.1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (чл.28, ал.1„Тютюневи изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски складове и обекти само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка”); чл.2, т.2 и чл.64, ал.4 от Закона за акцизите и данъчните складове (чл.2, т.2„На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия”, чл.64, ал.4„Бандеролът се поставя върху потребителската опаковка по начин, от който да е видна обозначената върху него информация и който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване, като бандеролът за тютюневите изделия може да бъде поставен също и по начин, който гарантира, че не може да бъде премахнат от потребителската опаковка, без да бъде повреден”), като случаят е немаловажен и деянието е извършено повторно, поради което и на основание чл.234, ал.3, т.1, вр.ал.1, вр.чл.55, ал.1, т.1 от НК му НАЛАГА наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА, което да изтърпи при първоначален ОБЩ режим.

На основание чл.68, ал.1 от НК ПРИВЕЖДА в изпълнение наказанието по НОХД № 1236/2019 г. по описа на СлРС – „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ЕДНА ГОДИНА, което подсъдимият М.М.Р. да изтърпи при първоначален ОБЩ режим и ОТДЕЛНО от наказанието по настоящата присъда.

На основание чл.234, ал.5 от НК ОТНЕМА в полза на държавата предмета на престъплението, а именно: 0,344 кг. нарязан тютюн и 730 къса цигари, оставени на съхранение в ОДМВР-Сливен с Приемо-предавателен протокол № 1094/07.02.2020 г. 

След влизане в сила на присъдата, предмета на престъплението ДА СЕ УНИЩОЖИ.

На основание чл.124, ал.7 от ЗАДС ПРЕПИС от присъдата след влизането й в сила да се изпрати на ОД на МВР - Сливен, с оглед предприемане на действия по унищожаване на предмета на престъплението, съгласно ЗАДС, и ПРЕПИС до ТД „МРР”, отдел „МРР-Южна морска” гр.Бургас и Митническо бюро гр.Сливен, за сведение.

ОСЪЖДА подсъдимия М.М.Р. да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 218,30 лева (двеста и осемнадесет лева и тридесет стотинки) в полза на бюджета на държавата по сметка на ОДМВР – Сливен.

ОСЪЖДА подсъдимия М.М.Р. да заплати направените по делото разноски в размер на 80,00 лева (осемдесет лева) в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Сливен.  

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред СлОС.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:    1.

 

 

 

                                                                                       2. 

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

към Присъда № 260013 от 28.01.2021 год. по НОХД № 566/2020 год. на СлРС

изготвени на 11.02.2021 год.

 

РП – Сливен е внесла обвинителен акт против подсъдимия М.М.Р. за извършено престъпление по чл. 234, ал. 3, т. 1 вр. ал. 1 от НК.

Производството се движи по реда на глава 27 от НПК. Съдът след като изслуша становищата на защитника на подс. Р. и на самия подсъдим, които не желаят разпит на всички свидетели и вещите лица,  премина към процедура по чл. 371, т. 1 от НПК, като одобри даденото съгласие с изрично определение на основание чл. 372, ал. 3 вр. чл. 371, т. 1 от НПК.

В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението, така както е предявено спрямо подсъдимия, като го счита за доказано по безспорен начин и счита, че случаят не е маловажен, тъй като подсъдимият бил наказван по административен ред и има влязла в сила присъда. Пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание при условията на чл. 54 от НК, а именно наказание „Лишаване от свобода” за срок от две години, което да изтърпи при първоначален строг режим и на основание чл. 68, ал. 1 от НК да бъде приведено в изпълнение и предходната му условна присъда по НОХД № 1236/2019 год. по описа на СлРС, също при първоначален строг режим. По отношение на веществените доказателства пледира на основание чл. 234, ал. 5 от НК да бъдат отнети в полза на държавата и унищожени по надлежния ред.

Разпитан в с.з. подс. М.М.Р. дава съгласието си делото да се разгледа по реда на глава 27 от НПК, съгласява се да не се разпитват всички свидетели и вещите лица. Признава се за виновен по повдигнатото му обвинение, дава обяснения и моли за компромис.

Адв. М. *** – упълномощен защитник на подс. М.М.Р., също изразява съгласието си делото да се гледа по реда на глава 27 от НПК, съгласява се да не се разпитват всички свидетели и вещите лица. Защитникът не оспорва фактическата обстановка по обвинителния акт, но счита, че не се касае за престъпление по чл. 234 от НК, а за административно нарушение и че е типичен случай на чл. 9, ал. 2 от НК, като излага подробни съображения за това и моли подсъдимият да бъде оправдан.

След преценка на събраните по делото доказателства преценени както поотделно, така и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимият М.М.Р. е български гражданин, с основно образование, вдовец, не работи, осъждан.

Подс. М.М.Р. ***. На 24.10.2019 година около 19,20 часа служители на РУ - Сливен получили сигнал за лице, което на улица „Д.В.” в гр. Сливен продава акцизни стоки без бандерол, а именно - ръчно свити цигари. На място пристигнал полицейски екип. Трима служители - свидетелите П.Н.П., Г.Д.Я. и Д.Х.П. ***, която се намирала в кв. „Надежда”. При обхода забелязали през прозореца на частен дом, намиращ се на ул. „Д.В.” № …, подс. М.М.Р.. Служителите на МВР решили да извършат проверка на подс. Р., когото заподозрели за извършител по получения сигнал, тъй като знаели, че е осъждан за престъпление от същия вид. Полицейският автомобил спрял, а подс. Р. излязъл от дома си навън да разговаря със свид. П.П., свид. Г.Я. и свид. Д.П.. Относно това дали държи вещества и стоки, забранени от закона, подс. Р. заявил, че има саморъчно свити цигари. След това в присъствието на служителите, които поканил в дома си, показал вещите. На масата в помещение свид. П.П., свид. Г.Я. и свид. Д.П. видели черна торбичка с тютюн, машинка за свиване на цигари, кутии с хартиени гилзи за цигари, както и ръчно свити цигари. Оказало се, че найлоновата торбичка е със съдържание - нарязан тютюн. Част от цигарите били поставени в найлонови пликчета, по 20 броя в пликче, а останалите се намирали в кутия от хартиени гилзи за цигари. Подсъдимият Р. предал на свид. Г.Я. един брой черна торба с нарязан тютюн, 23 броя найлонови зип-лок пликчета по 20 броя цигари в пликче и 270 броя ръчно свити цигари или общо 730 къса ръчно свити цигари с надпис „Cartel“. След това, придружен от тримата полицаи, подсъдимият влязъл в служебния автомобил, с който бил откаран в Участък „Надежда“ към РУ - Сливен, където подсъдимият с Протокол за доброволно предаване от 24.10.2019 год. предал процесните вещи.

Видно от протокола за доброволно предаване, съставен на 24.10.2019 год. подс. Р. заявил, че цигарите свива ръчно сам, тъй като никъде не работи, а пенсията му от починалата му съпруга била на стойност 160,00 лева (л. 12 от ДП).

Видно от заключението на изготвената по делото физико - химична експертиза на предадените от подс. Р. вещи, общото тегло на тютюна възлиза на 0,344 кг., а общият брой на цигарите, които представляват цигари по смисъла на ЗАДС, възлиза на 730 броя. Според заключението на вещото лице изследваният тютюнев материал отговаря на определението на от чл. 12, ал. 1, т. 1 от ЗАДС за  „Тютюн за пушене (за лула и цигари)“, както и че тютюнът е годен за консумация и може да се използва за пушене във вида, в който е представен (л. 43 – 46 от ДП).

Видно от заключението на изготвената по делото съдебно - оценителна експертиза стойността на доброволно предаденото количество тютюн с тегло 0,344 кг. е 34,40 лева, а стойността на предадените 730 къса цигари без акцизен бандерол с надпис „Cartel” е 273,75 лева (л. 49 – 55 от ДП).

Видно от приложената по делото справка за съдимост, със споразумение по НОХД № 1236/2019 год. по описа на РС- Сливен, влязло в сила от 10.10.2019 год. подс. М.М.Р. бил осъден за това, че на 27.03.2019 год. държал акцизни стоки (0,224 кг. нарязан тютюн за пушене на лула и 1040 къса цигари) без бандерол - престъпление по чл. 234, ал.1 от НК, като му било наложено наказание „Лишаване от свобода” за срок от една година, изпълнението на което на основание чл. 66, ал. 1 от НК било отложено за изпитателен срок от три години (л. 12 – 14 от делото).

Видно от приложената по делото справка от Агенция „Митници“ на подс. Р. били издадени два броя наказателни постановления, а именно: 1) НП № 88/2017 год. издадено от Началника на Митница – Бургас за нарушение на чл. 120, ал. 2 от ЗАДС за това, че на 09.06.2016 год. в дома си държал акцизни стоки без бандерол – 17 броя найлонови торбички, съдържащи по 20 къса ръчно напълнени цигари – общо 340 къса цигари и на основание чл. 120, ал. 2 от ЗАДС му било наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 250,00 лева, като НП влязло в сила на 13.06.2017 год. и 2) НП № 2296/2018 год. издадено от с.д. Директор на ТД Южна морска за нарушение на чл. 120, ал. 2 от ЗАДС за това, че на 01.06.2018 год. в дома си държал акцизни стоки без бандерол – 19 броя найлонови пликчета, като 18 броя пликчета съдържащи по 20 къса цигари, 1 броя пликчета съдържащи по 11 къса цигари – общо 371 къса цигари, и на основание чл. 120, ал. 4 вр. ал. 2 от ЗАДС му било наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200,00 лева, като НП влязло в сила на 26.02.2019 год. (л. 15 – 20 от ДП).

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, взети в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото. В показанията на всички свидетели разпитани на досъдебното производство, за които беше дадено съгласие от страна на подсъдимия да не се разпитват, а да се ползват непосредствено протоколите от проведените разпити, се съдържат отделни елементи, касаещи процесния случай. От показанията на свидетелите П.Н.П., Г.Д.Я. и Д.Х.П. се установява, че на 24.10.2019 год. са получили сигнал от ОДЧ, че в кв. „Надежда“ на ул. „Д.В.“ неизвестно лице продава ръчно свити цигари; че видели подс. Р., който свивал цигари, като при проведената беседа с него, същият заявил, че закупил тютюн и свивал цигари, които продавал, защото пенсията му била малка и не му стигала. От показанията на тези свидетели се установява още, че подс. Р. отишъл с полицейските служители в Участък „Надежда“ към РУ – Сливен, където с протокол за доброволно предаване предал тютюна и свитите от него цигари. Показанията на свидетелите П.Н.П., Г.Д.Я. и Д.Х.П. са логични, безпротиворечиви и като такива съдът ги кредитира изцяло. Нещо повече, свидетелите пресъздават това което са възприели лично, същите са служители в РУ - Сливен и не се намират в никакви близки или родствени отношения с подсъдимия.

Съдът кредитира и прочетените по реда на НПК заключения на вещите лица, изготвили физико - химичната експертиза и съдебно - оценителната експертиза, тъй като няма основания да се съмнява в компетентността и безпристрастността им.

Съдът кредитира и писмените доказателства, събрани в хода на досъдебното производство и съдебното производство, имащи значение за изясняване на обстоятелствата по делото, прочетени и приобщени към делото по реда на чл. 373, ал. 1 вр. чл. 283 от НПК, предявени на страните по съответния процесуален ред и не оспорени от тях.

Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

С деянието от описаната фактическа обстановка подсъдимият М.М.Р. е осъществил състава на престъплението чл. 234, ал. 3, т. 1 вр. ал. 1 от НК, тъй като на 24.10.2019 год. в гр. Сливен, държал акцизни стоки (0,344 кг. нарязан тютюн за пушене на лула и цигари, на стойност 34,40 лева и 730 къса цигари с надпис „CARTEL”, на стойност 273,75 лева, общо на стойност 308,15 лева) без бандерол, изискван по силата на чл. 28, ал. 1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (чл. 28, ал. 1„Тютюневи изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски складове и обекти само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка”); чл. 2, т. 2 и чл. 64, ал. 4 от Закона за акцизите и данъчните складове (чл. 2, т. 2„На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия”, чл. 64, ал. 4„Бандеролът се поставя върху потребителската опаковка по начин, от който да е видна обозначената върху него информация и който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване, като бандеролът за тютюневите изделия може да бъде поставен също и по начин, който гарантира, че не може да бъде премахнат от потребителската опаковка, без да бъде повреден”), като случаят е немаловажен и деянието е извършено повторно.

Безспорно е установено, че е налице квалифициращият елемент от състава на престъплението, а именно деянието си подсъдимият М.М.Р. е извършил в условията на повторност. Видно от приложената по делото справка за съдимост на подс. Р., същият е извършил деянието по настоящото дело, след като е бил осъден с влязло в сила на 10.10.2019 год. споразумение по НОХД № 1236/2019 год. по описа на СлРС за извършено престъпление по чл. 234, ал. 1 от НК, като му било наложено наказание „Лишаване от свобода” за срок от една година, чието изпълнение на основание чл. 66, ал. 1 от НК било отложено за изпитателен срок от три години (л. 12 - 14 от делото).

Възражението на защитника на подс. Р., че в случая се касае за маловажен случай е неоснователно. Съгласно разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК, „маловажен случай“ е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по - ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. В настоящия случай е безспорно установено, че подс. Р. е наказван три пъти за деяния от този вид – два пъти по административен ред и веднъж с влязло в сила споразумение. Следва да се има в предвид, че второто НП, а именно НП № 2296/2018 год. издадено от с.д. Директор на ТД Южна морска е влязло в сила на 26.02.2019 год. и един месец след това – на 27.03.2019 год. подс. Р. е извършил престъпление по чл. 234, ал. 1 от НК, за което е наказан с влязлото в сила споразумение по НОХД № 1236/2019 год. по описа на СлРС. Последното е влязло в сила на 10.10.2019 год. и само две седмици след това подс. Р. извършва престъплението по чл. 234, ал. 3, т. 1 вр. ал. 1 от НК, за което е образувано настоящото наказателно производство. Съдът намира, че в подс. Р. има изградени трайни престъпни навици в извършването на деяния от този вид, като наложените му до този момент административни наказания и наказания по НК не са изиграли своята роля за поправянето и за превъзпитанието на подсъдимия. Поради изложеното съдът счита, че в настоящия случай не може да се приложи разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК, тъй като деянието на подс. Р. не е малозначително и неговата обществена опасност не е явно незначителна.

Деянието подсъдимият е извършил с пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния му характер, всички елементи от състава на престъплението, предвиждал е и е искал настъпването на общественоопасните последици от него.

Като смекчаващи вината на подсъдимия М.М.Р. съдът прецени семейното му положение, липсата на други образувани наказателни дела и оказаното съдействие в хода на досъдебното производство.

Съдът не отчете отегчаващи отговорността на подсъдимия обстоятелства.

Предишното осъждане на подс.  Р. за престъпление по чл. 234, ал. 1 от НК, съдът не прецени като отегчаващо вината му обстоятелство, тъй като то е взето в предвид от законодателя при квалифициране на деянието му по чл. 234, ал. 3, т. 1 вр. ал. 1 от НК.

При определяне вида и размера на наказанието, съдът взе предвид смекчаващите отговорността на подсъдимия обстоятелства (семейното му положение, липсата на други образувани наказателни дела и оказаното съдействие в хода на досъдебното производство). Отчитайки, че смекчаващите отговорността обстоятелства на подсъдимия са от категорията на многобройни, когато и най – лекото предвидено в закона наказание ще се окаже несъразмерно тежко за него и при липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства, съдът определи наказание на подсъдимия при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК. Ето защо съдът определи наказание на подс. М.М.Р. за извършеното от него престъпление по чл. 234, ал. 3, т. 1 вр. ал. 1 от НК във връзка с чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК - наказание „Лишаване от свобода” за срок от шест месеца, което да изтърпи при първоначален общ режим.

На основание чл. 68, ал. 1 от НК, съдът приведе в изпълнение наложеното на подсъдимия М.М.Р. наказание по НОХД № 1236/2019 год. по описа на СлРС, а именно „Лишаване от свобода” за срок от една година, което да изтърпи при първоначален общ режим и отделно от наказанието по настоящата присъда.

Така определеното наказание на подсъдимия съдът прецени за максимално справедливо и отговарящо в пълна степен на обществената опасност на деянието и съответстващо на целите и значението на наказанието, визирани в чл. 36 от НК. Съдът счита, че то ще допринесе за поправянето и за превъзпитанието на подсъдимия и ще въздейства възпитателно и предупредително - възпиращо и върху останалите членове на обществото.

На основание чл. 234, ал. 5 от НК съдът отне в полза на държавата предмета на престъплението, а именно: 0,344 кг. нарязан тютюн и 730 къса цигари, оставени на съхранение в ОД на МВР - Сливен с Приемо-предавателен протокол № 1094/07.02.2020 год.

След влизане в сила на присъдата, предмета на престъплението да се унищожи.

На основание чл. 124, ал. 7 от ЗАДС, препис от присъдата след влизането й в сила, следва да се изпрати на ОД на МВР - Сливен, с оглед предприемане на действия по унищожаване на предмета на престъплението, съгласно ЗАДС и препис до ТД „МРР“, отдел „МРР-Южна морска“ – Бургас и Митническо бюро  - Сливен, за сведение.

Съгласно правилата на процеса подсъдимият М.М.Р. беше осъден да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 218,30 лева (двеста и осемнадесет лева и тридесет стотинки) в полза на бюджета на държавата по сметка на ОД на МВР – Сливен.

Съгласно правилата на процеса подсъдимият М.М.Р. беше осъден да заплати направените по делото разноски в размер на 80,00 лева (осемдесет лева) в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Сливен.

Ръководен от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: