Решение по дело №1571/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 165
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20194110201571
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр.В. Търново, 10.03.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновският районен съд, четвърти състав, в публично заседание на 17.01.2020 г. год., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ ХАДЖИТАНЕВ

 

при секретаря Десислава Димитрова като разгледа докладваното АНД № 1571 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на Т.В.И. с ЕГН:********** против Наказателно постановление № 19-1275-001471 от 17.07.2019  г., издадено от Началник група към ОДМВР Велико Търново, сектор "Пътна полиция"  Велико Търново, с което за нарушение на чл. 5, ал. 3, точка 1 от ЗДвП са наложени административните наказания "глоба" в размер на 500 лева и наказание „лишаване от право да се управлява МПС“ за шест месеца.

         В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично, не се явява  представител. Депозирано е становище от младши адвокат Г.И.Г. – ВТАК, процесуален представител на Т.В.И., който обжалва процесното наказателно постановление, като излага съображения, че същото е незаконосъобразно поради множество допуснати процесуални нарушения на процедурата по установяване на употреба на алкохол от лице, което управлява МПС.

         Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

         Съдът, след като обсъди приобщените по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното :

         Административно наказателното производство е започнало със съставянето на АУАН серия Д, бланков № 583965 от 01.06.2019 г. с актосъставител С.В.С. на длъжност младши автоконтрольор, сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР  -  гр. Велико Търново, в присъствието на свидетеля Й.Г.Д..

         В АУАН се установява, че на 01.06.2019 година в 11:20 часа в град Велико Търново на кръстовището на ул. „С. *** в посока към улица „Никола Габровски“ Т.В.И. е управлявал лек автомобил с марка „Форд Фокус“ с номер на рама WFOPXXGCDP8R19778 без регистрационни табели, поставени на определените за целта места. Установена е концентрация на алкохол в кръвтана И. 0.53 промила, измерено чрез обема на издишан от водача въздух в техническо средство „Дрегер Алкотест 7510“ с фабричен номер ARBA-0162 и взета качествена проба на водача в 11:28. Според свидетелите С. и Д. водачът на посоченото МПС е имал мирис на алкохол. Пробата е предявена на водача, но същият е заявил, че не е консумирал алкохол. Водачът не представя СУМПС и контролен талон към СУМПС, тъй като същото е иззето с АУАН Серия Д с бланков номер 0008081 по описа на сектор „Пътна полиция“ - Велико Търново.

 При така установената фактическа обстановка актосъставителят е приел, че е налице нарушение по чл. 5, ал. 3, т.1, пр.1 от ЗДвП.

         Жалбоподателят е подписал акта с възражения, които не са изложени. Не са подавани писмени възражения.

         Въз основа на издадения АУАН, наказващият орган е издал обжалваното наказателно постановление № 19-1275-001471, като е приел изцяло установената в АУАН фактическа обстановка.  При така установеното е прието, че водачът  е управлявал лек автомобил с марка „Форд Фокус“ с номер на рама WFOPXXGCDP8R19778 без регистрационни табели, поставени на определените за целта места. Установена е и концентрация на алкохол в кръвта на И. 0.53 промила, измерено чрез обема на издишан от водача въздух в техническо средство „Дрегер Алкотест 7510“ с фабричен номер ARBA-0162. Издаден е талон за медицинско изследване 0008081.

         В хода на съдебното следствие е разпитан актосъставителят С.В.С. – на 37 години, български гражданин, неосъждан, женен, младши автоконтрольор с висше образование, който потвърди отразеното от него в АУАН със серия Д и бланков номер 583965 и добави, че във въпросния ден с колегата му Й.Д. са били назнчени за автопатрул и са спрели автомобил без регистрационни табели на ул. „Никола Габровски“. При поискване на  документите на водача се оказало, че същите му били отнети предходния ден след извършена проверка за алкохол, която установила наличието на над един промила алкохол. Обяснен е и факта, че на водача на посочения автомобил не са приложени стикери към медицинското изследване, защото не са били налични в цяла България, а не само в област Велико Търново, но И. е приел показанието на техническото средство, а стикери се дават, когато водачът не го приема. Едва тогава му се дават стикери и талон за медицинско изследване, за да отиде до спешното отделение и да даде кръв. Също така, въпреки че не е посочен регистрационен номер на автомобила, същият е бил установен по номер на рама.

          В хода на съдебното следствие е разпитан и свидетел Д., който  потвърди отразеното в АУАН със серия Д и бланков номер 583965.

         В хода на съдебното следствие е направена и справка за нарушител/водач на Т.В.И. с ЕГН:**********, с която се установяват четири съставени акта, два от които по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, едно влязло в сила наказателно постановление и едно връчено такова отново по чл. 5, ал. 3, т. 1.

         След извършена служебна проверка съдът констатира, че АУАН и НП са издадени от оправомощени за това лица в законоустановените срокове и в тази насока не са налице съществени нарушения.

         От представеното копие на заповед 81213-515 от 14.05.2018 година се установява, че актосъставителят може да извършва проверка за наличието на алкохол в кръвта на водачите на МПС, както и че НП е издадено от компетентен орган.

         Актосъставителят и наказващият орган са приели правилна правна квалификация за извършеното от жалбоподателя нарушение, а именно чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗдвП, като съгласно същата се забранява на водачи на МПС да управляват пътно превозно средство под въздействието на алкохол.   

         В депозираното становище от младши адвокат Г.И.Г. с качеството на защитник на Т.В.И. като процесуално нарушение е посочено обстоятелството, че талонът за изследване не е съставен съобразно Наредба 1 от 19.07.2017 година и че е използван образец на вече отменената Наредба 30 от 27.06.2001 година. Различията между двата формуляра са наистина съществени, но освен разпоредбата на чл. 3, ал. 2, изречение последно от разпоредбата, следва да се вземат предвид и преходните разпоредби към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба номер 1 от 2017 година за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози - „§ 25. Бланките на талон за медицинско изследване по приложение номер 1 към чл. 3, ал. 2 от отменената Наредба номер 30 от 2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства (обн., ДВ, бр. 63 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 23 от 2006 г.; отм., бр. 61 от 2017 г.) и на талон за изследване по приложение No 1 към чл. 4, ал. 3, отпечатани преди влизане в сила на тази наредба, се използват до изчерпване на отпечатаните количества.“

         Освен това, не е основателно и твърдението, че не е спазено изискването на чл. 3, ал. 3 от Наредба 1 от 2017 г., а именно, че при съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване по образец съгласно приложение No 1, като той се придружава от осем стикера с номера, съответстващи на номера на талона за изследване и добавена в края цифра от 1 до 8, заради показанията на актосъставителя С.В.С., който в съдебно заседание е разяснил, че е имало период, през който в цяла България е нямало в наличност въпросните стикери и че те се дават, когато водачът на МПС не приема показанието на техническото средство.

         В становището на младши адвокат Г. се твърди, че в талона за изследване не е посочен регистрационният номер на МПС-то, което се доказва, както от предоставения оригинал на АУАН със серия Д и бланков номер 583965 и от обжалваното наказателно постановление, така и от събраните гласни доказателства по делото. Въпреки това, автомобилът е идентифициран не по регистрационни номера, защото въпросният автомобил е нямал регистрационни табели, а по номер на рама, което е строго индивидуализиращ белег за всеки автомобил. Целта на талона за изследване, като част от предвидената в Наредба 1 от 2017 г., действително е да свърже лице, което е управлявало моторното превозно средство с посоченият автомобил, но тук това не е осуетено от липсата на регистрационни табели, защото номерът на рама се вписва в талоните на колата - както в малкия талон, който е бил отнет на И. предният ден, така и в Свидетелството за регистрация – част 1 – голям талон, който горепосоченото лице е предоставило на младши автоконтрольор С.В.С..

         В същото становище се отбелязва като нарушение и фактът, че по делото не е представена заповед на министъра на вътрешните работи съгласно чл. 1, ал. 4 от Наредба 1 от 19.07.2017 г., а именно, че техническите средства, с които се установява концентрацията на алкохол в кръвта, се определят със заповед на министъра на вътрешните работи, след като бъдат одобрени по реда на Закона за измерванията. Следва да се направи уточнение, че заповед на министъра се издава относно видовете технически средства за измерване, а не относно изправността на всяко едно от тях. Предоставено е копие от  резултатите от „Лаборатория за проверка на  анализатори на алкохол в дъха и радар скоростомери“ с рег. номер 3286р-20472 0805/2019 година, от което е видно че използваният в конкретният случай тип на СИ „Дрегер 7510“ с фабричен номер ARBA 0162 е преминал периодична проверка в мястото на постоянно обзавеждане на 30.04.2019 г. Извършената последваща проверка е със срок на валидност 6 месеца, от което се прави изводът, че техническото средство е било годно за употреба към момента на съставяне на АУАН – 01.06.2019 г.

         Правилно наказващият орган е определил приложимата санкционна разпоредба – чл. 174, ал.1, т.1 от ЗДвП и е наложил административни наказания по вид и размер съответни на предвиденото по закон.

         С оглед на събраните по делото писмени и гласни доказателства и   съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено изцяло.

         Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1275-001471 от 17.07.2019 г., издадено от  Началник група към ОДМВР Велико Търново, сектор "Пътна полиция"  Велико Търново, с което за нарушение на чл. 5, ал. 3, точка 1 от ЗДвП са наложени административните наказания "глоба" в размер на 500 лева и наказание „лишаване от право да се управлява МПС“ за шест месеца.

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните, че решението е изготвено и обявено.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: