Определение по дело №439/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 515
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 26 октомври 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200439
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 18.10.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на осемнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:                                             

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 439 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното: 

    

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от В.К.В., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на В..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С.М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд, след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С присъда № 287/02.05.17 г., постановена по НОХД № 793/16 г. на РС Видин и потвърдена с Решение № 151/21.12.17 год. по ВНОХД № 165/17 год. по описа на ОС Видин, В. е бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4 и т. 7 вр. чл. 194, ал. 1 вр.чл. 20, ал. 2 НК, като му е било наложено наказание лишаване от свобода за срок от 1 година при първоначален "строг" режим.

С протоколно определение от 13.03.18г., постановено по ЧНД № 134/18г. на PC - Видин, на основание чл. 68, ал. 1 НК, съдът е привел в изпълнение отложеното по отношение на В. наказание в размер на 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, при първоначален строг режим, постановено му, по НОХД № 131/11г. на PC - ***.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на така определените му наказания, като от 10.01.18г. до 01.04.19г. е изтърпял приведеното му в изпълнение наказание по НОХД № 131/11г. на PC - ***, а след тази дата е започнал да търпи наказанието по НОХД № 793/16 г. на РС Видин.   

До момента от това наказание фактически е изтърпял 6 месеца и 17 дни, от работа му се зачитат 2 месеца и 11 дни, а от предварителен арест 1 ден или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 8 месеца и 29 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 3 месеца и 1 ден.

При тези данни е видно, че осъдения фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка са отчетени средни стойности на риска от рецидив - 65 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните „Отношение към правонарушението“ - с оправдателни нагласи, прехвърля отговорността върху средата и негативното влияние на криминалното обкръжение; „Образование и обучение“ - без образование, неграмотен; „Трудова заетост“ - без професионална квалификация и специфични трудови умения, полагал е нискоквалифициран труд; „Управление на финанси и доходи“ - трудно се справя с покриването на базовите потребности на семейството, основно разчита на социални помощи, част от доходите му са от престъпна дейност; „Умения за мислене“ - разпознава само част от проблемите си, създава ограничен брой алтернативи за разрешаването им. Склонен да действа без да се замисля за възможните последствия. Повтаря допуснатите грешки.

Рискът от вреди за служителите и за останалите лишени от свобода е бил нисък. Нямало е случаи на обидно отношение или агресивно поведение към длъжностни лица. В отношенията с останалите лишени от свобода е избягвал конфликтите и агресивното поведение. Рискът от вреди за обществото е бил нисък и се определя от постановената присъда и характера на извършеното престъпление.

Затова и целите в плана са били насочени към ангажиране с трудова дейност и затвърждаване на трудовите навици, ограничаване на въздействието на затворническата субкултура и съхраняване на социалните контакти, формиране на самокритичност и осъзнаване на последиците от извършените деяния.

В условията на контролирана среда, по време на изтърпяване на наказанието и в следствие на интензивно провежданото корекционно въздействие над осъденото лице, в него се наблюдава положителна промяна в цялостното му поведение.

В. не е склонен да употребява физическа сила при попадане в конфликтни ситуации. Спазвал е реда и дисциплината. Не е създавал проблеми на служителите от НОС и администрацията на затвора.

За времето на престой в Затвора Враца е бил включен в трудова дейност на основание чл. 80 от ЗИНЗС в Хранителния склад и затворническата кухня, като се е справял с всички възложени му задачи. Посещавал е религиозен курс „Християнски ценности“ и е се е включвал в организираните културно-масови мероприятия.

С оглед показаното примерно поведение през 2018 год. е бил награждаван два пъти, а в последствие, със Заповед № 3/10.01.2019г. на Началника на Затвора - Враца, влязла в сила на 28.01.2019 г., режимът на изтърпяване на наказанието му е бил заменен от Строг на Общ. С нова Заповед № 32/20.03.2019г. на Началника на Затвора - Враца, влязла в сила на 11.04.2019г., В. е бил преместен в затворническо общежитие от открит тип „Керамична фабрика“.

По време на престоя в общежитието лишеният от свобода отново е изявил желание да бъде трудово ангажиран и след преминаване на изискуемия адаптационен период е бил преразпределен на Работен обект „Земеделско стопанство“ от 28.05.2019г. Включен е в трудов процес на шест дневна работна седмица, като от 20.08.2019г. е назначен на работа на щат в стопанството, с оглед съвестното и стриктно изпълнение на служебните си задължения.

Според ИСДВР, В. има трайно формирани трудови навици. Изпълнява трудовите си задължения, а при поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Има постигнати позитивни промени и в зона „Умения за мислене“ - разсъждава и анализира ситуациите, в които попада, не взима прибързани решения и поема отговорност за постъпките си, което индикира наличие на изградени умения за самоконтрол и намалява риска от извършване на импулсивни и необмислени постъпки. Изградил е умения за отстояване на собствена позиция и не се подава на отрицателно влияние на средата.

В дефицитната зона „отношение към правонарушението“ се маркира критично отношение към престъпните деяния и деклариране на воля за водене на социално приемлив начин на живот. Изградена е стабилна мотивация за просоциална промяна и нагласи подкрепящи законосъобразно поведение. Регистрират се коректни и етични отношения на работното място и със съкилийниците си, не са маркирани агресивни и гневни изблици при попадане в конфликтна ситуации.

Отношението му към плана е положително, като договорените цели и дейности са изпълнени в пълен обем, което води до намаляване на риска от рецидив. Няма наложени наказания.

Има съхранени социални контакти, жилищно устроен е и е с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне за успешната и адекватна реинтеграция след освобождаване.

Изложеното несъмнено сочи, че с понижените стойности на фиксираните проблемни зони в първоначалната оценка на правонарушителя, както и с промененият профил на нуждите и поведението на осъдения ще бъде постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода, което повишава шансовете на В. за успешно вписване в обществото.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието с остатък от 3 месеца и 1 ден.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на В. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 3 месеца и 1 ден.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО В.К.В., роден на *** г. в гр. ***, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание лишаване от свобода в размер на 1 година, с остатък 3 месеца и 1 ден.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на В.В. изпитателен срок в размер на 3 месеца и 1 ден.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС *** за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: