Решение по дело №1309/2017 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1336
Дата: 13 юли 2017 г.
Съдия: Ванина Симеонова Колева
Дело: 20177040701309
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 май 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

     1336  /    13.07.2017г. ,    гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на петнадесети юни две хиляди и седемнадесета година, в публично заседание в следния състав:

                                     

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.ЧАВДАР ДИМИТРОВ

                                                                     2. ВАНИНА КОЛЕВА

секретар:  Йовка Банкова

прокурор: Мануел Манев

Като разгледа докладваното от съдия Ванина Колева  КАН дело № 1309 по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

         Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба, подадена от М.И.П.,***, против Решение № 685/24.04.2017 г. постановено по анд № 5731 по описа за 2015г. на Районен съд гр. Бургас. С решението е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 15-0769-001718/11.08.2015 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 21, ал. 2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП, на М.И.П. е наложено административно наказание глоба в размер на 400 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Съдебното решение се обжалва като неправилно и незаконосъобразно, като жалбоподателя по касация счита, че при издаване на НП е допусналто съществено нарушение на административнопроизводствените правила. Иска се отмяна на съдебния акт и  НП.

Ответникът по касация, началник група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно уведомен, не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура гр. Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба и потвърждаване на съдебния акт.

Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд гр. Бургас е потвърдил Наказателно постановление № 15-0769-001718/11.08.2015 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Бургас, с което за нарушение на ч. 21, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП, на М.И.П. е наложено административно наказание глоба в размер на 400 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца. За да постанови решението си съдът е намерил, че при издаването на АУАН и НП не са допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените. Намерил е, че не е изтекъл срокът по чл. 34 ЗАНН, поради което е приел, че нарушението е доказано по несъмнен начин и НП се явява законосъобразно издадено.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Възраженията на касатора са неоснователни. Настоящата инстанция споделя мотивите на районния съд довели до потвърждаване на издаденото наказателно постановление, като намира, че са спазени всички предпоставки касаещи неговото издаване.

Законосъобразно органът е провел цялата процедура в административнонаказателното производство. Според чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, за превишаване над 50 км./ч. на разрешената максимална скорост в населено място, водачът на МПС се наказва с глоба в размер на 350 лева и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв. Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДвП, когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак. В чл.21, ал.1 от ЗДвП са посочени стойности на скоростта в км./ч., които е забранено водачът на пътно превозно средство да превишава при избиране скоростта на движение на управляваното от него МПС.

В конкретния случай е безспорно установено, че на 10.12.2014г. П. е управлявала автомобил Хюндай И 30 рег. № А2121ММ. Установено е също, че този автомобил е засечен да се движи в гр.Бургас, на път ПП-І-6,км. 491, до бензиностанция Ромпетрол в посока КПП-1, със скорост 146 км./ч. при разрешена скорост за движение в населено място с пътен знак „В-26” – 90км./ч. Тези факти се установяват от представената по делото снимка направена от техническото средство от която е видно, че именно този автомобил е засечен да се движи. Нарушените правни норми са посочени точно в наказателното постановление и позволяват на нарушителя да разбере в извършителството на какво административно нарушение е обвинен.

Неоснователно е възражението на касационния жалбоподател за липсата на табели, указващи началото на населено място. На съда са служебно известни Протокол относно монтирането на пътни знаци, схема за разположението им в процесния участък, както и справка на Агенция „Пътна инфраструктура” Специализирано звено – Бургас, касаеща  разположението на табела Д11 – гр. Бургас, съгласно която на всеки един от входовете на процесния пътен участък – път І-9 от кв.Ветрен, от АМ „Тракия” и от път ІІІ-6008 от „Лукойл”, в посоката на движение на водачите към гр. Бургас са налични табели Д 11, указващи началото на населеното място, следователно, от който и да е от входовете на гр.Бургас да се влезе, в участъка на км. 491 водачите са вече в рамките на населеното място.

Неоснователно е възражението на касатора, че е лишен от възможността да заплати санкцията със законово облекчение. П. е санкционирана с издаване на процесното наказателно постановление, тъй като електронен фиш се издава, само когато за установеното нарушение е предвидено налагане на наказание глоба, докато за извършване на установеното административно нарушение, наред с наказанието глоба, в санкционната разпоредба на чл. 182, ал.1, т.6 ЗДвП е предвидено и наказание лишаване от право на управление на МПС.

При извършената служебна проверка настоящият съдебен състав установи, че решението на първоинстанционния съд е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение.

Поради изложеното, на основание чл. 221 и чл. 222 от АПК във вр. чл. 63, ал. 1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 685/24.04.2017 г. постановено по анд № 5731 по описа за 2015г. на Районен съд гр. Бургас.

 

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

  2.