Определение по дело №215/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 5110
Дата: 9 ноември 2015 г.
Съдия: Николай Грънчаров
Дело: 20151200100215
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юли 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Решение №

Номер

Година

9.8.2011 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

08.09

Година

2011

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Катя Бельова

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Катя Бельова

дело

номер

20111200100312

по описа за

2011

година

Производство по чл. 530 от ГПК, във вр. с чл. 25 от Закона за търговския регистър.

Постъпила е жалба от „. Е. Ф. Е. ,ЕИК*, със седалище и адрес гр.Б., ул.”А. К.”№ 8 срещу отказ № *0832 от 08.07.2011 г., на АВ. Жалбоподателят счита отказът за незаконосъобразен по изложените в жалбата основания. Поради това, моли съдът да постанови решение, по силата на което да го отмени и да даде задължителни указания на АВ за извършване на исканото вписване.

Съдът, приема, че е сезиран с допустима по ЗТР жалба, депозирана от надлежна страна при наличието на правен интерес, поради което се явява процесуално допустима.Разгледана по същество, е неоснователна.

Съдът, като се запозна с приложените към делото доказателства, мотивите на отказа и доводите в жалбата достигна до следните изводи: Жалбоподателят е депозирал заявление с вх. № *0832 от 04.07.2011 г. с искане до АВ за вписването на промяна в обстоятелствата по партидата на дружеството. Постановен е отказ, като длъжностното лице го е мотивирал с това, че заявеният предмет на дейност, който включва “предоставяне на потребителски кредити в рамките на чл.9, ал.1 от ЗПК” следва да бъде съобразен с изискванията на ЗКИ.

В чл.1 ЗПК е посочено, че закона урежда- изискванията към договора за потребителски кредит; изискванията към преддоговорната информация и начина на изчисляване на годишния процент на разходите при договор по т. 1; правото на потребителите на отказ от сключения договор за потребителски кредит, както и на предсрочно погасяване на задълженията; правото на достъп до извънсъдебни процедури .В чл.9 и сл.от ЗПК законодателят е уредил формата и съдържанието на договора. Не е спорно , че по такъв договор като кредитор по договора може да бъде “физическо или юридическо лице”. От чл.1 и 2 на ЗПК не следва извода , че закона урежда дейността кредитиране като занятие. За да извършва търговска дейност по занятие дружеството жалбоподател трябва да я извършва като постоянна работа, а не да сключва единични търговски сделки със случаен характер. Това предполага, че търговската дейност е източник на постоянен доход . Субекта извършваш такава дейност системно е с цел извличане на печалба. Щом заявеният предмет – “предоставяне на потребителски кредити” ще бъде постоянна дейност на жалбоподателят, то той следва да отговаря на изискванията на ЗКИ . Извършването на кредитиране като предмет на дейност, за да бъде вписана следва субекта да е изпълнил изискванията на ЗКИ. Последният изцяло урежда кои може да извършва такава дейност и при какви условия.

Предвид гореизложеното, съдът счита, че при постановяването на обжалваният отказ не е допуснато нарушение на закона. Ето защо, обжалваният отказ е законосъобразен и следва да се потвърди.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Потвърждава отказ № *0832 от 08.07.2011 г., на длъжностно лице по регистрацията към А. по В. Търговски регистър, постановен по заявление с вх. № *0832 от 04.07.2011 г..

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр. С. в едноседмичен срок от връчването на страните.

Председател: