Решение по дело №15/2022 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 53
Дата: 10 март 2022 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20227270700015
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 10.03.2022г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на четиринадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

                                                                   Председател: Росица Цветкова

                                                                          Членове:  Снежина Чолакова

                                                                                              Бистра Бойн

                                                                          

при секретаря Св. Атанасова и с участие на прокурор С. Александрова при ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Сн. Чолакова КАНД № 15 по описа за 2022г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в  от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на ОД на МВР – гр.Шумен, депозирана срещу Решение № 69/16.12.2021г. на Районен съд – гр.Нови пазар, постановено по АНД № 395/2021г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е отменено Наказателно постановление №  21- 0307-0027/29.09.2021г. на началника на РУ – гр.Нови пазар, с което на Й.Я.Й. ***, на основание чл. 218б, ал. 1 от НК е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева за извършено деяние по чл. 207, ал. 1 от НК.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Поддържа становището, че в хода на административнонаказателното производство вмененото на Й.Й. нарушение е установено с категоричност, но същото не съставлява „маловажен случай“ на административно нарушение, както неправилно е приел районният съд. Поради това отправя искане за отмяна на процесното съдебно решение и за потвърждаване на наложеното на лицето административно наказание. В съдебно заседание ОД на МВР – гр.Шумен се представлява от главен юрисконсулт И.С., която поддържа жалбата по изложените в нея съображения. Отправя и претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

Ответната страна, Й.Я.Й. ***, депозира писмен отговор чрез адвокат Т.Д.от Адвокатска колегия – гр.Шумен, в който аргументира становище за неоснователност на касационното оспорване. В съдебно заседание ответникът се явява лично и с адвокат Т.Д.от ШАК, която оспорва жалбата и отправя искане за оставяне в сила на атакувания с нея съдебен акт. Претендира присъждане на разноски за производството пред касационната инстанция.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима и основателна, поради което отправя искане за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 21.06.2021г. около 18.00ч. в гр. Нови пазар, свидетелят А.Ф.В.изтеглил от банкомат на банка „У.Б.“ в гр. Нови пазар, парична сума от 200 лв., която му била изплатена в четири банкноти по 50 лв. и отишъл в намиращият се наблизо обект на „У. Б.“, за да си плати сметките. Парите сложил в джоб на дрехите си. Когато влязъл в магазина и решил да плаща, установил, че парите ги няма. Разбрал, че ги е изтървал по пътя от банкомата до магазина. През това време по същия път минал ответникът Й.Й., видял парите на земята, навел се и ги взел, след което тръгнал с тях. Извършените от последния действия били възприети от свидетелката Й.Х.– служител на „Виваком“, която впоследствие разказала на А.В.какво се е случило с парите му. Пострадалият тръгнал по улицата, но тъй като не познавал извършителя на описаното деяние, не успял да го открие. Поради това по-късно подал жалба в полицията.

Още същия ден по подадената жалба била извършена проверка от служители в РУ – гр.Нови пазар, които след установяване на името на лицето, започнали неговото издирване. Лицето било установено и призовано да се яви в участъка. На 30.06.2021г., при посещението и разпита му, Й. Й. заявил, че е намерил парите, но не е знаел, че трябва да ги предаде в полицията. На същата дата бил изготвен и протокол за доброволно предаване, като паричната сума била предадена в същия номинал банкноти. На 06.07.2021г. паричната сума била върната на пострадалото лице.

По случая била образувана преписка в РП - Шумен, № 2702/2021г., която приключила с постановление за отказ да се образува досъдебно производство с № 2702/03.08.2021г. Въз основа на въпросното постановление за отказ впоследствие било издадено процесното наказателно постановление, в което било описано извършеното от Й.Й. нарушение, изразяващо се в това, че на 21.06.2021г. в град Нови пазар, пред офис на „Виваком“ намерил чужди движими вещи, парична сума в размер на 200 лв., собственост на А.В.и в продължение на една седмица до 28.06.2021г. не съобщил за това на собственика или на властта. Посочено било, че вещта е възстановена на пострадалото лице, а стойността и е под 2 минимални работни заплати.

При така установената фактическа обстановка районният съд е приел за безспорно установено, че Й.Й. е намерил чужди движими вещи - парична сума от 200 лв., собственост на А. В. от с. Изгрев, и в продължение на една седмица не е съобщил за тях на собственика или на властта, което поведение разкрива признаците на престъпление по чл. 207, ал. 1 от НК. Съдебният състав е счел също, съобразявайки приобщените по делото писмени и гласни доказателства, че деянието е извършено умишлено от лицето. За да достигне до този извод съдът е отчел и заключението на вещото лице по назначената съдебно-психиатрична експертиза, сочещо, че към инкриминираната дата лицето е могло да разбира свойството и значението на извършеното, и да ръководи постъпките си. Независимо от това, предходният съдебен състав е заключил, че осъществената деятелност по чл. 207, ал. 1 от НК и наказуема съгласно чл. 218б, ал. 1 от НК, съставлява „маловажен случай“ по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. В тази връзка съдебният състав е съобразил поведението на лицето, финансовото му състояние и обстоятелството, че Й.Й. не е осъждан, нито е освобождаван от наказателна отговорност по ч. 78а от НК. С оглед на това, въззивният съд е отменил атакувания пред него правораздавателен акт.

Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият състав на съда съобрази, че решението е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на неговите правомощия.

При извършената проверка за правилността на атакуваното съдебно решение касационният състав намира, че районният съд е достигнал до правилен извод за „маловажност“ на описаното в НП провинение. От събраните по делото доказателства е установено по категоричен начин, че деятелността на ответника в настоящото производство формално притежава всички признаци от престъпния състав, визиран в чл. 207, ал. 1 от НК. Предвид стойността на предмета на посегателството обаче и неговото възстановяване, същата подлежи на санкциониране по административен ред /по аргумент от чл. 218б, ал. 1 от НК/. В тази връзка, напълно се споделя становището на районния съд относно наличието на субективния елемент на престъплението, доколкото по делото е била назначена и изслушана съдебно-психиатрична експертиза, заключението по която, сочещо възможност за формиране на вина от страна на дееца към процесния период, не е било оспорено от страните. За деянията от категорията на процесното, съгласно чл. 424, ал. 1 от НК се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, с произтичащото за наказващия орган задължение да установи по категоричен начин виновното извършване на нарушение от конкретно лице, съблюдавайки специфичните правила на ЗАНН, сред които несъмнено попада и извършването на преценка за „маловажност“ на конкретната противоправна деятелност. Видно от съдържанието на оспореното пред районния съд наказателно постановление, наказващият орган е преценил, че са налице основания за ангажиране на отговорността на дееца, излагайки бланкетни мотиви, с които е отхвърлил възможността стореното от Й.Й. да бъде квалифицирано като „маловажно“ по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. В унисон с решаващото становище на предходната инстанция и настоящият съдебен състав приема, че по делото са налице категорични данни, оборващи този извод на наказващия орган. Основополагащи сред тях са тези, свързани с личността на дееца – установява се, че той е неосъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по чл. 78а от НК, което е индиция, че извършеното от ответника има инцидентен характер и не разкрива трайно изградена престъпна нагласа. Този факт и обстоятелствата, при които е извършено деянието, разкриват по-ниска степен на обществена опасност на дееца и на самото му противоправно поведение, в сравнение с обичайните нарушения от този вид. Не следва да бъде пренебрегвано и здравословното, и финансовото състояние на нарушителя, за който се установява, че живее с изключително нисък доход  - пенсия в размер на 304,80 лв. При това положение санкционирането му с предвиденото в чл. 218б, ал. 1 от НК административно наказание, дори и ако бе определено в неговия минимум, би създало крайно утежняващи и неблагоприятни условия за физическото съществуване на лицето и за покриване на разходите за лечение, на каквото, видно от заключението на експертизата, Й.Й. се е подлагал периодично. Целите на индивидуалната и генералната превенция в случая биха били изпълнени с приложение на института на „маловажния случай“ на административното нарушение, до какъвто извод е достигнал и районният съд, обосновавайки извод за незаконосъобразност на процесното НП. В подкрепа на този извод е и факта, че размерът на наложеното административно наказание "глоба" за осъщественото нарушение надхвърля стойността на паричната сума, предмет на същото.

Поради изложеното касационната жалба не може да бъде уважена, а оспореното съдебно решение следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

При този изход на спора, основателна се явява своевременно заявената претенция за присъждане на разноски в полза на ответника за производството пред касационния съд. В настоящото производство Й.Й. е бил представляван от процесуален представител – адвокат, който му е оказал безплатна правна помощ на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата. Поради това в полза на адвокат Т.Д.от ШАК – процесуален представител на ответника, следва да бъдат присъдени деловодни разноски в размер на 300 /триста/ лева, представляващи адвокатско възнаграждение, определено при условията на  чл. 38, ал. 2, във вр. с ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата, във вр. с чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, дължимо за осъщественото безплатно процесуално представителство, защита и съдействие на Й.Й. по КАНД № 15/2022г. по описа на Административен съд – град Шумен.

Водим от гореизложеното, Административен съд – град Шумен

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №  69/16.12.2021г. на Районен съд – град Нови пазар, постановено по АНД № 395/2021г. по описа на съда.

ОСЪЖДА ОД на МВР – гр.Шумен  да заплати на Т.Д.– адвокат от Адвокатска колегия – гр.Шумен с адвокатски номер № **********, сумата от 300 /триста/ лева, представляващи адвокатско възнаграждение, определено при условията на  чл. 38, ал. 2, във вр. с ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата, във вр. с чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, дължимо за осъщественото безплатно процесуално представителство, защита и съдействие на Й.Й. по КАНД № 15/2022г. по описа на Административен съд – град Шумен.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

 

         ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 10.03.2022г.