Решение по дело №528/2018 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 ноември 2018 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20187140700528
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

591/19.11.2018 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на шестнадесети ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                                          Председател: Огнян Евгениев

                                                                                             Членове: Соня Камарашка

                                                                                                             Бисерка Бойчева

 

при секретаря П*** В*** и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 528 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №141 от 31.08.2018 г. по АНД № 78 по описа за 2018г. на Районен съд – Лом, с което е отменено наказателно постановление № 60 от 24.01.2018год. на Директора на РДГ – Берковица, упълномощен със заповед №РД-49199/16.05.2011год. на МЗХГ, с което на Г.Р.Р. ***, на осн. чл.266, ал.1 от Закона за горите /ЗГ/ е наложено административно наказание – глоба в размер на 100.00лв., за извършено административно нарушение на чл.213, ал.1,т.2 от Закона за горите.

Касационният жалбоподател Директора на РДГ – Берковица, редовно призован, представлява се от процесуалния си представител старши юрисконсулт Й*** , който поддържа жалбата, навежда доводи за неправилност и незаконосъобразност на решението на първата инстанция поради допуснати нарушения при прилагане на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила, като моли за отмяна решението на въззивния съд и потвърждаване на издаденото НП.

Ответника по касационната жалба Г.Р.Р. ***, редовно призован, се явява лично, като моли за потвърждаване решението на въззивния съд по съображения изложени в него.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, правилно е приложен материалния закон и не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което атакуваното решение следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН жалбата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

След обсъждане на жалбата, доказателствата по делото и становищата на страните, прие следното: касационните основание, които са заявени и поддържани пред настоящата инстанция са за неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила – чл.63,ал.1 от ЗАНН във вр. чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.

В настоящото производство от страните не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

За да постанови обжалваното решение, с което е отменил издаденото наказателно постановление, въззивния състав на Районен съд – Лом е приел от фактическа страна, че на 16.02.2016г. в с.Д*** , общ.Я***, обл.М***, при разтоварване на дърва от товарен автомобил Г*** -*** с рег. №М*** -*** в частен имот на св. З*** З*** били изпратени горски надзиратели при СЗДП ТП ДГС гр.Лом - свидетелите Б*** С*** и Т*** Т*** . При проверката същите установили разтоварени 5 пр. куб.м. дърва за огрев от дървесен вид цер и дъб, които не били маркирани. От собственика на имота св. З*** установили, че дървата са докарани от Г.Р.Р. от когото изискали превозен билет. Тъй като Р. не представил превозен билет била реализирана и административно наказателната му отговорност за извършено нарушение по чл.213, ал.1, т.2 от ЗГ.

За да отмени НП въззивният съд е приел, че в хода на административно наказателното производство при съставяне на АУАН и НП са допуснати съществени процесуални нарушения, които са довели до незаконосъобразност на издаденото НП. Досежно нарушение на правилата предвидени в чл.40 и сл. от ЗАНН касаещи различните групи свидетели, присъствали при съставянето на акта, при извършване и установяване на нарушението и тези по отказа на нарушителя да подпише акта. Наред с това административно наказващия орган при издаване на НП не е изяснил изцяло фактическата обстановка, като не е изпълнил задълженията си по чл.52, ал.4 от ЗАНН, тъй като не е изследвал спорните обстоятелства свързани с това, че част от установената дървесина е била маркирана.

Постановеното решение е правилно, а наведените с касационната жалба доводи са неоснователни.

Въззивният съд е постановил съдебния си акт след като е проявил процесуална активност и е събрал необходимите за правилното изясняване на делото писмени и гласни доказателства. Анализирайки същите по отделно и в тяхната съвкупност, правилно е установил фактическата обстановка и приложимия закон. Правилно и обосновано районният съд е приел, че при реализиране на административно наказателната отговорност по отношение на Р. са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което е отменил НП.

Фактическото обвинение не е доказано от процесуалния закон по несъмнен начин, поради което правилно НП е отменено от въззивния съд, т.к. съгласно Постановление № 10/28.09.1973 г. на Пленума на ВС, т. 7, АУАН няма презумптивна доказателствена сила, а в случая, заради допуснатото съществено процесуално нарушение по чл. 43, ал. 2 от ЗАНН, АУАН не може да изиграе и обвинителната, и констатиращата си функция, като в същото време показанията на свидетелите за основното обстоятелство от предмета на доказване са противоречиви относно обстоятелството каква част от дървесината е била маркирана и каква не, за да се приеме, че транспортирането на цялото количество дървесина е без превозен билет и не води до несъмненост при установяване на деянието и вината на дееца.

Следва да се отбележи, че Районен съд гр. Лом е изследвал всички релеванти за спора обстоятелства, изпълнявай задълженията си визирани в чл.13 от НПК, а именно, че съдът в пределите на своята компетентност е длъжен да вземе всички мерки, за да осигури разкриването на обективната истина.

Доказателствата, събрани в хода на проведеното административно-наказателно производство, са обсъдени поотделно и в съвкупност.

Съдът не констатира допуснати нарушения, както на материалния, така и на процесуалния закон при постановяване на обжалвания съдебен акт. Поради това се налага да се приеме, че обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд е валидно, правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

                                                                       Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №141 от 31.08.2018 г. по АНД № 78 по описа за 2018г. на Районен съд – Лом, с което е отменено наказателно постановление № 60 от 24.01.2018год. на Директора на РДГ – Берковица, като правилно и законосъобразно.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: