Решение по дело №1651/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1178
Дата: 26 октомври 2022 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20227040701651
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  1178

 

гр. Бургас, 26 октомври 2022 г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесети октомври, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

         ЧЛЕНОВЕ: АТАНАСКА АТАНАСОВА

      ТОДОР ИКОНОМОВ

При секретар И. Г.  и с участието на прокурора ДАРИН ХРИСТОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 1311/2022г.

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от „М Транс“ ЕООД, с ЕИК: *********, чрез процесуален представител адв. С.К., против Решение № 151/16.07.2022 г., постановено по НАХД № 234/2022г. по опис на Районен съд гр. Несебър.

 С решението е потвърден Електронен фиш серия Г № 0038263 от 24.06.2021г., с който на основание чл. 638, ал. 4 вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 вр. чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховане КЗ/, на „М Транс“ ЕООД, с ЕИК: *********, е наложено административно наказание - имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди/ лева за административно нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

Касаторът иска отмяна на съдебното решение и отмяна на електронния фиш. Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон. Според него съдът  е дал неправилна правна квалификация в съдебния си акт, доколкото е налице разминаване в посоченото в обжалвания електронен фиш и в съдебния акт — по специално в оспорения електронен фиш е посочено чл. 483 ал. 1 т. 1 /което обаче касае отговорност на собственик - физическо лице/ във вр. с останалите текстове от закона, което е достатъчно основание за отмяна на оспорения електронен фиш. Намира, че в конкретния случай не е възможно да се ангажира отговорността на дружеството чрез ползвания в случая подход — чрез съставяне на електронен фиш, доколкото само се твърди, че е налице нарушение, осъществено от движещо се МПС, което не е документирано. Би следвало на управителя на дружеството да бъде съставен акт за установяване административно нарушение, след което при спазване процедурата по ЗАНН да бъде издадено наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът не изпраща представител. С писмена молба, подадена на 20.10.2022г., процесуалният му представител поддържа жалбата и направените с нея искания. Допълва, че доверителят му не е бил уведомен за прекратяването на договора за застраховка „ГО“, както и че последният е бил прекратен незаконосъобразно. Претендира присъждане на разноски, направени пред две съдебни инстанции- 800лв. за адвокатско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас намира, че съдебното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е  основателна.

С електронния фиш е наложена имуществена санкция за това, че „на 24.06.2021г., в 11:34 часа, в гр.Несебър, на ул."Хан Крум", като законен представител ЮЛ собственик на движещо се, управлявано МПС- товарен автомобил „ИВЕКО 35 Ц 11“ с рег.№ А3844НТ, регистрирано в РБългария и не е спряно от движение, не е сключил задължителна застраховка ГО. Нарушението е установено и заснето с автоматизирано техническо средство САИРН m*Spee Det 2D № SD2D0032“.

Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ и е приложена санкционната норма на чл.638, ал.1, т.2във вр. с чл.461, т.1 от КЗ.

Съдът е приел, че при издаване на електронния фиш не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и че материалният закон е приложен правилно.

Преценил е като неоснователни възраженията, касаещи описанието на нарушението и приложимия процесуален ред, по който е проведено административно наказателното производство. Посочил е, че  в текста на електронния фиш (с отразяване на състоянието на автомобила „движещо се“) се съдържа минимално изискуемото съдържание за описание на нарушението по чл.638, ал.4 от КЗ.

Разгледал е предвидения специален ред за установяване на нарушения с автоматизирано техническо средство - чл.647, ал.3 от КЗ, според който, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Посочил, че налагането на административно наказание глоба или имуществена санкция с електронен фиш е допустимо единствено по чл. 638, ал. 4 и ал. 6 от КЗ и то само при управление на МПС, какъвто е настоящият случай.

Настоящият състав на съда изцяло споделя съображенията, изложени по възраженията на настоящия касатор.

Намира обаче, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалният закон.

Нормата на чл.638, ал.4 от КЗ предвижда налагане на санкцията по ал.1 на собственика на моторното превозно средство. В случая собственик на процесното МПС е търговското дружество „М Транс“ ЕООД.

Според словесното описание на нарушението в електронния фиш, санкцията е наложена на лице, което в качеството на законен представител не е сключило договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“- Т.И.У..

Това лице не може да бъде субект на нарушението, защото не е собственик на превозното средство.

Едновременно с това за нарушението е наложено административно наказание имуществена санкция, каквато санкция според нормата на чл. 83, ал.1 от ЗАНН, се налага на юридически лица и еднолични търговци.

Така описано деянието не е и съставомерно,  защото закона не предвижда възможност за ангажиране на административнонаказателната отговорност на законния представител на ЮЛ, собственик на превозното средство.

Предвид изложеното съдът намира, че обжалваното решение следва да бъде отменено, а по същество- да бъде отменен електронния фиш.

Предвид изхода на спора следва да бъде уважено искането на жалбоподателя за присъждане на разноски, за две съдебни инстанции, които са своевременно поискани и доказани в размер на 800лв.

Затова  и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 151/16.07.2022 г., постановено по НАХД № 234/2022г. по опис на Районен съд гр. Несебър И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия Г № 0038263 от 24.06.2021г., с който на основание чл. 638, ал. 4 вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 вр. чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховане /КЗ/, на „М Транс“ ЕООД, с ЕИК: *********, е наложено административно наказание - имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди/ лева за административно нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

ОСЪЖДА ОД на МВР гр.Бургас да заплати на „М Транс“ ЕООД, с ЕИК: *********,представлявано от Т.И.У. сума в размер на 800,00 лева /осемстотин лева/, представляваща направени по делото разноски.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: