Решение по дело №653/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 602
Дата: 28 юли 2020 г. (в сила от 25 август 2020 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20204520200653
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ………

28.07.2020 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенски районен съд, седми наказателен състав, в публично заседание, на двадесет и трети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                  

Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря Дарина Илиева,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 653 / 2020 год., по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на М.С.И. против Наказателно постановление № 18-1085-001141 / 29.05.2018 год. на началника на Сектор ПП при ОД на МВР – Русе, с което за нарушение на чл.104а от ЗДвП на основание чл. 183, ал. 4, т. 6 от с.з. е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лева. Излагат се доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление и се иска от съда да го отмени.

Въззиваемата страна в писменото си становище до съда счита, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Русенска районна прокуратура не изпраща представител и също не взема отношение по случая.

Като съобрази изложените доводи, прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление и анализира събраните по делото доказателства, съдът намира за установено, следното:

Жалбата е допустима, т.к. е подадена в законоустановения срок от процесуално легитимирано лице.

Разгледана по същество е неоснователна.

На 06.05.2018 год. около 17:20 часа в гр.Русе жалб.И. управлявала лек автомобил „Пежо” с рег.№ Р 71-53 ВМ по бул. „Ген.Скобелев”. На кръстовището с ул.“Борисова“ била забелязана от свид.С.Г. – младши автоконтрольор към ОДМВР – Русе, че разговаря по мобилен телефон, без устройство, позволяващо използването му без участие на ръцете. Затова била спряна за проверка и срещу нея бил съставен АУАН, а впоследствие било издадено обжалваното наказателно постановление.

Тази фактическа обстановка съдът приема за установена от събраните гласни и писмени доказателства.

АУАН е съставен от оправомощено за това лице, в присъствието на нарушителя и на свидетел. Спазено е изискуемото от закона задължително съдържание. Същия е подписан от актосъставителя, свидетеля и нарушителя. Въз основа на това и вземайки предвид факта, че при издаване на наказателното постановление са отразени констатациите направени в АУАН и че стриктно са спазени изискванията на ЗАНН, съдът намира, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до отмяната на крайния акт на наказващия орган.

В конкретния случай от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че жалб. И. е извършила нарушението, за което е подведена под административнонаказателна отговорност.

Видно от показанията на свидетеля С.Г., същият лично е възприел как при управление на МПС, жалбоподателката използва мобилен телефон, без устройство, позволяващо използването му без участие на ръцете.

Наложеното наказание е правилно определено по вид и размер, който е фиксиран от закона и не подлежи на индивидуализиране.

С оглед изложеното наказателното постановление се явява законосъобразно издадено и следва да бъде потвърдено.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-1085-001141 / 29.05.2018 год. на началника на Сектор ПП при ОД на МВР – Русе.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Русе, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: ……………………