Разпореждане по дело №4675/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 141
Дата: 4 януари 2019 г.
Съдия: Свилен Иванов Жеков
Дело: 20185530104675
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

Районен съдия Свилен Жеков, докладчик по гр.д.  № 4675/2018 г. на Старозагорския районен съд, в закрито заседание на 04 януари 2018 г., като взе предвид, че производството е по реда на глава ХХV ГПК и на основание чл. 312, ал. 3 ГПК, намери следното:

         В срока по чл. 312, ал.2 ГПК е постъпила молба от ищцата по делото, с която взема становище по указанията на съда, дадени с разпореждането за насрочване, по отговора на исковата молба и по доклада. Със същата молба от ищцата по делото, се оспорва представения с отговора на ответника протокол от 19.07.2018 г. и длъжностните разписания от 05.04.2018 г. и 01.06.2018 г. по отношение датата на съставянето им като в тази връзка е поискан разпит на свидетел. Направено е и искане за допълване на доклада на съда с възражението – „липса на посоченото в заповедта за уволнение фактическо и правно основание за прекратяване на трудовия договор“. В тази връзка съдът намира следното:

         1/ Искането за допълване на доклада на съда с възражението - „липса на посоченото в заповедта за уволнение фактическо и правно основание за прекратяване на трудовия договор“ е неоснователно. Това т.нар. възражение на ищцата представлява правен извод, който ще бъде изведен или не с решението по делото, а не релевантен факт от значение за предмета на доказване по делото. Докладът по чл. 146 ГПК е свързан със задължението на съда служебно да съдейства на страните за изясняване на делото от фактическа и правна страна, както и с последиците от несвоевременно извършване на процесуалните действия от страните. Съдът трябва да даде на страните указания кои са релевантните за спора факти, как се разпределя доказателствената тежест и за кои твърдяни факти, не сочат доказателства. Обстоятелства по делото са всички факти, в т.ч. относно преюдициалните правоотношения, от които произтичат претендираните права и възражения, които съдът включва в доклада по делото съгласно  чл. 146, ал. 1, т. 1 ГПК. Кои са тези факти съдът определя от твърденията на насрещните страни въз основа на правната квалификация на всички права, претендирани от ищеца и насрещните права и възражения на ответника съгласно  чл. 146, ал. 1, т. 2 ГПК и от отговорите на въпросите и указанията по чл. 145, ал. 1 и ал. 2 ГПК. Казаното не се отнася за правни изводи или субективни права, които не се доказват, а се извеждат от установените по делото факти. Предназначението и функцията на доклада е да обезпечи правилността на изводите на съда относно релевантните за спорното право факти и да гарантира съответстващите им правни изводи. Поради това искането за допълване на доклада е неоснователно, тъй като това „възражение“ представлява правен извод.

         2/ Доказателственото искане за допускане до разпит на свидетел във връзка с оспорване на датата на съставяне на длъжностните щатни разписания представени с отговора на исковата молба е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение. Посоченото оспорване и доказателственото искане в тази връзка е направено във връзка с твърдение в становището по доклада по делото за липса на съкращаване на заеманата от ищцата длъжност към датата на връчване на предизвестието. Твърдения за липса на реално съкращаване на заеманата от ищцата длъжност не са въведени в исковата молба и тяхното въвеждане едва със становището по чл. 312, ал. 2 ГПК не е допустимо. В доклада по делото е изяснено на ищцата, че делото ще се гледа по направените в исковата молба възражения за незаконност на уволнението, като те са изброени последователно съобразно фактическите твърдения в исковата молба. Възражение за незаконност на уволнението поради липса на реално съкращаване на щата към датата на връчване на предизвестието за прекратяване на трудовото правоотношение и фактическо твърдение в тази връзка не е направено. Поради това съдът няма да разглежда възражения, които не са въведени с исковата молба, а посредством становището по доклада на съда се прави домогване за въвеждане на нови факти в процеса.

         3/ По направеното оспорване на протокол от 19.07.2018 г. съдът ще се произнесе след неговото уточняване от ищцата по делото. Следва обаче да бъде изяснено на ищцата, че по правната си същност протоколът представлява частен свидетелстващ документ, който се ползва само с формална доказателствена сила, ако е подписан. Съответствието на съдържащата се в такъв документ информация с реално осъществилите се в живота факти се преценява от съда по вътрешно убеждение, формирано въз основа на целия относим доказателствен материал. При частните документи оспорването по чл.193 ГПК е единствено оспорване на тяхното авторство. Освен това не е ясно защо ищцата оспорва посочения протокол при положение, че в исковата молба не са въведени доводи за неспазена предварителна закрила по чл. 333 КТ.                         

                                              

         Така мотивиран, Старозагорски районен съд

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането за допълване на доклада по делото.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането за допускане до разпит в качеството на свидетел на Бялка Тонева Божинова.

 

ОТЛАГА произнасянето по направеното оспорване на протокол от 19.07.2018 г. до неговото уточняване от ищцата.

 

         Разпореждането да се съобщи на страните.

 

        

РАЙОНЕН СЪДИЯ: