Решение по дело №997/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1506
Дата: 3 октомври 2019 г. (в сила от 3 януари 2020 г.)
Съдия: Тихомира Георгиева Казасова
Дело: 20194520100997
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                        №1506

гр. Русе, 03.10.2019 год.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Русенски районен съд, ХI - ти граждански състав в публично заседание на двадесет и пети септември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 Председател: Тихомира Казасова

 

при секретаря Станка Иванова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №997 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

З.С.М. твърди, че Прокуратурата на Република България е  нарушила правата му, гарантирани от Конституцията на Република България. От постановление на РРП, входирано на 24.01.2019г. по пр.пр.№4523/2018г. узнал, че е проследяван и сниман против волята му. По този начин ответникът нарушил личното му пространство и гражданските му права, довело до негативни изживявания. Поддържа, че е претърпял неимуществени вреди, които оценява на 2000 лева.

Моли съда да постанови решение, с което да осъди Прокуратурата на Република България обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 2000 лева.

В срока по чл.131 от ГПК, ответникът – Прокуратурата на Република България е депозирала отговор на исковата молба, в който навежда възражение за недопустимост на претенцията, което свързва с липса на правото на иск на ищеца. Излага доводи досежно неоснователността на иска.

Сочи, че отговорността на Прокуратурата би могла да се ангажира по чл.2 и чл.2б от ЗОДОВ, но в случая не били налице основанията, визирани в правните норми, тъй като твърдяните действия били осъществени от трети лица.

Съобразявайки становищата на страните, събраните по делото доказателства по вътрешно убеждение и приложимия закон, съдът прие за установено от фактическа страна, следното:

С оглед установяване обстоятелствата, изложени в исковата молба е изискана преписка №4523/2018г. по описа на РРП, образувана по жалба на З.М.. Към преписката са приложени две неясни черно-бели снимки, вероятно на камера. В констативен протокол от 15.11.2018г. (лист 28 от преписката) е пояснено, че при проверка на адрес в с.Семерджиево, ул.“Добруджа“№1, полицейски служители при Второ РУ – гр.Русе установили монтирана камера на входната врата, „като камерата е фалшива, бутафорна, имитация на истинска…., не прави видеозаписи, има кабел, който не е вързан никъде…“. С постановление от 24.01.2019г., РРП отказала да образува досъдебно производство и прекратила преписката. Постановлението е потвърдено на 07.03.2019г. от РОП.

В о.с.з. е допуснато изменение на иска, чрез неговото увеличение за сумата 5000 лева.

Установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

С оглед изложените в исковата молба обстоятелства и формулиран петитум, съдът приема, че е сезиран с иск с правно основание чл.49 ЗЗД.

Тъй като претенцията на ищеца се основава на твърдение за осъществени незаконосъобразни действия, извършени от служители на ответника, с които са нарушени конституционните му права, уредени в чл.32, ал.2 от Конституцията („Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, освен в предвидените от закона случаи.“), предвид факта, че визираните в правната норма нарушения не са включени в ЗОДОВ, то правната квалификация е тази по чл.49 ЗЗД. Извън изрично уредените в ЗОДОВ хипотези за отговорност на държавата за действия на администрацията и правозащитните органи, деликтната отговорност за вреди от други действия и бездействия се реализира по общи ред (в този смисъл Определение №359/10.10.2017г. по ЧГД №3020/2017г. на ВКС, ІІІ г.о.)

Съгласно чл.45 и следващите от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, като вината на увреждащия се предполага до доказване на противното. Обезщетение се дължи за всички вреди – имуществени и неимуществени, явяващи се пряка и непосредствена последица от увреждането. За успешно провеждане на претенцията с правно основание чл.49 ЗЗД ищецът следва да ангажира доказателства, относно предвидения от закона фактически състав на непозволеното увреждане – виновно противоправно поведение от страна на ответника (изразяващо се действие или бездействие на лице, на което Прокуратурата е възложила някаква работа), претърпени вреди и техния размер, причинна връзка между поведението на ответника и настъпилия вредоносен резултат. В този смисъл са и дадените от съда указания в доклада по делото.

Молителят претендира обезщетение за неимуществени вреди, претърпени от незаконосъобразни действия на служители при ответника, изразяващи се в проследяване и снимане против волята му. В хода на производството не са ангажирани доказателства в подкрепа на твърденията, изложени в исковата молба. От материалите по преписка №4523/2018г. по описа на РРП е видно, че са направени снимки на камера, монтирана до входната врата на имот в с.Семерджиево, ул.“Добруджа“№1. Липсват каквито и да е данни ищецът да е проследяван или сниман против волята му, както и такива, водещи до извод за наличие противоправно поведение от  лице, на което ответникът е възложил някаква работа. Не са ангажирани и доказателства за наличие на неимуществени вреди, явяващи се пряка и непосредствена последица от твърдяното поведение.

Изложеното води до извод за неоснователност на претенцията за търсене отговорност за вреди от непозволено увреждане.  

Мотивиран така, съдът

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ОТХВЪРЛЯ, като неоснователен, предявения от З.С.М., ЕГН ********** срещу Прокуратурата на Република България иск за заплащане сумата 5000 лева – обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на действия на ответника.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд – гр.Русе в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: