Решение по дело №1205/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 24
Дата: 13 януари 2020 г. (в сила от 13 януари 2020 г.)
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20197150701205
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

                   24/13.1.2020г.

 

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК,  II състав в открито съдебно заседание на дванадесети декември през две хиляди и деветнадесетата година в състав:

 

СЪДИЯ : ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                                                                                  

при секретаря АНТОАНЕТА МЕТАНОВА, като разгледа докладваното от съдията Петров адм. дело  №1205 по описа на съда за 2019год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

I. За характера на производството, жалбата и становищата на страните:

 

1. Производството е по реда на Глава Десета от Административно процесуалния кодекс, във връзка с чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

 

2. Образувано е по Жалба на М.В.А., ЕГН:**********,***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 19-0367-000154 от 26.08.2019г. на Началник Районно Управление Велинград при Областна дирекция на МВР, Пазарджик, с която спрямо А., за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от Закона за движението по пътищата, на основание чл. 171, т. 1, б. „б“ от ЗДвП е наложена принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водача, до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца.

 

3. Жалбоподателят, счита оспорения акт за неправилен и незаконосъобразен.

Конкретни фактически и правни съображение не се навеждат.

Иска се оспорената заповед да бъде отменена.

 

4. Ответника, Началник Районно управление Велинград при Областна Дирекция на МВР, Пазарджик в депозирано по делото писмено становище поддържа, че жалбата е неоснователна и необоснована.

Сочи се, че А. действително е осъществил процесното противоправно деяние, като е съставен редовен Акт за установяване на административно нарушение, връчен надлежно на неговия адресат, без да са направени възражения.

Поддържат се изцяло фактическите констатации и правните изводи, изложени в оспорената заповед.

Иска се заповедта  да бъде потвърдена.

 

ІІ. За допустимостта:

 

5. Жалбата е подадена в рамките на предвидения за това преклузивен, процесуален срок и при наличието на правен интерес от оспорването, поради което се явява ДОПУСТИМА.

 

III. За фактите:

 

6. Според приобщения по делото Акт за установяване на административно нарушение, серия GA, бл. № 14724 от 24.08.2019г., съставен от Т.Г., на длъжност полицай в РУ Велинград на ОДМВР, Пазарджик, при извършена проверка на 24.08.2019г., около 04:49часа, в гр. Велинград, на ул. “Евлоги Георгиев“ е установено, че М.В.А., управлява личното си МПС след употреба на алкохол в издишания въздух 2,13‰, установено с техническо средство „Алкотест Дрегер АРБА“ с фабричен № 0096, показано на водача. Посочено е още, че Стойков „…лъха силно на алкохол…“.

Издаден е талон за медицинско изследване № 0059301, като водача отказва да бъде изпробван с медицинско и химическо токсикологично изследване и приема показанието на техническото средство.

 

7. Така удостоверените данни са изцяло възприети е възпроизведени в обстоятелствената част на процесната заповед. При тези констатации, противоправното деяние е описано по следния начин „….Водача управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, установено по надлежния ред…“.

8. Представено по делото е Постановление за прекратяване на наказателното производство от 02.09.2019г. по бързо производство вх. 997/2019г. по описа на Районно прокуратура Велинград. Според същото, въз основа на прежде описаните факти и обстоятелства, на М.В.А. е било повдигнато  за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.

Според описанието съдържащо се в обстоятелствената част на постановлението, на 24.08.2019г., около 04:20часа, след получен сигнал за настъпило пътно транспортно произшествие, пред централния вход на хотел „Рич“, на место са пристигнали полицаи, служители на РУ Велинград. Те установили единият от участниците в ПТП (на увреденото МПС), който им заявил, че е видял регистрационния номер на автомобила, посредством който е бил ударен неговия собствен, както и че водача на този автомобил е отседнал в хотел „Двореца“. Служителите на РУ Велинград установили, че водача на този автомобил е  М.А.. Той бил проверен за употреба на алкохол, като техническото средство отчело 2,13‰. А. обяснил, че вечерта на 23.08.2019г., със семейството си, вечерял в заведение за обществено хранене, без да е консумирал алкохол. Около 23:00часа, всички се прибрали в хотела. Там той установил, че няма цигари и отишъл с жена си да си закупи от денонощен магазин. На връщане, пред хотел „Рич“  допуснал процесното пътно транспортно произшествие. След това, той и жена му се прибрали в хотела и понеже бил притеснен от настъпилото произшествие, А. изпил половин бутилка алкохол, легнал си и заспал. Около 04:40 бил посетен от полицаите и проверен за употреба на алкохол. Тези твърдения на А., били потвърдени от неговата жена и неговата тъща.

При тези данни, прокурора от Районна прокуратура Велинград е приел, че обвинението за извършено от А. престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК не е доказано, доколкото не е установено, че към момента на предизвикване на ПТП, той е бил употребил алкохол.  Посочено е че липсват доказателства, които да опровергаят твърдението на жалбоподателя, че е употребил алкохол едва след като се е прибрал в хотелската стая. При това положение е формиран извод, че в случая може само да се предполага, че А. е управлявал собствения си автомобил след употреба на алкохол, а обвинението в извършено престъпление трябва да бъде доказано по несъмнен начин.  В този смисъл, прокурорът се е позовал на принципа „In dubio pro reo“.

 

9. Приобщени по делото са :

- Наказателно постановление № 19-0367-001261 от 10.09.2019г., издадено от Началник РУ Велинград при ОД на МВР, Пазарджик, с което за процесното административно нарушение, на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП са наложени наказания, глоба в размер на 1000,00лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца;

- Талон за медицинско изследване № 0059301, в който е отразено, че А. приема резултата от проверката с техническо средство ;

- Справка за нарушител/водач относно М.А. в която са посочени общо пет наказателни постановления (включително две във връзка с процесния случай) и един фиш.

-  Заповед № 312з-74 от 18.01.2017 г., на Директора на ОД на МВР, Пазарджик, с която служители на конкретно изброени длъжности, включително и Началник Районно управление към Областна дирекция на МВР, Пазарджик, са оправомощени да издават заповеди за прилагане на принудителни административни мерки, по реда на чл. 171, т.1, т. 2, т. 2а, т.4, т. 5б.“а“, т. 6 и т.7 от ЗДвП;

- Заповед № 8121з-1524 от 09.12.2016г. на Министъра на вътрешните работи, с която са определени органите, на които са предоставени правомощия да осъществяват контролни функции по ЗДвП.

- Удостоверение от 23.05.2019г. за периодична проверка на техническото средство „Дрегер 7510“ с фабричен № 0096.

 

IV. За правото:

 

10. Според чл. 171, т. 1, б. „б“ от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач,  който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца; при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл. 174, ал. 4 установените стойности са определящи.

 

12. В случая обаче, в хода на бързо производство вх. №997/2019г. по описа на Районно прокуратура Велинград не е установено, А. да е извършил противоправно деяние, изразяващо се в управление на МПС на 24.08.2019г., след употреба на алкохол.

При липсата на каквито и да е други доказателства в противната насока, ще следва да се приеме, че по делото не е несъмнено и еднозначно установено, на 24.08.2019г. жалбоподателя е управлявал собственото си МПС след употреба на алкохол

Това ще рече, че не е проявена нито една от хипотезите, възведени в прежде цитираната правна норма.

Постановената при това положение заповед за прилагане на принудителна административна мярка е фактически и правно необоснована.

Тя ще следва да бъде отменена.

Ето защо, Съдът

 

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 19-0367-000154 от 26.08.2019г. на Началник Районно Управление Велинград при Областна дирекция на МВР, Пазарджик, с която спрямо М.В.А., ЕГН:**********,***, за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от Закона за движението по пътищата, на основание чл. 171, т. 1, б. „б“ от ЗДвП е наложена принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водача, до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

                       

 

Административен съдия :/П/