Определение по дело №1211/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1700
Дата: 17 юни 2020 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20203100501211
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 17.06.2020г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на седемнадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:        

                                                          

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАКИРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно частно гражданско дело 1211 по описа за 2020г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 1 вр. чл. 414а, ал. 4, пр. II от ГПК.

Образувано е по повод частна жалба на „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК ********* срещу Разпореждане № 7120 от 18.02.2019г. постановено по ч.гр.д. № 16686/2019г. по описа на ВРС, ХХX-ти състав, В ЧАСТТА МУ, с която на основание чл. 414а, ал. 4, пр. II от ГПК е обезсилена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК № 7930/17.10.2019г. в частта й, с която длъжникът е осъден да заплати заявителя съдебни разноски в размер на 325 лв., както и на основание чл. 78 и ал. 3 от ГПК частният жалбоподател е осъден да заплати на „Енерго-Про Продажби“ АД разноски от 100 лв.

В частната жалба са наведени оплаквания за неправилност на разпореждането в обжалваната му част, постановяване в нарушение на процесуални правила, както и в противоречие на задължителна съдебна практика. Изложени са доводи, че доколкото предмет на заявеното вземане в случая е недължимо платена от потребител такса за възстановяване преноса на ел. енергия, начислена при начална липса на основание с ТП от 18.01.2018г., то изискуемостта на вземането за връщане на даденото без основание е настъпила в момента на получаване на сумата от 19 лв. Настъпилата изискуемост от своя страна е основание за съдебно предявяване на вземането, поради което необоснован е изводът, че с поведението си длъжникът не е дал повод за предявяване на вземането. За извършената цесия длъжникът бил уведомен на 15.10.2019г., а действия за плащане на задължението предприел едва на 18.10.2019г. В този смисъл не е налице доброволно плащане от длъжника, възражението по чл. 414а от ГПК е неоснователно, поради което неправилно е обезсилена заповедта в частта относно присъдените разноски. Моли в тази връзка да се отмени разпореждането в обжалваната му част и вместо него се постанови връщане на делото на ВРС с указания за издаване на изпълнителен лист въз основа на влязлото в сила изпълнително основание.

В отговор на жалбата „Енерго-Про Продажби“ АД оспорва доводите в нея. Поддържа доводи, че разрешенията, дадени с ТР № 4/2013г. на ОСГТК са неприложими в случая, доколкото не са съобразени с изменената уредба на заповедното производство в ГПК /Дв, бр. 86/2017г./. Изискуемостта на вземането, предмет на заповедта от друга страна от момента на плащането на сумата е настъпила единствено по отношение на потребителя, а не и по отношение на заявителя – цесионер. Навежда доводи, че инициирането на заповедното производство на следващия ден след уведомяването на длъжника за извършената цесия, без отправена покана и разумен срок за изпълнение и непредоставяне на банкова сметка ***съвестно упражняване на процесуални права и злоупотреба с правото на разноски. Моли в тази връзка частната жалба да се остави без уважение с извод за неоснователност.

При служебна проверка, съдът констатира, че частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 от ГПК срещу обжалваем акт –  разпореждане, което попада в хипотезата на чл. 274, ал. 1, т. 1 от ГПК, от лице с правен интерес от обжалване и удовлетворява изискванията за съдържание по чл. 275, ал. 2 от ГПК, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Производството пред ВРС е образувано по повод заявление от 16.10.2019г. на „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу длъжника „Енерго-Про Продажби“ АД за парично вземане в размер на 19 лв. – платена при начална липса на основание такса за възстановяване преноса на ел. енергия по фактура от 10.04.2019г., заплатена от потребителя Атанас Атанасов Янакиев на 18.01.2018г., което вземане е придобито от заявителя на основание договор за цесия от 24.09.2019г. от потребителя – цедент, за който длъжникът е уведомен по електронен път на 15.10.2019г., както и за съдебни разноски в общ размер от 325 лв.

Съдът е уважил заявлението и на 17.10.2019 г. е издал заповед № 7930 за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК за заявената сума, както и за разноски в размер на 325 лева.

Длъжникът депозирал възражение по чл. 414а, ал. 1 от ГПК срещу заповедта за изпълнение с твърдения, че задължението е заплатено от него изцяло на 24.10.2019г., за което е представил платежно нареждане от същата дата. Възразил също, че не дължи разноски за производството, доколкото с поведението си не е дал повод за предявяване на вземането – на 15.10.2019г. бил уведомен от Атанас Янакиев за извършената цесия; на 18.10.2019г. изпратил пощенски запис за плащане на заявената със заявлението сума; на 21.10.2019г. изпратил на официалния, обявен в ТР имейл адрес на заявителя покана за предоставяне на банкова сметка ***не; на 22.10.2019г. изпратил и нотариална покана с идентично искане, както и по куриер. Изпратените на обявения в ТР адрес на управление на дружеството заявител покани са върнати в цялост, с констатация на връчителя, че на адреса липсва обозначение на наименованието на кредитора. Същевременно, незабавно след получаване на препис от заповедта, съдържаща информация за банкова сметка ***, заплатил дължимата главница, ведно със законната лихва. Така обосновал, че с поведението си „Енерго-Про Продажби“ АД не е дало повод за предявяване на вземането, поради което не дължи разноски за производството. Отправил в тази връзка искане за обезсилване на заповедта в цялост.

Заявителят уведомен за постъпилото възражение, подал становище, че доколкото длъжникът не е изпълни задължението си до иницииране на заповедното производство, с това е дал повод за завеждане на делото и дължи сторените от заявителя разноски.

В обжалваното разпореждане, постановено след Определение по ч.гр.д. № 147/2020г. по описа на ВОС, съдът след преценка на доказателствата по делото приел, че плащането на задължението по заповедта за изпълнение е направено в цялост и в срока по чл. 412, т. 8 от ГПК /в деня на получаване на преписа от заповедта/, както и че с поведението си длъжникът не е дал повод за предявяване на вземането, поради което не дължи разноски /уведомен е за цесията на 15.10.2019г., а заявлението подадено в съда на следващия ден – 16.10.2019г./. Ето защо обезсилил заповедта в цялост съобразно дадените от ВОС указания.

Съдебният състав намира изводите на първоинстанционния съд за правилни.

Цесията е правен способ за прехвърляне на субективни права /вземания/, по силата на който настъпва промяна в субектите на облигационното правоотношение - кредитор става цесионерът, на когото цедентът е прехвърлил вземането си по силата на сключен между тях договор.

Няма спор по делото, че с договора за цесия от 24.09.2019г. потребителят – цедент, платил заявената от цесионера сума от 19 лв. при начална липса на основание, прехвърлил вземането си на заявителя. Вземането произтича от фактическия състав на чл. 55, ал. 1, пр. I от ЗЗД – връщане на получено без основание.

Съобщението за прехвърлянето по чл. 99, ал. 3 от ЗЗД е връчено от предишния кредитор на длъжника на 15.10.2019г., а заявлението инициирало заповедното производство за вземането – подадено от новия кредитор в съда на следващия ден – на 16.10.2019г. Доколкото прехвърлянето има действие спрямо длъжника от деня, когато то бъде съобщено на последния от предишния кредитор /чл. 99, ал. 4 от ЗЗД/, то неотносими към преценката за поведението на длъжника като повод или не за предявяване на вземането, са възраженията на частния жалбоподател основани на факти, настъпили преди този момент в отношенията между стария кредитор и длъжника. Доколкото вземането е предявено от цесионера – заявител на следващия ден след уведомяването на длъжника за извършената цесия, без покана и срок за доброволно изпълнение, както и указание за възможен начин на изпълнение, то съдът приема, че в конкретната хипотеза длъжникът с поведението си не е дал повод за предявяване на вземането. Налице е хипотезата на чл. 414а, ал. 2 от ГПК и на това основание не дължи разноски за производството.

Обжалваното разпореждане е правилно и законосъобразно, а частната жалба като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

С оглед изхода на спора на ответника по частната жалба се дължат разноски.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба на „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК ********* срещу Разпореждане № 7120 от 18.02.2019г. постановено по ч.гр.д. № 16686/2019г. по описа на ВРС, ХХX-ти състав, В ЧАСТТА МУ, с която на основание чл. 414а, ал. 4, пр. II от ГПК е обезсилена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК № 7930/17.10.2019г. в частта й, с която длъжникът е осъден да заплати заявителя съдебни разноски в размер на 325 лв., както и на основание чл. 78 и ал. 3 от ГПК частният жалбоподател е осъден да заплати на „Енерго-Про Продажби“ АД разноски от 100 лв.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК ********* ДА ЗАПЛАТИ на „ЕнергоПро Продажби“ АД, ЕИК ********* сумата от 240 /двеста и четиридесет/ лева, представляваща съдебни разноски в производството по частната жалба.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване, по аргумент от чл. 274, ал. 4 от ГПК.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                

                                                                                           2.