Определение по дело №108/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260113
Дата: 23 февруари 2021 г. (в сила от 3 март 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200108
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 23.02.2021г. в състав:

 

                                                                             Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                    

с участието на секретаря ХРИСТИНА ЦЕКОВА

и прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ

като разгледа докладваното от АГНЕСА СТАВАРОВА

ЧНД N 108  по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Ц.Т.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр.Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Ц.Т.И..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № Л-2638/03.12.2020 г. С. С. М.  - инспектор "РД" изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

От становището на администрацията при ОЗ-Враца се установява, че на осъденото лице Ц.Т.И. е осъден с присъда по НОХД № 163/2006г. на ОС 0С - Враца по чл.116 ал.1 т.5 и 6 НК на 18 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

    Начало на наказанието - 15.11.2006г. Фактически изтърпял – 14 години, 3 месеца, 8 дни.   Всичко изтърпял – 15 години, 1 месец и 12 дни.           Остава за изтърпяване – 2 години, 10 месеца и 18 дни.

    Доказателствата сочат, че осъденият Ц.И. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

    Първоначална обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди. Заложени цели в плана на присъдата,сочени в доклада са следните:

    При първоначалната оценка е регистриран висок риск от рецидив - 98т.

 В профила на криминогенни нужди дефицитни зони са:

    - настоящето правонарушение - извършил е убийство;

    - отношение към правонарушението - формирани криминални нагласи, лабилна мотивация към позитивна промяна;

    - взаимоотношения - към него са полагани формални грижи и контрол, което е допринесло за девиацията му;

    - образование и обучение - дефицити с грамотността;

    - управление на финансите и доходите - не се справя с управлението на финансите;

    - начин на живот и обкръжение - контактува основно с криминални лица;

    - злоупотреба с алкохол - основната причина за криминализирането му;

    - умения за мислене - не разпознава проблемите си и не ги разрешава правилно.

    Рискът от вреди е висок за служителите и за останалите лишени от свобода,защото лишеният от свобода има ниския праг на самоконтрол и себевладеене,отличава се с високата степен на агресивна готовност и склонността му към безразсъдно и рисково поведение. Рискът от самонараняване и суицид е нисък. Рискът от вреди за обществото е висок, с оглед на извършеното насилствено правонарушение.

    Заложените цели в първоначалния план на присъдата са свързани с дефицитните зони: "настоящо правонарушение", "нагласи", " взаимоотношения",    "обучение и образование", "управление на финансите", начин на живот и обкръжение" и "умения за мислене".

 

    Предишна оценка на промените в профил на нуждите, настъпили по време на изпълнение на наложеното наказание и поправително въздействие.

    При направените междинни преоценки на риска от рецидив е констатирано постепенно понижение на числова стойност от 98 точки до 68 точки. Рискът от рецидив е понижаван от висок на среден. Отчетени са положителни промени в зони "отношение към  правонарушение",  "обучение и образование", "управление на финансите" и "умения за мислене".

    При препланиране на присъдата са заложени задачи, с цел постигане на промяна в дефицитни зони "умения мислене", начин на живот и обкръжение, отношение към правонарушението и злоупотреба с алкохол. Поставените задачи са свързани с: поставяне на основни цели за бъдещето му, разпознаване на проблеми и подходи за избягването им, осмисляне на отношението  си към приятелския кръг, приучване към ред и спазване на правила, приемане на отговорност за собственото поведение и признаване на вредното влияние на алкохола.

    Рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата е понижен до среден. Отчетено е , че не е проявявал агресивно поведение и липсват конфликтни прояви с негово участие. Рискът от вреди за самия него е нисък.

    Рисът от вреди за обществото през проверения периодостава среден. Обуславя се от извършеното насилствено престъпление. Отключващ фактор е употребата на алкохол.

 

    В справката е направено съпоставяне на настоящите оценки на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение плана на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

    При направената последна ревизия на оценката е отчетено,че числовата стойност на рискът от рецидив се понижава на 68 точки, което е в границите на средното ниво. Анализът показва общо понижение с 30 пункта спрямо първоначалната оценка. Отчетени са положителни промени в зоните нагласи, трудова заетост и умения за мислене.

 

    В условията на контролирана среда рискът от вреди остава със средни стойности за служителите на затвора и останалите лишени от свобода. Липсват конфликтни прояви с негово участие, но се отчита вида на правонарушението, за което търпи наказание. Рискът от вреди за обществото също е среден,предвид характера на престъплението за което е осъден.  

В резултат на преживените ограничения в затвора и проведената корекционна  дейност при лишения от свобода е отразено,че се наблюдава положителна тенденция за промяна в начина на мислене, овладяване на импулсивното поведение и нагласа за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаването му. В по-пълна степен осъзнава вината си. Разпознава проблемите и осъзнава факторите допринесли за тях. Насочва се към търсене на по-адекватни начини за решаването им. Поставя си ясни и реалистични цели за бъдещето си.

    Лишеният от свобода Ц.И. изтърпява наказание лишаване от свобода за първи път. Поведението му в МЛС през годините е било променливо. Продължителният престой /над 14 години/ в затворническа среда е оказал както положително, така и негативно влияние. Първоначалният период от изтърпяване на наказанието е бил по-проблемен в сравнение с последните години. Показвал е апатия към допълнителните дейности за осмисляне на свободното време. Въпреки неграмотността му, не е проявявал желание за образование. Избягвал е участията в организираните мероприятия. За пръв път през 2014г. е започнал да проявява интерес към колективните дейности. През 2015г. е изявил желание за включване в  образователен процес и е записан за ученик в първи клас. От тогава до приключилата учебна 2018-19г. е бил сравнително редовен в посещенията на училищните занятия. Показва дисциплинираност и старание. Активен е и в извънкласните форми и дейности /конкурси, състезания и инициативи/, за което е награждаван няколко пъти с писмена похвала от училищното ръководство. Усвояването на материала е белязано от трудности, поради ниския интелектуален капацитет. В резултат на това, интересът му към продължаване на образование е  понижен. Стремежът му е насочен предимно към възможности за ангажиране с трудова дейност с цел по-успешна ресоциализация.

    За престоя си в затвора Враца е бил разпределен в Пета група, където пребивава продължителен период. Заема среден статус, но с авторитет, без да се стреми към лидерски позиции. За кратко преминава през 8-ма група, а в последната година е в  трета група, където се вгражда безпроблемно. Има толерантно отношение към  останалите лишени от свобода. Избягва конфликтни ситуации. Причина за преместването му в групата е избягване на негативното влияние от страна на други лишени от свобода.

    По време на изтърпяване на наказанието си, лишеният от свобода И. е допускал режимни нарушения, но към момента няма действащо наказание. Награждаван е 6 пъти за периода от 2015-17г. последните му награди са както следва:

    - заповед № 91 от 29.03.2018г. - удължено свиждане за срок до 4 часа - 2 ч.

    - заповед № 300 от 27.09.2018г. - извънредна хранителна пратка

    - заповед № 397 от 12.12.2018г. - удължено свиждане за срок до 4 часа - 3ч.

    - заповед № 645 от 25.03.2020г. - писмена похвала

    - заповед № 1887 от 28.08.2020г. - извънредна хранителна пратка.

    През последните години лишеният от свобода И. е показвал положително отношение към плана на присъдата, като засилва своята активност при реализирането му. Показва стремеж да спазва режимните изисквания. Не създава проблеми на служителите от НОС и администрацията на затвора. В резултат от  показаните положителни промени на 06.06.2018г. режимът му е заменен от строг на общ.

    През 2019г. е подал молба за преместване в ЗООТ. Началника на затвора Враца е отказал преместване в ЗООТ керамична фабрика със заповед № Л-1477 от 04.10.2019г. на основание чл.64 ал.2 вр ал.1 от ЗИНЗС. Лишеният от свобода оспорва заповедта в законови определения срок. С решение на ОС Враца от 07.01.2020г. е потвърдена заповедта на началника на затвора Враца. Тази ситуация оказва негативно емоционално влияние на лишения от свобода И.. За опреден период от време е напрегнат, пише жалби, отказвайки първоначално да приеме ситуацията и да осъзнае мотивите на отказа. С течение  на времето се успокоява и приема фактите такива, каквито са и започва да настоява за започване на работа. Дадена му е възможност да работи безвъзмездно по чл.80 от ЗИНЗС в мебелен цех от средата на м.01.2020г. Проявява старание и дисциплинираност. Бързо се учи. В резултат на това му е предложено да работи на щатна длъжност. на тази позиция е до 05.11.2020г. в резултат от намаляване на обема от работа в мебелния цех лишения от свобода И. е включен като ученик към СУ "Мито Орозов" за повиши грамотността си .  Включен в курса по религиозна подкрепа - лектория "християнски ценности" и е редовен ученик.

    Изпълнението на плана на присъдата се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. Отношението на лишения от свобода И. към плана на присъдата е положително, като се отчита факта, че проявява активност в неговото реализиране. В тази връзка успешно завърши три корекционни програми. Първата е "овладяване на гнева" проведена за периода от 26.11.2019г. до 10.12.2019г. като основната цел е формиране на умения за справяне с  гнева и агресията, респективно - намаляване на вероятността от  извършване на повторно престъпление. Втората е "подготовка живот на свобода", проведена за периода от 23.09.2020г. до 02.10.2020г., чиято основна цел е подкрепа  на нагласите и инструменталната готовност на правонарушителя за повторно включване в институционални, социални и междуличностни отношения. Третата е  "умения за мислене свързана с характера на извършеното настоящо правонарушение. Задачите заложени в плана на присъдата се изпълняват - има формирани трудови навици и е ангажиран с трудова дейност, в голяма степен е осъзнал вината си, преосмислил е миналото си поведение и изявява желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот, поддържа позитивни контакти с близките си. Участието му в трудова дейност, образователен процес и корекционни програми показват устойчива промяна в поведението на лишения от свобода И..

    По време на престоя си в затвора лишения от свобода И. има моралната и материална подкрепа от близките си. Регулярно прави свиждания. Получава пощенски записи, които успява да разпределя съгласно месечните си нужди.През продължителния период на изтърпяване на наказанието лишения от свобода И. постига промени,които са положителни,свързани с осъзнаване на собствените дефицити  и изразява желание да ги промени. Разбира причините за попадането му в Затвора.  Има положителна тенденция в нагласите и  готовност да се впише в обществото. Наличието на подкрепа от близките  му и добро жилище, повишава шансовете на лишения от свобода И. за успешно реализиране в обществото.

    Гореизложеното становище,изготвено от служебните лица,имащи пряко впечатление от корекционното въздействие върху осъдения от  изпълнението на задачите в плана към присъдата,дават основание на съда да приеме,че с поведението си осъдения е дал доказателства за своето поправяне.Изготвената оценка на риск от рецидив е със значително намалени нива,преодолял е проблемните зони с дефицитни стойности,свързани с умението за мислене,риск от вреди за обществото и за служителите,като са отречени социални намерения за противоправни прояви.Посочено е в доклада,че в резултат на проведената работа с лишения от свобода И.,последният проявява критично отношение към извършеното престъпление,разпознава вредите,които е причинил с поведението си,дистанцира се от проблеми и избягва конфликти, придобил е трудови умения,избира алтернативи за преодоляване на проблемни ситуации,поставя си реалистични цели за повишаване  нивото на образование,участва в масови мероприятия,има примерно поведение без дисциплинарни наказания.Отразено е в доклада ,че е със запазени социални контакти,поради което обобщително е посочено,което се предлага на съда,че са налице обстоятелства,доказващи поправянето на лишеният от свобода при условията на чл.439а НПК.

Следва да се отбележи,че съдът приема да са налице доказателства за това,че осъденият е дал доказателства за своето поправяне и може да се направи извод за положителната му промяна по време на изтърпяване на наложеното му наказание"лишаване от свобода".

    Предвид гореизложеното и наличието на кумулативните предпоставки за изтърпян минимум от наказанието и доказателства за променена личност в положителна насока, съдът намира, че молбата за УПО е основателна.

 

Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения Ц.Т.И. - роден на ***г***, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, неженен, с начално образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН ********** от изтърпяване на остатъка от наложеното наказание лишаване от свобода от 18 години, определено с присъда по НОХД № 163/2006г. на 0С - Враца, с остатък от наказанието в размер на  2 години, 10 месеца и 18 дни.

 

    На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Ц.Т.И.  изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно две години, десет месеца и осемнадесет дни.

 

    НА ОСНОВАНИЕ чл.70, ал.6 вр с чл.42а, ал.2 т.1 НК през изпитателния срок НАЛАГА пробационна мярка "задължителна регистрация по настоящ адрес", с периодичност два пъти седмично, която да се изпълнява в с.***.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Червен бряг – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Ц.Т.И..

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: