Определение по дело №546/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 ноември 2021 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20217200700546
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Русе, 16 ноември 2021 год.

Административен съд Русе, четвърти състав, в закрито съдебно заседание на шестнадесети ноември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                          СЪДИЯ: Галена Дякова

след като разгледа докладваното от съдията административно дело № 546 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 107, ал. 3 от Закона за автомобилните превози, във вр. чл. 166, ал.4 от АПК (Административно-процесуален кодекс).

Производството по делото е образувано по жалба на Д.  И.Д. ***, представляван от пълномощник – адв.Д. Т.С. от АК В.Търново, за спиране на предварителното изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № РД-14-2157/14.07.2021г. на Директора на Регионалната Дирекция „Автомобилна администрация“ Русе, потвърдена с Решение № РД-14-2157/3/ 11.08.2021г. на Заместник изпълнителния директор на ИА“Автомобилна администрация“.

С оспорената заповед която на основание чл. 107, ал. 1 вр. чл. 106а, ал. 1, т. 3, б. "б" и чл. 106а, ал. 1, т. 4, б. "в" и ал. 2, т. 1 и т. 3 от Закона за автомобилните превози е разпоредено временно спиране от движение на МПС до заплащане  на наложената с наказателно постановление , издадено въз основа на АУАН № 291971 от 13.07.2021г. глоба, чрез сваляне и отнемане на 1бр.табела с регистрационен № ВТ 7914 КР на МПС  Мерцедес Спринтер 316 ЦДИ, собственост на „Феникс 2“ ООД гр.Свищов  и временно отнемане на свидетелството за управление на МПС №********* и контролния талон към него  с № 7189710 на Д.  И.Д. за срок от 1г.

С жалбата е направено искане за спиране на предварителното изпълнение на заповедта на основание чл. 166, ал. 2 от АПК.

Искането за спиране на изпълнението на заповедта за налагане на принудителна административна мярка е процесуално допустимо – изхожда от лице, адресат на оспорения административен акт. Разгледано по същество искането за спиране изпълнението е неоснователно, поради следното:

Заповед за прилагане на ПАМ № РД-14-2157/14.07.2021г. на Директора на Регионалната Дирекция „Автомобилна администрация“ Русе, е издадена на основание чл. 107, ал. 1 вр. чл. 106а, ал. 1, т. 3, б. "б" и чл. 106а, ал. 1, т. 4, б. "в" и ал. 2, т. 1 и т. 3 от Закона за автомобилните превози, като съгласно специалната норма на чл. 107, ал. 3 от ЗАвП обжалването й не спира нейното изпълнение. Независимо че няма изрично посочване, освен ако съдът постанови друго, по силата на т. р № 5/2009 г. разпоредбата на чл. 166, ал. 2 от АПК за спиране на изпълнението на административния акт е обща разпоредба за съдебен контрол, приложима по отношение на всички актове, с които е допуснато по силата на отделни закони предварително изпълнение на административен акт, когато законът не предвижда изрична забрана за съдебен контрол. Приложимият процесуален ред за разглеждане и произнасяне по подаденото искане за спиране изпълнението на оспорената заповед е този по чл. 166, ал. 3, във вр. с ал. 4, вр. ал.2 от АПК.

При липса на регламентирани в ЗАвП материалноправни предпоставки за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на акта, следва да се приложи разрешението, дадено в общата разпоредба на чл. 166, ал. 4 от АПК, предвиждаща, че допуснатото предварително изпълнение на административен акт по силата на отделен закон може да бъде спряно от съда по искане на оспорващия при условията на чл. 166, ал. 2 от АПК, а именно – когато предварителното изпълнение може да причини на жалбоподателя значителна или трудно поправима вреда, която да релевира осезателно застрашаване на частния интерес, като основание за прилагане на обезпечителната мярка. Вредата може да бъде както имуществена – загуба или пропусната полза, така и да се изразява в засягането на неимуществени права и свободи. Изпълнението може да бъде спряно само въз основа на нови обстоятелства. Следователно, за да спре допуснатото по силата на закона изпълнение съдът следва да установи, че то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. В тежест на молителя е да посочи вредите и да представи доказателства за вида им и за вероятността те да настъпят, ако обжалваният административен акт бъде изпълнен преди съдът да се произнесе по неговата законосъобразност. В производството пред съда е представено като доказателство Решение №136/26.10.2021г. по НАХД № 251/2021г. на РС Бяла, с което съдът е отменил НП № 38-0002363 от 17.08.2021г., издадено на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 37а,т.4, пр.2 от Наредба №2 от 15.03.2002г. на МТС. Решението не е влязло в сила.

В настоящия случай в жалбата до съда оспорващият твърди настъпването на значителна и трудно поправима вреда, а именно, че като професионален водач на МПС жалбоподателят не може да упражнява професията си и да реализира доходи. Излагат се единствено доводи, че не е извършено вмененото нарушение. Фактът, че е допуснато предварително изпълнение по силата на закона, по същество означава, че от законодателя е преценено наличието на тези предпоставки, относно съответната категория обществени отношения, по отношение на които е допуснато административното нарушение. Затова не е необходимо от страна на административния орган да бъде правена преценка относно наличието на предпоставките по чл. 60, ал. 1 от АПК в случаите, при които със законова разпоредба е допуснато предварително изпълнение на административния акт.

За да постанови съдът спиране на предварителното изпълнение на наложената ПАМ следва жалбоподателят да представи доказателства, които да докажат, че с налагането на ПАМ за него биха настъпили значителни или трудно поправими вреди. Към жалбата са изложени мотиви в тази насока, но не са представени доказателства. Твърденията на жалбоподателя, че са налице нови обстоятелства, както и че не е извършил вмененото му нарушение също не са доказани, въпреки представеното решение на съда, тъй като същото не е влязло в сила.

При констатираната липса на условия за спиране на допуснатото от закона предварително изпълнение на заповедта, искането следва да се остави без уважение.

По изложените съображения и на основание чл. 107, ал. 3 от ЗАвП и чл. 166, ал. 2 и ал. 4 от АПК, Административен съд – Русе, четвърти състав

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Д.  И.Д. ***, представляван от пълномощник – адв.Д. Т.С. от АК В.Търново, за спиране на предварителното изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № РД-14-2157/14.07.2021г. на Директора на Регионалната Дирекция „Автомобилна администрация“ Русе.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от неговото съобщаване пред Върховния административен съд на Република България.

 

                                       СЪДИЯ: