Определение по дело №1434/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260154
Дата: 17 януари 2022 г. (в сила от 12 февруари 2022 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20201100901434
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 30 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 17.01.2022 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на седемнадесети януари две хиляди двадесет и втора година,  в следния състав:                                                      

          

  СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА    

 

като  разгледа докладваното от съдията т. № 1434 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С молба, подадена от У.С.Б.за А.Л.ПО Е.„А.И.П.” ЕАД чрез процесуалния му представител адв. М.Д., е направено изявление за отказ от предявените искове, предвид постигната между страните извънсъдебна спогодба, и е отправено искане до съда да прекрати производството по делото.

Настоящото съдебно производство е образувано по предявени от У.С.Б.за А.Л.ПО Е.„А.И.П.” ЕАД срещу Н.З.ОК.искове с правна квалификация чл. 26, ал. 1, предл. 1 ЗЗД, чл. 79, ал. 1, предл. 1 ЗЗД вр. чл. 59 ЗЗО вр. чл. 45, ал. 1 ЗЗО и чл. 86, ал. 1 ЗЗД. По делото на 26.07.2021 г. е постановено съдебно решение по същество на спора. Това съдебно решение не е влязло в сила, тъй като срещу него от ищеца е подадена въззивна жалба, която е в процес на администриране и все още не е изпратена и рагледана от Софийски апелативен съд.

От заявеното в подадената молба се установява, че волята на ищеца, изразена от процесуалния му представител пред съда, е да се откаже изцяло от предявените искове, с което свое действие той десезира съда от разглеждане на спора. Това действие е извършено от адв. Д., която е надлежно упълномощена да представлява ищеца в производството, като тя е снабдена и изрично с правомощията по чл. 34, ал. 3 ГПК, част от които е и това да прави отказ от иска. Освен това се установява, че отказът от предявените искове е направен преди решението на СГС да е влязло в сила.

Отказ от иска може да се направи от ищеца във всяко положение на делото. Това може да бъде направено пред съответната инстанция след и след като е постановено решение от съда, но преди то да е влязло в сила, при което съдът следва сам да обезсили решението си. Този извод следва от разпоредбата на чл. 249 ГПК, която настоящият съдебен състав счита, че намира приложение и при заявен отказ от иск. В посочената норма е предвидено, че съдът може сам да обезсили постановеното от него решение, ако преди влизането му в сила страните заявят, че са се спогодили и молят да се прекрати делото. Изявлението и на двете страни за прекратяване на делото, за което се говори в чл. 249 ГПК, по своята същност представлява прекратяване на делото в хипотезата на оттегляне на иска със съгласието на ответната страна. След като законът предвижда, че съдът може сам да обезсили постановеното от него решение при оттегляне на иска със съгласието на насрещната страна, то по аргумент за по-силното основание, това би следвало да бъде възможно и при заявен отказ от иск преди да е влязло в сила съответното съдено решение / в този смисъл е и определение № 57/ 14.02.1977 г., постановено по гр.д. № 300/77 г. по описа на ВКС, II гр.о./. Ето защо и предвид това, че в настоящия случай ищецът е направил отказ от иска преди да е налице влязло в сила решение, за който  не е необходимо съгласието на ответната страна, за да породи правното си действие, то приложение намира нормата на чл. 249 ГПК и съдът следва да обезсили постановеното от него съдебно решение и да прекрати производството по делото.

Така мотивиран, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОБЕЗСИЛВА решение от 26.07.2021 г., постановено по т.д. № 1434/2020 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI – 17 състав.

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д. № 1434/2020 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI – 17 състав,

 

Определението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: