Решение по дело №266/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 370
Дата: 18 юни 2019 г. (в сила от 6 юли 2019 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220200266
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик, 18,06,19г.  

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

  Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното

заседание на  двадесет и трети май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                       

                                                              

                           Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

при секретаря Хр. В. , като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 266/19. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на А.У.Ц.П. ЕООД,      Булстат: *********, представлявано от Г.В.И., ЕГН:**********  против НП N“33-0000211 от 07.12.2018г. на началник ОО „АА” в ГД АИ Пазарджик, с което на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение по чл.8, ал. 1, т.5, б.”а” от Наредба №37 от 02.08.2002г. на МТС.

С жалбата като релевират доводи за процесуално- правна  незаконосъобразност на постановлението, чиято отмяна се иска, което становище и искане се поддържат и писмена защита на упълномощения представител ( от 03,06,19).

Въззиваемата страна,  редовно призована, не изпраща законов или процесуален представител.

Съдът, след като се запозна с доказателствата  по делото, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи:

 През м. ноември 2018г. била извършена от св. Р. *** комплексна проверка по документи на дейността на дружеството-жалбоподател.  В рамките на извършената проверка контролният орган прегледал изисканите и представени документи от дружеството  по извършваната от него учебна дейност за обучение на кандидати за придобиване на правоспособност. От документите установил, че един от автомобилите, с които се осъществявало практическото обучение -учебен автомобил с per. № ****** - Мерцедес от категория М1, предназначен за учебна дейност за категория "В" не отговаря на изискванията да притежава застраховка на местата за сядане в учебния автомобил. При тази констатация съставил против дружеството  процесния акт за нарушение на чл. 8,ал. 1 ,т. 5, б. "а"от Наредба №37 от 02.08.2002г. на МТС.

Актът е надлежно предявен и е връчен препис, а въз основа на него е  издадено и процесното НП.

Против последното се правят доводи за процесуална неизправност, дължима конкретно на липсата на конкретна и ясна дата на извършване на нарушението. Твърдението и съображенията, на които се крепи са основателни. При описание на нарушението в акта е отразена, че на 27,01,18г. била извършена в ОО“АА“ Пазарджик  комплексна проверка на дружеството и съставен КП на 17,11,18г. и „ се установи следното нарушение :“ ПИП на ОД на МВР Пазарджик и ГД - НАП - Пловдив с Разрешение № 3053 от 03.05.2012 г. се установи следното нарушение: 1. Управителя на учебния център "АУЦ - Пазарджик" ЕООД е допуснал учебния автомобил с per. № ****** - Мерцедес от категория М1, предназначен за учебна дейност за категория "В" да не отговаря на изискванията да притежава застраховка на местата за сядане в учебния автомобил“ . При това описание на нарушението ,в което  се съдържат само ясно посочени две дати - 27,01,18г и 17,11,18г. и то като такива на извършване на проверката и съставяне на КП , напълно резонно се възразява, че не става ясно коя е датата на извършване на нарушението. Освен, че има посочени две дати, които са различни и които са отнесени към други събития, нарушението все пак се изразява в използване на един автомобил вучебната дейност без за него да е изпълнено и изискването за сключване на застраховка за местата за сядане. Тоест, релевантен факт в случая е кога е било провеждано практическо обучение с този автомобил и той е ползван без по отношение на него да е изпълнено посоченото изискване.  А дата на която е провеждано с този автомобил практическо обучение не се сочи в акта.

Отделен стои въпросът с това, че в НП констатираната липса на дата е затвърдена и като съдържание то приповтаря това на акта, освен което в него като дата на извършване на проверката се сочи не 27,01,18 , както е в акта, а 27,11,18г. може и грешката да е техническа, но това няма никакво значение след като датите на извършване на проверката и на съставяне на КП са напълно ирелевентни по отношение изискването за датата на процесното нарушение, осъществимо само при ползване на описаното МПС в учебната дейност, каквато дата въобще не е посочена.

Коментираната процесуална нередовност на акта и на НП засягат правото на защита и правят невъзможен контрола върху санкционния акт, тъй като липсата на дата осуетява възможността за проверка дали към сочената такава са били извършени действия, с които е осъществен състава на приписаното нарушение.  Това обуславя директна отмяна на НП.

 Извън това и само за пълнота на изложението, ще се коментира и нарушение на материалния закон. То е по същество и касае липсата на изрично предвиждане за ангажиране на административно-наказателна отговорност при допустителство на този вид нарушение. Както се посочи горе описанието на нарушението е следното „  Управителя на учебния център "АУЦ - Пазарджик" ЕООД е допуснал учебния автомобил с per. № ****** - Мерцедес от категория М1, предназначен за учебна дейност за категория "В" да не отговаря на изискванията …“. Поради това : І. първо - ясно е приписано допустителство. Съгласно чл. 10 от ЗАНН допустителите се наказват само в предвидените в закон или указ случаи. Като се има предвид предложената от наказващия орган правна квалификация за нарушението и санкционната норма ( чл. 178б, ал.7 ЗДвП) , такова изрично предвиждане няма и ІІ. второ- нормата на чл. 8,ал. 1 ,т. 5, б. "а"от Наредба №37 /2002г. поставя процесното изискване към ползваните в учебната дейност МПС, като негов адресат е лицето, което осъществява учебната  дейност - дружеството- жалбоподателя.  Същевременно обаче, при описание на нарушението като допустител на нарушението се сочи управителя на дружеството, което създава още една непреодолима неяснота кому се вменява процесното нарушение (на юридическото лице - УЦ или на неговия управител и представител като физическо лице) . 

Изложените горе съображения дават пълно основание за претендираната отмяна на НП.

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

                                         

                            Р  Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ НП N“33-0000211 от 07.12.2018г. на началник ОО „АА” в ГД АИ Пазарджик, с което на „А.У.Ц.“- Пазарджик ЕООД,  Булстат: *********, представлявано от Г.В.И., е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение по чл.8, ал. 1, т.5, б.”а” от Наредба №37 от 02.08.2002г. на МТС.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: