Решение по дело №10125/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3313
Дата: 9 май 2019 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20151100110125
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 август 2015 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

09.05.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 11.04.19г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 10125/15г. и констатира следното:

Предявен е иск от В. Б. и Н. Б. против П. Г. с правно основание чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС за сумата общо 571 742 лева /съобразно исковата молба и допълнителната молба на ищците от 18.10.18г./.

Предявен е и иск от В. Б. и Н. Б. против П. Г. и П. Г. с правно основание чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС за сумата общо 168 000 лева.

Претендира се и законната лихва върху посочените суми за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

С нотариален акт № 142/16.11.04г. на нотариус Р. Б.- П. Г. е учредил в полза на ищците вещно право: да надстроят – 2 жилищни етажа и 1 тавански етаж /ателиета/ върху двуетажна сграда /в груб строеж/, построена в: УПИ VІ-261, с площ от 434, 5 кв. м., в кв. 237 по плана на град София, р-н „Слатина“, местност „Подуене – Редута“, с административен адрес: град София, ул. Поп Харитон, № 10. Със същият нотариален акт - П. Г. и П. Г. са прехвърлили на ищците собствеността върху: ½ ид. ч. от сутеренния етаж на сградата със застроена площ от 236, 73 кв. м. и ½ ид. ч. от търговски обект „Кафе – Аперитив“ със застроена площ от 52, 33 кв. м., находящ се на партерния етаж, заедно със съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото. С влязъл в сила съдебен акт /решение на СГС І-7 състав от 11.11.13г. по г.д. № 5597 от 11г./ посоченият договор е бил развален /при условията на чл. 87 от ЗЗД/.

Ищците поддържат, че са направили редица подобрения /вложили са средства и труд/ в собствените на ответниците недвижими имоти /терен и сграда/ и претендират тяхното възмездяване – в хипотезата на чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС във връзка с чл. 88, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД.

Исковете са неоснователни:

От една страна:

Обстоятелствата, че: в имотите на ответниците /терен и сграда/ са извършвани СМР-ти и, че процесното надстрояване е било направено са - удостоверени по делото с писмени доказателства /част от административната преписка по приемане на строежа/, с констатациите на приетите по делото техническо-оценителни експертизи /всички извършени след оглед на имота/, както и със събраните в процеса свидетелски показания. Конкретно доказателство в тази връзка е и нотариален акт № 30 от 31.03.10г. на нотариус Р. Б., който удостоверява, че реално надстроеното ателие № 1 е било отчуждено от ищците в полза на трето лице. При липса на други доказателства /в тази насока/ в случая следва да се приеме, че СМР-ти са извършени – от ищците /лично/ или от трето лице /по възлагане от, по поръчка на ищците/.

Принципно - стойността на всички извършени в имота /терен и сграда/ СМР-ти може да бъде претендирана от ищците /независимо от наличието или липсата на съгласие на ответниците да бъдат извършвани строителни дейности/ - с оглед изричният текст на чл. 74 от ЗС /който регламентира конкретна хипотеза на принципното правило по чл. 59 от ЗЗД/.

В случая давността започва да тече /при условията на чл. 114, ал. 1, т. 1 от ЗЗД/ от момента на разваляне на процесния договор, което е било сторено на 20.07.15г. /когато е влязло в сила посоченото по-горе съдебно решение/, а не от момента на извършване на съответните разходи.

Платената от ответниците сума /в размер на общо 18 260 лева – данъци за имота/ не може да бъде приспадната от /прихваната със/ заявените обезщетения /данъците са били дължими от собствениците на имота, каквито именно са се явявали П. Г. и П. Г. към момента на плащането – с оглед развалянето на договора и правилото на чл. 88, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД/.

Получената от ищците сума в размер на 95 000 лева /след продажбата на построеното ателие № 1/ също не може да бъде приспадната от заявените обезщетения /СМР-ти, извършени в този обект не са предмет на делото, посочената сума не е заявена в процеса; същата би могла да бъде приспадната само, ако се претендираше от ищците/.

Възраженията на ответниците в горните връзки са – неоснователни.

От друга страна:

Представените по делото 2бр. нотариални актове /нот. акт № 22 от 08.03.07г. на нотариус Р. Б.и нот. акт № 15 от 26.07.07г. на нотариус Д. Трифонов/ удостоверяват, че: „М.-С.“ ООД е получило целеви банкови кредити /в размер на сумите – 140 000 лева и 75 000 евро/ - за извършване на процесния строеж /с оглед фактическото изпълнение на договора от 16.11.04г./. Приетата по делото тройна техническо-оценителна експертиза установява /а в тази връзка по делото са събрани и писмени доказателства/, че – задължението на дружеството по посочените 2 бр. банкови кредити възлиза на сума в размер на общо 320 723, 73 лева. И двете сделки са били обезпечени с ипотеки върху недвижими имоти: надстройката на процесната къща, сутерена и кафе – аперитива /към момента вече собствени на ответниците с оглед ефекта по чл. 88, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД/. С оглед тези обстоятелства – в случая следва да се приеме, че - разходите /за извършването на СМР-ти до размера на посочените суми/ на практика не са били сторени от /не са „излезли“ от патримониума на/ ищците, а са били направени от „М.-С.“ ООД /т.е. това дружество, а не ищците – принципно се явява легитимирано да претендира процесното обезщетение /до размера на горните суми/ при условията на чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС /или в хипотезата на чл. 59 от ЗЗД/. Във връзка със защитната теза на ищците в горната насока:

Представеният по делото договор за заем от 09.03.07г. /касаещ посочената по-горе сума в размер на 140 000 лева/ бе изрично оспорен от ответниците при условията на чл. 181 от ГПК/ и това оспорване не бе оборено от ищците. Този договор /сам по себе си/ не удостоверява реално предаване /получаване/ на посочената сума /липсва клауза, която да придаде на договора качеството на „разписка“/. Не са представени и други доказателства, които да удостоверят реалното преминаване на сумата в патримониума на ищците.

Независимо от изложеното обаче – горните суми при всички случаи следва да бъдат приспаднати от задължението на ответниците по чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС /без значение дали тези суми са излезли от патримониума на посоченото дружество или от този на ответниците/. Ако такова приспадане не бъде сторено, то правната сфера на П. Г. и П. Г. би се обременила /в противоречие с правилото на чл. 59 от ЗЗД/ с двойно задължение: веднъж към дружеството /за дълга на дружеството към двете банки/ - с оглед наличието на посочените ипотеки и веднъж към ищците /за заявените по делото суми/. С други думи:  при уважаване на процесните искове до размера на горните суми - ответниците биха платили веднъж в полза на ищците и втори път в полза на двете банки /чрез осребряване на ипотекираните недвижими имоти/ за дълга на „М.-С.“ ООД. Такова осребряване в случая предстои да бъде извършено реално доколкото – събраният доказателствен материал установява еднозначно, че процесните кредити не се погасяват /нито от дружеството, нито от ищците/. На практика /в тази връзка/ нито фирмата, нито В. Б. и Н. Б. имат правен интерес да погасяват задълженията към банките, предвид това, че: дълговете на фирмата са гарантирани с ипотека върху чужди /към момента вече собствени на ответниците/ недвижими имоти, а ищците вече са загубили правото си на собственост върху процесните имоти. С други думи – нито фирмата, нито ищците могат да придобият права срещу погасяването на кредитите.

При липса на други доказателства в тази връзка /и при изрично установен факт, че – всички процесни СМР-ти са били извършени реално/ в случая следва да се приеме, че: останалите разходи – до размера на установените от вещите лица суми /извън общата, актуализирана към момента сума по двата банкови кредита/ са били сторени от ищците. С други думи – ищците принципно разполагат с правната възможност да претендират явяващата се разлика /посочената от вещите лица обща сума за всички извършени в имота правни и фактически действия, но именно – след приспадане на актуалната към момента общата сума по двата банкови кредита/.

В случая обаче:

С влязъл в сила съдебен акт /посоченото по-горе решение на СГС, преминало през пълен инстанционен контрол/ е установено /категорично, еднозначно/, че – ищците не са изпълнили точно и срочно /по смисъла на чл. 63 от ЗЗД и чл. 79 от ЗЗД/ поетото с процесния договор задължение, а именно: да извършат в полза на ответниците СМР-ти в собствените им партерен и първия етаж на сградата /за да бъде довършен съществуващият към този момент груб строеж/. Съдебните инстанции са констатирали, че след значителна забава /около 7 години - продължила дори и след удължаване с анекс на първоначално определения срок за изпълнение на СМР-ти/ процесният строеж е останал ненадлежно завършен. Именно заради това – договорната връзка е била развалена /поради неизправност на ищците/ в хипотезата на чл. 87 от ЗЗД. В резултат на това: ответниците на практика не са придобили /след значителна забава и неизправност на ищците/ очаквания /договорения/ фактически и правен резултат по сключената сделка, преминали са през тежко съдебно производство по чл. 87 от ЗЗД и в крайна сметка правната им сфера не е придобила позитив, а напротив - била обременена фактически /с незавършено надлежно строителство/ и правно /след настъпването на ефекта по чл. 88, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД/ с ипотеки на собствените им имоти /които ипотеки на практика засягат реално бъдещата възможност на собствениците да ползват обектите си, предвид предстоящото принудително изпълнение – съобразно изложеното по-горе/. В такава хипотеза не може да се приеме, че е налице обогатяване /фактическо и правно/ на ответниците по смисъла на чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС /доколкото на практика: вложеният от ищците финансов ресурс в имота се покрива от придобитият от ответниците фактически и правен негатив – след развалянето на договора и правният ефект по чл. 88, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД/.

С оглед изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание  чл. 74, ал. 1, предл. 1-во от ЗС на В.И.Б. ЕГН ********** и на Н.А.Б. ЕГН ********** против П.В.Г. ЕГН ********** и П.П.Г. ЕГН **********.

ОСЪЖДА В.И.Б. и на Н.А.Б. да платят на П.В.Г. и П.П.Г. общо 2 010 лева – съдебни разноски.

ОСЪЖДА В.И.Б. и на Н.А.Б. да платят на адвокат Д. 15 690 лева – адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА /минимума по Наредба № 1/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: