Решение по дело №12175/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3217
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 3 май 2019 г.)
Съдия: Галина Георгиева Ташева
Дело: 20181100512175
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 септември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.София,03.05.2019 г.

 В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

Софийски градски съд, Гражданско отделение,ІV-"А"въззивен състав, в открито заседание на петнадесети април  през две хиляди и деветнадесетата година в състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : СТЕЛА КАЦАРОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ : ГАЛИНА ТАШЕВА

                                                                                 мл.с.ПАВЕЛ  ПАНОВ

при секретаря Антоанета Луканова, като разгледа докладваното от съдия Ташева гр.дело № 12175 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

 

                    С решение от 12.12.2017 г. по гр.д. №41817/14 г., СРС, ГО, 60 с-в ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, на чл. 422, ал. 1, вр. чл. 415, ал. 1 ГПК, вр. чл. 266, ал. 1, вр. чл. 79, ал. 1, предл. 1 ЗЗД, че съществува вземане на „С.-К.” ЕООД, ЕИК *******, представлявано от управителя Б.А.И., със седалище и адрес на управление ***, срещу „Л.А.М.Е.Р.“ АД, ЕИК ********, представлявано от изпълнителните директори А.Г.С.и А.А.Г., със седалище и адрес на управление ***, за сумата в размер на 3051,60 (три хиляди петдесет и един лева и 60 ст.) лева, представляваща дължимо възнаграждение за извършени ремонтни дейности, ведно със законната лихва от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение в съда - 28.01.2013 г., до окончателното изплащане на дължимата сума, предмет на издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 29.08.2013 г. по ч. гр. д. № 3440 по описа за 2013 г. на Софийски районен съд, Второ гражданско отделение, 60 състав.

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, на основание чл. 422, ал. 1, вр. чл. 415, ал. 1 ГПК, вр. чл. 86, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 294, ал. 1 ТЗ, че съществува вземане на „С.-К.” ЕООД, ЕИК *******, представлявано от управителя Б.А.И., със седалище и адрес на управление ***, срещу „Л.А.М.Е.Р.“ АД, ЕИК ********, представлявано от изпълнителните директори А.Г.С.и А.А.Г., със седалище и адрес на управление ***, за сумата в размер на 73 (седемдесет и три) лева, представляваща мораторна лихва върху главницата за периода от 02.11.2012 г. до датата на подаване на заявлението в съда - 28.01.2013 г., предмет на издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 29.08.2013 г. по ч. гр. д. № 3440 по описа за 2013 г. на Софийски районен съд, Второ гражданско отделение, 60 състав.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, „Л.А.М.Е.Р.“ АД, ЕИК ********, представлявано от изпълнителните директори А.Г.С.и А.А.Г., със седалище и адрес на управление ***, да заплати на „С.-К.” ЕООД, ЕИК *******, представлявано от управителя Б.А.И., със седалище и адрес на управление ***, направените в исковото и заповедното производства разноски в общ размер на 1179,49 (хиляда сто седемдесет и девет лева и 49 ст.) лева за държавна такса, съдебно удостоверение, депозит за вещо лице и адвокатско възнаграждение.

            Решението е обжалвано с въззивна жалба  на ответника.

Оплакванията на жалбоподателя са,че решението е неправилно и незаконосъобразно.Твърди,че съдът не се произнесъл по всички възражения в отговора на исковата молба.Неправилно съдът приел,че само въз основа на осчетоводяването на фактурите страните са обвързани от договор за изработка.Ищецът не е извършил ремонт на газокар,няма подписан протокол за установяване какви ремонтни дейности са извършени.Само по себе си фактурата не е основание за плащане на цената,няма доказателства за извършена услуга-ремонт.

            Моли решението да се отмени и да се отхвърли исковата претенция Не претендира разноски.

            Постъпил е отговор на  въззивна жалба,с който същата се оспорва.Претендират се разноски.

             Въззивната жалба е допустима. Тя е подадена срещу подлежащ на обжалване акт по чл. 258, ал. 1 от ГПК, в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК, от лице с интерес от обжалването и има съдържание и приложения от тези по приложимите разпоредби на чл.260 и чл. 261 от ГПК.

             Съгласно разпоредбата на чл. 269 от ГПК относно правомощията на въззивния съд, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

              В случая постановеното първоинстанционно решение е валидно и допустимо ,както и правилно.

             На основание чл.272 ГПК СГС препраща към мотивите на първоинстанционния съд които стават част от настоящите мотиви.

              За пълнота следва да се отбележи следното:

              По възражението ,че съдът не се произнесъл по всички възражения с отговора на исковата молба .По всички възражения съдът се е произнесъл.

              От писмените и гласни доказателства,от ССЕ  е установено,че е извършен ремонт на газокара и работата е приета от ответника.Процесната фактура е осчетоводена в счетоводните системи на двете дружества,включена в дневниците за покупки на ответника,който е ползвал данъчен кредит.           

              Само по себе си, отразяването на фактурата в счетоводството на ответното дружество, включването й в дневника за покупко-продажбите по ДДС и ползването на данъчен кредит по същата -представляват недвусмислено признание на задължението и доказват неговото съществуване. В този смисъл именно е и трайната съдебна практика, в т. ч.  решение № 46 от 27.03.2009 г. по т. д. № 454/2008 г., ,решение  №42 от 19.04.2010 г.по т.д.№593/09г.,ТК,ІІ ТО и др.

            След като за сделката е издадена фактура, тя е свидетелстващ документ, който удостоверява материализирано изявление в нея. Сама по себе си фактурата не е основание за плащане цената на една стока.Тя удостоверява задължението на възложителя по договора да заплати уговореното възнаграждение,тъй като е приел работата,одобрил я е и не е упражнил възражение    по отношение на контрахента си.           Цената по сделката, сключена между страните се дължи не защото е издадена фактура, а защото е извършено получаването на описаната в нея стока/работа/, защото тя е доставена.Работата е извършена и приета,поради което е възникнал и факта за вземане за цена на изработеното.

             Не се доказаха твърдяните пороци на първоинстанционното решение ,поради което то като законосъобразно постановено следва да се потвърди.

           С оглед изхода на спора на възиваемата страна се дължат сторените разноски и съдът следва да ги присъди-450 лв.

          Воден от горното съдът

                                       Р  Е Ш  И:

               ПОТВЪРЖДАВА   решение  от  12.12.2017 г. по гр.д. №41817/14 г. ,СРС,ГО-60 състав

             ОСЪЖДА „Л.А.М.Е.Р.“ АД, ЕИК ********, представлявано от изпълнителните директори А.Г.С.и А.А.Г., със седалище и адрес на управление ***, да заплати на „С.-К.” ЕООД, ЕИК *******, представлявано от управителя Б.А.И., със седалище и адрес на управление ***, направените във въззивното производства разноски в размер на 450 лв.за адвокатско възнаграждение.

                      РЕШЕНИЕТО  не подлежи на касационно обжалване .

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ   :

                                                                         

                                                                       

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:1.        

 

 

 

                                                                                                  2.