Решение по дело №327/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 ноември 2012 г.
Съдия: Румяна Бакалова
Дело: 20091200900327
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 31 юли 2009 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер

126

Година

27.06.2006 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

05.19

Година

2006

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Тонка Гогова Балтова

Секретар:

Марлена Миткова Йорданова

Мария дановска Кирил Димов

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Тонка Гогова Балтова

Въззивно гражданско дело

номер

20065100500123

по описа за

2006

година

и за да се произнесе, взе пред вид следното:

С решение № 31/15.03.2006 г., постановено по гр. д. № 73/2006 година, Кърджалийският районен съд е оставил без уважение молбата на Месут Мохамед Мюмюн от гр. Кърджали за промяна на собствено, бащино и фамилно име.

Недоволен от така постановеното решение е останал жалбодателят Месут Мохамед Мюмюн, който го атакува като незаконосъобразно и необосновано.Сочи в жалбата, че имената Месут Мохамед Мюмюн не са осмиващи, опозоряващи или обществено неприемливи и че желае промяна на тези имена с българските имена Мирослав Младенов Маринов, които в не малък период от живота си носел, тъй като самосъзнанието му било българско, чувствал се българин и не желаел да носи турско- арабски имена. Това се потвърждавало, както от факта, че живеел на съпружески начала с етническата българка Петя Момчилова Юркенова, с която имали родено дете- Денис, но и от обстоятелството, че по повод самосъзнанието му и желанието да бъде българин, имал непреодолими противоречия с родителите си. Промяната на българските му имена с турски е станало, когато бил малолетен и без негово съгласие. Когато навършил пълнолетие, пожелал да получи българските си имена, но конфликтите, които желанието му пораждало, го въздържали да започне съдебна процедура. Желанието с жена му било, детето им също да бъде с българските имена Денис Мирославов Младенов. Всеки имал право на самоопределение. Не виждал какви по- важни обстоятелства можело да съществуват от тези. Моли на основание чл. 208 от I ГПК да се отмени решението и вместо него се постанови друго, с което се уважи молбата му като се допусне вместо досегашните турско- арабски имена Месут Мохамед Мюмюн, да носи българските имена Мирослав Младенов Маринов, с които бил известен в средата, в която се движел. Всички негови познати се обръщали към него с името Миро. Сочи доказателства. В съдебно заседание поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата чрез процесуалния си представител я оспорва и моли да се остави в сила решението на първоинстанционния съд.

Въззивният съд като обсъди събраните по делото доказателства по повод и във връзка с подадената жалба, констатира:

Жалбата е подадена в срок от лице, имащо интерес от обжалването, а разгледана по същество е основателна. За да приеме това, въззивният съд съобрази следното:

Производството пред първоинстанционният съд е образувано по молба на Месут Мохамед Мюмюн от гр. Кърджали по чл. 19 от ЗГР за допускане на промяна на собственото, бащиното и фамилното му име. Твърди се в молбата, че по акт за раждане имената на молителя били Месут Мохамед Мюмюн, но желаел да носи имената Мирослав Младенов Маринов, които имал от раждането си до 1991 година, когато бил малолетен и родителите му са решили да носи турски имена. Децата се обръщали към него с името Мирослав и умалително- Миро. И досега съучениците се обръщали към него с тези имена. Живеел на съпружески начала с етническа българска- Петя Момчилова Юркенова, с която имали дете на три години с имената Денис Месут Мюмюн и им предстояло сключване на брак. Желаел да получи българските си имена, тъй като се движел изключително в среда от българи и двамата с жена му желаели детето им да има имена с българско звучене. Близките на жена му се обръщали към него с името Мирослав- Миро.

От приложеното към делото заверено ксерокопие на акт за раждане № 1191 от 12.07.1980 г. на ОНС- Кърджали се установява, че молителят е бил записан с имената Месут Мохамедов Мюмюнов с ЕГН **********, като на 26.05.1991 г. е направено отбелязване на основание § 2 от ЗИБГ, за възстановяване на имената Месут Мохамед Мюмюн. От акта за раждане се установява, че същият е роден на 11.07.1980 г. от майка- Мелиха Мехмедалиева Мурадова и баща- Мохамед Мюмюнов Мурадов.

Установява се също, че удостоверението за завършен четвърти клас с рег. № 74-1/18.2006 г. на ОУ “Васил Левски” гр. Кърджали, е издадено на името на Мирослав Младенов Маринов с ЕГН **********.

Представено е по делото и удостоверение за раждане от 17.02.2003 година на община Кърджали, издадено въз основа на акт за раждане № 0125/12.02.2003 година, на Денис Месут Мюмюн, видно от което родители на същото са: майка- Петя Моомчилова Юркенова и баща- Месут Мохамед Мюмюн- молителя по делото.

От показанията на разпитаните по делото свидетели Петя Юркенова, Веселина Христова и Момчил Петров Юрекенов, които съдът кредитира, се установява, че молителят- жалбодател пред тази инстанция, в училище бил известен с името Мирослав /Миро/, от четири години живее на съпружески начала със св. Петя Юркенова и от това съжителство имат родено дете. Установява се също, че близките роднини на свидетелката Петя Юркенова, се обръщали към молителя с имената Мирослав /Миро/. Самият молител в съдебно заседание пред първоинстанционния съд е обяснил, че се чувства българин, и затова иска да носи български имена.

При тези доказателства по делото съдът намира, че искането на молителя за промяна на собственото, бащиното и фамилното му име, е основателно и следва да се уважи. Разпоредбата на чл. 19 от ЗГР допуска промяна на собствено, бащино и фамилно име, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Установено е безспорно по делото, че молителят още от дете е бил известен между съучениците си с името Мирослав /Миро/, от години наред живее изключително между българи и на съпружески начала с Петя Момчилова Юркенова, двамата имат родено дете, което желаят да носи български имена. С оглед на така установеното, съдът приема, че в случая са налице важни обстоятелства, които налагат промяна на собствено, бащино и фамилно име на молителя така, както са поискани от него. Съдът приема, че тези обстоятелства, са направили лично неудобно и неподходящо за молителя носенето на имената Месут Мохамед Мюмюн. Следва поради изложеното да се допусне исканата промяна като молителя бъде записан със собствено име Мирослав, бащино- Младенов и фамилно име- Маринов, с които имена е бил записан до 1991 година.

Първоинстанционния съд като е стигнал до различни изводи и е оставил без уважение молбата, е постановил неправилно, незаконосъобразно решение, което следва да се отмени и се постанови ново, с което се допусне исканата промяна. Следва препис от решението след влизане в сила да се изпрати на длъжностното лице по гражданско състояние при Община Кърджали за отразяване на промяната в акта за раждане на молителя.

Водим от изложеното и на основание чл. 208 ал. І от ГПК съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯВА решение № 31/15.03.2006 г., постановено по гр. д. № 73/2006 година по описа на Кърджалийския районен съд, вместо което постановява:

ДОПУСКА промяна в собственото, бащиното и фамилно име на Месут Мохамед Мюмюн от гр. Кърджали с ЕГН **********, който да бъде записан със собствено име Мирослав, бащино име- Младенов и фамилно име- Маринов.

Препис от решението след влизане в сила да се изпрати на длъжностното лице по гражданско състояние при Община Кърджали за отразяване на промяната в акта за раждане.

Решението може да се обжалва пред ВКС в 30- дневен срок от съобщението на страните.

Председател: Членове: 1/ 2/