Решение по дело №1260/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260096
Дата: 24 септември 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20204520201260
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

…….

 

гр.Русе, 24.09.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд, Х-ти наказателен състав в публично заседание на ….петнадесети септември……през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                       Председател: РАЛИЦА РУСЕВА

 

при секретаря Олга Петрова и в присъствието на ………………………. разгледа докладваното от съдията  наказателно административен характер дело № 1260/2020 г., за което съобрази, че производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Постъпила е жалба от С.Б.С. ***, против електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2656444 на ОДМВР Русе, с който на основание чл.189 ал.4 вр.чл.182 ал.І т.4 от ЗДвП   е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 400 лева.

Жалбоподателят  моли съда да отмени издадения фиш като незаконосъобразен.

Русенска районна прокуратура не изпраща представител и не взема становище.

Представител на административно-наказващия орган не се явява.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

На 23.06.2018 г. в 09.38 часа, в гр.Русе,  по бул.”България” до бензиностанция „Лукойл” в посока ГКПП „Дунав мост”, чрез дигитална стационарна радарна установка Sitraffic ERS 400, било установено движение на  лек автомобил „Фиат Пунто” с рег. № РК 9094 ВВ, със скорост от 82 км/ч. Доколкото максимално допустимата за този пътен участък скорост била от 50 км/ч, срещу жалб.С., в качеството й на собственик на превозното средство, бил съставен ел.фиш серия К № 2656444, сочещ нарушение по чл.21 ал.І от ЗДвП- управление на МПС с превишена скорост, като стойността на превишението е 32 км/ч.

В производството по обжалване на фиша пред съда се твърди незаконосъобразност поради изтекла давност по чл.34 ал.І от ЗАНН.

Съобразявайки доводите в жалбата и доказателствата по делото, съдът намира същата за неоснователна, а издаденият електронен фиш за правилен и законосъобразен.

Възраженията за изтекли давностни срокове не са основателни.

На първо място, не би могло да се извърши произволно приравняване на АУАН с електронен фиш дори и поради факта, че същите притежават различни законово установени реквизити. Като правна последица, електронният фиш поражда типичните за акт, с който се установява нарушението и акт, с който то се санкционира /т.е. наказателно постановление/.Именно поради това разпоредбата на чл.34 ал.І от ЗАНН е неприложима към фиша, защото тя касае само хипотезата на установяване на административното нарушение.Във връзка с изтъкнатото следва да се посочи, че липсата на реквизит „дата на издаване на ел.фиш” не е порок, макар и да поражда трудности в практиката, а се явява последица от нормативн утвърден от министър на вътрешните работи образец, за което същият е нормативно овластен да стори.И в настоящото производство, поради изтъкнатата причина, е невъзможно категорично да се разсъди кога е издаден фиша и дали тази дата съвпада с датата на твърдяното нарушение. По идентични на тези съображения е неприложима и разпоредбата на чл.34 ал.ІІІ от ЗАНН, защото както бе посочено, електронният фиш съдържа и типични за АУАН реквизити, и такива- характерни за НП, с него едновременно се установява нарушение, което се санкционира. В настоящото производство не са изтекли сроковете, свързани с абсолютната давност почл.81 ал.ІІІ вр. чл.80 ал.І т.5 от НК вр. чл.11 от ЗАНН, която не е настъпила, отброявана от датата на нарушението- 23.06.2018 г.

       По същество, процесуалният ред за издаване на обжалвания фиш е спазен.Съгласно разпоредбата на чл.189 ал.ІV от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право де се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба, в размер, определен за съответното нарушение.Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерство на вътрешните работи, на чиято територия  е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.Според нормата на чл.188 ал.І от ЗДвП  собственикът или този, на когото е предоставено моторното превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. За установяване на тези обстоятелства е предвидена процедура, състояща се в изпращане на електронния фиш на последно посоченото лице с препоръчано писмо с обратна разписка, като в 14- дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира. В смисъла на изложеното, съдът намира, че всички доводи на жалбоподателя, свързани с твърдения за неспазена процедура при издаване на обжалвания фиш са несъстоятелни, тъй като наказващият орган е съобразил действащата към датата на постановяването му нормативна уредба.

         По същество, факт е, че при движението на моторните превозни средства, водачите следва да съобразяват въведените на различно основание, включително и чрез вертикална пътна маркировка ограничения на скоростта.При максимално разрешена скорост от 50 км/ч за съответния пътен участък, жалбоподателят С. е управлявал автомобила си със скорост от 82  км/ч.

Нарушената разпоредба- чл.21  ал.1 от ЗДвП, е отразена надлежно.Издателят на фиша- ОДМВР Русе, е също надлежно отразен, а териториалната компетентност е безспорна.От снимката на автомобила е виден  достатъчно ясно регистрационния му номер, който е послужил за установяване на собственика и развиване на процедурата по ЗДвП във връзка с установяването и на водача.

Наложеното наказание- глоба в размер на 400 лв., е законосъобразно индивидуализирано като се съобрази разпоредбата на чл.189 ал.ІV от ЗДвП вр. чл.182 ал.І т.4 от ЗДвП, поради което и в тази си част издаденият електронен фиш се явява обоснован и законосъобразен.Касае се до превишаване на скоростта на движение с 32 км/ч, като предвиденото наказание в този случай според ЗДвП е глоба в размер на 400 лв.

Мотивиран от горното и на основание чл.63 от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И:

 

  ПОТВЪРЖДАВА  електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2656444 на ОДМВР Русе, с който на С.Б.С., ЕГН **********,***, наоснование чл.189 ал.ІV вр. чл.182 ал.І т.4  от ЗДвП, е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 400 /четиристотин/ лева.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр.Русе в 14-дневен срок от уведомяването.

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: